Vaihtoehdot ovat:
1. Hyvinvointivaltion alasajo, ostovoiman heikentäminen edelleen leikkauksilla ja veronkorotuksilla, mikä käytännössä tarkoittaa pysyvää kotimarkkinoiden lamaa.
2. Lopetetaan työeläkerahastojen loputon kasvattaminen, poistetaan palkansaajien työeläkemaksu (ei työnantajien) ja korvataan se samansuuruisella palkkaverolla tai erillisellä sote-makulla joka menee hyvinvointialueille.
Työeläkerahastoja kasvatettiin 2025 noin 15 miljardia ja 2024 niiden kasvu oli 20 miljardia. Nyt rahastoja on 290 miljardia (100 miljardia enemmän kuin valtion velka). Työeläkerahastojen kasvu tarkoittaa siis sitä, että järjestelmän tulot olivat tuon verran suuremmat kuin työeläkkeiden tarvittiin rahaa. Palkansaajien maksama osuus työeläkemaksuista on 9 miljardia, joten työnantajien osuus ja sijoitusrahastojen tuotto riittää hyvin kattamaan maksettavat työeläkkeet.
Kun tuo 9 miljardia siirretään valtion / hyvinvointialueiden tuloksi valtiontalous tasapainottuu 9 miljardia ilman että keneltäkään ei tarvitse leikata, veroastetta nostaa ja työeläkkeitä on vara maksaa aivan kuten ennenkin.
Talouden tasapainottamiseen käytännössä kaksi vaihtoehtoa
86
440
Vastaukset
- Anonyymi00001
1. Lopetetaan Orpon tunnin juna hanke. 4 miljardia.
2. Lopetetaan yhteisäveroalennus. 1 miljardi.
3. Looetetaan Purran veroalet 3 miljardia.
Siinä jo 8 miljardin säästöt. Lisää yritystuista kun karsitaan ulkomaalaisomisteisille yrityksille menevät tuet. Niitähän on Harkimon mukaan yli 50% yritystukien saajista.- Anonyymi00009
Lopetetaan verokikkailut ja veroilla vapaamatkustaminen. Korjataan listaamattomien yritysten osinkojen veroetu: 150 000 € asti vero 7,5 % ja otetaan Ruotsista malli, jossa listaamattomien yhtiöiden osinkojen vero on 20 % ja samalla poistetaan nk. yleishyödyllisten säätiöiden ja yhdistysten osinkojen ja myyntivoittojen verottomuus. Kaikki verokikkailut pois ja vakuutuskuoriin piilottelu * verovälttelyä)
lopetettava. Siinä heti n. 6 mrd tulot. - Anonyymi00011
Nuo ovat vähän eriparisia ehdotuksia.
Orpon unelmajuna on kertahanke, jolla kasvatetaan alijäämää eli se ei vähennä jo olemassaolevaa. Idioottimainen keksintö joka tapauksessa.
Listaamattomien yhtiöiden veroale on käsittämätön Suomen erikoisuus jota ei muualla ole, mutta sen suhteen ei "pohjoismaiset mallit" jostain syystä kelpaa. Ilmeisesti myös RKP on siihen fiksaantunut. - Anonyymi00021
1. Länsiradan parannus on investointi, ei kulu !!
2. Veron alennus tukee talouskasvua !!
3. Veron alennus tukee talouskasvua !!
Yritytoiminnan tukeminen vahvistaa kasvua !!
Sote menot edustavat kaikista julkisista menoista 50-60%, joten niistä on tehokkainta leikata !
Verorahalla täysin kustannettava sairaanhoito vain alemmille tuloryhmille ja muille tulojen perusteella määräytyvä osuus joka tulee kansalaisen hoitaa yksityisten vakuutusten kautta ! - Anonyymi00029
Anonyymi00021 kirjoitti:
1. Länsiradan parannus on investointi, ei kulu !!
2. Veron alennus tukee talouskasvua !!
3. Veron alennus tukee talouskasvua !!
Yritytoiminnan tukeminen vahvistaa kasvua !!
Sote menot edustavat kaikista julkisista menoista 50-60%, joten niistä on tehokkainta leikata !
Verorahalla täysin kustannettava sairaanhoito vain alemmille tuloryhmille ja muille tulojen perusteella määräytyvä osuus joka tulee kansalaisen hoitaa yksityisten vakuutusten kautta !Johan oli huumoripläjäys.
1. Kaikki Suomen käytössä olevat ratayhteydet on tehty valtion varoin ja ovat olleet osa valtion budjettia. Kun yksikään laskelma ei osoita hanketta taloudellisesti kannattavaksi, niin Turun 75 minuutin on "investointi" vielä vähemmän! Investointi maksaa itsensä takaisin.
2. Yksikään riippumaton ekonomisti ei pidä lisaamattomien yhtiöiden veroalea tai yhteisöveron alennusta tehokkaana keinona kasvattaa taloutta. Kun Suomessa poikkeuksellisen suuri osuus pörssiyhtiöiden tuloksesta jaetaan osinkoina (eikä käytetä investointeihin) niin se kertoo että yrityksillä ei ole kasvuideoita. Rahaa kyllä olisi, kun on varaa maksaa osinkoja.
3. Keski- ja hyvätuloisten käteen jäävän tulon kasvu ei valu kotimaiseen kulutukseen läheskään yhtä tehokkaasti kuin pienituloisten tulot. Kun pienituloisimpien tuista on leikattu, jotta saadaan suurituloisille paremmat mahdollisuudet esim sijoittaa, niin kotimainen kulutuskysyntä on laskenut ja sen varassa olevat työpaikat vähentyneet. - Anonyymi00058
Anonyymi00021 kirjoitti:
1. Länsiradan parannus on investointi, ei kulu !!
2. Veron alennus tukee talouskasvua !!
3. Veron alennus tukee talouskasvua !!
Yritytoiminnan tukeminen vahvistaa kasvua !!
Sote menot edustavat kaikista julkisista menoista 50-60%, joten niistä on tehokkainta leikata !
Verorahalla täysin kustannettava sairaanhoito vain alemmille tuloryhmille ja muille tulojen perusteella määräytyvä osuus joka tulee kansalaisen hoitaa yksityisten vakuutusten kautta !Mikähän korvamerkki niihin veronalennuksiin yrittäjillä/yrityksillä vielä pitää saada että taskut täyttyy rahasta mutta mikään velvoite ei kasvaattaa investoida , , vrt, kiky joka nyt oli kusetuksien kusetus.
- Anonyymi00079
Anonyymi00058 kirjoitti:
Mikähän korvamerkki niihin veronalennuksiin yrittäjillä/yrityksillä vielä pitää saada että taskut täyttyy rahasta mutta mikään velvoite ei kasvaattaa investoida , , vrt, kiky joka nyt oli kusetuksien kusetus.
Voisitte lopettaa pahan jauhamiset.
- Anonyymi00007
Eläkerahastojen toiminnan kuningasajatus on rakentaa rahastojen talous sijoitustuottojen varaan. Luovuttaisiin työntekijöiden ja työnantajien eläkemaksuista ja katettaisiin eläkkeet sijoitusten tuotoilla.
- Anonyymi00010
Rahastoja on käytännössä kasvatettu "tosissaan" vasta 1990-luvulta lähtien. Onko "sukupolvien välistä oikeudenmukaisuutta", että vuosien 1990 - 2050 (?) palkansaajaikäluokat kärvistelevät ja kärsivät työeläkemaksujen nostamasta veroasteesta ja hidastamasta talouskasvusta, jotta 2050 jälkeen työelämään tulleet voisivat olla vapaamatkustajia?
Aikanaan 1990 rahastoinnin kasvatusta perusteltiin suurten ikäluokkien tulevalla eläköitymisellä. Nyt kun suurimmat koskaan Suomessa syntyneet sukupolvet ovat eläkkeellä, työttömyys on ennätyskorkeaa ja talouskasvu nolla, niin kahdessa vuodessa työeläkerahastoja on edelleen kassvatettu 14% ja ne ovat nyt 290 miljardia.
Työeläkerahastojen loputon ja nopea kasvatus on pyhä lehmä jonka järkevyyttä ei edes haluta miettiä. Aloituksen ehdotus ei lopettaisi työeläkerahastojen kasvua, vaan vain hidastaisi sitä.
- Anonyymi00008
Miten tuo vähentäisi valtion velkaa?
- Anonyymi00012
Jos ollaan tarkkoja se hidastaisi velkaantumista, koska alijäämä on nyt luokkaa 17 miljardia ja tämä vähentää sitä "vain" 9 miljardia.
Malli lyhyesti:
Palkansaajien työeläkemaksu on osa veroastetta.
Työeläkemaksu menee käytännössä työeläkerahastojen kasvattamiseen.
