Jukka Nieminen käsittelee teoksessaan *"Muinaissuomalaisten kadonnut kuningaskunta"* ajatusta, että Suomen alueella olisi ollut aikanaan itsenäisiä kuningaskuntia. Nieminen ehdottaa, että suomalaiset eivät olleet vain hajautettuja heimoja, vaan että alueella on ollut hallitsijoita ja monimutkainen yhteiskuntarakenteen verkosto. Kirjassa käydään läpi arkeologisia, kielellisiä ja historiallisia todisteita, jotka viittaavat siihen, että Suomessa on ollut vahva poliittinen ja yhteiskunnallinen rakenne ennen keskiajan valtaistuinten asettumista.
Erityisesti kirja tuo esiin sen, miten "kuningaskunta" voisi liittyä vanhoihin suomalaisten kansanperinteisiin ja alkuperäisiin valtakuntarakenteisiin, joita Ruotsin ja Venäjän valta ei vielä ollut täysin tuhoamassa. Nieminen tutkii myös kirjassaan karttoja, kuten Carta Marinaa, ja vertaa niitä aikakauden mytologisiin kertomuksiin, tarjoten uuden näkökulman Suomen varhaishistoriaan.
Suomen muinaisten kuningaskuntien historian salailuun ja piiloitteluun liittyy monia tahoja ja tekijöitä, jotka ovat hyötyneet sekä poliittisesti, taloudellisesti että sotilaallisesti, erityisesti Suomen historian aikana, jolloin maa oli joko Ruotsin tai Venäjän vallan alla. Tämän lisäksi nykyajan globaali talous- ja turvallisuuspolitiikka on siirtänyt monet Suomen tärkeimmät päätökset kansainväliselle tasolle, kuten EU\:n, WEF\:n ja Naton toimielimille. Näitä kaikkia tekijöitä yhdistää intressi pitää Suomen alueellinen ja kansallinen historia tietyssä valossa, jotta alueen poliittinen ja taloudellinen hallinta olisi helpompaa.
### Jukka Nieminen: "Muinaissuomalaisten kadonnut kuningaskunta"
Suomen alueella ennen 1200-lukua ei ollut keskitettyä valtakuntaa, mutta useat varhaislähteet viittaavat paikallishallitsijoihin, joita saatettiin pitää kuningasluonteisina johtajina. Tässä ovat keskeisimmät lähteet ja tapahtumat, jotka viittaavat Suomen alueen kuningaskuntiin tai hallitsijoihin.
### Aikajana ja Historialliset Viitteet
* **800-luku – Wulfstanin matka (n. 890)**
**Lähde:** Englannin kuningas Alfred Suuren hoviin laadittu matkakertomus.
**Sisältö:** Wulfstan purjehti Itämerellä ja kuvailee alueen kansoja, kuten Eistejä ja suomalaisia. Ei suoraa mainintaa kuninkaista, mutta viitteitä jäsentyneistä yhteisöistä ja järjestyneestä kaupasta.
**Merkitys:** Alueella oli jonkinlaista hallintoa ja yhteiskuntarakennetta.
* **900–1000-luku – Egillin saaga (kirjoitettu myöhemmin, tapahtumat ajoittuvat 900-luvulle)**
**Lähde:** Islannin saaga, kirjoitettu n. 1200-luvulla.
**Sisältö:** Mainitaan Faravid, Kveenien kuningas, joka liittoutuu norjalaisten kanssa vihollisia vastaan.
**Merkitys:** Viittaa siihen, että Pohjois-Suomessa ja Kuolan niemimaalla oli paikallishallitsijoita, joita saatettiin kutsua kuninkaiksi.
* **n. 1075 – Adam Bremiläinen (Gesta Hammaburgensis Ecclesiae Pontificum)**
**Lähde:** Saksalainen kirkonmies ja historioitsija.
**Sisältö:** Adam kirjoittaa suomalaisista: "Suomalaisilla on oma kuninkaansa kuten monilla muilla pohjoisilla kansoilla."
