Keskiviikkoiltana siis aloitettiin. Eilen oli jo kulmilla sellaista häröilyä, että pollaripoitsut melkein vei putkaan. Mutta eivät vieneet, joten ränni jatkukoon. Ehkä loppurännin vetelen kuitenkin kotona. Mukavaa viikonloppua muillekin.
Neljän päivän ränni, päivä nro 3.
Anonyymi-ap
14146
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
KYLLÄ KOLISEE NYT!
T. KAMA JEPPE
Se on jännä tuo päihdepolitiikka. Alkoholi aiheuttaa paljon häiriötä muille ja se on laillista kamaa. Kannabiksen käytöstä ei ole läheskään vastaavaa häiriökäytöstä ja se on laitonta. Mitään oikeaa syytä kieltoon ei ole niin on pitänyt keksiä tekosyitä kuten porttiteoria.
No kaikkihan tietää, mikä sen "sodan huumeita vastaan" innosti. Nixonin neuvonantaja sanoi sen aikanaan suoraan. Paskaeliitti ei vaan koskaan tule myöntämään syntejään. Ja näin sitten mennään. "Huumeiden" käyttö on pahempi rikos kuin lapsen raiskaaminen. Ei sinänsä mitenkään yllättävää, paskaeliitti ja lakeijansa tuntien.
Nixon tilasi raportin kannabiksen haitoista. Niillä oli tarkoitus perustella kielto. Kun raportissa ei ollut sellaisia haittoja millä kiellon olisi voinut perustella niin keksittiin haittoja joista tunnetuin on porttiteoria.
Se porttiteoria on keksitty valhe ja sillä syyllä kannabis on suomessakin kiellettyä. Usa on enimmäkseen laillistanut kannabiksen ja yli 20 euroopan maata sallii kannabiksen käytön. Ihan aikuisten oikeasti kannabis on vähiten haitallinen päihde.
Todellisuus oli kyllä rumempi.
“You understand what I’m saying? We knew we couldn’t make it illegal to be either against the war or black, but by getting the public to associate the hippies with marijuana and blacks with heroin. And then criminalizing both heavily, we could disrupt those communities,” Ehrlichman said. “We could arrest their leaders. raid their homes, break up their meetings, and vilify them night after night on the evening news. Did we know we were lying about the drugs? Of course we did.”
Se on kummallista miksi muut maat matkivat sen kiellon?
Pitää lähteä lähikauppaan hakeen täydennykset. Olisi kyllä kaikkien kannalta helpompaa, jos toimittaisivat ovelle. No, katotaan miten hommat menee.
Amatöörin touhua, en kehtaisi kehuskella.
Päihteiden kanssa on parempi olla amatööri kuin ammattilainen.
Vähän alkaa kroppa laittaa vastaan, mutta kuningasholi sen kyllä hoitaa. Päivä vielä jäljellä. Sitten taas mietitään syntyjä syviä...
Itse kävin tänää 7,5km hölkkälenkillä. Ai että teki hyvää ja enemmänkin olisi tehnyt mieli mutta ei kannata liikaa vetää näin äkkiseltään. Tulee muuten marssimurtumia ja penikkatautia yms.
Tosi miehet ei hölkkää, vaan juoksee, ja vähintään 10km.
Minäkin olin aikanaan maastojouksun, kuulantyönnön, pituushypyn, kolmiloikan jne piirinmestari. Ja lätkää, punttisalia ja futista. Kansallisella tasolla tuli kyllä aina turpaan. Onhan tässä miettinyt, miten päädyin 4pv ränneihin.
Alkoholille saisi olla vähemmän haitallisia vaihtoehtoja laillisesti. Nyt niitä on vain laittomasti.