Kun tätä palstaa lukee, niin voi ajatella Venäjän antautuvan pian ehdoitta. Se vetää joukkonsa pois Ukrainasta ja maksaa tuntuvat sotakorvaukset. Sotarikolliset tuomitaan.
Todellisuus on sitten aivan jotakin muuta.
Todellisuus on sitten aivan jotakin muuta.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Kolmen päivä erikoisoperaatio ja Ukrainan valloitus muuttaa jatkuvasti muotoaan ...
Miksi antautuisi? Vasta 1,5 miljoonaa ukkoa mennyt, joista 250000 mullissa. Lisää vaan piippalakkia myllyyn....Kyllä venäjällä ukkoa riittää, eikä tunnu missään. Venäjällä 140 miljoonaa ihmistä joista n.puolet oletettavasti miehiä. Eli kärsii putinin tapattaa vielä kymmeniä miljoonia.
Ukrainan 800000 sotilasta ei voi tappaa kymmeniä miljoonia ryssiä. Ukrainalta loppuu sotilaat ensin.
Ei puolustajalta miehet lopu.
Ukraina käyttää koneita ja älyä eikä tapata turhaan omia sotilaita.
Parasta olisi putlerin tehdä kaulakiikku itse, selviää pienemmällä kivulla.
Kouluttamattomien tappamiseen riittää pienempikin porukka, kunhan se osaa hommansa.
Näin tulee käymään tuon vetäytymisen osalta, kun Putinin hallinto romahtaa. Ensin loppuvat sotilaiden palkkarahat, sitten koko poliittinen tuki tälle hölmöydelle. Putinin jälkeisen hallinnon tehtäväksi jää yrittää palauttaa suhteet Eurooppaan eikä se onnistu ennen kuin sota lopetetaan.
Sun luja usko ei vaikuta todellisuuteen. Venäjä ei vetäydy Ukrainasta. Putinin hallinto jatkaa vielä Putinin kuoltua. Venäjän kansa tahtoo niin.
Eikä sinun. Mutta minä luotankin asiantuntujoihin, jotka tutkineet diktatuurien hajoamisia.
Tottakai Venäjä lopulta vetäytyy Ukrainasta, eipä sillä juuri muita mahdollisuuksia ole.
Se mikä Putinin retoriikassa ja sairaissa unissa oli vuodesta 2014 alkaen ja laajemmin helmikuusta 2022 "natseja" vilisevä uhka venäjälle, Ukraina, onkin tänään "pahojen voimien keskittymä, jota koko NATO tukee".
Putlerin käyttämä kielellinen ilmaisu rosvojoukkojensa sodasta muuttaa muotoaan sen mukaan mikä on päivän tuloskunto. Nyt kun Putler on käynyt sotaansa yli neljä vuotta, haavoittanut ja tapattanut yli miljoona venäläistä rintamalla, kansa ei enää usko pikaiseen, kolmen päivän, Ukrainan valloitukseen. Puheessaan Punaisella torilla Putler koetti hakea henkeä 81:n vuoden takaa. Venäjän nykynuorisoa ei välttämättä kiinnosta Stalinin ajan pakkotyöleirit, mutta syyt miksi Putler lakeijoineen rajoittaa internetin käyttöä saattaa herättää ajatuksia, että presidentti on uinut aikansa ohi.
Koko homman taustalla on Putinin halu pysyä vallassa, Venäjän kansan etu on tälle alisteinen.
Tragikoomista hommassa on se munaus, jonka Putin teki. Mikään muu ei ole uhannut hänen valtaansa kuin absurdi haave uudesta neuvostoliitosta, ja sen mukainen sotaretki Ukrainaan. Ehkä tuo ihmisen ahneus on rajaton, eikä Venäjän yksinvaltiuskaan riitä enää.
Sama ilmiö USA:ssa, mikään määrä rahaa ei ole Trumpille tarpeeksi. Yksi maailman rikkaimmista ja nyt menossa härski kuppaus amerikkalaisten rahoja omalle lähipiirille.
Sehän on hyvä kun Venäjä antautuu ja maksaa korvauksina mitä vaaditaan.
Nimittäin se on aikoa keino EU-maille saada takaisin ne 90 miljardia jotka ne "lainaavat" Ukrainalle.
Jos ei Venäjä maksa niin ne rahat on menneet Monacoon ja Miamiin ja koko potti tulee takkiin sodan tukijoille.
Ei tule. Belgiassa on yli 200 miljardia venäläistä vakuusrahaa odottamassa.
Ne ovat Venäjää varten. Ja venäläiset kyllä tietävät että Putin on parasta mitä heille on tapahtunut sitten 1991 jälkeen.
Kansainvälinen oikeus estää käyttämästä Venäjän rahoja muiden kulujen peittämiseen. Ne rahat palautetaan Venäjälle.
Jollain rahalla se Ukraina kumminkin on pitänyt örkit poissa etenemisistä. En oikein usko että Monacossa ja Miamissa voidaan tätä tehdä.
"Todellisuus on sitten aivan jotakin muuta."
Todellisuus on tosiaan jotain muuta, kun Ukraina menettää kaiken.
Tapahtuuko tämä ennen Jeesuksen hyökkäystä globalistien kimppuun vai vasta sen jälkeen?
Trollaamisessa kannattaisi muistaa, että kun vedättää liikaa yli, niin ei ole enää uskottava.
Trollien taso laskenut samaa mukaa venäjän sotamenestyksen kanssa. Noihinkin hommiin haalittu kaikki tuulimyllyn lämmittäjät mitä ryssälästä löytyy.
Täällä tosiaan elätellään harhaisia toiveita.
Kaiken lisäksi pitäisi antautua uusfasisteille, joka ottaa komennot globalisteilta.