Laittomasti toimii ilman ympäristölupaa, asiasta oli puhetta valtuuston kokouksessa.
Toivotaan nyt ettei kukaan te kantelua Aviin asiasta.
Mesizoolta puuttuu ympäristölupa
36
975
Vastaukset 36
- Anonyymi00001
Mikä lupa, mitä taas kitiset
- Anonyymi00003
Eläinpuistolla pitää olla voimassa oleva ympäristölupa.
- Anonyymi00029
Anonyymi00003 kirjoitti:
Eläinpuistolla pitää olla voimassa oleva ympäristölupa.
Ympäristöministeriön nettisivujen mukaan pääsääntöisesti eläintarhat eivät tarvitse ympäristölupaa. Mutta toiminnasta pitää ilmoittaa kunnalle:
"Sahat, varikot, eläintarhat ja huvipuistot toimivat lähtökohtaisesti ilmoituspäätöksen nojalla, jos toimintaan ei erityisestä syystä tarvita ympäristölupaa."
https://www.ymparisto.fi/fi/luvat-ja-velvoitteet/ysln-yleinen-ilmoitusmenettely/sahat-varikot-elaintarhat-ja-huvipuistot
- Anonyymi00002
Korjaan Elyyn
- Anonyymi00004
ei oo enää elyä
- Anonyymi00005
Kaupunki valvoo.
Kuuluu ympäristö puolen työnkuvaan. - Anonyymi00006
Mutta eikös se joku yhdistys omista eläinpuiston? Eikö lupa pidä silloin olla yhdistyksellä?
- Anonyymi00007
Ry ei omista kuin pandatalon, on kyllä niin sekanen pesä, esim. onko ry työntekijät verokirjalla ry :ä ja miten Mesizoo maksaa ry elukoiden hoidosta onko hoitokorvauksessa alvi, ry ei voi tehdä alvillista toimintaa, rikotaanko lakia ?
- Anonyymi00009
Anonyymi00007 kirjoitti:
Ry ei omista kuin pandatalon, on kyllä niin sekanen pesä, esim. onko ry työntekijät verokirjalla ry :ä ja miten Mesizoo maksaa ry elukoiden hoidosta onko hoitokorvauksessa alvi, ry ei voi tehdä alvillista toimintaa, rikotaanko lakia ?
Ry omistaa pandatalon lisäksi elikot ja kaiken muut rakennukset ja roinan joka oli ennen eläinpuisto oy; n . Osti 1 € + alv. konkurssipesältä.
- Anonyymi00020
Anonyymi00007 kirjoitti:
Ry ei omista kuin pandatalon, on kyllä niin sekanen pesä, esim. onko ry työntekijät verokirjalla ry :ä ja miten Mesizoo maksaa ry elukoiden hoidosta onko hoitokorvauksessa alvi, ry ei voi tehdä alvillista toimintaa, rikotaanko lakia ?
Tietysti ry:t saa tehdä alvillista toimintaa. Jos myy jotakin yli 20 000 eurolla vuodessa, tulee alv-velvollisuus. Lukuisat yhdistykset tekevät sekä alvitonta että alvillista toimintaa. Mitä ihmettä sinä oikein väität?
- Anonyymi00021
Anonyymi00020 kirjoitti:
Tietysti ry:t saa tehdä alvillista toimintaa. Jos myy jotakin yli 20 000 eurolla vuodessa, tulee alv-velvollisuus. Lukuisat yhdistykset tekevät sekä alvitonta että alvillista toimintaa. Mitä ihmettä sinä oikein väität?
Oletettavasti hoitokorvauksessa on ALV ja vastaavasti eläinpuisto saa verovähentää saman ALV-määrän omassa verotuksessaan. Näinhän ALV toimii. Jos tosin ALVia ei hoitokorvauksesta perittäisi, vaikutus valtion ALV-kertymään olisi tasan sama. Silloin ALVit jäisivät nimittäin vastaavasti vähentämättäkin. ALV käytännössä on siis loppuasiakkailta perittävä vero, ja yritysten ja yhdistysten keskinäisessä kaupassa ALVit saa täysimääräisesti vähentää aina kun niitä laskutetaan.
Eläinpuistoa johtaa tilitoimistoammattilainen, joka varmasti osaa arvonlisäverotuksen perusteet, ja tuntee siihen liittyvät vaatimukset ja käytännöt.
- Anonyymi00008
Muistaakseni työnjako on sellainen, että myynnistä ja markkinoinnista eli MesiZoosta vastaa tämä osakeyhtiö, ja yhdistys Vieraile ja välität ry hoitaa eläimiin liittyvän. Sen palveluksessa ovat eläintenhoitajat, ja MesiZoo maksaa yhdistykselle korvauksen eläintenhoitotyöstä. Kahvilat ym. myynti työntekijöineen on osakeyhtiön asia. Näin se kai meni, korjatkaa, jos olen väärässä.
- Anonyymi00025
Noin minäkin olen uutisista ymmärtänyt, että yhdistys vastaa elämistä: sekä hoidosta ja eläinten lajiensuojeluun liittyvästä suojelutyöstä luontokasvatuksineen, ja osakeyhtiö taas vastaa kaupallisesta toiminnasta, kuten pääsylipuista ja ravintoloista. Voisi olettaa, että osakeyhtiö maksaa lisäksi tilavuokraa, jolla ehkä maksetaan kiinteistöjen ylläpito ja kunnostukset. Mutta en tiedä, miten yksityiskohdista on oikeasti sovittu.
- Anonyymi00010
Kun Mesizoo maksaa korvauksen eläinten hoitamisesta siinä pitää olla alvi ja ry ei voi alvillista toimintaa harjoittaa. Jos alvittomana maksetaan se on verokiertoa. Ylen jutussa mesizoon rouva kertoi että zoon rakennukset on heidän omistuksessa. Tästä tulee vielä melkoinen soppa.
Keskisellä ennätys hiljainen matkailukevät se tietää huonoa kesän mittaan.- Anonyymi00022
Tuo on täyttä potaskaa. Vaikkapa tästä voit lukea arvonlisäverotuksen ihan perusasioista:
https://blog.holvi.com/fi/voittoa-tavoittelematon-yhdistys-alv-velvollisuus - Anonyymi00023
Anonyymi00022 kirjoitti:
Tuo on täyttä potaskaa. Vaikkapa tästä voit lukea arvonlisäverotuksen ihan perusasioista:
https://blog.holvi.com/fi/voittoa-tavoittelematon-yhdistys-alv-velvollisuusEli lyhyesti sanottuna: (1) yhdistyskin voi olla alv-velvollinen ja periä alvia, ja (2) yhdistys voi saada myydä myös arvonlisäverottomasti, jos toiminta on yleishyödyllistä eikä tähtää voitontavoitteluun. Kumpikin vaihtoehto ovat mahdollisia ja silloin kun ne ovat lain puolesta mahdollisia, myös laillisia.
Yleishyödyllinen yhteisö ei saa pyrkiä voiton tavoitteluun eikä jakaa voittoja etenkään ulos, vaan kertyvät varat pitää käyttää yhdistyksen tarkoituksen mukaiseen toimintaan. Liiketoimintaa ne saavat kyllä harjoittaa. - Anonyymi00024
Olen luullakseni lukenut Ylen jutut aiheesta, eikä niissä ole väitetty, että Mesizoo omistaisi rakennukset. Kaikissa jutuissa, missä omistuksesta on mainittu, on sanottu yhdistyksen tehneen kaupat eläinpuiston rakennuksista.
- Anonyymi00011
Kyä näin on. Keskisen parkkialueella on päivälläkin tyhjiä ruutuja. Sähköautojen latauspisteessäkään ei ole aina kaikki tolpat varattuna ja uusia pisteitä asennetaan . Minkähän takia Vesa päällystytti pihaan uutta asfalttia sähköpisteiden kohdalle? Luuleeko hän, että asiakkaat tarvitsevat niitä ihan rajattomasti. Apuseriffin täytyy heti laittaa, ellei jo ole laittanut- valitusta viranomaisille karhujen kusen luontoon pääsystä. Samaan valitukseen voisi lisätä luonnossa vapaana liikkuvien karhujen jätökset, niitähän tulee näin kesäaikaan hirvittävästi joka päivä.
- Anonyymi00012
Ilman Keskistä ei ole Ähtäriä.
- Anonyymi00016
Pian on Tokmanni jeejeee
- Anonyymi00013
Mesi Zoon tämän kesän tulos riippuu hyvin paljon säästä. Entisen eläinpuiston aikana huomattiin, että viileä ja sateinen kesä ja toisaalta liian helteiset olosuhteet vähentävät kävijöitä. Näin se on aina ollut. Nyt on kesä vasta alussa, joten ei voi tietää, miltä säät näyttävät. Voi olla, että Kärkkäisen tavaratalon tulo Seinäjoelle vähentää Keskisellä kävijöitä, jolla voi olla vaikutusta myös Ähtäriin. Jos samat ostokset ja käynnit saa hoidetuksi Seinäjoella, niin ei lähdetä Tuuriin ja samalla reissulla Ähtäriin.
- Anonyymi00015
Ähtärissä on aina ollut ⛈️☔️erityisen huono ⛈️⚡️sää, mitä Eläintarhan epätoivoiseen pyörittämiseen tulee. Kesät ja talvet läpeensä.
- Anonyymi00018
Eli oli sää mikä tahansa, aina se on väärä. On tuokin selitys paskalle bisnekselle! 🤭
- Anonyymi00026
Kärkkäinen saattaa vähentää enemmän paikkallista kauppakäyntiä Tuuriin kuin valtakunnallista matkailua sinne. Kärkkäisiä on ympäri Suomen, ja ihmiset asioinevat yleensä lähimmässä Kärkkäisessä.
- Anonyymi00014
Seinäjoelta ei ole ollut ennen Kärkkäistäkään tunkua tännepäin..Kärkkäinen on suuri Tokmanni.Eli ei jatkoon.Pettymys ..Keskinen vie voiton 6-0💪
- Anonyymi00017
Mä ainakin käyn usein tokmannilta.
- Anonyymi00019
Käy vaan, sieltä saa halvimmalla tenat.
Me muut käyään ihan oikeissa kaupoissa.
- Anonyymi00027
Avit on muuten lakkautettu viime vuoden lopussa.
- Anonyymi00028
Ympäristöministeriön nettisivun mukaan eläintarhat pääsääntöisesti eivät tarvitse ympäristölupaa, mutta kunnalle pitää tehdä ilmoitus toiminnasta:
https://www.ymparisto.fi/fi/luvat-ja-velvoitteet/ysln-yleinen-ilmoitusmenettely/sahat-varikot-elaintarhat-ja-huvipuistot - Anonyymi00032
Ei yllätä että luvat puuttuvat. Onkohan Savolaa konsultoitu asiasta? Sitten sen jollain tasolla ymmärtää. Sitä ei voi ymmärtää, että omistajataho on tukenut Savolaa kymmenillä tuhansilla euroilla. Se kertoo totaalisesta harkinnan puutteesta ja osaamattomuudesta, joka alkaa nyt paljastua. Ei voi yrittäjiin luottaa, Savolan tukeminen kertoo tästä karua kieltä.
- Anonyymi00033
Entisellä oli lupa ja uusi tarvitsee myös luvan, puisto on niin lähellä järveä ja hulevedet menee järveen.
- Anonyymi00036
Asiaa en Ähtärin osalta tunne lainkaan. Mutta kommentoin yleisellä tasolla
Käsittääkseni konkurssi ei lakkauta sitä edeltäneitä ympäristölupia, vaan ympäristölupa siirtyy normaalisti konkurssipesälle siinä missä muukin omaisuus. Ympäristölupa päättyy, jos konkurssipesä lakkaa olemassaolonsa eikä lupaa sitä ennen lupaa olen muualle siirretty joko hakemalla muutosta lupaan, jossa toiminnanharjoittaja vaihtuu, tai hakemalla kokonaan uutta lupaa. Konkurssipesä on kai yhä olemassa. - Anonyymi00037
Anonyymi00036 kirjoitti:
Asiaa en Ähtärin osalta tunne lainkaan. Mutta kommentoin yleisellä tasolla
Käsittääkseni konkurssi ei lakkauta sitä edeltäneitä ympäristölupia, vaan ympäristölupa siirtyy normaalisti konkurssipesälle siinä missä muukin omaisuus. Ympäristölupa päättyy, jos konkurssipesä lakkaa olemassaolonsa eikä lupaa sitä ennen lupaa olen muualle siirretty joko hakemalla muutosta lupaan, jossa toiminnanharjoittaja vaihtuu, tai hakemalla kokonaan uutta lupaa. Konkurssipesä on kai yhä olemassa.Eli jos on ollut aiemmin lupa, pitäisi kaiketi hakea muutosta, jossa toiminnanharjoittaja vaihtuu. Tämä muodossa jos, koska en tiedä, mikä aiempi tilanne on oikeasti ollut, enkä sitäkään, mikä tilanne on nyt.
- Anonyymi00038
Anonyymi00037 kirjoitti:
Eli jos on ollut aiemmin lupa, pitäisi kaiketi hakea muutosta, jossa toiminnanharjoittaja vaihtuu. Tämä muodossa jos, koska en tiedä, mikä aiempi tilanne on oikeasti ollut, enkä sitäkään, mikä tilanne on nyt.
Kysyin tekoälyltä, mitä muutos ympäristälupien tapauksessa vaatii, ja tekoäly vastasi näin:
"Toiminnanharjoittajan vaihtuessa ympäristöluvan mukainen toiminta ja velvoitteet siirtyvät uudelle toimijalle, mutta muutoksesta on tehtävä viranomaiselle ilmoitus tai lupahakemuksen tarkistaminen.Ilmoitusmenettely:
Jos toiminta jatkuu täysin entisellään, luvan siirrosta uudelle haltijalle riittää vapaamuotoinen ilmoitus tai erillinen siirtolomake lupaviranomaiselle.:
- Anonyymi00034
On kyllä aralla alueella järveä ei pidä saastuttaa, omistan mökin alueella tulen tästä kyllä huolehtimaan.
- Anonyymi00035
Uusiin yrittäjiin ei voi luottaa. Ovat Savolan tukijoita myös rahallisesti.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ny se loppuu ( Kuhmo)
Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.531414Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan
Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt191084- 93987
- 77693
- 37678
- 27500
Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki
Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.21499- 26451
Nainen, miten suhtautuisit
Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?53450Voitko kirjoittaa mulle tänne mies?
Jos täällä käyt? Ihan kaverimielessä, jos ei muuten? Haluaisin jutella sinun kanssa. Mulla on edelleen jotenkin niin h30423