Yhteiskunnasta puuttuu vakava arvokeskustelu

Suomalaisten arvoja vastaan hyökätään sisältä ja ulkoa. Hallituksen toistuvat rasismikohut ovat hyökkäyksiä eri tavalla ajattelevien ihmisten arvoja kohtaan. Pääministeri sanoutuu irti rasismikohuista kuittaamalla,
"ettei rasismi kuulu arvoihimme", mutta sama jatkuu.
Jo kesällä 2023 nimitetty hallitus kohtasi jo ensi viikkoinaan paljon arvokritiikkiä, kun useiden ministereiden (PS) natsismi- ja rasismisympatiat kävivät ilmi.
Samaan aikaan Venäjän armoton hyökkäysota uhkaa ulkoa länsimaisia arvojammme.
Eikö mikään taho puolusta enää enemmistön arvoja, joihin ei kuulu PS:n
aatteitten arvot ?
36226
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 36

Vanhimmat

Seuraavissa vaaleissa voidaan äänestää arvoista ja heittää nämä rasistipellet hevon kuuseen päätöksenteosta. Parasta olisi, jos seuraisivat Ano Turtiaisen jalanjäljissä tuonne itäiseen ihannevaltioonsa ja pysyisivät sittn myös siellä. Suomi ei tarvitse koulukiusaajapuolue Persuja, jonka politiikkaa on jakaa kansaa kahtia.

1Äänestä

Mikään taho ei puolusta enää perusarvoja. Hallitus suorastaan nöyrryyttää
ihmisiä, jotka eivät kannata PS:n aatteita. Meidän on pakko sietää niitä,
koska pääministeri päätti niin ottaessaan PS:n hallitukseen.

Äänestä

Ei mikään taho voi enää puolustaa perusarvoja ilman, että hallituspuolue
PS ja sen kannattajat hyökkäävät rääkkymään vastaan.

Äänestä

Vähemmistöpuolue PS hyökkää kaikkia vastaan ja kokoomus on hengessä
mukana.

Äänestä

Suomessa ei ole rasismia, kuin suomalaisia kohtaan. Sen on loputtava.

Äänestä
  • Sanoo itse rasisti.

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Sanoo itse rasisti.

    Eikä mutta kuin osoitat väitteesi todeksi. . . . .

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    Eikä mutta kuin osoitat väitteesi todeksi. . . . .

    Minä olen kantasuomalainen enkä ole koskaan joutunut minkään persujen väittämän "suomalaiseen kohdistuneen rasismin" uhriksi. Persut höpöttävåt ihan täyttä paskaa.

    Äänestä

Perussuomalaiset on avoimesti rasistinen puolue, ei tiedonannot tai
anteeksipyynnöt ole sitä miksikään muuttanut.

Äänestä

Hallitus on ylittänyt rajat. Ei pääministerin vakuuttelut rasismin
nollatoleranssista vakuuta enää, koska nollatoleranssin jatkuvasti
ylittävä PS on yhä hallituksessa.

Äänestä
  • Suomen ja suomalaiseuuden puolustaminen ei todellakaan ole rasismia.

    Äänestä

  • Anonyymi00013 kirjoitti:

    Suomen ja suomalaiseuuden puolustaminen ei todellakaan ole rasismia.

    Etnonationalismiko antirasismia? Hyppääpäs pituutta impivaaralainen!

    Äänestä

Kohut ovat paskamedian ja toimittelijoiuden, oppossition masinoimia hallituksen vastaisia typeriä heittoja, joissa ei ole arvoilla sijaa. Venäjä ei ole hyökännyt mitään länsimaisia arvoja kohtaan, mikäli ei katsota lännen tukemaa Ukrainan hallituksen joukkojen suorittamaa kansanmurhaa itä-Ukrainassa.

Äänestä
  • Otapa Sebastian Tynkkynen rauhallisesti.

    Äänestä

  • Igor iki-ihana Pietarista 🥰🥰🥰💋

    Äänestä

Selvästikään suomalaisilla ei ole enää mitään arvoja. Meistä on tullut globalisteja, Stubbisteja, van Der-mulkkuja.

