Päiville ikuinen efuskuntapaikka?

Anonyymi-ap

Päivi on nyt 70v. Hän ehtii vielä tulla valituksi 3 kertaa ennenkuin on Trumpin iässä

19

185

    Vastaukset 19

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      ArtoTTT

      "Homottajat" ainakin tekevät kaikkensa Päivin uudelleen valinnan varmistamiseksi.

      • Mitä väliä sillä on valitaanko Päivi taas jatkokaudelle vai ei?

        Hänen äärimmäisimmät poliittiset tavoitteensa uskoonsa liittyen ovat niin kaukana reaalimaailmasta, ettei niillä ole kuin heikohko viihde arvo, joka sekin jo nähty.


      • Anonyymi00007
        a-teisti kirjoitti:

        Mitä väliä sillä on valitaanko Päivi taas jatkokaudelle vai ei?

        Hänen äärimmäisimmät poliittiset tavoitteensa uskoonsa liittyen ovat niin kaukana reaalimaailmasta, ettei niillä ole kuin heikohko viihde arvo, joka sekin jo nähty.

        ArtoTTT

        Tuntuu kovasti joillekkin olevan väliä.


    • Anonyymi00002

      Joitamaan16 lastenlasta

    • Anonyymi00003

      Päivi on seuraava presidenttimme. Yhdessä DT:n kanssa hallitsevat maapallon kansoja ja palauttavat ihmiskunnan elämään tarkan ankarasti Raamatussa kerrotulla tavalla, tuhansia vuosia sitten vallinneita elämäntapoja ja lakeja noudattaen.

      • Anonyymi00008

        Kaikessa elämässään tarkasti Raamatun kirjoituksia noudattava Päivi on Suomelle loistava seuraava presidentti, joka poistaa maalliset ongelmat yhteiskunnastamme.


    • Päivin tuleva eduskuntapaikka on todella tiukassa. Hän on kolmessa viime vaalissa ollut omassa vaalipiirissä viimeinen joka on valittu. Viime kerralla kokoomuksen olisi pitänyt saada 400 ääntä enemmän niin Räsänen olisi jäänyt rannalle.

      Ensi vaaleissa valinta on tiukassa. Räsäsen vaalipiiristä on valittu 14 kansanedustajaa. Nyt näyttää siltä että ei valita kuin 12. Hämeen valiipiirin väkiluku on tipunnut selvästi. Aueen väkimäärä on 315.000 asukasta, kun se on aikaisemmin ollut reilut 350.000.

      Tekoäly lastki 320.000 arviolla, että Hämeen vaalipiirin saa 11,32 kansanedustajaa. Yhden kansanedustaja saa väkimäärällä 28256. Loppulasku menee tähän malliin:

      Manner-Suomen väkiluku: Noin 5 623 000 (toukokuu 2026 arvio). Suomen väkiluku (2026) - WorldometerJaettavat paikat: 199 (Ahvenanmaa saa aina yhden oman paikan).

      Eduskuntavaalit 2027 - WikipediaYhden paikan hinta: \(5 623 000 / 199 \approx 28 256\) asukasta per paikka.Vaalipiirin paikat: \(320 000 / 28 256 \approx 11,32\). Eli jotta vaalipiiri saa yhden kansanedustajan, se tarvitsee 28256 asukasta.

      Räsäsellä on vielä yksi mahdollisuus joka pitää muistaa. Jos KD solmii vaaliliiton vaikka hallituskumppani PS:n kanssa valintamahdollisuudet kasvavat. Silloin liiton sisällä äänet lasketaan yhteen ja eniten ääni saaneet tulevat valituksi. Tällöin Räsänen olisi varmasti vahvoilla.

      Räsäsen on täytynyt tietää, mikä tilanne on hänen vaalipiirissä. Siksi hänelle julkisuus on ollut tervetullutta plussaa. Tosin esiintyminen yhdessä Orbanin kanssa oli paha virhe. Tuskin edes Päivin kannattaja pitävät Orbania "hyvänä jätkänä".

      Samaa on sanottava myös Trumbin porukan kanssa kaveeraamisesta. Aluksi homma oli OK, mutta nyt juttu on kääntynyt päälaelleen. Ilmankos Räsänen ei ole enää liehunut asian ympärillä millään tavalla.