**Merkitys:** Tämä on ensimmäinen selkeä länsimainen maininta suomalaisista kuninkaista. Tarkoitetaanko tällä heimopäällikköä vai todellista kuningasta, on tulkinnanvaraista.
* **n. 1100 – Nestorin kronikka (Povest vremennykh let)**
**Lähde:** Varhainen venäläinen kronikka.
**Sisältö:** Mainitsee suomalais-ugrilaisia kansoja, kuten "Sum" ja "Em", joiden katsotaan mahdollisesti viittaavan Suomeen ja Hämeeseen.
**Merkitys:** Viittaa siihen, että alueella oli itsenäisiä ja sotaisia yhteisöjä.
* **1200-luku – Ristiretket ja Ruotsin vallan aloitus**
Ruotsalaiset ja katolinen kirkko tekevät ristiretkiä Suomeen (ensimmäinen ristiretki 1150-luvulla). Tähän aikaan Ruotsi alkaa laajentaa valtaansa Suomeen, mutta ristiretkien edeltänyt aika viittaa itsenäisiin paikallisiin hallitsijoihin.
* **n. 1539 – Carta Marina – Olaus Magnuksen kartta**
**Lähde:** Ruotsalais-italialainen kartografi Olaus Magnus.
**Sisältö:** Kartassa Suomen kohdalle on kirjoitettu "Suomi: muinainen kuningaskunta" (lat. Finlandia olim regnum).
**Merkitys:** Viittaa siihen, että alueella on ollut muinainen kuningaskunta, jonka muistijälki oli elossa vielä 1500-luvulla.
### Lähteet tiivistettynä
| Aika | Lähde | Maininta kuninkaista | Luotettavuus |
| -------- | ----------------- | -------------------------------- | ------------------------------------ |
| n. 890 | Wulfstan | Epäsuora | Keskitaso |
| 900-luku | Egillin saaga | Faravid, Kveenien kuningas | Heikko |
| n. 1075 | Adam Bremiläinen | "Suomalaisilla on kuningas" | Kohtalainen |
| n. 1100 | Nestorin kronikka | Epäsuora | Kohtalainen |
| 1539 | Carta Marina | "Suomi: muinainen kuningaskunta" | Kulttuurihistoriallisesti merkittävä |
### Jukka Nieminen: "Muinaissuomalaisten kadonnut kuningaskunta"
(1/_) jatkuu..
Muinainen suomalainen Kuningaskunta
2
78
Vastaukset
- Anonyymi00001
### 1. **Ruotsin ja Venäjän Miehityshistoria (noin 600 vuotta)**
* **Miksi:** Ruotsi hallitsi Suomea lähes 600 vuoden ajan 1100-luvulta vuoteen 1809. Venäjä piti Suomea osana keisarikuntaansa vuodesta 1809 vuoteen 1917. Tänä aikana molemmat suurvallat hyötyivät Suomen alueen resursseista ja geopoliittisesta sijainnista.
* **Miten Ruotsi hyötyi:** Ruotsi laajensi omaa suurvaltaansa ja hyötyi Suomen alueen resursseista, kuten metsistä, kaivoksista ja maataloudesta. Ruotsi sai myös strategisen etulyöntiaseman Itämerellä ja pystyi puolustamaan omaa valtaansa alueella, mikä oli tärkeää Ruotsin suurvaltapoliittiselle asemalle. Ruotsi pyrki estämään Suomen itsenäisyyden ja sitouttamaan alueen osaksi valtakuntaa, sillä Suomen kautta kulki tärkeitä kauppareittejä ja se oli tärkeä etulinja Venäjää vastaan.
* **Miten Venäjä hyötyi:** Venäjälle Suomi oli tärkeä strateginen alue niin maanpuolustuksen kuin kaupankäynnin kannalta. Suomi tarjosi Venäjälle väylän Itämerelle ja mahdollisti venäläisten kaupankäynnin Eurooppaan. Lisäksi Suomen luonto ja maa-alueet olivat rikkaat luonnonvaroista, erityisesti metsästä ja vesivaroista, joita Venäjän keisarikunta käytti hyväkseen vaikutusvaltansa laajentumisen ja taloudellisen kehityksen tähden. Venäjä myös pyrki tukahduttamaan mahdolliset kansallismieliset liikkeet, jotka olisivat voineet vahvistaa Suomen itsenäisyyttä.