Jos palkansaanien työeläkemakssu poistettaisiin ja korvattaisiin esim saman suuruisella sote-maksulla, niin valton rahoitustarve sote-alueille vähenisi 9 miljardia ja näin valtiontalouden alijäämä pienenisi 9 miljardia.
Palkansaajien verotus säilyisi käytännössä ennallaan.
Työeläkejärjestelmään tulisi edelleen keskimäärin enemmän rahaa kuin mitä työeläkemaksujen maksamiseen tarvitaan, vaikka ylijäämä pienenisi.
- Anonyymi00013
Työeläkerahastoja on 290 miljardia, mutta niitä ei ole koskaan tarkoitus käyttää työeläkkeiden maksuun? Miksi ne sitten on?
- Anonyymi00014
Työeläkkeiden maksun mahdollistaminen pääoman sijoittamisen tuotoilla.
- Anonyymi00016
Anonyymi00014 kirjoitti:
Työeläkkeiden maksun mahdollistaminen pääoman sijoittamisen tuotoilla.
Eli 50 - 70 vuotta palkansaajat maksavat käytännössä korkeita veroja ja kärsivät yliuurten työeläkemaksujen aiheuttamasta hitaasti kehttyvästä taloudesta, että jotkut tulevat sukupolvet (jotka eivät ehkä ole vielä syntyneetkään) saavat nauttia alemmasta veroasteesta ja paremmasta talouskasvusta sitten joskus- ainakin teoriassa?
Onko se oikein?
Se, että suurten ikäluokkien eläköitymiseen varauduttiin rahastoinnilla oli erinomainen idea ja 290 miljardin rahastojen tuotot auttavat nyt työeläkkeiden maksusssa. Rahastoja on kuitenkin kasvatettu edelleen vauhdikkaasti ja työeläkejärjestelmän ylijäämä on pois kansantaloudesta ja ostovoimasta.
Huomattavaa myös on, että työeläkejärjestelmä tuottaa 20-15 miljardia ylijäämää vaikka työttömyys on ennätyskorkealla eli työeläkemaksun maksajia vähän.
Mutta jos vastakkain on se, että kurjistetaan Suomea huomattavasti kovemmalla kädellä kuin Orpo on tehnyt ja ajtetaan hyvinvointivaltio alas - tai luovutaan unelmasta, että joskus tulevaisuudessa vuosikymmenten päästä on ehkä veroalesta nauttiva sukupolvi ja Suomen talous, jota työeläkemaksut eivät rasita, niin minusta valinta on helppo.
- Anonyymi00015
Työnantajilla ei ole rahaa, vaan työntekijät maksavat kaikki yritysten kulut omistajien voittoja myöten. Työnantajien ja työntekijöiden osuudet milloin mistäkin ovat vain pelin politiikkaa kansan syvien rivien hyväksynnän saamiseksi etujärjestö-Suomelle. Kansa on huijattu elättämään hyvävelikunnan. Olennainen osa tätä ovat työeläkeyhtiöt, joiden pyörittämiseen kuluu vuositasolla satoja miljoonia.
Työeläkerahastojen käypä arvo paljastuu vasta omaisuuden myyntihetkellä. Julkisuudessa esitetyt lukemat ovat vain laskennallisia.
Aina voi unelmoida, että päättävä eliitti tinkii sijoitustuotoistaan. Tätähän rahastojen kasvun hidastaminen tarkoittaisi. Pörssipeliä pelataan verovaroilla, mikä näkyy valtion velkaantumisena. - Anonyymi00017
VAIHTOEHTO 3 ON KAIKISTA JÄRKEVIN.
SUOMEN TULEE EROTA NATOSTA JA LOPETTAA JÄRJETÖN ILMAISEN MILJARDIEN JAKAMINEN UKRAINAN SODALLE.- Anonyymi00023
Venäjälle antautuminen on varmasti ratkaisu, jossa kukaan ei enää piittaa valtion velasta tai huonoista sotepalveluisa.
- Anonyymi00024
Anonyymi00023 kirjoitti:
Venäjälle antautuminen on varmasti ratkaisu, jossa kukaan ei enää piittaa valtion velasta tai huonoista sotepalveluisa.
Et osaa lukea suomea!
- Anonyymi00030
Anonyymi00024 kirjoitti:
Et osaa lukea suomea!
Ensimmäinen kieleni (käytännössä ja symbolisesti) on suomi eikä venäjä.
- Anonyymi00060
Kun ryssä lopettaa hyökkäämisen niin katsotaan sitä sitten , ukrainan uudelleen rakentaminenkin pitää saada alkuun, mieluiten tietekin venäjän miljonäärien rahoilla ja avulla sillä mitään oikeasti ansaittuahan omaisuutta putinin lähipiirillä EI ole.
- Anonyymi00018
Tässä näkyy syy miksi Suomen talous ei kasva !?
Olisi myös demokratian kannalta tärkeätä, että valtamedia alkaisi säännöllisesti julkaisemaan tätä tilastoa !? Suomalaiset eivät tästä tiedä ??
Julkisen talouden menot suhteessa BKT:hen
Esimerkkejä !
Suomi 57-58% (maailman korkein luku) ?
Itävalta 55%
Ruotsi 50%
Saksa 49%
Norja 49%
Tanska 47%
Islanti 46%
Espanja 45%
Israel 45%
UK 44%
Japani 39%
USA 33%
Sveitsi 32%- Anonyymi00019
Ei vaan tuo on seuraus siitä, että Suomen talous ei kasva.
Noiden lukujen spämmääminen joka keskusteluun on idioottimaista, kun sinulla ei ole mitään ratkaisua. Lopetetaan julkinen sairaanhoito? Vai puolustusvoimat vai mitä? - Anonyymi00020
Anonyymi00019 kirjoitti:
Ei vaan tuo on seuraus siitä, että Suomen talous ei kasva.
Noiden lukujen spämmääminen joka keskusteluun on idioottimaista, kun sinulla ei ole mitään ratkaisua. Lopetetaan julkinen sairaanhoito? Vai puolustusvoimat vai mitä?Ero Natosta JA LOPPU SILLE JÄRKEÄ VAIKKA OLEVALLE ILMAISEN VELKARAHAN JAKAMISELLE UKRAINAN SODALLE.
- Anonyymi00025
Talousjärjestelmää pyörittävät ylikansalliset pörssipankit myöntämällä lainoja eli luomalla rahaa. Ne takovat tulosta verovaroilla Suomen ollessa vain yksi tulosyksiköistä. Valtiot ovat käytännössä kaikki kuralla ja tavalliset sukankuluttajat ovat omistavan luokan orjia.
- Anonyymi00044
Anonyymi00019 kirjoitti:
Ei vaan tuo on seuraus siitä, että Suomen talous ei kasva.
Noiden lukujen spämmääminen joka keskusteluun on idioottimaista, kun sinulla ei ole mitään ratkaisua. Lopetetaan julkinen sairaanhoito? Vai puolustusvoimat vai mitä?Sote menot edustavat kaikista julkisista menoista 50-60%, joten niistä on tehokkainta leikata !
Verorahalla täysin kustannettava sairaanhoito vain alemmille tuloryhmille ja muille tulojen perusteella määräytyvä osuus joka tulee kansalaisen hoitaa omasta puolestaan yksityisten vakuutusten kautta !! - Anonyymi00053
Anonyymi00044 kirjoitti:
Sote menot edustavat kaikista julkisista menoista 50-60%, joten niistä on tehokkainta leikata !
Verorahalla täysin kustannettava sairaanhoito vain alemmille tuloryhmille ja muille tulojen perusteella määräytyvä osuus joka tulee kansalaisen hoitaa omasta puolestaan yksityisten vakuutusten kautta !!Eli progressiivisen verotuksen lisäksi rakennetaan progressiiviset sotu-maksut? Mikä on silloin todellinen veroprogressio? Kukaan ei tiedä eikä sinua taida kiinnostaa.
Sote-säästöissä tärkeintä olisi välttää "säästöjä" jotka maksetaan korkojen kanssa myöhemmin takaisin. Esimerkiksi "kiireettömään hoitoon" jonottavien jonotusajan pidentyessä kiirreettömästä voi tulla kiirreellistä ja kevyemmästä hoitotarpeesta raskaampaa.
Kun sotea tehtiin kaikki vannoivat sen mitään, että ennaltaehkäisy ja varhainen puuttuminen ongelmiin (oli ne sitten sosiaalisia tai terveydellisiä) on paras tapa säästää. Nyt säästetään perussairaanhoidosta, jossa olisi mahdollisuus tunnistaa ne tapaukset, jotka olisi hyvä (ja taloudellisesti kannattavaa) hoitaa heti.
- Anonyymi00022
"Eli 50 - 70 vuotta palkansaajat maksavat käytännössä korkeita veroja ja kärsivät yliuurten työeläkemaksujen aiheuttamasta hitaasti kehttyvästä taloudesta, että jotkut tulevat sukupolvet (jotka eivät ehkä ole vielä syntyneetkään) saavat nauttia alemmasta veroasteesta ja paremmasta talouskasvusta sitten joskus- ainakin teoriassa?
Onko se oikein?"
Tässä ollaan asian ytimessä. Julkisuudessa törmää jatkuvasti väitteisiin, että boomerit ja keski-ikäiset "ryöstävät" nuorten eläkkeet.
Todellisuudessa järjestelmä on rekennettu niin, että nyt työelämään tulevien (tai sitä yrittävien) nuorten elämää vaikeutetaan oleellisesti, kun halutaan kustantaa höttöinen unelma siitä, että joskus kymmenien vuosien kuluttua (ellei kukaan pahasti mokaa) työeläkerahastojen tuotto mahdollistaa alemman veroasteen ja alemmat työnantajan sivukulut jolloin tulevien sukupolvien työllistyminen on ehkä helpompaa ellei tekoäly ja robotit jne... - Anonyymi00026
Herää kysymys miksi työeläkerahastojen kasvatus taivaaseen saakka on pyhä lehmä, jota kukaan ei uskalla kyseenalaista.
Professori Heikki Hiilamo ehdotti jotain vastaavaa, kuin mistä aloituksessa puhuttiin, mutta hänen ehdotus vaiettiin kuoliaaksi.
Valtio ottaa velkaa ja samaan aikaan työeläkelaitoset rahastoivat esim ulkomaisiin osakkeisiin suunnilleen saman verran rahaa "pahan päivän varalle". Tuokin raha on pois kuleksimasta Suomen kansantaloudesta.
Nyt työttömyys on ennätyskorkealla, suurimmat koskaan Suomessa syntyneet ikäluokat ovat työeläkkeellä ja talouskasvu ollut pitkään nolla.
Eikö nyt ole "paha päivä"?
Ainakaan nyt ei ole niin hyvä päivä, että kansantaloudesta olisi järkeä kupata 15-20 miljardia vuodessa "tuleviin tarpeisiin".- Anonyymi00047
Työeläkkeet ovat tehokkaan ja ahkeran toiminnan tulos !! Sitä ei tule purkaa, eikä heikentää !
Sote menot edustavat kaikista julkisista menoista 50-60%, joten niistä on tehokkainta leikata !
Verorahalla täysin kustannettava sairaanhoito vain alemmille tuloryhmille ja muille tulojen perusteella määräytyvä osuus joka tulee kansalaisen hoitaa omasta puolestaan yksityisten vakuutusten kautta !! - Anonyymi00054
Anonyymi00047 kirjoitti:
Työeläkkeet ovat tehokkaan ja ahkeran toiminnan tulos !! Sitä ei tule purkaa, eikä heikentää !
Sote menot edustavat kaikista julkisista menoista 50-60%, joten niistä on tehokkainta leikata !
Verorahalla täysin kustannettava sairaanhoito vain alemmille tuloryhmille ja muille tulojen perusteella määräytyvä osuus joka tulee kansalaisen hoitaa omasta puolestaan yksityisten vakuutusten kautta !!Kysymys ei ole heikentämisestä vaan siitä, että eikö 290 miljardin rahastot jo ole riittävä turva ja tarviiko tätä turvaa agressiivisesti enää kasvattaa.
Kukaan ei ole puuttumassa työeläkerahastoihin vaan ehdotus on, että hyödynnetään nyt kerättyjen rahastojen tuotot vähän suuremmassa määrin eläkkeiden maksuun ja annetaan näin tilaa valtion velkaantumisen hidastamiseen.
- Anonyymi00027
Nyt leikkaaminen trendaa ja vaihtoehto jossa vain työeläkeyhtiöiden ulkomaille tehtäviä osakesijoituksia leikattaisiin ei käy. Se ei kertakaikkiaan käy.
Eihän siinä kukaan köyhä edes kärsi. Mitään ei yksityistetä.
Edes Turun junayhteydet ei parane.
Mielummin ajetaan hyvinvointivaltio alas kuin tingitään työeläkeyhtiöiden saavutetusta edusta sijoittaa vähintään 10 miljardia rahaa etupäässä pois Suomesta joka vuosi.- Anonyymi00034
Kaikki on varmasti samaa mieltä siitä, että vain talouden ja työllisten määrän kasvua tarvitaan. Valtiola siihen on keinoja kuitenkin vähän ja nykyhallituksen keinot eivät ainkaan ole toimineet.
Velkaantuminen on kuitenkin ongelma nyt ja aloitus tarjoaa siihen yhden (1) merkittävän osaratkaisun velkaantumisen hidastamiseen. Eikö sinun mielestä kannattaisi tehdä muuta kuin odotella talouskasvua?
Tuo yksi keino on työeläkerahastojen kasvuvauhdin hidastaminen nykyisestä 15-20 miljardia per vuosi lopettamalla työntekijöiden työeläkemaksut (kertymä 9 miljardia) ja korvaamalla se esimerkiksi samansuuruisella hyvinvointimaksulla, jolloin valtion alijäämä pienenisi 9 miljardia. Se ei ehkä riitä, mutta mikään realistinen kestävä keino ei pysty vastaavaan.
Jotta valtion talouden tasapaino paranisi 9 miljardia pelkän työllisyyden kautta, se edellyttäisi n. 360.000 uuden työpaikan syntyä. Yhden työttömän työllstyminen merkitsee laskennallisesti keskimäärin 25.000e etua valtiolle (säästöt etuuksiss + verotulot). Kun työttömiä on 315.000, niin työttömät loppuisi kesken ja niitä pitäisi tuoda ulkomailta lisää.
- Anonyymi00028
Höpö höpö aloitus!
Ainoastaan talouskasvu ja talouden kiihdyttäminen korjaa tilanteen.
Työpaikkojen, verotulpojen ja investointien lisääminen pelastaa tilanteen.
Kaikki aloituksen edotukset ovat vain jatkuvasti pienenevän rahamäärän lisäleikkaamista!- Anonyymi00031
Käytännön keinot roskikseen ja luotetaan unelmahöttöön! Oletko sitä mieltä että kaikki leikkauksetkin voidaan unohtaa ja siirtyä tiukasti odottamaan talousihmettä?
Jos jollakin on joku taikasauva tai -kaulin jolla *pim* talous saadaan kasvuun, niin miksei sitä ole käytetty? Kun talouden stagnaatio Lehman-Brothers kriisin jälkeen alkoi 2008, niin tämän jälkeen Kataisen talouskasvuhallitu esim alensi yhteisöveroa, jotta saatiin investoinnit ja talous kasvuun.
Miten kävi? Osingot kasvoivat, mutta talous ei. Eikä ole kasvanut sen jälkeenkään. Luvatut "dynaamiset vaikutukset" jäivät tulematta ja valtiontalouden rakenteellinen alijäämä vain kasvoi. Nyt tuo ajatusten mätäoja Orpo haluaa kokeilla samaa, toimimattomaksi kokeiltua keinoa uudelleen. Idiootin määritelmä on, että tekee samalla tavalla toistamiseen, mutta odottaa, että tulos on täysin toinen. - Anonyymi00032
Anonyymi00031 kirjoitti:
Käytännön keinot roskikseen ja luotetaan unelmahöttöön! Oletko sitä mieltä että kaikki leikkauksetkin voidaan unohtaa ja siirtyä tiukasti odottamaan talousihmettä?
Jos jollakin on joku taikasauva tai -kaulin jolla *pim* talous saadaan kasvuun, niin miksei sitä ole käytetty? Kun talouden stagnaatio Lehman-Brothers kriisin jälkeen alkoi 2008, niin tämän jälkeen Kataisen talouskasvuhallitu esim alensi yhteisöveroa, jotta saatiin investoinnit ja talous kasvuun.
Miten kävi? Osingot kasvoivat, mutta talous ei. Eikä ole kasvanut sen jälkeenkään. Luvatut "dynaamiset vaikutukset" jäivät tulematta ja valtiontalouden rakenteellinen alijäämä vain kasvoi. Nyt tuo ajatusten mätäoja Orpo haluaa kokeilla samaa, toimimattomaksi kokeiltua keinoa uudelleen. Idiootin määritelmä on, että tekee samalla tavalla toistamiseen, mutta odottaa, että tulos on täysin toinen.Talouden kriisi Suomessa lienee lähinnä vain median lietsomaa. Onko todellisuudessa perusteitakaan tälle köyhien köyhistämiselle? Suomi on lähes Ruotsin tasolla BKT :ssa ja velkaantumisaste on yhä EU:n keskitasoa ja selvästi enemmän velkaantuneita monet maat kuten Ranska ja Italia. HS:_ssa Suomi saatiin jopa vähiten velkantuneeksi kun eläkerahastot laskettiin mukaan valtion varoihin. Ei muilla mailla EU:ssa ole vastaavia eläkerahastoja.
- Anonyymi00035
Sorry vastaus tähään meni edellisen kommentin perään.
Pointti oli, että kasvun odottaminen ei riitä kun siitä ei ole varmuutta eikä siihen ole varmoja keinoja. Nykyhallituksen keinot eivät ainkaan ole toimineet.
Avaus tarjoaa yhden (1) keinon, jolla valtion taloutta voisi teoriassa ensi vuodesta lähtien tasapainottaa n. 9 miljardia vuodessa nostamatta veroja ja leikkaamatta mistään muusta kuin työeläkeyhtiöiden tekemien sijoitusten määrästä. Ostovoima niin palkansaajilla kuin eläkeläisillä säilyisi.
Sama vaikutus työllisyyden kasvun kautta edellyttäisi n. 360.000 uuden työpaikan syntyä. Yhden työttömän työllstyminen merkitsee laskennallisesti keskimäärin 25.000e etua valtiolle (säästöt etuuksiss + verotulot). Työttömiä on vain 315.000 ja 100% työllisyys vieä suurempaa unelmahöttöä kuin ihan nurkan takana odottava rakettimainen talouskasvu. - Anonyymi00040
Anonyymi00035 kirjoitti:
Sorry vastaus tähään meni edellisen kommentin perään.
Pointti oli, että kasvun odottaminen ei riitä kun siitä ei ole varmuutta eikä siihen ole varmoja keinoja. Nykyhallituksen keinot eivät ainkaan ole toimineet.
Avaus tarjoaa yhden (1) keinon, jolla valtion taloutta voisi teoriassa ensi vuodesta lähtien tasapainottaa n. 9 miljardia vuodessa nostamatta veroja ja leikkaamatta mistään muusta kuin työeläkeyhtiöiden tekemien sijoitusten määrästä. Ostovoima niin palkansaajilla kuin eläkeläisillä säilyisi.
Sama vaikutus työllisyyden kasvun kautta edellyttäisi n. 360.000 uuden työpaikan syntyä. Yhden työttömän työllstyminen merkitsee laskennallisesti keskimäärin 25.000e etua valtiolle (säästöt etuuksiss verotulot). Työttömiä on vain 315.000 ja 100% työllisyys vieä suurempaa unelmahöttöä kuin ihan nurkan takana odottava rakettimainen talouskasvu.Kuka sanoi että pitää vain odottaa?
- Anonyymi00045
Anonyymi00040 kirjoitti:
Kuka sanoi että pitää vain odottaa?
Löysät heitot "talouden kiihdyttämisestä" tai "työpaikkojen kasvattamisesta" ei ole mikään keino. Se on unelmointia.
Samoin "investointien kasvattaminen". Pörssiyritysten kassat ovat aika vahvat, joten jos niillä olisi loistavia ideoita uusiin investointeihin, niin miksi ne eivät investoi ja "kiihdytä taloutta" vaan maksavat osinkoja?
Se, mitä tarvittaisiin ja mitä hallitus voi tehdä olisi uskon vahvistaminen kotimaiseen talouteen. Se edellyttäisi että enää ei leikata kotimaista kysyntää. Jos etuuksien leikkaus ja verojen korotus on näin pois keinovalikoimasta tarvitaan jotain ihan muuta, ja aloituksessa esitetty työeläkemaksujen korvaaminen sote-maksulla ja aljäämän pienentäminen 9 miljardilla ilman veronkorotuksia ja etuuksien leikkauksia olisi uskoa luova ratkaisu. - Anonyymi00046
Anonyymi00032 kirjoitti:
Talouden kriisi Suomessa lienee lähinnä vain median lietsomaa. Onko todellisuudessa perusteitakaan tälle köyhien köyhistämiselle? Suomi on lähes Ruotsin tasolla BKT :ssa ja velkaantumisaste on yhä EU:n keskitasoa ja selvästi enemmän velkaantuneita monet maat kuten Ranska ja Italia. HS:_ssa Suomi saatiin jopa vähiten velkantuneeksi kun eläkerahastot laskettiin mukaan valtion varoihin. Ei muilla mailla EU:ssa ole vastaavia eläkerahastoja.
Höpö, höpö !
Vasemmistolaista propagandaa !?
Katsotaanpa tilastoja !
Julkisen talouden menot suhteessa BKT:hen
Esimerkkejä !
Suomi 57-58% (maailman korkein luku) ?
Itävalta 55%
Ruotsi 50%
Saksa 49%
Norja 49%
Tanska 47%
Islanti 46%
Espanja 45%
Israel 45%
UK 44%
USA 33%
Sveitsi 32%
Tässä tietoa varallisuudesta !
Mitä tulee varallisuustilastoihin, niin Suomi on länsimaiden peränpitäjiä, koska julkisen talouden menot ovat ja ovat olleet vuosia liian korkeita !
Keskimääräinen varallisuus aikuista kohti eri maissa ! USA Dollari
Listan yläpäässä olevat valtiot/yhteiskunnat omaavat kyvyn ja motivaation tehdä sijoituksia ja investointeja !
1 Liechtenstein $758,637
2 Monaco $727,311
3 Switzerland $696,604
4 Luxembourg $657,564
5 United States $579,051
6 Bermuda $569,232
7 Hong Kong $552,930
8 Australia $550,110
9 New Zealand $472,153
10 Iceland $467,795
11 Cayman Islands $436,749
12 Denmark $426,494
13 Canada $409,297
14 Netherlands $400,828
15 Sweden $381,968
16 Belgium $381,114
17 Singapore $358,204
18 Norway $334,432
19 France $322,074
20 United Kingdom $309,375
21 Taiwan $297,864
22 Israel $273,417
23 Germany $256,985
24 Greenland $251,499
25 Ireland $251,337
26 Austria $250,125
27 Japan $245,238
28 South Korea $237,644
29 Italy $231,323
30 British Virgin Islands $228,342
31 Spain $222,888
32 Qatar $188,106
33 San Marino $186,804
34 Finland $186,208
Lopputuloksena Suomen julkinen velka on nyt tasoa 250 miljardia Euroa joka kasvaa vuosittain ja on peräisin ulkomailta !? - Anonyymi00055
Anonyymi00046 kirjoitti:
Höpö, höpö !
Vasemmistolaista propagandaa !?
Katsotaanpa tilastoja !
Julkisen talouden menot suhteessa BKT:hen
Esimerkkejä !
Suomi 57-58% (maailman korkein luku) ?
Itävalta 55%
Ruotsi 50%
Saksa 49%
Norja 49%
Tanska 47%
Islanti 46%
Espanja 45%
Israel 45%
UK 44%
USA 33%
Sveitsi 32%
Tässä tietoa varallisuudesta !
Mitä tulee varallisuustilastoihin, niin Suomi on länsimaiden peränpitäjiä, koska julkisen talouden menot ovat ja ovat olleet vuosia liian korkeita !
Keskimääräinen varallisuus aikuista kohti eri maissa ! USA Dollari
Listan yläpäässä olevat valtiot/yhteiskunnat omaavat kyvyn ja motivaation tehdä sijoituksia ja investointeja !
1 Liechtenstein $758,637
2 Monaco $727,311
3 Switzerland $696,604
4 Luxembourg $657,564
5 United States $579,051
6 Bermuda $569,232
7 Hong Kong $552,930
8 Australia $550,110
9 New Zealand $472,153
10 Iceland $467,795
11 Cayman Islands $436,749
12 Denmark $426,494
13 Canada $409,297
14 Netherlands $400,828
15 Sweden $381,968
16 Belgium $381,114
17 Singapore $358,204
18 Norway $334,432
19 France $322,074
20 United Kingdom $309,375
21 Taiwan $297,864
22 Israel $273,417
23 Germany $256,985
24 Greenland $251,499
25 Ireland $251,337
26 Austria $250,125
27 Japan $245,238
28 South Korea $237,644
29 Italy $231,323
30 British Virgin Islands $228,342
31 Spain $222,888
32 Qatar $188,106
33 San Marino $186,804
34 Finland $186,208
Lopputuloksena Suomen julkinen velka on nyt tasoa 250 miljardia Euroa joka kasvaa vuosittain ja on peräisin ulkomailta !?Mikäköhän keino tuossakin samojen saatanan lukujen spämmäämisessä oli?
NO EI MIKÄÄN! Anonyymi00046 kirjoitti:
Höpö, höpö !
Vasemmistolaista propagandaa !?
Katsotaanpa tilastoja !
Julkisen talouden menot suhteessa BKT:hen
Esimerkkejä !
Suomi 57-58% (maailman korkein luku) ?
Itävalta 55%
Ruotsi 50%
Saksa 49%
Norja 49%
Tanska 47%
Islanti 46%
Espanja 45%
Israel 45%
UK 44%
USA 33%
Sveitsi 32%
Tässä tietoa varallisuudesta !
Mitä tulee varallisuustilastoihin, niin Suomi on länsimaiden peränpitäjiä, koska julkisen talouden menot ovat ja ovat olleet vuosia liian korkeita !
Keskimääräinen varallisuus aikuista kohti eri maissa ! USA Dollari
Listan yläpäässä olevat valtiot/yhteiskunnat omaavat kyvyn ja motivaation tehdä sijoituksia ja investointeja !
1 Liechtenstein $758,637
2 Monaco $727,311
3 Switzerland $696,604
4 Luxembourg $657,564
5 United States $579,051
6 Bermuda $569,232
7 Hong Kong $552,930
8 Australia $550,110
9 New Zealand $472,153
10 Iceland $467,795
11 Cayman Islands $436,749
12 Denmark $426,494
13 Canada $409,297
14 Netherlands $400,828
15 Sweden $381,968
16 Belgium $381,114
17 Singapore $358,204
18 Norway $334,432
19 France $322,074
20 United Kingdom $309,375
21 Taiwan $297,864
22 Israel $273,417
23 Germany $256,985
24 Greenland $251,499
25 Ireland $251,337
26 Austria $250,125
27 Japan $245,238
28 South Korea $237,644
29 Italy $231,323
30 British Virgin Islands $228,342
31 Spain $222,888
32 Qatar $188,106
33 San Marino $186,804
34 Finland $186,208
Lopputuloksena Suomen julkinen velka on nyt tasoa 250 miljardia Euroa joka kasvaa vuosittain ja on peräisin ulkomailta !?Höpö höpö. Suomen tämänhetkinen julkinen velka on lopputulos Orpon hallituksen epäonnistuneesta talouspolitiikasta. Ennen Orpon hallitusta Suomen julkinen velka oli EU-maiden keskitasoa. Orpon hallitus ajoi Suomen velkakierteeseen. Orpon hallituksen kansaa köyhdyttävästä ja työttömyyttä kasvattavasta politiikasta on seurannut julkisten menojen kasvu. Samaan aikaan BKT on junnannut paikallaan. Kun BKT ei kasva ja valtion menot kasvavat niin julkisen talouden menot suhteessa BKT:hen eivät todellakaan alene. Orpon hallituksen epäonnistumista seuraa nyt sitten se, että vihervasemmisto voittaa vaalit ja muodostaa tulevan hallituksen. Tulevalla hallituksella ei liene paljon muuta tarjottavaa kuin "kunnianhimoista ilmastopolitiikkaa" ja "rasismin vastustamista". Ei niistä Suomen asema taloustilastoissa parane. Ei Suomen julkinen sektori euroissa/kansalainen ole suurempi kuin Ruotsissa, Tanskassa tai Norjassa, mutta BKT henkeä kohti on selvästi pienempi. Julkinen sektori on osa BKT:ta. Sen nuo tilastot kyllä osoittavat, että Suomen julkinen sektori on paitsi iso myös heikosti tuottava ja siihen on omat syynsä.
Arvoisa Ano jaksaa esitellä noita lukujaan yhä uudelleen, mutta syyt ja seuraukset ovat pahasti sekaisin. Suomalaisten varallisuustaso/nenä olisi huomattavasti korkeampi ellei sitä markka-aikana olisi leikattu toistuvilla devalvaatioilla ja euro-aikana ihmisiä köyhdyttämällä kuten nyt taas. Ano ja reunaoikeistolaiset ovat sitä mieltä, että "köyhillä" ei ole mitään väliä, mutta kyllä hyvinvointivaltiossa "köyhilläkin" ON väliä. Kun Suomessa puhutaan köyhistä niin tarkoitetaan suurta määrää ihmisiä, joilla voisi olla enemmän varallisuutta. Niin on muissa pohjoismaissa. Suomi voisi aivan hyvin olla nykyisen kokoisen julkisen sektorinsa kanssa varallisuustilastossa samalla tasolla muiden pohjoismaisen kanssa, mutta ei nyt sentään öljymaiden ja veroparatiisimaiden tasolla.- Anonyymi00059
Oikonomi kirjoitti:
Höpö höpö. Suomen tämänhetkinen julkinen velka on lopputulos Orpon hallituksen epäonnistuneesta talouspolitiikasta. Ennen Orpon hallitusta Suomen julkinen velka oli EU-maiden keskitasoa. Orpon hallitus ajoi Suomen velkakierteeseen. Orpon hallituksen kansaa köyhdyttävästä ja työttömyyttä kasvattavasta politiikasta on seurannut julkisten menojen kasvu. Samaan aikaan BKT on junnannut paikallaan. Kun BKT ei kasva ja valtion menot kasvavat niin julkisen talouden menot suhteessa BKT:hen eivät todellakaan alene. Orpon hallituksen epäonnistumista seuraa nyt sitten se, että vihervasemmisto voittaa vaalit ja muodostaa tulevan hallituksen. Tulevalla hallituksella ei liene paljon muuta tarjottavaa kuin "kunnianhimoista ilmastopolitiikkaa" ja "rasismin vastustamista". Ei niistä Suomen asema taloustilastoissa parane. Ei Suomen julkinen sektori euroissa/kansalainen ole suurempi kuin Ruotsissa, Tanskassa tai Norjassa, mutta BKT henkeä kohti on selvästi pienempi. Julkinen sektori on osa BKT:ta. Sen nuo tilastot kyllä osoittavat, että Suomen julkinen sektori on paitsi iso myös heikosti tuottava ja siihen on omat syynsä.
Arvoisa Ano jaksaa esitellä noita lukujaan yhä uudelleen, mutta syyt ja seuraukset ovat pahasti sekaisin. Suomalaisten varallisuustaso/nenä olisi huomattavasti korkeampi ellei sitä markka-aikana olisi leikattu toistuvilla devalvaatioilla ja euro-aikana ihmisiä köyhdyttämällä kuten nyt taas. Ano ja reunaoikeistolaiset ovat sitä mieltä, että "köyhillä" ei ole mitään väliä, mutta kyllä hyvinvointivaltiossa "köyhilläkin" ON väliä. Kun Suomessa puhutaan köyhistä niin tarkoitetaan suurta määrää ihmisiä, joilla voisi olla enemmän varallisuutta. Niin on muissa pohjoismaissa. Suomi voisi aivan hyvin olla nykyisen kokoisen julkisen sektorinsa kanssa varallisuustilastossa samalla tasolla muiden pohjoismaisen kanssa, mutta ei nyt sentään öljymaiden ja veroparatiisimaiden tasolla.Höpö, höpö !
Liian suuret julkiset menot ovat seurausta vuosikymmenien aikana eduskunnassa tehdyistä menopäätöksistä lainsäädännön kautta !?
Lähinnä vasemmiston toimesta !? - Anonyymi00061
Oikonomi kirjoitti:
Höpö höpö. Suomen tämänhetkinen julkinen velka on lopputulos Orpon hallituksen epäonnistuneesta talouspolitiikasta. Ennen Orpon hallitusta Suomen julkinen velka oli EU-maiden keskitasoa. Orpon hallitus ajoi Suomen velkakierteeseen. Orpon hallituksen kansaa köyhdyttävästä ja työttömyyttä kasvattavasta politiikasta on seurannut julkisten menojen kasvu. Samaan aikaan BKT on junnannut paikallaan. Kun BKT ei kasva ja valtion menot kasvavat niin julkisen talouden menot suhteessa BKT:hen eivät todellakaan alene. Orpon hallituksen epäonnistumista seuraa nyt sitten se, että vihervasemmisto voittaa vaalit ja muodostaa tulevan hallituksen. Tulevalla hallituksella ei liene paljon muuta tarjottavaa kuin "kunnianhimoista ilmastopolitiikkaa" ja "rasismin vastustamista". Ei niistä Suomen asema taloustilastoissa parane. Ei Suomen julkinen sektori euroissa/kansalainen ole suurempi kuin Ruotsissa, Tanskassa tai Norjassa, mutta BKT henkeä kohti on selvästi pienempi. Julkinen sektori on osa BKT:ta. Sen nuo tilastot kyllä osoittavat, että Suomen julkinen sektori on paitsi iso myös heikosti tuottava ja siihen on omat syynsä.