1Äänestä
  • Persuja kiinnostaa vain venäläiset arvot.

    1Äänestä

  • Anonyymi00022 kirjoitti:

    Persuja kiinnostaa vain venäläiset arvot.

    Lapsellista, kuten sinun huutosi aina.

    1Äänestä

Tuolta pohjalta aika vaikea mitään keskusteluja, jos toinen osapuoli on totaali-idiootti. Kuten aloituksesi osoittaa.

Äänestä
  • Ja näin sitä persun leimakirves taas heilahti jälleen kerran. Kun ei itse väittämää kykene kumoamaan, niin jyrätään sitten väittämän esittänyt.

    Äänestä

  • Anonyymi00025 kirjoitti:

    Ja näin sitä persun leimakirves taas heilahti jälleen kerran. Kun ei itse väittämää kykene kumoamaan, niin jyrätään sitten väittämän esittänyt.

    Mistä oikein höpötät, onko tuo sitä sinun yritystäsi "arvokeskusteluusi" ? Koska aloituksesi tosiaankin on aika älyvapaa. Mistä arvoista sinä haluaisit keskustella. Tästä sonnasta, joka perustuu pelkkään valheellisiin julistuksiin - ilman faktoja.

    Äänestä

Demareiden kanssa ei oikeasti kannata keskustella yhtään mitään.

Ne ajat jolloin yhteistyö sujui,
ovat ohi.
Joskus tulee tilanne, josta ei ole ulospääsyä.
Ja se on nyt.

Äänestä
  • Ei persu pysty keskustelemaan kenenkään muun kanssa kuin toisen persun
    eikä se ole keskustelua.

    Äänestä

  • Kommenttisi sisältää varsin diktatoorisen ajattelun henkeä.

    Äänestä

  • Anonyymi00028 kirjoitti:

    Kommenttisi sisältää varsin diktatoorisen ajattelun henkeä.

    Voi luoja mikä idiootti !

    Äänestä

  • Anonyymi00030 kirjoitti:

    Voi luoja mikä idiootti !

    Puhu vain itsestäsi.

    Äänestä

  • Niin tuleekin. Persuille ensi huhtikuussa. Risumettästä ei ole ulospääsyä.

    Äänestä

Demareiden 50 vuotta kestänyt diktaatti- saneluvalta on kertakaikkiaan lopetettava
nyt 2026.

Emme voi jatkaa samalla ladulla.

Äänestä
  • Tämäkö on persujen tuorein salaliittoteoria? Äärioikeistodiktatuuriako demokratia-arvojen tilalle?

    Äänestä

Tulkitse asia miten haluat.
Minua se ei kiinnosta
mitä päässäsi liikkuu.

Äänestä
  • Mutta kuitenkin vaivauduit peräti kommentoimaankin .

    Äänestä

Vai että arvokeskustelu puuttuu, se on luonnollista. Kun selkärangattomilla ei ole arvoja. Ei ole mistä keskustella.

Äänestä

Miksi keskustella kun siihen ei ole syytä ?

Äänestä
  • Persun mielestä kaikki on ok ? Persut ei ole kertaakaan kritisoineet hallitusta.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Suomalaisten arvoja vastaan hyökätään sisältä ja ulkoa. Hallituksen toistuvat rasismikohut ovat hyökkäyksiä eri tavalla ajattelevien ihmisten arvoja kohtaan. Pääministeri sanoutuu irti rasismikohuista kuittaamalla,
"ettei rasismi kuulu arvoihimme", mutta sama jatkuu.
Jo kesällä 2023 nimitetty hallitus kohtasi jo ensi viikkoinaan paljon arvokritiikkiä, kun useiden ministereiden (PS) natsismi- ja rasismisympatiat kävivät ilmi.
Samaan aikaan Venäjän armoton hyökkäysota uhkaa ulkoa länsimaisia arvojammme.
Eikö mikään taho puolusta enää enemmistön arvoja, joihin ei kuulu PS:n
aatteitten arvot ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu