Todistettavasti tutkittu tosiasia , yksi muuttaja maksaa suomelle n.800 000 euroa elinaikanaan . Tuossa on sen keskimääräinen hinta kun tulot ja menot on otettu huomioon, tuossa porukassa siis on tohtorit ja siivoojat mukana.
Onko meillä varaa ? Saadaanko lainaa ?
5
75
Vastaukset
- Anonyymi00001UUSI
On tietenkin varaa ja mielelläänhän sitä kaikki maksavat lisää veroja tai tinkivät leikkausten myötä tuloistaan. Painetta noihin ja varmuudella niihin johtaa lisämaahanmuutto kehitysmaista mutta ei sen väliä sano vihervassari.
Toki leikkauksia on tulossa lisää paljon jo muutenkin ja vaikka tänne kehitysmaista löntystely olisi loppunut jo eilen. - Anonyymi00002UUSI
Maahanmuutto maksaa Suomelle n 10 miljardia euroa vuodessa Pelkästään asuntoihin menee n 4 miljardia euroa vuodessa
- Anonyymi00003UUSI
Hyvin näyttää rahhoo valtiolta tuollaiseen aina löytyvän.
- Anonyymi00004UUSI
Anonyymi00003 kirjoitti:
Hyvin näyttää rahhoo valtiolta tuollaiseen aina löytyvän.
" Hyvin näyttää rahhoo valtiolta tuollaiseen aina löytyvän. "
Ei löydy mutta ilmeisesti on katsottu leikkauskohteita löytyvän vielä paljon lisää ja on järkevää jatkaa samaantapaan kuin ennenkin.
Maahanmuutto ei ole keneltäkään pois sano vihervassari. Ei toki tosissaan vaan vähän rehellisesti valehteli, onhan tarkoitus " hyvä '.
Hyvä siis kehitysmaalaisten kantilta, huono suomalaisille ja erityisen huono jo valmiiksi vähäosaisille.
Miksi muuten puhutaan vain maahanmuuttajien kuukausittaista tukirahoista yleisesti eikä koskaan mitä kustantaa maahanmuuttajan ensimmäinen vuosi ? Mitä kustantaa esimerkiksi viiden lapsen perheen asunnon järjestäminen ja kalustaminen, ei kaiketinkaan kaikki tarvittava repussa mukana tullut ?
- Anonyymi00005UUSI
siinä vihreiden atte harjanteessa on jotain sellaista kuin palefacessa 🤣🤣🤣
sensuuri estää jatkamasta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell332114Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.471721Hallintooikeus..
"Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.1121506Olen rakastunut
varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.1041246Ootko A-nainen vielä vihainen?
Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja1041034Jos se joskus oli molemminpuolista
niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.76988- 59875
Teit yllättävän siirron
Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,34872Laita nyt se viesti
Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗52799Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd101753