Putinin ansiosta Australia on alkanut lisätä asevarustelua ja se aikoo olla todellinen voimatekija alueella.
https://defence-industry.eu/lockheed-martin-australia-expands-himars-and-prsm-program-with-focus-on-local-industry-cooperation/
https://defence-industry.eu/lockheed-martin-australia-expands-himars-and-prsm-program-with-focus-on-local-industry-cooperation/
Vastaukset 17
Vanhimmat
Millä alueella? Australiassa?
Etsi kartalta Australia ja mieti aivan ite.
Saavat lisätä kellukkeet himarsiin jos meinaavat niillä vaikuttaa muualla kuin Australiassa.
Himars kulkee voitosta voittoon!
”Olemme ylpeitä voidessamme toimittaa HIMARS- ja PrSM-valmiutemme Australian armeijan toiselle pitkän kantaman tulitusrykmentille”, King lisäsi. Yhtiön mukaan päätös perustuu Australian hallituksen aiempaan investointiin 42 HIMARS-kantorakettiin ja sen sitoutumiseen PrSM-ohjelmaan ainakin vuoteen 2050 asti.
Lockheed Martin Australia kertoi, että HIMARSin ja PrSM:n yhdistelmä tarjoaa skaalautuvan ja nopeasti käyttöönotettavan pitkän kantaman iskukyvyn. Yhtiö lisäsi, että järjestelmä parantaisi pelotevaikutusta ja tukisi liittoutuneiden turvallisuuskumppaneiden rinnalla suoritettavia maalla tehtäviä meri-iskuoperaatioita.
Australian armeija on käyttänyt HIMARS-raketteja vuodesta 2025 lähtien, Lockheed Martin kertoo. Lockheed Martinin mukaan maailmanlaajuisesti on tällä hetkellä käytössä yli 750 HIMARS-kantorakettia, joilla on kertynyt yli kaksi miljoonaa käyttötuntia.
HIMARS-kantoraketti voi käyttää useita erityyppisiä ohjattuja ammuksia, mukaan lukien ohjattuja monilaukaisujärjestelmiä, pitkän kantaman GMLRS-ohjuksia ja PrSM-ohjuksia. Lockheed Martin Australia sanoi, että PrSM-järjestelmä laajentaisi merkittävästi Australian armeijan iskukantamaa.
Australia tilasi Himarsseja. nähtäväksi jää, saako Aussit yhtään Himarssia vai saavatko MARSSIA tyhjin käsin Himaan, kun jenkkien Himars tjuotanto meneekin juutalaisille.
Ei Australia ole tilannut mitään himarsseja.
Australia on aloittamassa M142 HIMARS -raketinheittimien ampumatarvikkeiden, erityisesti GMLRS-ohjusten, tuotannon maassa.
Tiltu se valehtelee joka asiasta...
Mutta Ruotsi osti HIMARSeja ja alkaa vielä valmistaa niiden ammuksia 👍 Suomi taas saa Euroopan ainoan HIMARSien ja MRLS raskaiden raketinheitinten huolto- ja korjauskeskuksen 👍
OU JEE
Hurja arvio Suomen saamasta aseesta: Vaikuttaa Venäjään pelkästään olemassaolollaan
Suomi ottaa käyttöön aseen, joka vaikuttaa Venäjään jo pelkästään olemassaolollaan.
Yhdysvaltalainen Lockheed Martin ja ruotsalainen Saab kertoivat maanantaina, että ne aikovat alkaa valmistaa Himars-järjestelmiä Suomen ja Ruotsin käyttöön.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/3349557d-a61d-4736-8b41-452cf1a56f0b
Valeuutinen, ja sinä hölmö uskoit 😂
Todellisuudessa asia on näin:
Ruotsin asevoimilla ei ole entuudestaan samanlaisia asejärjestelmiä, joten maa on sopinut yhteistyöstä Suomen kanssa.
Suomella on käytössään yhdysvaltalaisia MLRS-raketinheittimiä, jotka käyttävät samoja ammuksia kuin Himarsit.
Näkyy olevan naisen kirjoittama "uutinen"
Sama kuin sivari yrittäisi esittää sotilasasiantuntijaa😂
Ketä varten aussit tarvitsee noita aseita, valtio on täysin eristyksissä muusta maailmasta, eikö olisi viisaampi hankkia ohjuksia joilla olisi pitempi kantama? Kyseisen raketinheittimen kantama ei riitä lähellekään Venäjää.
Miksi Australian pitäisi ampua ohjuksia Venäjälle?
Putin asuu Venäjällä.
Australia tilasi Himarsseja.
Ne on nyt aikeissa hyökätä johonkin naapurimaahansa.
Australiasta on matkaa lähimpään naapurimaahan Papua-Uuteen-Guineaan vain hieman yli 3 kilometriä
Papua-Uusi-Guinea: Queenslandin Cape Yorkin niemimaalta Papua-Uuden-Guinean pääsaaren rannikolle on noin 150 kilometriä.
Indonesia: Australian mannermaalta Indonesian puoleiselle Uuden-Guinean saaren osalle (Länsi-Papua) on noin 242 kilometriä.
Itä-Timor: Australian pohjoisrannikolta Itä-Timoriin on noin 450–576 kilometriä.
Tasmaninmeren yli Uuteen-Seelantiin on Sydneystä matkaa noin 1 645 kilometriä. Se taitaa ola Himarssille liikaa?
Aloittaja on dementoitunut eläkeläinen, tyhmemmänkin luulisi jo ymmärtävän, että Australian potentiaalinen vihollinen on Kiina.
Sinnekään ei HIMARS yllä.
No ei, mutta tuskinpa Australian tavoitteena on käyttää niitä Himarseja oman maan alueella.