Bensan veroton hinta on noin 76 senttiä litralta

Tein tekoälyn avulla äpin, joka hakee eri hyödykkeiden maailmanmarkkinahintoja ja muuttaa ne täkäläiseen muotoon. Euron bensa olisi kyllä mahdollista. jos jätettäisiin pelkkä arvonlisävero.

node commodity-prices src/cli.js gasoline

Gasoline (RBOB Futures)
-----------------------
Price: 3.3514 USD/gallon
FX: 0.8624 USD/EUR
SI: 0.7636 EUR/liter
8103
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat
  • Nuo kaikkein halvimmat ovat valtion subventoimia hintoja.

    Äänestä

Suomessa tupakan verotusta korotettiin vuoden 2026 alussa osana terveyspoliittista ohjelmaa. Vero muodostuu tuotekohtaisesta yksikköverosta sekä vähittäismyyntihintaan perustuvasta arvoverosta. Esimerkiksi savukkeista perittävä vero on noin 89 % vähittäismyyntihinnasta.

Äänestä
  • Halavalla ei saa hyvää.

    Äänestä

Suomessa ei ole yleistä makeisveroa tai suoraa kiinteän sokerin veroa. Sen sijaan sokeripitoisia elintarvikkeita verotetaan osana virvoitusjuomaveroa. Vero perustuu juoman sokeripitoisuuteen (grammaa sokeria 100 millilitrassa).Verotus jakaantuu seuraaviin luokkiin ja veromääriin:Sokerittomat juomat: 20 senttiä / litra (esim. sokerittomat limsat, vichyt)Enintään 2,5 g sokeria: 27 senttiä / litraEnintään 5 g sokeria: 35 senttiä / litraEnintään 8 g sokeria: 43 senttiä / litraEnintään 11 g sokeria: 51 senttiä / litraYli 11 g sokeria: 59 senttiä / litraPakkaamattomia juomia, kuten ravintoloiden hanoista myytäviä virvoitusjuomia, verotetaan alimman veroluokan mukaan. Veron maksavat virallisesti valmistajat ja maahantuojat, mutta se näkyy suoraan tuotteiden kuluttajahinnoissa.

Äänestä

Suomessa bensiinin hinnasta on yli 60 % erilaisia veroja.

2 euron bensiinilitran:

Tuotantokustannus ja kate 0,76 €

Alv. 0,41 €

Ilmastotoimet 0,83 €

Äänestä

Ja Petteri Orpo ja valtioneuvoston virkapamppu inisee ettei muka voi tehdä asialle mitään. Paskapuhetta. Ihan roistoja molemmat. Hyvät veljet paskarapparit. Sitä ne on.

Äänestä

Suomen 95:ssä on 10 pinnaa pirtua, joka on kalliimpaa kuin bensa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Tein tekoälyn avulla äpin, joka hakee eri hyödykkeiden maailmanmarkkinahintoja ja muuttaa ne täkäläiseen muotoon. Euron bensa olisi kyllä mahdollista. jos jätettäisiin pelkkä arvonlisävero.

node commodity-prices src/cli.js gasoline

Gasoline (RBOB Futures)
-----------------------
Price: 3.3514 USD/gallon
FX: 0.8624 USD/EUR
SI: 0.7636 EUR/liter

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu