Valtaosa somaleista hankkii mielenterveyslausonnon jolla välttyy varusmiespalvelusta.
Onko tästä vedettävä johtopäätös etta somalit ovat mielenterveysongelmaisia vai onko kysymys uskonnon kieltamästä yhteiskuntaan sopeutumisesta?
Mitä mieltä on Mochtar Gupta?
Somalit eivät kanna yhteiskuntavastuutaan
18
170
Vastaukset
- Anonyymi00001
Ei se tähän kommentoi mitään. On useasti viime aikoina kehunut maahanmuuttajien maanpuolustustahtoa mutta kaiketi näki uutisen jossa väitteensä osoitettiin päinvastaiseksi. Unohtaa aiheen muutamaksi kuukaudeksi kunnes alkaa taas kehumisen kun luulee totuuden jo unohdetun.
- Anonyymi00002
Trollin "todellisuus" on itselleen räätälöimänsä suojakupla reaalimaailmaa vastaan.
Vanhuuskin sekoittaa öyhöttäjäpeikon pään täysin.
Loppuiän psykoosi.
- Anonyymi00003
Vain lisääntyminen on näille tärkeää suomenkin ilmaisuudessa elellen.
ILMAN HUOLEN HÄIVÄÄ - Anonyymi00004
Sekä että. Islam johtaa mielen tylsyyteen, ja myös kieltää vääräuskoisten sotiin osallistumisen.
- Anonyymi00005
Allah ei ole kivikirjassaan maininnut mitään Suomen puolustamisesta velvollisuutena 1400 vuotta takaperin
- Anonyymi00006
Eihän ne vastuuta kanna , ne ryöstää ja raiskaa .
- Anonyymi00009UUSI
Kovin vähän nämä persumokellukset näyttävät enää keräävän seurakuntaa luokseen.
- Anonyymi00010UUSI
Seuraa esimerkkiä ja poistu sinäkin.
- Anonyymi00013UUSI
Anonyymi00011 kirjoitti:
Juu.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/cd51f9fd-3dbd-4178-937f-64df265667a8" Helsingin käräjäoikeus katsoi, että 33-vuotias taksiyrittäjä syyllistyi kunnianloukkaukseen. Tuomittu kiisti syytteen, vaikka hän olikin jo esitutkinnassa myöntänyt kutsuneensa taksitarkastajana työskennellyttä naista rasistiksi. Oikeudessa hän ei osannut tätä selittää. "
En tiedä sitten onko tuo rasistiksi aiheettomasti syyttely ennemmin kehu kuin kunnianloukkaus mutta kehu se olisi varmasti ellei asiat olisi niin vinksallaan että tämäkin tapaus varmastikin olisi sitä ellei oikeudessa olisi muuta osoitettu.
Voisi suvakitkin kehitysmaalaisten ohella vähentää sitä rasismikortin heiluttelua. Toivottavasti saadaan paljon lisää vastaavia esimerkkejä niin ehkä turhaan heiluttelu edes vähän vähenee.
- Anonyymi00014UUSI
Nämä kaikkien merilaivojen omistajat
- Anonyymi00015UUSI
🤣🤣🤣 eivät ryöstele mitäänkaarnaveneitä
- Anonyymi00016UUSI
ADHD eikös se ole näillä huomattavan yleistä 🤔silläkö irtoaa eläkepaperit ???
- Anonyymi00017UUSI
Miten sotaa tänne paennut ja senvuoksi tänne naarattu voitaisiin täällä laittaa sotimaan. Mene aivot ihan solmuun tätä ajatellessa.
- Anonyymi00018UUSI
Aloittaja on täysin pihalla kaikesta. Tuollainen aloittajan edustama liberaalius on kaikkien ongelmien ydin. Juuri aloittajan kaltaisten ”intellektuellien” takia Suomessa on käynnissä väestön vaihtuminen vieraaseen ainekseen.
Yhteiskuntavastuu ei-kantaväestötaustaisten osalta on joko suoraan palata omiin kotimaihinsa tai ensin tehdä rehellistä työtä Suomessa ja sitten palata omiin kotimaihinsa. - Anonyymi00019UUSI
Ei kunniakansalaisten tarvitse osallistua mihinkään, jos eivät halua!
- Anonyymi00020UUSI
Niin ja harvakseltaan haluavat, ei sitä muutama muuta osoittava esimerkki muuta miksikään.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell342176Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.491767Hallintooikeus..
"Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.1181610Olen rakastunut
varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.1041326Teit yllättävän siirron
Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,511028Jos se joskus oli molemminpuolista
niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.761018- 59915
Laita nyt se viesti
Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗54827Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd102801- 61793