      • Anonyymi00004

        Valinta on pelkkää matematiikkaa. Siinä eivät rukoukset auta. Kaiken lisäksi "luonnollinen poistuma" on varmasti harventanut Räsäsen äänestäjien määrää.


      • Tämän vuoden huhtikuun lopussa tilanne olisi seuraava

        Hämeen vaalipiiri 353112 asukasta, valittava määrä 13 kansaedustajaa.

        file:///C:/Users/kojan/Downloads/stat4_20260502.htm


    • Anonyymi00005

      Päivin maine on kasvanut koko maapallolla..Valitus Euroopan ihmisoikeuspaikkaan voi kestää 8v Päivin mukaan. Ja koko ajan hän pysyy esillä medioissa ja vaikuttaa valintoihin.

    • Anonyymi00006

      Nyt hänet valittiin lääketieteen kunnia tohtoriksi

      • Heh, se nyt ihan sama miksi hänet joku hihhuliyliopisto nimittää. Se olisi eri asia jos nimitys tulisi vaikka Oxfordista tai Harvardin yliopistosta. Siksi toiseksi sana "kunniatohtori" on yhdyssana, joten se siitä sinun pätevyydestäsi. Kertoo hyvin millaiset ihmiset äänestävät Räsästä....


    • Anonyymi00009

      Räsänen täyttää joulukuussa 67v.

      Vaikka Hämeen vaalipiiristä valittaisiin vähemmän edustajia, tarvittavan määrän ääniä hän voi saada. Saamansa tuomio vaikuttaa enemmän positiivisesti kuin negatiivisesti äänimääriin niiden äänestäjien taholta, jotka Räsästä voisivat ylipäätään äänestää.
      Viime eduskuntavaaleissa Räsäsen edellä menivät eduskuntaan:
      Jari Ronkainen
      PS
      Äänet 4820
      Vertausluku 12 653
      Valittu

      Johannes Koskinen
      SDP
      Äänet 5009
      Vertausluku 12 284
      Valittu

      Aino-Kaisa Pekonen
      Vas.
      Äänet 4251
      Vertausluku 12 171
      Valittu
      ———-

      Päivi Räsänen
      KD
      Äänet 6968
      Vertausluku 11 444
      Valittu

      KD:n kannatus vaaliäänissä on pysynyt puolueen koostakin johtuen aika samana.
      PS:n odotettavasti laskee enemmän viime vaaleista ja sillä voi olla myös vaikutusta lopputulokseen. Viimeksi Hämeestä pääsi läpi 4 Perussuomalaisten kansanedustajaa. Seuraavissa vaaleissa he voivat menettää vaikka sen viimeisimmän läpimenneen edustajansa paikan.

    • Anonyymi00010
      • Anonyymi00012

        Nuo on jo käsitelty ja olivat KD:n eettisten sääntöjen vastaisia. Ihmiselle on aikoja sitten annettu anteeksi, ja jatkettu eteenpäin.


    • Anonyymi00011

      Olen samaa mieltä aitolaisen kanssa.
      Efuskunta sopisi Räsäselle.

      Jos oikein muistan niin Efuskunta on jossain Biafran suunnalla.

      Pe.ku

    • Anonyymi00014

      Aina kansa on rötösherransa eduskuntaan valinnut, kun Juhantalon vaikka teki aika kovan töppäyksen.

      Ei lainkuuliaisuus ole mikään hyve siinä hommassa eikä esivallan kunnioittaminen, vaikkei Päivi nyt aivan mikään kettutyttö sentään ole, on vain muutoin vähän anarkisti.

    • Anonyymi00016

      Siellä voi se vanhus heilutella sitä Raamattuaan ja uhkailla matkustavansa Trumpille valittamaan Suomen hallituksesta kun ei kuuntele häntä ja että eroaa kirkosta.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      176
      1530
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      96
      736
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      725
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      203
      588
    5. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      536
    6. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      126
      536
    7. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      526
    8. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      50
      518
    9. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      15
      500
    10. toivottavasti kohta jo kohdataan

      😍😍😍😍😍 sinua olen odottanut varmasti koko elämäni
      Ikävä
      25
      483
    Aihe