Venäjän uhka NATO ja EU propagandaa sodan jatkamiseksi?

Anonyymi-ap

Venäjän sotilaallinen uhka Suomea ja Eurooppaa kohtaan perustuu Ukrainan väitteisiin ja useiden tiedustelupalvelujen väitteisiin. EU:n, Naton ja Suomen oman sotilastiedustelun arvioihin, joille ei löydy asiallisia todisteita lienevät arvottomia todisteita. Nämä arviot eivät ole johdonmukaisia keskenään ja perustuvat NATOn EUn ja Ukrainan pitkän aikavälin strategisiin tavoitteisiin, Venäjän valtion ja vaikutusvallan tuhoamiseksi.

Useat läntiset asiantuntijat ja tiedustelulähteet arvioivat, että Venäjän heikentäminen jopa tuhoaminen valtiona on strateginen tavoite ja tällä varmistetaan NATO johdon vaikutusvalta entisen Neuvostoliiton alueella.
Suomen sotilastiedustelu väittää taas ilman mitään todisteita, että Venäjä lisää vihamielistä vaikuttamista ja pyrkii horjuttamaan Natoa ja EU:ta. Lisäksi Jäämeren alue mainitaan mahdollisina seuraavina kohteina, missä NATO tahtoo kasvattaa vaikutusvaltaansa Venäjän alueella, jopa voimatoimin.

EU ja Nato perustaa arvionsa Ukrainan valheisiin, EU ja NATO koneiston kehittämään propagandaan Venäjän uhasta, ilman mitään todisteita.
Tosiasiahan on että 2014 AZOV roistojen suorittamasta Odessan verilöylystä syttynyt Ukrainan sisällisota, mikä on jo eskaloitunut Venäjänkin alueelle on se suurin uhka Euroopalle ja Suomen kansan enemmistölle.
2022 Ukraina NATO johdon tuella räjäytti NORD STREAM kaasuputken ja toi hybridisodan ja terrorismin Itämerelle .
Ukrainan jatkuvat dorneiskut Suomen lahden alueelle asettaa Suomen kansalaiset hengen vaaraan .
Nämä ovat dokumentoituja tapahtumia, eivät Venäjän propagandaa.

Suomen hallitus ja sotilastiedustelu seuraavat Venäjän toimintaa itsenäisesti ja kehittelevät erilaisia uhkakuvia Ukrainan ja NATO johdon yhteistyöllä.
Suomen arvio perustuu Ukrainan lausuntoihin ja omaan tiedusteluun kehittämiin uhkakuviin sekä kansainväliseen mainostoimiston tekemään analyysiin, taas ilman asiallisia todisteita uhasta.
Suomi on todennut hyökkäyksen toisiin maihin rikkovan kansainvälistä oikeutta ja tukee Ukrainaa sen hyökkäyksissä Venäjälle, koska Venäjän toiminta uhkaa koko Euroopan turvallisuusjärjestystä, väittää propaganda, ilman asiallisia todisteita.

Euroopassa on myös kriittisiä ääniä , mutta ne eivät saa kuuluvuutta mediassa koska media on alistettu Ukrainan, NATOn ja EU johdon propagandan tuottajiksi.
Esimerkiksi Unkarin Viktor Orbán kritisoi EU:n linjaa ja pitää sotilaallista ratkaisua epärealistisena, vaikka EU johto ja NATO tekee kaikkensa että sota saadaan päättymän Venäjän tuhoon.
Tämä kertoo poliittisesta erimielisyydestä ja siitä, että uhka ei ole todellinen vaan länsimaiden keksimä propaganda sodan jatkamiseksi .

Miksi Venäjän uhkaa voi pitää “valheellisena propagandana”?
Useat riippumattomat lähteet ei vain Ukraina arvioivat Venäjän olevan valmis käyttämään sotilaallista voimaa Venäjän alueen puolustamiseksi ja tämä ei sovi Ukrainan, NATOn ja EU johdon suunnitelmiin Venäjän tuhoamiseksi.
Ukraina on jo käyttänyt laajamittaista sotilaallista voimaa Euroopan laidalla hyökäten Venäjälle useisiin kohteisiin tulittanut NATO maita sekä Krimin niemimaata.

