Miksi halutaan kirjottaa huonoja juttuja hoitokodeista.
Turussakin toimittaja-hoitaja ihmettelee vanhuksen lounasruokaa. Soseutettua hernekeittoa, marjarahkaa, juoma. TODELLA HYVÄ JOS VANHUS SYÖ TÄMÄNKIN ANNOKSEN. Hän on syönyt jo aamiaisen, iltapäivä kahvi tai muu välipala päivällinen ja iltapala. Jos joku on nälkänen tai saa yökköjen aikaan lääkkeet hänelle annetaan jotain syötävää. MINUSTA TÄMÄ ON VÄÄRÄNLAISTA ARVOSTELUA IHMISELTÄ JOKA EI TIEDÄ KOKONAISKUVAA.
VANHUSTEN HOITO
5
115
Vastaukset
- Anonyymi00001
Oletko ala-arvoisen hoitokodin johtaja?
Useat läheiseni ovat kuolleet ja saaneet ala-arvoista kohtelua.
Itse jouduin aikoinaan vanhusten osastolle toipumaan. Pieni rahka ei riitä täyttämään kalsium tarvetta. Yleensä ottaen vanhukset eivät saaneet tarpeeksi proteiineja.
Kerran viikossa suihkuun ja kerran viikossa märkien petivaatteiden vaihto ei riitä. Monessa paikassa ei saa edes tarpeeksi vaippoja!
Ihan turha puolustella. Uskon, että Jyrki Kataisen äiti sai aikoinaan hyvää kohtelua, minun ei.- Anonyymi00004
Synkkä kuva vanhusten hoivasta sanoo uutinen. Ellei ihan synkkä niin ainakin hyvin kylmä kuva tulee hoivajohtajista jotka ovat useimmiten naisia nimestä päätellen. En ole kyllä ihan varma saako nykyään enää nimestä päätellä mitään. Kylmyys kuitenkin hohkaa vastauksista vaikka yleinen mielikuva naisista on empaattisuus. Emme kommentoi yksittäistapausta.
- Anonyymi00002
Vanhus syö, jos hoitajalla on riittävästi aikaa syöttää. Se voi kestää tunninkin.
Ystäväni laihtui luurangoksi. Kun kävin syöttämässä, hän söi kaiken, mutta se tosiaan kesti tunnin.
Hoitajapulassa ei saa aina edes tarpeeksi juotavaa, jos ei jaksa juoda silloin kun juomaa tarjotaan.
Turha puolustella!- Anonyymi00005
Kyllähän se on akta että on niitä hyviä hoitopaikkoja ja on niitä huonoja hoitopaikkoja.
Äitini ja nyt myös isäni maallinen taival päättyi hoitopikkaan ja täytyy sanoa etten löytänyt kummankaan hoidosta mitään moitittavaa.
En vaikka osa hoitajista oli Thaimaalaisia, Ahkeria ja tekeviä ja monet osasi vielä suomenkin ihan hyvin.
- Anonyymi00003
Hoitokodeissakin on aika paljon eroja. Joissain hoidetaan hyvinkin, joissain taas ei.
Tätä ei voi yleistää, että kaikissa olisi muka samanlaista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas puukotus yläristillä!
Tänään taas puukotettu hengiltä ihminen Kuopiontien läheisyydessä yläristillä! Nyt näitä alkaa olla viikoittain!571711Olen päättänyt tappaa itseni tämän vuoden puolella
Minulla ei ole oikeastaan mitään hävittävää. Elämäni on surkeaa ja tunnen ihmisten tuijotukset ja supinat. Ne nauravat r1321368Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin
Kesä ja juhannus on grillailun kulta-aikaa. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin. Ka701231La Promesa sarjan ystäville iso pettymys - Yleltä lisäinfoa asiasta
La Promesa suosikkisarjan kohtalosta on tullut tietoa. Tämä ei kyllä välttämättä ilahduta sarjan faneja. Lue lisää: htt10826- 62785
- 69681
Nyt kun olen vähän huppelissa niin uskallan sanoa
Mikä minua oikein närästää... Tiedän että meillä on ollut vaikeaa mutta miten kauan sulla on ollut toinen mies vai oliko39521- 36477
- 45466
- 52442