Merkit ovat kääntyneet sellaiseen arvoon, että Ukraina on ilmasodassa pääsemässä oikein kunnolla Venäjän niskan päälle.
Kaikki Anot ja muut turvapaikkaa Venäjältä anoneet tulevat joutumaan suuriin vaikeuksiin, kun Venäjän politiikka ja kiinnostuskohteet muuttuu täysin.
Kaikki Anot ja muut turvapaikkaa Venäjältä anoneet tulevat joutumaan suuriin vaikeuksiin, kun Venäjän politiikka ja kiinnostuskohteet muuttuu täysin.
Vastaukset 35
Vanhimmat
Noinhan asia on. Mutta ylläpito ei jostakin syystä tykkää, että tuota häviämisen asiaa täällä esitellään. Viestit katoavat nopeasti.
venäjä tulee ihtesä hautaamaan
Myös Xi Jinping on huomannut asian.
Pian on Venäjä osa Kiinaa.
Miten maailmansota ykkösen jälkeen kävi?
Saksa piti rauhaa häpeällisenä ja alkoi kiivaasti jälleenvarustella ja aloitti lopulta sodan.
Ja kun tiedetään miten kreml on natsismin perään.
1 + 1 = WW3?
Tämän vuoksi venäjän federaatio pitää hajottaa ja katsoa ettei isovenäläiset pysty jatkossa vaikuttamaan itsenäistyviin osiin.
Saksa hajotettiin sodan jälkeen ja yhdistyi alle 40ssä vuodessa.
Venäjän tapauksessa pitäisi seurata hamaan tulevaisuuteen ja estää kansainvälisesti yhdistymiset takaisin suurvallaksi.
Miksi siellä ei liehu hakaristit. Voitonpäivän paraatissa näkyy sirppi ja vasara lippu toisaalta
Onko nyt niin että tunnukset ovat vaihtuneet? Itseasiassa sama aate käytännössä.
Nähtävästi puttelassa vasemmistoaatteen ja natsismin raja on veteenpiirretty viiva.
Kiina ottaa Venäjältä sen, mikä Kiinalle kuuluu.
Jäljelle jäävä tynkä on merkityksetön.
Mantsurian ottavat takas
Putin halusi voittaa suuren sodan joka muuttaa maailmanhistoriaa ja geopolitiikkaa.
Geopolitiikka tosiaankin muuttuu.
Venäjän kansa häviää putinin sodan niin perusteellisesti, että joskus vielä muistelee millaista oli olla suuri valtio.
Häpeällistä on aloittaa sota.
Putinilla on hävettävää niin paljon ja saamaton, vuosikymmeniä alistettu kansa kun tyytyy propagandalla täysin ala-arvoiseen diktatuuri johtamiseen.
Kyllä venäjällä alkaa olla asiat melko huonosti jos anon kaltaiset vatipäät pitää ottaa valtiolliseen tv-lähetykseen todistelemaan venäjän erinomaisuutta.
Olikse lähetyksessä
Rusnyat on vaan rusnya ja eihän ne edes ole Euroopalaisia ja kuulu Eurooppaan
No mutta pikku - porrrrvaris - musut, älkääs nyt liikaa intoilko vaan kaivakaahan kuvettanne. Näet eu-vekselit ja se viimeisinkin, 90 miljardia on nyt se, joka näkyy ukrujen aseissa mutta sekin lankeaa maksuun tuota pikaa:
https://keskustelu.suomi24.fi/t/19395298/suomi-tarvitsisi-15-miljardia-ylimaaraista-rahaa-joka-vuosi
t. haans.sea
Niinhän Suomalaiset hoki 40 luvullakin että venäjä häviämässä sodan. Tuo 100 varmaa että juuri tuontakia kun suomalaiset on tuota mieltä isosti niin se varma merkki siittä että venäjä tulee voittamaan.
En osaa sanoa mistä johtuu mutta suomalaiset erehtymättömällä tarkkuudella veikkaa aina väärää hevosta.
Ameriikan aseapua pelasti venäjän. Ilman ameriikkaa venäjällä puhuttaisiin nyt saksaa.
Kiina nappaa Venäjän velkoihin Siperian ja samalla Venäjän suurimmat luonnonvarat. Kansalle luvassa vain kurjuutta tulevaisuudessa. Eikä edes netti toimi, torille.
Kiinalla ole edes ydinaseita jos venäjään vertaa.
Kiinalaiset muuttuis grilli lihaksi yhdellä pienellä napin painalluksella.
Kiina ei nappaa Siperiaa sotilaallisesti vaan taloudellisesti, Venäjän velkoihin.