NATO ja EU on itse julkisesti ilmaissut tavoitteensa sementoida vaikutusvaltaansa entisen Neuvostoliiton alueelle.
Suomen ja Baltian maiden turvallisuus ei ole sidoksissa samaan geopoliittiseen kokonaisuuteen.

On täysin sallittua ja tervettä kyseenalaistaa politiikkaa ja mediaa.
Mutta kun tarkastellaan todisteita, Venäjän sotilaallinen uhka taitaa olla keksitty ja perustuu Ukrainan, NATOn ja EU johdon omiin tekoihin ja strategisiin linjauksiin.

67

248

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Hitler ei keksinyt natseja, natsien takapiru on ik. 13 luvussa.

      • Anonyymi00038

        En todellakaan luottaisi tuollaiseen paskamaahan pennin vertaa!! Tuhoaa vihanvimmassaan sukulaiskansansa kotimaata ja tappaa ihmisiä!

        Tuollaiseen naapuriin ei kannata luottaa, ei todellakaan!
        Aloitaja kirjoitteli oikein puolustuspuheen tuosta tuhoojasta!!


    • Anonyymi00003

      Ukraina on onnistunut hyvin levittämään valheita Venäjän vaarasta.

      • Anonyymi00004

        Helsingin Sanomat on NATO trolli mikä on levittänyt valheita Venäjän vaarasta jo yli sata vuotta.


      • Anonyymi00005
        Anonyymi00004 kirjoitti:

        Helsingin Sanomat on NATO trolli mikä on levittänyt valheita Venäjän vaarasta jo yli sata vuotta.

        Helsingin Sanomien idiootti Erkko vei Suomen miehet talvisotaan kuolemaan.


      • Ei Venäjä Ukrainallekaan mikään vaarallinen ole, muuten vaan haluaa alistaa sen siirtomaakseen.


      • Anonyymi00013
        Anonyymi00005 kirjoitti:

        Helsingin Sanomien idiootti Erkko vei Suomen miehet talvisotaan kuolemaan.

        Kyllä Neuvostoliiton olisi pitänyt antaa ottaa Suomi rääkättäväkseen siten kuin Stalin Hitlerin kanssa sopi. Sitten sota olisi vyörynyt koko maan yli kahdesti, vittu kun hienoa.


      • Anonyymi00018


      • Anonyymi00019

      • Anonyymi00027
        Repe_RuutikaIlo kirjoitti:

        "Ulkomailta tulevia poliittisia vaatimuksia ja lupauksia olisi pitänyt tarkastella niiden esittäjien varsinaisten intressien valossa, jolloin talvisota ei mitä ilmeisemmin olisi syttynyt vuonna 1939."

        Kuten ei syttynyt sotaa Baltiassakaan, ja niiden maiden kansojen kärsimykset muodostuivat suomalaisiin verrattuna satakertaisiksi.

        Baltit liittoutuivat Hitlerin kanssa oliko se virhe?


      • Anonyymi00039

        Ei tuota tarvitse levitellä! Voimme todeta joka ikinen päivä uutisista tuio paskamaan touhuista sukulaiskansansa maassa!

        Eihän tuollaiseen vou luottaa pennin vertaa!! Varsinkin, kun oli suunnittelemassa Suomenkin alistamista omaan "VALTAPIIRIINSÄ!!!!!!
        Kuinka viitsittekään tulla puolustamaan tuota roistoa SUOMEN alueelle!


      • Anonyymi00040
        Anonyymi00004 kirjoitti:

        Helsingin Sanomat on NATO trolli mikä on levittänyt valheita Venäjän vaarasta jo yli sata vuotta.

        Eikö tuo ole hyvä esimerkki Venäjän vaarasta Ukjrainan tuhiaminen ja kansan tappaminen!Turha yrittää todistella muuta tuosta paskamaasta!!


      • Anonyymi00027 kirjoitti:

        Baltit liittoutuivat Hitlerin kanssa oliko se virhe?

        Miten liittoutuivat? Nehän oli Saksan miehittämiä 1941-1944.


    • Anonyymi00006

      Tiedustelutiedot pitää kutinsa. venäjällä on suunnitelmissa alistaa etupiiriinsä lukuisia naapurimaitaan, mm. Ukraina ja Suomi. Meidätkin mainittu moneen kertaan ja rajamme piirretty uudelleen maailmanvalloitusteksteissään ja opuksissaan ja korkeantason upseeriston operaatiokartoissaan. Tätä vahvistaa vielä lukuisat ja lukuisten eri johtajiensa eri lausunnot.

      • Anonyymi00007

        Eikä nekään venäjän ankkuriraahailut ym. sabotaasit ja pakolaisten tunkeminen rajalta mitään rauhan rakentamista ja vaalimista ole olleet.


      • Anonyymi00008
        Anonyymi00007 kirjoitti:

        Eikä nekään venäjän ankkuriraahailut ym. sabotaasit ja pakolaisten tunkeminen rajalta mitään rauhan rakentamista ja vaalimista ole olleet.

        Ukrainan sotarikolliset AZOV terroristit Suomiaseilla siviilejä surmaa Ukrainan naisia ja lapsia, ei Venäjä.


      • Anonyymi00009
        Anonyymi00007 kirjoitti:

        Eikä nekään venäjän ankkuriraahailut ym. sabotaasit ja pakolaisten tunkeminen rajalta mitään rauhan rakentamista ja vaalimista ole olleet.

        Ruotsi lähetti lähes 40 000 mamua Suomeen, Petteri Orpo ei rajaa sulkenut, Ukraina lähetti 85000 Ukrainalaista täysihoitoon Suomern, raja yhä auki.


      • Anonyymi00008 kirjoitti:

        Ukrainan sotarikolliset AZOV terroristit Suomiaseilla siviilejä surmaa Ukrainan naisia ja lapsia, ei Venäjä.

        Miksi et mennyt kouluun, vaikka äidillesi pyhästi lupasit?


      • Anonyymi00014
        Repe_RuutikaIlo kirjoitti:

        Miksi et mennyt kouluun, vaikka äidillesi pyhästi lupasit?

        Oletko itse Repe kouluja käynyt?


      • Anonyymi00017

        Putin piti puheen sodan alkuvaiheessa, video oli Youtubessa.
        Ja kyllä.
        Siinä oli tavoite palauttaa jotkut 1800 luvun rajat
        jossa Suomikin kuului ( muiden mukana ) Ryslandiaan.
        Se on edelleen Putinin tavoite.
        Video on tietysti nyt nykymuodossaan pilkottu ja varmaan sensuroitukkin.
        Etsi ja katso.
        Olisi Valtosen aika viisasta pitää turpansa kiinni, eikä vittuilla Trumpille/ Natolle.
        Nato on ainoa turvamme jos ryssä hyökkii.


      • Anonyymi00014 kirjoitti:

        Oletko itse Repe kouluja käynyt?

        Ainakin sen verran, että osaan kirjoittaa omaa kieltäni oikein ja ymmärrettävästi.


      • Anonyymi00020

        Mutta hyvä henkilö missä todisteet?


      • Anonyymi00021
        Repe_RuutikaIlo kirjoitti:

        Ainakin sen verran, että osaan kirjoittaa omaa kieltäni oikein ja ymmärrettävästi.

        Se on hyvä asia että olet kouluja käynyt, nykypojat kaikki eivät sitä tee.


      • Anonyymi00034
        Anonyymi00020 kirjoitti:

        Mutta hyvä henkilö missä todisteet?

        Niitä tuskin on.


      • Anonyymi00042
        Anonyymi00009 kirjoitti:

        Ruotsi lähetti lähes 40 000 mamua Suomeen, Petteri Orpo ei rajaa sulkenut, Ukraina lähetti 85000 Ukrainalaista täysihoitoon Suomern, raja yhä auki.

        He tulivat ryssää pakoonja se on ymmärrettävää!! Meltäkin aikpnaan vietiin lapset ryssää pakoon Ruotsiin!!

        Historia toistaa itseään ja tuo roistonaapuri on ja pysyy tuossa rajan takana, joten varmaan toistuu tulevaisuudessakin noita samoja asioita!

        Tuollaiseen paskamaahan ei voi luottaa pennin vertaa!!


    • Lukekaa tarkkaan, niin huomaatte että koko höpötys on kirjoitettu jo aikaa sitten ja kopsattu nyt tänne.

      • Anonyymi00011

        On on.


      • Anonyymi00015
        Anonyymi00011 kirjoitti:

        On on.

        Ei ole sinulla asiasta todisteita .


      • Anonyymi00015 kirjoitti:

        Ei ole sinulla asiasta todisteita .

        Kirjoittajan mukaan Unkarin johtaja on joku Orbàn. Siinä sulle todistetta.


      • Anonyymi00028
        Repe_RuutikaIlo kirjoitti:

        Kirjoittajan mukaan Unkarin johtaja on joku Orbàn. Siinä sulle todistetta.

        Missä niin on kirjoitettu aloituksessa?


      • Anonyymi00044
        Repe_RuutikaIlo kirjoitti:

        Kirjoittajan mukaan Unkarin johtaja on joku Orbàn. Siinä sulle todistetta.

        Olihan tuo Orban Unkarin roistojohtaja ja Venäjän ylinystävä!!! Onneksi Orban tuli kaadetuksi ja valtaan pääsi henkilö, joka kenties ei lypsävaltiin varoja kumpoaneineen samaan tyyliin kuin tuo Putinin rakasystävä ORBAN!!

        Putinilla on noita roistoystäviä!!!!!! Ahneita, kuten Putin ja kumppanit!!


    • Anonyymi00010

      'Esimerkiksi Unkarin Viktor Orbán kritisoi EU:n linjaa ja pitää sotilaallista ratkaisua epärealistisena'

      Missä niin? Punkerohan on kavereineen ja rahoineen kadonnut tapahtumahorisontista jo toista kuukautta sitten.

      • Anonyymi00022

        Puhutko Ukrainan hallituksen enemmistöstä?


      • Anonyymi00025

        Hurja uho vaihtunut täydelliseen hiljaisuuteen.


      • Anonyymi00029
        Anonyymi00022 kirjoitti:

        Puhutko Ukrainan hallituksen enemmistöstä?

        Niitä on kyllä Kiovasta kadonnut, käteiskassi kainalossa.


      • Anonyymi00025 kirjoitti:

        Hurja uho vaihtunut täydelliseen hiljaisuuteen.

        Mekkala oli Vihtorilla kauhea vielä 12.4. – ja sen jälkeen kuolemanhiljaisuus.


      • Anonyymi00046
        Anonyymi00029 kirjoitti:

        Niitä on kyllä Kiovasta kadonnut, käteiskassi kainalossa.

        Kyllä noita rosvoja on paennut Ukrainasta, mutta Unkarissa on hurja pako menneillään ja rahaa viedään niin paljon, kun ehditään pois Unkarista! Lienee jo osa paennut muille maille!!

        Se on kumma, että epärehellisyy pesii vain valtioissa ja suuri ahneus!!


    • Anonyymi00012

      Roskalehdet kiihdyttävät älykääpiöitä valheiden maailmassa...

      • Anonyymi00016

        Kenestä NATO niilosta puhut?


      • Anonyymi00023
        Anonyymi00016 kirjoitti:

        Kenestä NATO niilosta puhut?

        Helsingin Sanomat niistä lienee yksi pahimmista valheellisen NATO niilojen propagandan levittäjistä.


