Ne kun ovat valmistettu ulkomaalaisista raaka-aineista 😂
Persuhan ei voi tankata bensaa, eikä juoda kahvia
Anonyymi-ap
23165
1Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Kari Haapalan Kansaanvälinen seikkailusankari kuvasi hienosti persuutta jo ajat sitten:
https://www.youtube.com/watch?v=uFd5nk2sXow
Oho, sori...lähti yllä väärä raita : https://www.youtube.com/watch?v=VeOU7xlbW-0
Oletpas vitsikäs.
Kyllä kaikki eksoottisimmatkin tuotteet tuli maahan silloinkin ihan yhtä lailla kuin nytkin. Eikä oltu edes eu:ssa eikä eurossa, vaan omalla markalla ostettiin tavaraa maailmalta, ja rahdein tuli maahan kahvit, banaanit niin kuin bensatkin. Ja vieläpä kylmän sodankin aikana ja neukun/koko itäblokin romahduksen jälkeenkin. Ei mitään ongelmaa ollut.
Eikä ollu montaa mamua maassa silloin. Ja nekin vähän mitä oli, laitettiin ja monet heistä sujui ihmeen nopeasti joihinkin oikeisiin töihinkin sen leipänsä eteen.
Ei markalla mitään maailmalta ostettu vaan kyllä niihin ostoihin tarvittiin puntia taikka dollareita. Markka oli autonomisen Suomen valuutta ja tyhmät piti sitä omana rahanaan. Keisari huomasi Suomen olevan niin köyhän jotteivat suomalaiset kyenneet ruplia ansaitsemaan joten keksi sitten tuollaisen roskarahan kuin Suomen markka joka ei ollut minkään väärtti eikä kelvannut kuin Suomessa.
Markkaa käytettiin kotimaisen teollisuuden maksuvälineenä kun taas ulkomainen teollisuus käytti puntia. Devalvoinneilla siirrettiin suomalaisten varallisuutta ulkomaankauppaa harjoittaville yrityksille.
Tottakai vaihdettiin! Valuuttakurssien mukaan! Ei meillä ollut dollaria eikä puntaa silloinkaan. Meillä oli oma valuutta, markka, vaikka lopullinen osto maailmalta tehtiinkin dollareissa ja/tai punnissa, kuten kirjoitit. Luulin kaikkien ymmärtävän ilman erillistä selitystä, mutta ei näköjään. Olisi pitänyt vain kertoa sekin selvennyksenä heti alkuun, niin et olisi päässyt sinäkään viisastelemaan. Ja samoin säännöin se pyörii nytkin kauppa, jos amerikan kanssa kauppaa aiot käydä, et sinä suoraan sieltä mitään euroilla osta! Ei euro ole mikään kaikkivoipa. Vientimme kärsii siitä. Se on rasite. Ja kotimaassakin hinnat karanneet kuluttajien käsistä kun kaikki kallistui euron myötä.
Valuuttasäännöstelyn aikana tarvittiin Suomen pankilta lupa sillä muuten Suomen pankilta olisi punnat ja dollarit loppuneet ja millä sitten ulkomaantavaraa ostellaan kun markka ei heille kelpaa. Teollisuustuotanto oli pääasiassa kotimaahan suunnattua ja silloin ei ole kurssiriskiä. Paavo Väyrynen ja muut luulevat markan olevan jokin ihmevaluutta mikä ei hötkyile kuin Pankkivaltuuston päätöksellä.
>>Devalvoinneilla siirrettiin suomalaisten varallisuutta ulkomaankauppaa harjoittaville yrityksille.
Onhan siinä näkemyksetön kommentti.
Ei devalvaatio ole varallisuuden siirtämistä varten, vaan se on välttämätön korjausliike, jotta talouden ulkoinen epätasapaino poistuu.
Vientiteollisuuden helpottamisella on korjattu kauppa- ja vaihtotasetta, ja saatu kipeästi kaivattua valuuttaa, USD,DM,GBP jne.
90-luvun järjetön "vahvan markan puolustus" Koiviston/Kullbergin koplan taholta korkojen hurjalla nostatuksella oli viedä Suomen perikatoon. Kellutusta voi luonnehtia pakkodevalvaatioksi silloisissa olosuhteissa. Ei siinä Viinasen Iirolta lupaa kysytty.
Euro on käynyt rasittteeksi ,vaikka sitä on vaikeaa tiedostaa, kun "hengitämme samaa ilmaa euroalueeen kanssa".
Nyt laitoit pahan.
Oman navetan biokaasulla ajellaan ja pakurikäävästä tehtyä teetä juodaan.
Vihavassarit eivät suosi mitään kotimaista… mutta jostain syystä suosivat Venäjää:
https://youtu.be/quhNej6IPpY?si=CmWEltQnlxBjIXZc
Persu on niin iso isäntä jotta hän mielellään ostaa pensaa ja kahvia ihan vain osoittaakseen olevansa suuri siirtomaaherra kun ulkomaan juttuja ostaa ja ihan omilla markoillansa.
Persufobia vaivaa jotain kovasti, onkohan siihen mitään lääkettä olemassa?
Persufobia on vähän samallaista kuin on russofobia. Kyseessä on vain tosiasioiden kieltäminen keksimällä tuollaisia tekosanoja.
Aika monessa maassa on suomalaisesta puusta valmistettuja puuesineitä, huonekaluja, seiniä, rappusia, ikkunankarmeja/ruutuja jne. Lasitaidetta ja lasiesineitä, laseja.
Suunnittelua, muotoilua, tekniikoita ja työstötapoja.
Vogue-lehtikin painettiin pitkään suomalaiselle hienopaperille, ei ole niin kauaakaan kun se korvattiin halvemmalla.
Wärtsilän meridiesel monessa rahtilaivassa, auto(matkustajalautassa), jäänmurtajassa ja loisto(risteilijässä).
Aika moni tekstasi ja puhua molotti ja molottaa ulkomailla suomalaisin nokioin.
Israelin armeija osti Suomesta ensimmäisiä rynkkyjä malliksi ja pian pitkälti kopioiden sen pohjalta oman aseensa. Sieltä tuli appelsiineja ja avokadoja.
Eipä niillä ole rahaa edes ostaa.
Aloittaja on tunnettu demari putin rolli joka ei pysty aamu kahviaan juomaan, jos ei saa ensin nuuhkia putinin kalsareita.
Kyllähän tuon arvasi heti kun heillä on juuri näitä ihan vastaavia trollauksia. Koettavat provoillaan saada aikaan eritoten vastakkainasettelua. Mutta heidät oppii onneksi tunnistamaan varsin nopeasti. Tiedetään varsin hyvin ketkä hämmentää täällä pahiten.
Pesäpallo on ainoa urheilulaji jota persu voi kannattaa tai harrastaa.
Muut lajit ovat muualla kehitettyä tuontitavaraa ja lisäksi niissä urheilee niitä väärän ihonvärin omaavia ihmisiäkin, joita persut eivät pidä ihmisinä.
Ei persut harrasta urheilua.
Pesäpallon kehittäjähän on joukkomurhaaja, joten sikälikin sopii hyvin persuille. Ja toisaalta pesäpallo on apinoitu baseballista, ja kopioiminen on myös ominaista persuille.
Vihervasemmistolaista logiikkaa: Jos laittomat maahantunkeutujat eivät saa raiskata, ei voi syödä pizzaa!
Tuo taitaa olla idioottimaisinta mitä olen tällä palstalla nähnyt ja palstan yleisen tason huomioiden se on kyllä aikamoinen saavutus. Ei tosin sellainen jolla kannattaisi ylpeillä.