Timo Flink on kieltänyt vihkimästä Adventtikirkon ulkopuolisia avioon.
Täytyykö adventistin olla kihlattuna neitsyt ?
Raamattu:
Sinä kihlaat naisen, mutta toinen makaa hänet; sinä rakennat talon, mutta et siinä asu; sinä istutat viinitarhan, mutta et korjaa sen hedelmää.
Neitsyys ja hurskaus
5
70
Vastaukset
- Anonyymi00001UUSI
Olen jo yli 80 vuotta ollut neitsyt. Kukaan ei ole minun kanssani maannut.
- Anonyymi00002UUSI
Miksi Raamatussa korostetaan neitsyyttä lähes hyveenä?
Muinaisessa Lähi-idässä neitsyt oli ennen kaikkea arvokas kauppatavara. Tytöt naitettiin pian kuukautisten alettua, sillä heidän ruumiinsa nähtiin suvun jatkamisen välineenä. Nopeus oli tärkeää, koska elinikä oli lyhyt ja kuolleisuus korkea.
Kun nainen oli täyttänyt 20, hänet saatettiin jo mieltää vanhaksi. Neitsyyden ihannointi kumpusi siis omistussuhteista, perimysjärjestelmistä ja taloudellisista intresseistä – ei mistään yliluonnollisesta moraalista.- Anonyymi00003UUSI
Olen aina ollut niin kutsuttu 'jakorasia' hyvässä mielessä. Toivonlinnassa olin kiertopalkintona hyvin monelle ja vaihdoin kohdetta tiheään tahtiin.
Ainoa asia näin jälkikäteen on kaduttanut, että en silloin ymmärtänyt kysyä rahaa palveluksistani.
- Anonyymi00004UUSI
Ennen ehkäisyn keksimistä tai paremminkin kehittymistä, hallitsematon kansoittuminen oli ongelma. Siitähän seurasi ongela pokineen.
Sen ratkaisemiseksi piti keksiä Jumalan sanat. Niillä saatiin meidät kolmannet simpnssit uskomaan, että kaikki lajinsäilyttäiseen liittyvä on tapahduttava säädyllisissä puitteissa.
Himoa on lupa kokea vasta aviossa, Jumalan siunaamassa. - Anonyymi00005UUSI
Palkinnoksi siitä, että mä myyn pilvee kaduilla mä saan kerran paratiisissa 70 neitsyttä.
Allahu akbar!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1492023Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3051727- 931567
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001210Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois781193- 671150
- 251061
- 481007
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl73956- 45937