      • Anonyymi00047

        Ei se kyllä valhetta ole tuo Unkarinkaan tilanne! Onhan tuo todistettu, miten ORBANIN läiheset ja ystävät ovat rikastuneet valtion omaisuudesta!! Epärehelliyys on kukoistanut!!!!


      • Anonyymi00048
        Anonyymi00023 kirjoitti:

        Helsingin Sanomat niistä lienee yksi pahimmista valheellisen NATO niilojen propagandan levittäjistä.

        Kyllä se on niin, että rehellisyys maan perii ja toivotttavasti Unkarissa rehellisyys pääsee vallalle valtion rahojen kanssa!!


      • Anonyymi00051
        Anonyymi00023 kirjoitti:

        Helsingin Sanomat niistä lienee yksi pahimmista valheellisen NATO niilojen propagandan levittäjistä.

        Tiltu todistaa oksennuksillaan että Hesarissa on Suomen parhaat toimittajat.


    • Anonyymi00024

      RyZZä onkin tänään aktiivinen!

    • Anonyymi00026

      Kiitos alotuksen tekijälle hyvästa ja piristävästä avauksesta juuri nyt kun demokratiaa Suomessakin yritetään rapauttaa propagandan keinoin.

      • Anonyymi00030

        Valitettavan harvoin täällä on piristävää ja älyllistä luettavaa.


      • Anonyymi00032
        Anonyymi00030 kirjoitti:

        Valitettavan harvoin täällä on piristävää ja älyllistä luettavaa.

        Mutta silloin voi lukea suoraan MV Lehteä, ilman tänne tapahtuvassa kopioinnissa tapahtuvaa viivettä.


      • Anonyymi00050

        Aloittajan kirjoutukseen en juuri luottaisi!! Paljon sanoja tyhjästä!!


    • Anonyymi00031

      Ano Turtiainen on pitänyt "erittäin arvovaltaisessa kansainvälisessä " rauhan/sodan/mitälie- konferenssissa "Suomen puheenvuoron" ja vaatinut venäjän hyökkäystä Suomeen, jopa maailmanrauhan nimissä, jotta Suomen fasistinen sodanlietsoja-klikki saadaan tuhottua.

      Tässäpä sitä huomataan, kuinka Isoja Poikia nämä meidän Nato-Niilot on. Ihan maailmanrauha on meidän hyppysissä...

      • Mitäs ihmeellistä tämä nyt on, kun se rauha 1914 oli Serbian hyppysissä...


      • Anonyymi00053

        Mitentähän Anon puheeseen liittyy meidän NATO-jäsenyys???? Meillä on turva kelkassa, kun kuulumme NATOON!! Tuollainen hullu Ano lietsoo siellä joutavuuksia Venäjällä!! Katkerana, kun on potkittu pois puolueesta ja piti paeta velkojaan kotimaastaan!!

        On nyt vauhkona Venäjällä ja lietsoo vihaa kansakunnassa, siis Venäjällä! Ei tuota hullua Venäjää tarvitse kauan lietsoa!! On jo tuhonnut sukulaiskansansa maan tuusan nuuskaksi ja tappanut ihmisiä! Taitaa olla aivan oikea maa Hullun Anon kotimaaksi!!!


    • Anonyymi00033

      Kehotan suhtautumaan varauksella Venäjään/Viroon/Ukrainaan. Taistelevat olemassaolostaan. Lopputulos voi olla hyvinkin ruma.

      • Miten Venäjä taistelee olemassaolostaan? Tai nyt voi tietysti sillä alkaa olla paha tilanne, mutta miten sodan aloittaminen 2/2022 palveli tai edisti Venäjän federaation olemassaoloa?


      • Anonyymi00054

        Kuinka Venäjä taistelee olemastaolostaan?? Sehän vain tuhoaa muita maita ja yrittää valloittaa lisää maita naapuristaan!
        Viro on itsenäinen valtio ja samoin Ukraina!! Mitä ihmeen tekemistä tuossa ryssällä on itsenäisissä maissa!! Pysyköön kaukana naapureistaan, niin kaikkaialla säilyy rauha ja kansoilla on mahdollisuus kehittää omaa maataan aina parempaan kuntoon! Venäjä ei näköjään pysty omaa maataan pitämään kunnoissa, se haluaa alistaa naapurit tuohon tehtävään!!