Arvoisa Ano jaksaa esitellä noita lukujaan yhä uudelleen, mutta syyt ja seuraukset ovat pahasti sekaisin. Suomalaisten varallisuustaso/nenä olisi huomattavasti korkeampi ellei sitä markka-aikana olisi leikattu toistuvilla devalvaatioilla ja euro-aikana ihmisiä köyhdyttämällä kuten nyt taas. Ano ja reunaoikeistolaiset ovat sitä mieltä, että "köyhillä" ei ole mitään väliä, mutta kyllä hyvinvointivaltiossa "köyhilläkin" ON väliä. Kun Suomessa puhutaan köyhistä niin tarkoitetaan suurta määrää ihmisiä, joilla voisi olla enemmän varallisuutta. Niin on muissa pohjoismaissa. Suomi voisi aivan hyvin olla nykyisen kokoisen julkisen sektorinsa kanssa varallisuustilastossa samalla tasolla muiden pohjoismaisen kanssa, mutta ei nyt sentään öljymaiden ja veroparatiisimaiden tasolla.Suomen talouden pulmana ei ole kirjanpito !?
Älkää hyvä ihminen pettäkö itseänne !?
1. Suomen julkisen talouden menot suhteessa BKT:hen ovat maailman korkeimmat !?
2. Suomen kansantalouden tuottavuus ei ole riittänyt kattamaan julkisia menoja yli 20 vuoteen !?
3. Suomi velkaantuu lisääntyvästi ulkomaille !?
4. Potentiaalinen kasvu ulosmitataan Suomessa korkean verotuksen kautta julkisiin rakennelmiin pois kansalaisten käytettävistä !?
5. Suomalaisilla ei ole länsimaista kykyä ja halua tehdä sijoituksia ja investointeja edellä mainittujen syiden vuoksi !?
6. EU-komissio ja IMF eivät Suomea varoittelisi jos talous olisi kunnossa !?
Tässä esimerkit tehokkuudesta ja tehottomuudesta kansantaloudessa !
Pieni vertailu !
Suomi ja Yhdysvallat
1. Julkisen talouden menot suhteessa BKT:hen
Suomi 57%, Yhdysvallat 33%
2. Keskim varallisuus aikuista kohti
Suomi 186000 USD, Yhdysvallat 579000 USD
3. Julkisen velan tausta
Suomi 80-90% ulkomailta, Yhdysvallat 75-78% kotimaasta
4. Terveydenhoito-kulujen kuormitus julkiseen talouteen
Suomi 85%, Yhdysvallat 45%
5. Keskuspankin kultavaranto
Suomi 44 tonnia, Yhdysvallat 8100 tonnia
6. Nobel palkinnot
Suomi 5kpl, Yhdysvallat 428kpl
Kts erityisesti kohdat 1-3. Niistä näkyy että Suomen talous on halvaantunut !?
- Anonyymi00033
Kaikki työeläkemaksut pois ja työntekijöille itse maksettavat eläkevakuutukset. Katsotaan miten käy.
Vaikuttaa hokkuspokkus-tempulta. Orpon hallitus on tarjonnut omaansa eikä halua millään myöntää, ettei se toimi. En usko hokkuspokkus-temppuihin, tämä maa on kärsinyt niistä jo ihan tarpeeksi.
- Anonyymi00041
Miksi tuo olisi hokkus-pokkus temppu?
Työeläkejärjestelmän ylijäämän voi tarkistaa eläketurvakeskuksen sivulta.
Työntekijät maksavat yhteensä 9 miljardia työeläkemaksuja ja 2024-2025 työeläkejärjestelmä on rahastoinut ylijäämää 15-20 miljardia per vuosi. Se raha on pois Suomen kansantaloudesta.
Työeläkkeiden maksamiseen olisi riittänyt rahaa vaikka maksutulo olisi ollut 9 miljardia pienempi.
Professori Heikki Hiilamo on ehdottanut samantapaista ratkaisua. Kukaan ei ole kertonut miksei tuo toimisi.
- Anonyymi00039
Talouskasvu ja vientitulojen kasvattaminen eivät ole realistisia vaihtoehtoja Suomelle.
Kilpailukykyä ei pysytä parantamaan eikä menovirtaa pienentämään irtautumatta tuhoisista sidonnaisuuksista.
EU ja Nato ovat sitoneet kädet ja vapaaehtoinen siirtolais- ja kehitysapupolitiikka muodostavat ylivoimaisen rasitteen samalla kun tuotanto laskee.
Velkaantuminenkaan oletettavasti ei voi loputtomiin jatkua.
Se että Suomi saataisiin irti niistä rasitteista, ei sekään ole realistisesti mahdollista nykyisessä poliittisessa ilmapiirissä, joten jatketaan vain kohti vääjäämätöntä umpikujaa.- Anonyymi00043
Talouskasvu on välttämätömyys, mutta pahinta myrkkyä sille on kotimaisen kysynnän leikkaaminen. Sitä pienituloisten etuuksien leikkaaminen suurituloisten veronkevennysten
kattamiseksi on käytännössä ollut.
Yli puolet bruttokansantuotteesta perustuu kotimaiseen kysyntään.
Nyt puhutaan työeläkkeiden ostovoiman leikkaamisesta. Miksi? Kun työeläkkeyhtiöiden tulot ovat 15-20 miljardia suuremmat kuin mitä eläkkeiden maksamiseen tarvitaan, niin eihän eläkkeet ole ongelma, vaan suuret eläkemaksut jotka nostavat veroastetta. Niitä voi kuitenkin laskea eikä työeläkkeiden rahoittaminen vaarannu mitenkään.
- Anonyymi00048
Ooppera, baletti js tiatterit. Urheilu ja liikunta. Kaupunginorkesterit.
- Anonyymi00051
Pyöristysvirheitä eikä suomalaista kulttuuria voi kokonaan ajas ajaa.
- Anonyymi00050
Tehdään Sannat eli ei välitetä tulevaisuudesta vaan nautitaan tässä ja nyt.
- Anonyymi00052
Jos Orpo ja Purra saisi alijäämän kutistettua sille tasolle, missä se oli Marinin aikana, niin he mainostaisivat sitä suurena talouspoliittisena voittona.
Mutta eivät ikävä kyllä saa.
- Anonyymi00056
Palkansaajien työeläkemaksujen muuttaminen sote-maksuiksi (tai suoraan tuloveroksi) on ainoa realistinen keino jonka päälle valtion velkaantumisen hidastamisen voi rakentaa. Kukaan ei ole esittänyt mitään lähellekkään tämän tasoista vaihtoehtoa.
Sillä saavutettaisiin 9 miljardin tasapainotus ilman mitään negatiivisia "dynaamisia vaikutuksia" (ostovoiman lasku, kuluttajien epävarmuus jne).
Sote-kuluista 9 miljardin leikkaaminen on mahdottomuus purkamatta käytännössä merkittävältä osin koko julkista terveydenhoitoa. Sen jälkeen Suomi olis kovin toissenlainen maa ja yhteiskunta rauha alkaisi järkkyä.
Talouden kasvua ei hallituksen päätöksellä saada aikaan ja kun valtiovarainministeriön laskelmien mukaan yhden työttömän siirtyminen työlliseksi parantaa valtiontaloutta keskimäärin n. 25.000euroa ja kun meillä on 315.000 työtöntä, niin työttömyyden puolittaminen (mikä olisi huima menestys) merkitsisi n. 160.000 uutta työllistä ja valtiontalous tasapainottuisi sillä n. 4 miljardia. Ei edes puolta 9 miljardista.
Tämä ei tarkoita, että mitään muuta ei pitäisi tehdä, mutta käytännössä jos tätä ei tehdä niin jää näpertelyksi ja velkajarru kuolleeksi kirjaimeksi. - Anonyymi00057
Talouskasvu on välttämättömyys mutta Suomella EI OLE KEINOJA sen saavuttamiseksi.
Kustannukset ovat EU-tasoa ja markkinat on rajoitettu EU-pakotteiden mukaiseksi.
Vienti USAan on Trump-tullien takana.
Miten siis Suomi pystyisi menestymään kaupanteossa muita paremmin EUn hallitsemassa todellisuudessa? - Anonyymi00062
Käsittämättömäksi mennyt kun nykyisellä oikeistolla ei ole enää mihinkään mitään muuta lääkettä kuin leikkaaminen ja kansakunnan kituuttaminen ja kyykkyyn lyöminen. Täysin näköalatonta touhua kun samalla kyllä kehtaavat itselleen jakaa valtion velaksi ottamaa ja kansalaisilta leikattua pätäkkää.
- Anonyymi00063
Perutaan SOTE uudistus. Niin yksinkertaista se olisi.
- Anonyymi00064
Perutaan myös hyvätuloisten veroale. Siitä yksin jo säästyisi miljardi Purran velaksi ottamaa rahaa.
- Anonyymi00072
Sote-uudistus ei nostanut kuluja.
Kuluja nostaa vanhusväestön kasvu ja hoitomenetelmien paraneminen.
