Äidin kummilapsi on saattohoito-osastolla. Hän on vasta 37 vuotias. Tulevat hautajaiset on varmasti helvettiä henkisesti. Hänellä on kummin lisäksi Äiti ja veli.
Nuoren ihmisen kuolema
7
108
Vastaukset
- Anonyymi00001
Tarkoitin lähiomaisia.
- Anonyymi00002UUSI
Kuolema on aina raskas asia, oli lähiomaisia sitten vähän tai paljon. Raastavinta on vaarmaankin oman lapsen tai puolison kuolema.
- Anonyymi00003UUSI
Hautajaiset on yleensä kaunis ja lämmin tilaisuus.
Lähiomaisen menehdyttyä kaikki muu kuolemaan liittyvä kuten oman elämän muuttuminen lopullisesti on paljon vaikeampaa kuin hautajaiset.
Helvetistä puhuminen tässä yhteydessä on mielestäni asiatonta. Mieti mieluummin, voisitko jotenkin tukea surevia.- Anonyymi00004UUSI
Minusta hautajaiset eivät ole mikään kaunis ja lämmin tapahtuma. Se on lopullisesti selvää että toinen on poissa .
Muka että saatetaan hautaan ja ihmisestä aletaan puhumaan ihan kun hän olisi ollut jotenkin erikoisen hyvä ihminen ja kuulemma auttavainen ja hyväsydäminen .
Vaikka ihmisen eläessä , kukaan ei välittänyt.
Mieheni sanoi kerran että hänestäkin tulee joskus se maailman parhain ihminen, sitten kun hän kuolee.
Ja niin kävi voi niitä kehujen määrää mitä sanelivat ne ns ystävät .
Hautajaiset pitäisi olla jotain muuta kun falskeja ihmisiä jotka kokoontuvat katsomaan miten omaiset reagoi. Jos lehdessä lukee että ainoastaan omaiset saavat olla läsnä , niin ihmisiä ,tunkee siltikin ja sanovat että kirkkoon saa kaikki ihmiset tulla . Häpeäisivät. Silloin kun perheellä on suru niin halutaan pitää se ilman ihmisiä joilla ei ole ollut mitään osaa ihmisten elämässä koskaan , silti katsovat olevansa oikeutettuja olemaan mukana yksityisessä hautaustolaisuudessa. En oikein jaksa ymmärtää logiikkaa näissä asioissa. - Anonyymi00005UUSI
Anonyymi00004 kirjoitti:
Minusta hautajaiset eivät ole mikään kaunis ja lämmin tapahtuma. Se on lopullisesti selvää että toinen on poissa .
Muka että saatetaan hautaan ja ihmisestä aletaan puhumaan ihan kun hän olisi ollut jotenkin erikoisen hyvä ihminen ja kuulemma auttavainen ja hyväsydäminen .
Vaikka ihmisen eläessä , kukaan ei välittänyt.
Mieheni sanoi kerran että hänestäkin tulee joskus se maailman parhain ihminen, sitten kun hän kuolee.
Ja niin kävi voi niitä kehujen määrää mitä sanelivat ne ns ystävät .
Hautajaiset pitäisi olla jotain muuta kun falskeja ihmisiä jotka kokoontuvat katsomaan miten omaiset reagoi. Jos lehdessä lukee että ainoastaan omaiset saavat olla läsnä , niin ihmisiä ,tunkee siltikin ja sanovat että kirkkoon saa kaikki ihmiset tulla . Häpeäisivät. Silloin kun perheellä on suru niin halutaan pitää se ilman ihmisiä joilla ei ole ollut mitään osaa ihmisten elämässä koskaan , silti katsovat olevansa oikeutettuja olemaan mukana yksityisessä hautaustolaisuudessa. En oikein jaksa ymmärtää logiikkaa näissä asioissa.Falskeja ihmisiä, jotka kokoontuvat katsomaaan, miten omaiset reagoivat. Näinkö sinulla on tapana toimia? Itse en ole tällaista havainnut koskaan.
Siunaustilaisuus on yleensä julkinen. Muistotilaisuus sen sijaan on yksityinen ja vain kutsutuille, jos sellainen järjestetään. Aina muistotilaisuutta ei olekaan.
Siunaustilaisuuteen osallistuminen on mielestäni kunnioitusta vainajaa kohtaan, ja miksei osanotto myös omaisia kohtaan. Mutta onhan näkemyksiä ja asenteita näköjään muitakin.
Omaisilta joskus unohtuu, että vainaja ei ollut eikä ole heidän omaisuuttaan. Vainajalla oli muutakin elämää ja muitakin ihmisiä, jotka haluavat jättää jäähyväiset. - Anonyymi00006UUSI
Pahoittelut, jos käytin tuota H lla alkavaa sanaa. Lähipiirissä on toisetkin hautajaiset. Jaksaminen on kovilla. Eikä muiden ihmisten sopimaton käytös auta asiaa.
- Anonyymi00007UUSI
Ei se ollenkaan aina ole niin, että ihmisestä tulee "hyvä" vasta kuoltuaan.
Suurinta osaa ihmisistä pidetään hyvinä jo heidän eläessään ja murhe on raskas,
kun heidät menettää.
Ja kyllä, rakkaan ihmisen hautajaiset voi tuntua niin vaikeilta,
että se tuntuu helvetiltä ja kauan jälkeenpäinkin elämä voi tuntua helvetiltä
yksin ilman rakastaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka1142758EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje291341- 1021197
Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas1621007Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana
Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta366997Empaattisuus ja suoruus.
Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi133958- 56855
Sä saat mut tuntemaan
Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne22683- 40678
Tunnettujen vanhempien lapset, tv-sarja
Tunnettujen vanhempien lapset saa tv-sarjan. Juurihan yksi heistä oli MTV:ssä 6.5.26 kertomassa ettei halua julkisuutta110632