    • Anonyymi00035

      Hyvin on suomalainen propaganda purrut joihinkin viestittelijöihin!

      • Ja ajattele, että se on purrut myös lähes kaikkiin Suomen 55 000 tohtoriin, joiden lähdekriittisessä ja älykkäässä joukossa on vain puoli tusinaa Venäjän lemmiskelijää.


      • Anonyymi00055

        Ei ole mitään propagandaa, on täyttä totta! Ryssä einäköjään osaa olla rauhassa ja hoitaa omaa maataan! On aina tulossa tuhoamaan naapureitaan!! Täytyy ihmetellä tuota vimmaa!!


    • Anonyymi00036

      Tiltutehtaalla pienoinen paniikki, ja kaikki siellä koittavat olla tänään äänessä.
      Ymmärrettävää, sillä hyökkäyssodan kulku, onkin kääntynyt peruutteluksi. Moskovassa palaa, ja öljysatamissa käryää, ja kohta Krimiläiset eivät saa vettä, eikä leipää. Mariupolkin on uhattuna, ehkä kohta saavat omat omistajat palata asuntoihinsa. Kuulemma ovat uusineetkin joitain tuhottuja. Että tällaista tänään. Vähemmastäkin putinin paapojat hermostuvat.

    • Anonyymi00037

      Kremlin huolellisesti valitut sanat harvoin jäävät Euroopassa huomaamatta. Viime viikolla kaksi erillistä Moskovan lausuntoa herättivät välittömästi spekulaatioita analyytikoiden keskuudessa Ukrainan sodan jälkeen.

      Molemmat kommentit viittasivat asiaan, josta Venäjä on pitkälti vältellyt julkista keskustelua vuosien ajan mahdollisuuteen, että sota voisi lopulta päättyä.
      Onko Venäjä saavuttanut sitä tyydyttävän tavoitteensa erikoisoperaatiossa?

      Kremlin uusi retoriikka
      Venäjän presidentti Vladimir Putin yllätti tarkkailijat vihjaamalla, että konflikti saattaa olla lähestymässä käännekohtaa yli neljän vuoden taistelujen jälkeen.
      "Luulen, että se on päättymässä, mutta se on silti vakava asia," Vladimir Putin sanoi Ukrainan sodasta.
      Pian tämän jälkeen Kremlin tiedottaja Dmitri Peskov esitti viestin, jonka sävy oli poikkeuksellisen samankaltainen, väittäen, että rauhanneuvottelujen edistyminen oli luonut optimismia Moskovassa.

      Venäläiset viranomaiset ovat suurimman osan sodasta korostaneet pitkän aikavälin sotilaallisia tavoitteita eivätkä suostuneet julkisesti keskustelemaan kompromisseista. Tämä kielenmuutos kiinnitti välittömästi länsimaisten analyytikkojen huomion muutoksesta kielenkäytössä.

      Expert uskoo, että "jotain on muuttunut"
      Brittiläinen Venäjä-asiantuntija Keir Giles uskoo, että lausunnot saattavat heijastaa Kremlin syvempiä strategisia laskelmia.
      "Se osoittaa, että jokin on muuttunut", sanoi Keir Giles, Yhdistyneen kuningaskunnan Conflict Studies Research Centren johtaja, Dagbladetin mukaan.
      Gilesin mukaan Moskovan selvästi pehmeämmän retoriikan taustalla saattaa olla kaksi mahdollista selitystä.
      Giles sanoi, että optimistisempi tulkinta on, että Putin voi vihdoin tunnistaa Venäjän sotilaallisen kampanjan rajat, jolloin se antautuu ja lopettaa taistelut.
      Asiantuntija ehdotti, että Moskova voisi nyt olla kiinnostunut jäädyttämään konfliktin ja turvaamaan jo Venäjän hallinnassa olevia alueita sen sijaan, että jatkaisi pitkää sotaa loputtomiin.