Miksi venäjä velkojaan maksais. Sinne ei joillakin IMFän tenavilla olis hengissä asiaa. Pitää muistaa ettei venäjä pelkää Haagin tuomioistuimia tai kunnioita edes jakamatonta ihmisarvoa.
Sille ei olis temppu eikä mikään jättää velkansa maksamatta. Ei niitä kukaan lähtis siltä voimalla hakemaan. Kyllä tuon Kiinakin tietää.
Venäjän johto ei halua hävitä sotaa. Siksi sitä jatketaan vaikka siinä ei ole järkeä.
Samalla kuitenkin Venäjän kansa häviää tulevaisuutensa. Siellä ei ole enää muuta kuin rappiota ja halveksuntaa. Kiina haluaa itselleen kuuluvaksi katsomansa palan kakkua, ja etelän muslimikansat teroittavat jo sapeleitaan kakunleikkauskekkereitä varten.
Länsi olisi toisessa tilanteessa tukenut venäjää näiden seikkojen suhteen, mutta tuumaa nyt että muhikoon omassa liemessään.
Onhan siinä järkeä. Suomikin pitää alokkaille kovapanosammuntoja ja sota harjoituksia vaikkei ole edes sodassa. Venäjä voi pitää pakolliset sotaharjoituksensa ja kovapanos harjoituksensa ukrainassa ja Ukraina korjaa jäljet.
Lisäksi venäläiset voi harjoitella elävillä ukrainalaisilla maaliammuntaa. Ihan eri asia kuin ammuskella pahvitauluihin.
"Venäjän asevoimiin kutsutaan ja määrätään vuosittain yhteensä noin 250 000 – 270 000 asevelvollista. Määrä jakaantuu kahteen eri saapumiserään, jotka järjestetään perinteisesti keväällä ja syksyllä."
Tuon lisäksi myös reservissä oleville pitää järjestää kertausharjoituksia. Ja väliinhän ne pitää Kiinankin kanssa yhteisiä sotaharjoituksia. Hienot puitteet venäjällä järjestää niitä tuolla Ukrainassa.
Moskovassa asuu monta miljoona muslimia, teroittavat jo veitsiään. Sanansa sanottavana tulevaisuuden vallanjaossa.
Etulinjasta ukrainassa nuo muslimit löytäs itsensä hyvinkin nopeasti jos venäjä edes alkais kuvitteleen että ne teroittavat jo veitsiään.
2 miljoonaa niin mitätön määrä ettei niillä olis saumoja yhtään mihinkään.
Aina puhutaan että venäjältä ukot loppumassa. Ja sitten heti perään että jo Moskovassa 2 miljoonaa muslimia jotka jo sisäisen turvallisuudenkin nimissä olisi parempi toimittaa ukrainan eturintamaan teloitettaviksi.
Nehän liittoutuisivat Ukrainan armeijaan ja niiden avulla Ukraina valtaisi Moskovan.
Karma rankaisee venäjää. Olen sanonut sen jo sodan alusta lähtien.
Täytyisi olla nk. UUs-Kolonialistien karma, mutta onko sellaista enää olemassa
Maiilman suurin ydiasevalta häviää sodan!?
Lainaus Ilta-Sanomista:
"Venäjä on aloittanut tiistaina kolmipäiväiset ydinaseharjoitukset, joissa laukaistaan ballistisia ja risteilyohjuksia, maan puolustusministeriö kertoo.
Harjoituksiin osallistuu 64000 henkilöä ja 7800 eri kalustoyksikköä.
Tarkoituksena on harjoitella ydinasevoimien valmiuteen asettamista ja käyttöä Venäjään kohdistuvan ulkoisen aggression tapauksessa, ministeriö kertoo.
Mukana ovat Venäjän strategiset ohjusjoukot, Pohjoisen ja Tyynenmeren laivastot, pitkän kantaman ilmavoimat sekä Leningradin ja Keskisen sotilasalueen yksiköt.
Harjoituksissa käytetään yli 200 ohjuslaukaisinta, 140 ilma-alusta, 73 pinta-alusta ja 13 sukellusvenettä. Sukellusveneistä kahdeksan on strategisia ydinsukellusveneitä.
Harjoitus sisältää myös Valko-Venäjälle sijoitettujen taktisten ydinaseiden käyttöä, ministeriö kertoo.
Asiantuntijat kuvailevat harjoituksia laajamittaisiksi. Yleensä Venäjä järjestää varsinaiset ydinasejoukkojensa harjoitukset syksyisin."
Venäjän uusin doktriini toteaa, että ensin käytetään konventionaalisia aseita ja ohjuksia. Jos ne eivät torju hyökkääjää, otetaan ydinaseet käyttöön.
Ei mikään valtio harjoittele, jos näkyvissä ei ole todellista uhkaa.
Herää pahvi ja päästä mirri pissille.