Suullinen kiusaaminen

Anonyymi-ap

Suullinen kiusaaminen on toistuvaa ja tahallista sanallista loukkaamista. Se voi ilmetä haukkumisena, pilkkaamisena, uhkailuna, juoruiluna tai nöyryyttävänä arvosteluna. Se on henkistä väkivaltaa, joka aiheuttaa häpeää ja pelkoa.Suullinen kiusaaminen on yhtä haitallista kuin fyysinen väkivalta. Se voi johtaa vakaviin mielenterveysongelmiin, kuten ahdistukseen, masennukseen ja pitkäaikaisiin traumoihin.Esimerkkejä suullisesta kiusaamisestaHaukkuminen ja nimittely: Henkilön kutsuminen loukkaavilla nimillä.Pilkkaaminen ja ivailu: Ulkonäön, pukeutumisen, taitojen tai mielipiteiden jatkuva arvostelu.Uhkaileminen: Pelon herättäminen sanallisesti tai fyysisellä väkivallalla pelottelu.Juoruilu ja levittäminen: Perättömien tarinoiden kertominen tai yksityisasioiden luvaton levittäminen.Nöyryyttävät vitsit: Toistuva "vitsailu", jonka kohteena on tietty henkilö, ja jossa tämän reaktioivuutta tai rajoja ei kunnioiteta.


Tästä kiusaaja ei joudu koskaan vastuuseen. Miksi näin?

7

200

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Nämä antisankarit eivät joudu vastuuseen, koska monet heistä itse kuuluvat johtoon tai ovat pomojen kavereita.

    • Anonyymi00002

      Vauva.fi jankkaukset ei näköjään aloittajalle riitä.

      • Anonyymi00004

        Suomen kovin valittaja ja kiusattujen puolustaja


    • Ota yhteyttä työsuojeluun taikka hae sairauslomaa. Valittaminen täällä ei vie ketään vastuuseen mistään.

    • Anonyymi00003

      Nykyään tällaista kiusaamista työpaikalla sanotaan läpänheitoksi.
      Tällaista esiintyy varsinkin kahvihuoneessa/ruokailutilassa. Yksi ensin nälvii uhria eli heittää jonkun ilkeänielisen vitsin eli läpän ja toiset yhtyy siihen ja voivat jatkaakin tällä tavalla kiusaamista.
      Se ei ole mitenkään kivaa kun yhtä vastaan kaikki muut.
      Ne jotka eivät tykkää tällaisesta ovat yleensä hiljaa eivätkä osallistu yhteiseen naureskeluun. Uhri voi myös naureskella peittääksen sillä todelliset tunteensa vaikka sisällä kiehuisi.
      Tällaista olen minä kokenut aikanaan.

    • Vai että ihan suullista kiusaamista. Mahtaisiko sen sivistyneempi sanamuoto olla oraalinen haitanteko.

      • Anonyymi00005

        Suun soittaminen ja mussuttaminen häirintätarkoituksella


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas uusi PS:n rasismiKOHU!

      Nyt Mauri Peltokangas on taas huuliaan lepattanut. Suomen rasistisin puolue - PS! https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      532
      1077
    2. 61
      697
    3. Onnittelut taktiikan vaihdoksesta mies!

      Esität nykyisin varattua, ettei naiset jää roikkumaan , mutta sinä saat haluamasi. Oletpa sinä hieno mies. 👏🏻 Osasin o
      Ikävä
      160
      603
    4. Pitääkö minun pyytää

      Itse itseni sinun luo tällä viikolla vai tajuatko itse pyytää ??
      Ikävä
      53
      594
    5. Olen henkisesti väsynyt. Takki tyhjä.

      Olen joutunut elämään yksin liian kauan. Työttömänä ja somepaskaa. Työpaikoilla joudun kiusatuksi. En enää tiedä, mitä
      Maailman menoa
      166
      578
    6. Jarruton, viritetty ja kilvetön mopo

      Ajo-oikeudeton ja uppiniskainen kuski. Tuloksena vääntynyt aita, rusinaksi muuttunut mopo ja pari pipiä.
      Maailman menoa
      244
      562
    7. Katotaan miten jaksat tätä

      Olen valmis pelaamaan tätä seuraavat 10v. Voit kysyä tutuilta miten olen erittäin kärsivällinen.
      Ikävä
      84
      552
    8. Peräti 12 000 ihmisen toimeentulo leikattiin puoleen kun eivät ilmoittautuneet työkkäriiin!

      Peräti 12 000 ihmisen (useimmat nuoria miehiä) toimeentulo leikattiin puoleen kun eivät ilmoittautuneet työkkäriiin! ht
      Maailman menoa
      192
      481
    9. Tiedätkö mitä mies

      Sinulla ei ole kaikki kunnossa päänupissa! Älä pilaa sitä, mitä sinulla on oikeassa elämässä. Tämä ei ole mitään rakkaut
      Ikävä
      20
      476
    10. Naisten liian suuret vaatimukset?

      Palstalla näkee usein vlituksia siitä, että naisilla on miehille liian suuria vaatimuksia. Haluankin nyt mielenkiinnosta
      Sinkut
      99
      476
    Aihe