      Toinen mahdollisuus liittyy kuitenkin Donald Trumpiin ja Yhdysvaltoihin.
      Gilesin mukaan Ukraina on strategisesti hyötynyt Washingtonin viimeaikaisesta keskittymisestä Iranin sotaan. Tämä häiriötekijä saattoi vähentää painetta Kiovassa samalla kun kansainvälinen huomio siirtyi muualle.
      Analyytikko uskoo, että Putin saattaa nyt yrittää houkutella Trumpin takaisin neuvotteluihin esittämällä kuvan mahdollisesta rauhan edistymisestä.
      Trump on toistuvasti korostanut haluaan asemoida itsensä johtajaksi, joka kykenee lopettamaan suuret kansainväliset konfliktit, mitä Venäjä saattaa pyrkiä hyödyntämään diplomaattisesti ilmaistessaan halunsa neuvotelle taisteluiden lopettamisesta, tietyin ehdoin.

    • Anonyymi00043

      "Venäjän sotilaallinen uhka Suomea ja Eurooppaa kohtaan perustuu Ukrainan väitteisiin ja useiden tiedustelupalvelujen väitteisiin"

      Myös Venäjän omiin väitteisiin.

      • Anonyymi00052

        Pekka Toveri on julistanut Suomen olevan sodassa Venäjän kanssa, joten ei ihme jos Venäjä peloissaan.


      • Anonyymi00056

        Kyllä Venäjä oli uhka Suomelle!! Oli hankkinut alueita etelästä pohjoiseen hyvin srategisista paikoista! Putin suunniutelmat oluvat selvät Suomen alistamisesta "OMAAN ETUPIIRIINSÄ"!

        Siis Venäjään ja sen ystävyyteen ei ole luottamista pennin vertaa! Hetken teeskentelee ystävyyttäja koko ajan salaa suunnittelee konnankoukkuja!! Venäjä ei ole luotettava kumppani missään vaiheessa!!


    • Anonyymi00045

      Yhdysvaltaiset poliittiset ajatushautomot ovat jo vuosikymmeniä sitten luonneet strategioita Venäjän heikentämiseksi ja aseman horjuttamiseksi. Näemme niiden parhaillaan toteutuvan erilaisten sanktioiden muodossa. Tavoitteena on ollut sotkea Venäjä Ukrainan sodan kaltaiseen tilanteeseen, jonka turvin voidaan asettaa erilaisia rajoitteita Venäjälle ja sen ulkomaankaupalle, varsinkin energiasektorin.

      • Anonyymi00049

        Vuosikymmeniä sitten? Neuvostoliiton hajottua Yhdysvallat auttoi Venäjää jaloilleen ja Länsi-Eurooppa riisui maavoimansa aseista.


      • Anonyymi00057
        Anonyymi00049 kirjoitti:

        Vuosikymmeniä sitten? Neuvostoliiton hajottua Yhdysvallat auttoi Venäjää jaloilleen ja Länsi-Eurooppa riisui maavoimansa aseista.

        Kyllä Venäjä aivan itse on vienyt maansa syvälle Ukrainan konfliktiin! Kuka käski hyökätä Ukrainaan "kolmen päivän sotaan" ja aikomuksena panna Ukraina maan tasalle ja tappaa kansa!
        Venäjä itse on ongelmansa aiheuttanut eikä mikään Euroopan maa luotaVenäjään!
        Jo tuo Suomen pakotussuunnitelmat herättivät pelkkää vihaa ja aiheuttivat Suomen liittymisen turbaa NATOON!!


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      319
      3752
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      32
      2058
    3. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      100
      1703
    4. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      45
      1674
    5. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      110
      1430
    6. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      145
      1225
    7. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      104
      1166
    8. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      82
      1133
    9. Ootko A-nainen vielä vihainen?

      Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja
      Ikävä
      104
      974
    10. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      74
      904
    Aihe