**Taloudellinen ja sotilaallinen hyöty:**
Molemmat suurvallat saivat taloudellista hyötyä Suomen luonnonvaroista, erityisesti metsistä, jotka olivat tärkeitä rakennusmateriaalien ja paperiteollisuuden raaka-aineena. Ruotsi ja Venäjä verottivat suomalaisia ja käyttivät Suomea pohjoisten rajojensa puolustamiseen. Sotilaallisesti Suomi oli tärkeä puolustuskohde, joka mahdollisti omilta tahoiltaan sekä Ruotsille että Venäjälle alueellisen puolustuksen Itämeren alueella ja vastustuksen muita tahoja, kuten Puolaa (Ruotsin tapauksessa) ja Ruotsia (Venäjän tapauksessa) vastaan.
### 2. **Kirkko ja Kristillinen Valloitus**
* **Miksi:** Katolinen kirkko oli mukana Suomen kristillistämisessä, joka alkoi 1100-luvulla. Suomen alue liitettiin osaksi katolista kirkkoa ja sen vaikutusvaltaa, mikä auttoi Ruotsia ja myöhemmin Venäjää vakiinnuttamaan valtaansa.
* **Mitä kirkko hyötyi:** Kirkolle oli taloudellisesti hyödyllistä laajentaa vaikutusvaltaansa uusille alueille, koska se sai verotuloja ja valtaa. Kristillistämisprosessi loi pysyvän kirkollisen infrastruktuurin, joka takasi kirkon roolin valtion hallinnassa ja kulttuurissa. Suomessa oli runsaasti luostareita ja kirkollisia omaisuuksia, joita kirkko pystyi hallitsemaan.
* **Hyöty Ruotsille ja Venäjälle:** Kristillistäminen oli myös tärkeää valtion kontrollin vahvistamiseksi. Kun alue liitettiin osaksi kristillistä Eurooppaa, se oli helpompi hallita ja integroida osaksi lännen valtarakenteita. Ruotsi ja Venäjä olivat hyötyneet kirkon valvonnasta alueella, koska se antoi heille henkisen ja poliittisen auktoriteetin, joka oikeutti heidän valtansa.
### 3. **Nykyajan Geopoliittiset ja Taloudelliset Rakenteet**
* **EU, WEF ja NATO:**
Nykyään Suomen suurien linjojen taloudelliset ja sotilaalliset päätökset tehdään osin kansainvälisissä foorumeissa, kuten Euroopan unionissa (EU), Maailman talousfoorumissa (WEF) ja Naton puitteissa. EU\:n jäsenenä Suomi tekee päätöksiä yhdessä muiden jäsenvaltioiden kanssa, ja osa talouspolitiikasta on luovutettu EU\:n keskitettyyn päätöksentekoon. Naton jäsenenä Suomen ulko- ja turvallisuuspolitiikka on myös osittain sidoksissa Naton jäsenvaltioiden yhteisiin päätöksiin.
* **Taloudellinen hyöty:** Suomella on taloudellisia etuja EU-jäsenyydestä, kuten pääsy EU\:n sisämarkkinoille ja mahdollisuus hyödyntää yhteistä valuuttaa ja talouspolitiikkaa. WEF\:n ja muiden kansainvälisten talousfoorumien kautta Suomella on mahdollisuus vaikuttaa globaaleihin talouspäätöksiin ja hyötyä kansainvälisestä kauppapolitiikasta. Samalla Suomi on myös mukana globaalissa talousjärjestelmässä, jossa sen talouspolitiikka on vahvasti linkitetty muiden maiden ja suurten kansainvälisten yritysten toimintaan.
