Sitä demari ei voi ymmärtää. Virallisesti SDP vakuuttaa olevansa velkajarrun kannalla. Tämä tarkoittaisi 2027 alkavalla hallituskaudella julkisten menojen ankaraa karsintaa. Toisaalta koko SDP:n luonnollinen olemus on valtion menojen kasvattaminen omien viiteryhmiensä eduksi. Puolueen ei ole tarvinnut kymmeniin vuosiin piitata tuon taivaallista siitä, mistä vaurautta yhteiskuntaan tulee. Se on sen sijaan erikoistunut niin sanottuun kakunjakamiseen. Joku muu leipoo kakun, demari jakaa sen ja nuolaisee samalla itse kakkulapiosta.
https://www.suomenuutiset.fi/paivan-pointti-antti-lindtmanilla-on-nelja-vaihtoehtoa/
https://www.suomenuutiset.fi/paivan-pointti-antti-lindtmanilla-on-nelja-vaihtoehtoa/
Vastaukset 10
Vanhimmat
Kun leipuri tulee aamuyöstä työpaikalle, niin mitä hän tekee ensimmäisenä?
Käy paskalla, kädet pesee kyllä taikina.
"Tämä tarkoittaisi 2027 alkavalla hallituskaudella julkisten menojen ankaraa karsintaa."
Höpön löpön, tarvitaan vain ankaraa eliitin, elinkeinoelämän, pääomapiirien ja omistuksen veroetuhuojennusten sekä elinkeinotukien karsintaa. Myös insitutionaaliset sijoittajat mm. säätiöt 5% lähdeverolle. Siinä velkajarrua ja verotulolähdettä kerrakseen 👍🇫🇮
Kokoomus on ryhmineen jo syönyt kakun, joten demarien täytyy yrittää leipoa uusi, josta riittäisi kaikille.
Demareilla ei ole siihen kananmunia, sokeria, jauhoja, täytteitä, kermavaahtoa eikä mansikoita.
Perustakaa vasemmistolainen leipomo.
Jos yrittäjä rikastuu pelkällä toisten tekemällä työllä, niin alkakaa hyvät ihmuset heti yrittäjiksi. Riski on olematon ja voitot satavarmoja.
Mulle talousopit on pala kakkua. Marin opetti. Velkaa lisää, eikä ikinä makseta pois..nollakorolla. rahaa on sillon jaettavaksi kaikille. Oon Robin Hood.
Yhteiskunnan vauraus syntyy työnteosta, mitä Orpo pyrkii kaikin keinoin vähentämään.
2025 työtuntien määrä väheni 2,3 % vuoden 2024 vastaavaan ajanjaksoon verrattuna.
Karl Marx oli tässä oikeassa. Työläinen tuottaa työpäivänsä aikana enemmän arvoa kuin mitä hänen työvoimansa ylläpitämiseen (palkkaan) kuluu. Tätä ylijäämää Marx kutsui lisäarvoksi.
Leivotaan kakku.
Ensin kakusta maistetaan vain viipale.
Reiluummin otetaan seuraavaksi.
Sitten jäljelle jääneestä kakusta syödään neljäsosa.
Seuraavaksi jäljelläolevasta neljäsosasta 1/8-osa.
Ikuisesti jatkuu kun puolitetaan otettu määrä.