Nyt suvivirttä laulamaan.

Anonyymi-ap

Eduskuntatalon portaille malliksi sen tuhannen suomalaista ainakin.
Jos tästä lammaskansasta vielä sen verran selkärankaa löytyis.
Voi pyhä pölläys tätä touhua. Joittenkin mielestä vahingollista lapselle ja hänen kehitykselle. Ei se meille 1950-60 luvuilla koulua käyneille vahingollista ollut. Lauloimme täysin palkein maailman kauneinta laulua ja kirmasimme kesälaitumille sen myötä.

12

189

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Silloin olimmekin vain valkoisten kesken, eikä maatamme ollut saastutettu käyttökelvottomalla kamalla.

    • Anonyymi00002

      Hieno aloitus. Maassa maan tavalla. Sopiiko vihervassarille?

      • Anonyymi00003

        Ei sopi vihervassarille, vihervassarille sopii elokapina.


    • Anonyymi00004

      Päättäjät vaihtoon, eihän tämä nyt kansalaisista kiinni ole .Käy turuilla ja toreilla kuuntelemassa, mitä Suomen kansalaiset haluaa ,suurin osa äänestäjistä petetään samantien ,kun on valtaan päästy. Arkadianmäki tyhjäksi saamattomista edustajista, jotka toimivat kansaansa/perustuslakia vastaan, kokonaan uudet "suomalaisten kansanedustajat" vaaleilla tilalle!

    • Anonyymi00005

      Noku espoon iskällä on trauma,
      se haluaa tuhota lasten kevätjuhlan perinteen.

      • Anonyymi00006

        Suvivirsi tulisi kalliiksi esittää eduskuntatalon portailla, koska kaikki hullut alkaisia vaatia vahingonkorvauksia? Vastapainoksi kirkon tulisi noilta korvausta hakevilta sulkea ne pois kaikista kirkon palveluksista, kuten hautaan siunaamisesta.🤔


    • Anonyymi00007

      Jo joutui armas aika...

    • Anonyymi00008

      Me täällä SDP:n johtoportaassa emme hyväksy tälläistä törkeää Rasismia. Tv. Nazi , Tytti ja Jutta.

    • Anonyymi00009

      Mikko Puumalainen, apulaisoikeuskansleri saivartelee tätä älytöntä paskaa:
      Rakkaat koulujen kevätjuhlien jokavuotista Suvivirsi-kiistaa ihmettelevät kaverit, muistutan taas siitä, mistä kiistassa on Euroopan ihmisoikeustuomioistuimen (EIT) linjausten valossa kysymys.
      Kirkon sanaston mukaan "virret johdattavat laulajansa yhteiseen rukoukseen, kiitokseen ja ylistykseen". Suvivirsi on siis rukous, ja rukous taas on, kuten tiedämme, uskonnonharjoituksen ydintä.
      Uskonnonvapauden perus- ja ihmisoikeuteen kuuluu oikeus olla osallistumatta uskonnonharjoitukseen, mutta EIT:n mukaan siihen kuuluu enemmänkin.
      "EIT:n tulkintakäytännössä negatiiviseen uskonnonvapauteen on katsottu kuuluvan yksilön oikeus olla tuomatta esiin omaa vakaumustaan", apulaisoikeuskansleri Mikko Puumalainen totesi 24.3.2014 päätöksessään uskonnon harjoittamisesta kouluissa.
      Yksilön ei tarvitse myöskään toimia sillä tavoin, "että hänen menettelystään voitaisiin tehdä johtopäätöksiä hänen vakaumuksestaan".
      EIT:n niin sanottuun Grzelak-tapaukseen 15.6.2010 viitaten Puumalainen korosti, että "valtio ei saa luoda sellaista tilannetta, jossa yksilöt ovat velvoitettuja joko välittömästi tai välillisesti tuomaan esille, etteivät he ole uskossa":
      "Tämä on EIT:n mukaan sitäkin tärkeämpää, jos tällainen velvoite tapahtuu jonkin tärkeän julkisen tehtävän kuten koulutuksen yhteydessä."
      Välttääkseen uskonnonharjoitukseen eli Suvivirren laulettuun rukoukseen osallistumisen yksilön on nykyisin pakko paljastaa vakaumuksensa.
      Tämän yksilön perus- ja ihmisoikeutta loukkaavan tilanteen on luonut valtio sallimalla sen, että kaikille pakollisen koulun juhlan osaksi on ympätty uskonnonharjoitusta.

      • Anonyymi00011

        Lienee kommunisti?


      • Anonyymi00012

        Eikös ählyjen ulinakin ole jotain uskontoa? Olkoon nekin sitten hiljaa!


      • Anonyymi00013
        Anonyymi00012 kirjoitti:

        Eikös ählyjen ulinakin ole jotain uskontoa? Olkoon nekin sitten hiljaa!

        Ei, kun se on taas rasistista! 😂


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      94
      2553
    2. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      195
      954
    3. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

      näit kaivattusi ekaa kertaa?
      Ikävä
      53
      733
    4. Sofia teki aika pahat oharit

      Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      119
      662
    5. Mikä on toinen nimesi?

      Tiedätkö naisen?
      Ikävä
      49
      562
    6. Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla

      Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?
      Kuhmo
      14
      496
    7. Peräännytkö nainen vai mitä sanot

      Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?
      Ikävä
      52
      484
    8. Mies, toivotko että kaivatullasi

      olisi vähän isommat rinnat? Kuinka paljon isommat olisi kivat?
      Ikävä
      48
      477
    9. Mitä nainen tekisit J-miehen kanssa?

      Jos saisit juoksemalla kiinni?
      Ikävä
      55
      455
    10. Auto katolleen Huhtalantiellä

      Iso poliisioperaatio Lapualla, 7 poliisipartiota ajoi rosvoja takaa,loppu tuli kun rosvot osuivat pihlajaan lentäen siit
      Lapua
      11
      450
    Aihe