* **Sotilaallinen hyöty:** NATO-jäsenyys tuo Suomeen sotilaallista turvaa, mutta samalla Suomen päätökset ulkopolitiikassa ja turvallisuuspolitiikassa ovat osittain sidoksissa Naton kollektiiviseen puolustukseen. Suomi ei enää ole täysin itsenäinen sotilaallisessa mielessä, koska Naton jäsenenä sen on noudatettava liittouman yhteisiä turvallisuusstrategioita ja osallistuttava mahdollisesti myös Naton sotilaallisiin toimiin.
(2/_) jatkuu...- Anonyymi00002
### 4. **Miksi Historian Salailu on Hyödyllistä Nykyisille Voimakeskuksille?**
* **Vallan keskittäminen:** Suomen muinaisten kuningaskuntien historian piilottaminen tai vähättely on ollut hyödyllistä, jotta maata on voitu hallita keskitetysti suurvaltojen kautta, kuten Ruotsin ja Venäjän aikana. Tämä on estänyt suomalaisen kansallisen itsetunnon ja itsenäisyyspyrkimysten heräämisen aikaisemmin.
* **Taloudellinen hallinta:** Suomi on nykyään monella tapaa globaalien talousvoimien alainen. EU:n, WEF:n ja muiden kansainvälisten talousorganisaatioiden kautta Suomen talouspolitiikka on osittain globalisoitunut. Suomen perinteisen teollisuuden ja luonnonvarojen käyttö on globaaleilla markkinoilla, ja valtaosa taloudellisista päätöksistä tehdään kansainvälisissä foorumeissa.
* **Sotilaallinen riippuvuus:** Naton jäsenyys tarkoittaa, että Suomen sotilaallinen puolustus on kytkeytynyt liittouman päätöksiin, ja samalla Suomen rooli globaalissa turvallisuuspolitiikassa on entistä enemmän riippuvainen ulkomaisista toimijoista.
### Yhteenveto
Suomen alueen muinaisten kuningaskuntien historian salailu ja piiloittaminen on ollut hyödyllistä monille tahoille, erityisesti Ruotsille ja Venäjälle, koska se mahdollisti Suomen hallinnan osana näitä suurvaltoja. Suomi oli resurssirikas ja strategisesti tärkeä alue. Nykyään Suomen suurien linjojen taloudelliset ja sotilaalliset päätökset tehdään osittain ulkomailla, EU:ssa, WEF:ssä ja Naton puitteissa, mikä tarkoittaa, että Suomen geopoliittinen ja taloudellinen itsenäisyys on kytkeytynyt globaaleihin voimiin. Tämän vuoksi Suomen historia ja sen muinaisten kuningaskuntien muistaminen on edelleen monille tahoille epämukavaa, koska se voisi vahvistaa kansallista itsetuntoa ja itsenäisyyspyrkimyksiä ja globaalista maailmantaloudesta irtaantumista defensiviisen nationalismin myötä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Petteri Orpo on satusetä
Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi1113685Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta
Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä642599Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan
Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla292563Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle
Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi742382Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana
Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "232258Olitkin liian hyvää ollaksesi totta nainen
Ihastuin ja rakastuin, mutta se on minun ongelma. Ei sinun.1031330Kaste pelastaa ihmisen
Kristittyjen kirkkojen toimittama yksi Kaste on Jumalan tekemä pelastusteko, jossa perisyntiin hengellisesti kuollut ihm6161232Uskon todistus
Oikean uskovaisen ja nimikristityn erottaa siitä, että Jeesukseen uskova korottaa Jeesusta ja uskoa Häneen, mutta nimik2611036Ensin oli armo - sen jälkeen tuli usko
Me emme ansaitse armoa omalla uskollamme. Armo on ansaitsematonta rakkautta mikä synnyttää meidät uudesti Jumalasta. K4001035Elisalla ja MTV:llä lihava riita - MTV:n kanavienlähetykset ovat katkeamassa Elisan asiakkailla
Kaikkien MTV:n kanavien televisiolähetykset ovat katkeamassa Elisan kaapeli-tv-asiakkailta. https://www.is.fi/digitoday1421019