Jokainen saisi yksilönvapauksiin vedoten valita itsekkyydelle sopivan todellisuuden, siis subjektiivisesti tunteillen valita sen mikä on objektiivista ja järkevää?
Mitähän seuraa kun päättäjät vaihtavat järjen tunteisiin?
Mitähän seuraa kun päättäjät vaihtavat järjen tunteisiin?
Vastaukset 11
Vanhimmat
Demonikratia, tuo feminiininen henkisen väkivallan ja manipuloinnin koneisto. Hajota yksilöiksi niin on helppo televisio ohjelmoinnin ja median avulla hallita. Ihmiset oikeasti kuvittele ja uskoo itseensä, yksilöön ja yksityiskohtaan niin sokeasti etteivät enää näe kokonaiskuvaa, metsää puilta. Uskovat järjettömiin valheisiin, mm. valintojen olevan syistä vapaita.
Yksilön itsenäisyys ei ole mikään suunnitelma, se on luottamuksen puutteen aiheutuma tunne.
Moraalin rappio, yhteisöllisyyden rappio. Ne on tätä päivää. Kaikki pyörii vain oman navan ympärillä. Velvollisuuksia ei tunneta, mutta oikeudet hyödynnetään. Hyöty-ajattelu, joka asiasta pitää olla hyöty itselle, toisten hyöty on huono juttu.
Pakokauhussa ihmiset päätyvät ajattelemaan vaan omaa etuaan "itsenäisiksi yksilöiksi"
Mutta vain Tampereella...
kaikesta taistellaan verissäpäin
Silti pitää ymmärtää että jotkut herkempiä ja stressaantuvia. Ihmisillä oltava mahdollisuus siihen, että joku ymmärtää ja ei tuomita.
Jos aloittaja-jankkaaja hiljenisi niin Tampereen palstalaiset olisivat onnellisia.
Onnellisen tietämättömiä, kun tieto ei lisää tuskaa?
En ole kertaakaan käynyt uudessa hallissa 🤣🤣🤣
(itseensä) uskovaisten on vaikea hyväksyä tietedettä, tiede on kuitenkin todistanut vapaan tahdon ja vapaan valinnan olevan harhaa, itsekkyydestä aiheutuneen subjektiivisuuden, siis egon luoma illuusio.
https://www.hs.fi/tiede/art-2000006228802.html
Maailmankaikeutta dominoi syyseurauksen laki, mitään ei tapahdu ilman syytä, joten ihmisen valinnatkaan eivät ole syistä vapaita, itsellyys vain estää ihmistä näkemästä niitä tunteidensa ja valintojensa syitä.
Ikävä kyllä, uskominen on ymmärrystä helpompaa ja haaveilu mukavampaa kuin realismi.