Vanhojen ja sairaiden pitäminen hengissä on kallista.
- Anonyymi00065
Tietysti se on noin että suomessa on joko kirein verotus taikka sitten vähemmänhyvä hyvinvointivaltio.
Suomi nyt verotuksessa keskivaiheilla. Jos aikoo hyvinvointi valtiota ylläpitää niin verotusta roimasti lisää.
Joka maa on hyvinvointivaltio riittävästi tienaaville. Eli osalle ihmisistä. Jos koitetaan mallia että hyvinvointivaltio kaikille niin ei millään keskikireällä verotuksella sitä makseta.- Anonyymi00066
"Jos aikoo hyvinvointi valtiota ylläpitää niin verotusta roimasti lisää."
Kansalta loppuu ostovoima ja talous romahtaa lopullisesti! - Anonyymi00069
Anonyymi00066 kirjoitti:
"Jos aikoo hyvinvointi valtiota ylläpitää niin verotusta roimasti lisää."
Kansalta loppuu ostovoima ja talous romahtaa lopullisesti!Miten se ostovoima siittä loppuis jos vaikka sairaalakäynneistä ihmisen ei tarvi maksaa mitään. Sillehän jää enempi ostovoimaa?
Jos sossupummi saa enempi korvauksia niin senkin ostovoima vaan paranee?
Veroilla vaan siirrellään ostovoimaa pisteestä A pisteeseen B.
Verotus ei ikinä ole pois koko kansantaloudelta. - Anonyymi00070
Anonyymi00069 kirjoitti:
Miten se ostovoima siittä loppuis jos vaikka sairaalakäynneistä ihmisen ei tarvi maksaa mitään. Sillehän jää enempi ostovoimaa?
Jos sossupummi saa enempi korvauksia niin senkin ostovoima vaan paranee?
Veroilla vaan siirrellään ostovoimaa pisteestä A pisteeseen B.
Verotus ei ikinä ole pois koko kansantaloudelta.En minä veroilla osta kaupasta tuotteita ja palveluita.
- Anonyymi00076
Jos verotusta kiristetään niin talouskasvu heikkenee entisestään !?
- Anonyymi00067
Miksi ei vaan oteta lisää valtiolle lainaa, kun niitähän ei tarvitse maksaa ikinä takaisin, kuten ei niiden korkojakaan…
Nyt tarvitaan viherpunikkien muslimiveljeskuntien hallitus takaisin, osinko Sannaa myöden!- Anonyymi00068
Onko Seta-kukka puolue saanut aikaan muuta kuin omille ministereilleen veroalen?
- Anonyymi00071
1. Mehä voitas lisätä maaham muuttoo, eiks je😉
2. Mehä voitas lisätä työläisen verotusta, eiks je😉
T:Demari- Anonyymi00073
Tässä tilanteessa pitäs lisätä työläisten palkkoja tonnilla vähintään ja kiristää tietysti verotustakin.
Ja ehkä jonkinverran tukea vientiä tai ottaa ja kansallistaa vienti alat. Valtion hallussahan olevan yrityksen ei voittoa tarvitse tuottaa.
- Anonyymi00074
Käytännössä ei ole mitään muuta vaihtoehtoa tasapainottaa valtion taloutta yli 10 miljardila kuin tuo "Hiilamon malli", jolla palkansaajan työeläkemaksuja alennetaan ja sama osuus palkasta ohjataan joko veroihin tai erilliseen sote-maksuun.
Talouden kasvun nimeen vannotaan, mikä on teoriassa oikein, mutta työttömyyden puolittaminen ei tuo kuin 4 miljardia säästöjä. Ja miten se työttömyyden puolitus muka tehtäsiiin?
Kokoomus ja Persut vaativat "vaihtoehtoja" lisäsäästöille, mutta mikä muka on heidän vaihtoehtonsa? Juhlapuheiden mukaan he ovat säästäneet 10 miljardia, mutta valtion tarkastusviraston mukaan oikeita säästöjä on tullut 3 miljardia. Millä Orpo ja Purra säästää KOLME KERTAA ENEMMÄN kuin mihin ovat tällä hallituskaudella pystyneet?- Anonyymi00077
Tässä se näkyy miksi Suomen talous ei kasva!?
On valitettavaa, että tätäkään tilastoa ei Suomen media julkaise säännöllisesti ??
Julkisen talouden menot suhteessa BKT:hen
Esimerkkejä !
Suomi 57-58% (maailman korkein luku) ?
Itävalta 55%
Ruotsi 50%
Saksa 49%
Norja 49%
Tanska 47%
Islanti 46%
Espanja 45%
Israel 45%
UK 44%
Japani 39%
USA 33%
Sveitsi 32%
Demokratian yksi suurimpia pulmia on, varsinkin Suomessa, että se on täysin kykenemätön seuraamaan automaattisesti kansantalouden julkisten menojen ja kansantalouden tuottavuuden kehitystä ?
Eli, julkiset menot ryöstäytyvät aina Suomessa liian suuriksi ja sitten niitä leikataan erittäin suuren riitelyn kautta !?
Julkisten menojen määrän ja BKT:n kasvun välinen suhde tulisi säätyä automaattisesti,
eli kun menot kasvavat vähänkin liian suuriksi, niin menoja leikattaisiin automaattisesti ! - Anonyymi00080
Anonyymi00077 kirjoitti:
Tässä se näkyy miksi Suomen talous ei kasva!?
On valitettavaa, että tätäkään tilastoa ei Suomen media julkaise säännöllisesti ??
Julkisen talouden menot suhteessa BKT:hen
Esimerkkejä !
Suomi 57-58% (maailman korkein luku) ?
Itävalta 55%
Ruotsi 50%
Saksa 49%
Norja 49%
Tanska 47%
Islanti 46%
Espanja 45%
Israel 45%
UK 44%
Japani 39%
USA 33%
Sveitsi 32%
Demokratian yksi suurimpia pulmia on, varsinkin Suomessa, että se on täysin kykenemätön seuraamaan automaattisesti kansantalouden julkisten menojen ja kansantalouden tuottavuuden kehitystä ?
Eli, julkiset menot ryöstäytyvät aina Suomessa liian suuriksi ja sitten niitä leikataan erittäin suuren riitelyn kautta !?
Julkisten menojen määrän ja BKT:n kasvun välinen suhde tulisi säätyä automaattisesti,
eli kun menot kasvavat vähänkin liian suuriksi, niin menoja leikattaisiin automaattisesti !Täysin turhaa spämmäämistä. Samoja numeroita kopioidaan ILMAN MITÄÄN RATKAISUJA.
"Puenennetään julkista taloutta" ei tarkoita mitään? Vai lopetetaanko armeija? Puretaan synnytssairaalat? - Anonyymi00083
Anonyymi00080 kirjoitti:
Täysin turhaa spämmäämistä. Samoja numeroita kopioidaan ILMAN MITÄÄN RATKAISUJA.
"Puenennetään julkista taloutta" ei tarkoita mitään? Vai lopetetaanko armeija? Puretaan synnytssairaalat?Noo järkeistetään nyt ainakin. Kyllä 1 sairaalan johtaja riittää koko maahan Pormestareita presidenttejä ja kansanedustajia ei tarvita pienen kaupungin kokoisessa maassa.
- Anonyymi00086
Anonyymi00080 kirjoitti:
Täysin turhaa spämmäämistä. Samoja numeroita kopioidaan ILMAN MITÄÄN RATKAISUJA.
"Puenennetään julkista taloutta" ei tarkoita mitään? Vai lopetetaanko armeija? Puretaan synnytssairaalat?Työeläkkeet ovat tehokkaan ja ahkeran toiminnan tulos !! Sitä ei tule purkaa, eikä heikentää millään muotoa !
Sote menot edustavat kaikista julkisista menoista 50-60%, joten niistä on tehokkainta leikata !
Verorahalla täysin kustannettava sairaanhoito vain alemmille tuloryhmille ja muille tulojen perusteella määräytyvä osuus joka tulee kansalaisen hoitaa omasta puolestaan yksityisten vakuutusten kautta !! - Anonyymi00087
Anonyymi00080 kirjoitti:
Täysin turhaa spämmäämistä. Samoja numeroita kopioidaan ILMAN MITÄÄN RATKAISUJA.
"Puenennetään julkista taloutta" ei tarkoita mitään? Vai lopetetaanko armeija? Puretaan synnytssairaalat?Työeläkkeet ovat tehokkaan ja ahkeran toiminnan tulos !! Sitä ei tule purkaa, eikä heikentää millään muotoa !
Sote menot edustavat kaikista julkisista menoista 50-60%, joten niistä on tehokkainta leikata !
Verorahalla täysin kustannettava sairaanhoito vain alemmille tuloryhmille ja muille tulojen perusteella määräytyvä osuus joka tulee kansalaisen hoitaa omasta puolestaan yksityisten vakuutusten kautta !! - Anonyymi00088
Anonyymi00080 kirjoitti:
Täysin turhaa spämmäämistä. Samoja numeroita kopioidaan ILMAN MITÄÄN RATKAISUJA.
"Puenennetään julkista taloutta" ei tarkoita mitään? Vai lopetetaanko armeija? Puretaan synnytssairaalat?Työeläkkeet ovat tehokkaan ja ahkeran toiminnan tulos !! Sitä ei tule purkaa, eikä heikentää millään muotoa !
Sote menot edustavat kaikista julkisista menoista 50-60%, joten niistä on tehokkainta leikata !
Verorahalla täysin kustannettava sairaanhoito vain alemmille tuloryhmille ja muille tulojen perusteella määräytyvä osuus joka tulee kansalaisen hoitaa omasta puolestaan yksityisten vakuutusten kautta !! - Anonyymi00090
Anonyymi00080 kirjoitti:
Täysin turhaa spämmäämistä. Samoja numeroita kopioidaan ILMAN MITÄÄN RATKAISUJA.
"Puenennetään julkista taloutta" ei tarkoita mitään? Vai lopetetaanko armeija? Puretaan synnytssairaalat?Työeläkkeet ovat tehokkaan ja ahkeran toiminnan tulos !! Sitä ei tule purkaa, eikä heikentää millään muotoa !
Sote menot edustavat kaikista julkisista menoista 50-60%, joten niistä on tehokkainta leikata !
Verorahalla täysin kustannettava sairaanhoito vain alemmille tuloryhmille ja muille tulojen perusteella määräytyvä osuus joka tulee kansalaisen hoitaa omasta puolestaan yksityisten vakuutusten kautta !! - Anonyymi00093
Anonyymi00083 kirjoitti:
Noo järkeistetään nyt ainakin. Kyllä 1 sairaalan johtaja riittää koko maahan Pormestareita presidenttejä ja kansanedustajia ei tarvita pienen kaupungin kokoisessa maassa.
Kun pitää säästää MILJARDEJA, niin sinä askartelet miljoonien parissa.
Jos et tiennyt sitäkään, niin miljardi on tuhat (1000) miiljoonaa.
- Anonyymi00075
Maahanmuutto maksaa kymmenen miljardia vuodessa.
Sotavarustelu viisi miljardia.
Säästetään ensin suurimmista menoeristä.- Anonyymi00081
Ei maksa. Diakonia-ammattikorkeakoulun (2025) raportin mukaan vieraskieliset maksoivat vuonna 2023 veroja 2,7 miljardia euroa ja saivat tulonsiirtoja 2,4 miljardia euroa. Eli kokonaisuutena plussalla.
Kun vieraskieliset (äidinkieli muu kuin suomi tai ruotsi) ovat valltiontaloudessa plussa, niin kantikset ovat 17 miljardia miinuksella. - Anonyymi00084
Anonyymi00081 kirjoitti:
Ei maksa. Diakonia-ammattikorkeakoulun (2025) raportin mukaan vieraskieliset maksoivat vuonna 2023 veroja 2,7 miljardia euroa ja saivat tulonsiirtoja 2,4 miljardia euroa. Eli kokonaisuutena plussalla.
Kun vieraskieliset (äidinkieli muu kuin suomi tai ruotsi) ovat valltiontaloudessa plussa, niin kantikset ovat 17 miljardia miinuksella.Entä raiskaavat matut. Tulleet maksamaan vitusti oikeudenkäynti kulujen muodossa. Lasketaankohan KAIKKI "tulonsiirrot" esimerkiksi kekkereiden koulutus vaikkeivät edes lukemaan opi ja kelpaavat ihmisinä korkeintaan puuvilla pelloille.
- Anonyymi00078
Voi teitä höppänöitä .....
https://keskustelu.suomi24.fi/t/19390081/jopa-espanjassa-talous-kasvaa-purra-vain-irvistelee#comment-142333974
... ne kusee teitä seilimään, minkkä kerkiää. Ja te vielä uskotte !!
t. haans.sea - Anonyymi00082
Tämä ns. "Hiilamon malli" (professori Heikki Hiilamo) on käytännössä ainoa esitetty keino valtiontalouden merkittäväksi tasapainottamiseksi. Kun palkansaajien työeläkemaksut poistetaan ja korvataan samansuuruisella verolla tai sote-maksulla, niin 9 miljardin tasapainotus on varma eikä perustu höttöisiin "dynaamisiin vaikutuksiin". Tämän päälle voidaan rakentaa säästöjä ja veronkorotuksia, mutta niiden ei tarvitse olla äärimmäisiä.
Orpo ja Purra ovat väittäneet tehneensä hallituskaudellaan julmalla leikkauspolitiikalla "10 miljardin sopeutuksen", mutta Valtiontalouden tarkastusviraston laskelma osoittaa, että se on ollut todellisuudessa vain kolme (3) miljardia. Kun ensi hallituskaudella tarvitaan oikeasti (eikä vain juhlapuheissa) 10 miljardin tasapainotus, niin mikä on oikeistoblokin keino saada aikaan politiikallaan kolme kertaa enemmän säästöjä ensi hallituskaudella kuin onnistuivat tällä kaudella saamaan? Käytännössä joka vuosi pitäisi tehdä se, mikä nyt tehtiin neljässä.
Talouskasvua toivovat kaikki, mutta 320.000 työttömyys puolittuisi (mikä olisi jo liki ihme), niin sen vaiktus valtion talouteen olisi noin 4 miljardia, kun työttömän siirtyminen työlliseksi parantaa valtion taloutta VM:n mukaan keskimäärin noin 25.000 (tukitarpeen vähennys + verot). Jos työllisyys kasvaa niin hyvä, mutta sen varaan ei pidä etukäteen laskea.- Anonyymi00085
Talouskasvu nostaisi bkteetä joten suomen menot vaan lisääntyis samassa suhteessa. Asevoimiin pitäs sijoittaa enempi natomaksuja maksaa enempi eu maksuja enempi ja kehitysyhteistyöhön maksaa enempi...varmaan viellä miljoona muutakin asiaa joissa kulut vaan lisääntyy jos talous kasvaa.
Joten ei talouskasvu mikään ratkaisu ole. - Anonyymi00091
Anonyymi00085 kirjoitti:
Talouskasvu nostaisi bkteetä joten suomen menot vaan lisääntyis samassa suhteessa. Asevoimiin pitäs sijoittaa enempi natomaksuja maksaa enempi eu maksuja enempi ja kehitysyhteistyöhön maksaa enempi...varmaan viellä miljoona muutakin asiaa joissa kulut vaan lisääntyy jos talous kasvaa.
Joten ei talouskasvu mikään ratkaisu ole.Oliko kirjoittajan tarkoitus kirjoittaa Aku Ankkaan ?
- Anonyymi00094
Anonyymi00085 kirjoitti:
Talouskasvu nostaisi bkteetä joten suomen menot vaan lisääntyis samassa suhteessa. Asevoimiin pitäs sijoittaa enempi natomaksuja maksaa enempi eu maksuja enempi ja kehitysyhteistyöhön maksaa enempi...varmaan viellä miljoona muutakin asiaa joissa kulut vaan lisääntyy jos talous kasvaa.
Joten ei talouskasvu mikään ratkaisu ole.Puolustusmenojen sitominen BKT:hen Trumpin mieliksi on idiotismia.
Kuten kaikessa muussakin, pitää ensin määritellä tarve ja sitten miettiä miten tarve saadaan hoidettua MAHDOLLISIMMAN HALVALLA. Tavoite ei voi olla tietyn rahamäärän tuhlaaminen.
- Anonyymi00092
Työeläkejärjestelmä elää omassa todellisuudessa. Puhutaan joa työeläkkeiden leikkaamisesta (vaikka ylijäämää tulee miljarditolkulla joka vuosi) jotta tyäeläkerahastojen kasvatus maailman tappiin olisi mahdollista.
Hiilamon ehdotus on hyvä. Ainakin se on paras mitä tähän mennessä on ehdotettu. Miten kenenkään elämään vaikuttaa se, jos tyäeläkerahastot eivät kasvakkaan kuin 5-10 miljardia per vuosi eikä 15-20 miljardia?- Anonyymi00095
Työeläkerahastot olivat hyvä idea.
Pitäisi vain ymmärtää, että nyt puskuria on kerätty tarpeeksi (290 miljardia) eikä rahastoja tarvitse enää agressiivisesti kasvattaa kansantalouden kustannuksella.
Ketjusta on poistettu 11 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1861850
- 1121016
- 97912
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa20717- 52684
ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann42578Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m174536Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä28534Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..45518Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;199473