Antti Lindtmanin ehdotus on toteutettava

https://www.hs.fi/paivanlehti/29052026/art-2000012036352.html

Turha siellä työttömyystilastoissa on roikuttaa ihmisiä, jotka eivät sairauden tms. syyn takia ikinä työllisty. Ja kalliiksi tuo tulee kunnillekin.
43237
3Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 43

Vanhimmat

"Pitkäaikaistyöttömiä on yli 140 000. Arvioiden mukaan heidän joukossaan on kymmeniä tuhansia ihmisiä, joiden työkyky on alentunut.
Pitkäaikaistyöttömien pääsy eläkkeelle olisi helpotus kunnille, jotka maksavat osan työttömyystuista."

5Äänestä

Tuo ei ollut mikään Lindtmanin ehdotus eikä mikään uusi avaus. Asiasta on puhuttu vuosikymmeniä.

Äänestä
  • https://yle.fi/a/74-20228116

    Kyllä se nyt tämän hetkiseen tilanteeseen on Antti Lindtmanin ehdotus, kun sitä ei tämä oikeistohallitus ole ehdottanut. Ei siitä ole vaihtoehtona keskusteltu nyt sanaakaan???

    Edellisen kerran pitkäaikaistyöttömät sai armon siirtyä eläkkeelle Sipilän hallituksen aikana. Ei siis persut ole sitä ehdottanut ainakaan eikä märkäkorvatyöministeri Marttinen!


    Arviolta n. 30 000 vain roikutetaan työttömyystilastoissa.

    2Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    https://yle.fi/a/74-20228116

    Kyllä se nyt tämän hetkiseen tilanteeseen on Antti Lindtmanin ehdotus, kun sitä ei tämä oikeistohallitus ole ehdottanut. Ei siitä ole vaihtoehtona keskusteltu nyt sanaakaan???

    Edellisen kerran pitkäaikaistyöttömät sai armon siirtyä eläkkeelle Sipilän hallituksen aikana. Ei siis persut ole sitä ehdottanut ainakaan eikä märkäkorvatyöministeri Marttinen!


    Arviolta n. 30 000 vain roikutetaan työttömyystilastoissa.

    Marin poisti eläkeputkenkin ja Lindtman lämmittelee vuosia vanhoja ehdotuksia.

    Äänestä

  • No miksei ole tehty mitään?

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    https://yle.fi/a/74-20228116

    Kyllä se nyt tämän hetkiseen tilanteeseen on Antti Lindtmanin ehdotus, kun sitä ei tämä oikeistohallitus ole ehdottanut. Ei siitä ole vaihtoehtona keskusteltu nyt sanaakaan???

    Edellisen kerran pitkäaikaistyöttömät sai armon siirtyä eläkkeelle Sipilän hallituksen aikana. Ei siis persut ole sitä ehdottanut ainakaan eikä märkäkorvatyöministeri Marttinen!


    Arviolta n. 30 000 vain roikutetaan työttömyystilastoissa.

    Ja silloin 2016 Lex Lindströmin aikana Sipilän hallituksessa Perustyömarkkinatuen määrä oli 697 euroa kuukaudessa, joten eläketuelle siirtyminen nosti hiukan tuloja!

    Mitäs se perusmarkkinatuki on nyt ja jos ei täytä kriteerejä se voidaan puolittaa?

    Äänestä


Eihän sitä pääse eläkkeelle vaikka olis mitä terveysongelmia ja monen lääkärin lausunnot kun eläkeyhtiön lääkäri sanoo ilman näkemättä,että on täysin terve ja työkykyinen

Äänestä
  • .

    Äänestä

https://tyollisyyskatsaus.fi/graph/tkat/tkat.aspx

Nyt tämä oikeistohallitus kaikin tavoin kiusaa työtä vailla olevista. Kaikki työehdot on heikennetty ja muka alennettu kynnystä palkata uusia työntekijöitä. Kittiä kanssa. Ei menty kuin pahempaan suuntaan.

Äänestä

Mikä hätä niillä on siellä roikkuessa. Vitunko merkitystä tuolla on millä nimikkeellä noille paskoille sossukorvauksia maksetaan. Turha pitkäaikaisten luusereiden onpelätä työhönjoutumista jos terveyskin sitä sun tätä.

Tehdään niin että eläke työttömyyskorvauksia pienemmäksi...ja jokainen pääsee ihan vapaasti eläkkeelle halutessaan.

Äänestä
  • Olet taas noita dorkia persutolloja. No esimerkiksi miksi lähettää 4 työnhakua yrityksiin kuukaudessa 62 vuotiaana, kun yrityksiin niitä muutenkin tulvii satamäärin ja nuo deletoidaan oitis. Ja täytellä kaiken maailman lappuja, eikä niillä ole mitään saavutettavissa.

    Olet kuten Purrakin empaatiokyvytön tollopersu.

    Äänestä

  • Mikä ihmeen kiima se on joillakin leikata aina köyhiltä?

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    Olet taas noita dorkia persutolloja. No esimerkiksi miksi lähettää 4 työnhakua yrityksiin kuukaudessa 62 vuotiaana, kun yrityksiin niitä muutenkin tulvii satamäärin ja nuo deletoidaan oitis. Ja täytellä kaiken maailman lappuja, eikä niillä ole mitään saavutettavissa.

    Olet kuten Purrakin empaatiokyvytön tollopersu.

    "miksi lähettää 4 työnhakua yrityksiin kuukaudessa"

    Vittu siksi kun suomen kansa äänestää politikkoja jotka haluaa ja vaatii että noin kuuluu tehdä. SDPkin Kannattaa kypällä tätä ihmisten kiusaamista.

    Äänestä

  • Anonyymi00015 kirjoitti:

    Mikä ihmeen kiima se on joillakin leikata aina köyhiltä?

    Köyhiä on jo miljoonaa, joten nautinto lienee suuri kun saa alistettua ihmisiä. Kokoomus on oikein panostanut köyhien kiusaamiseen kaikin tavoin ja nyt persut Riikka Purran johdosta.

    Äänestä

  • Luusereille ja paskoille??? Taidat ite olla luuseri ja paska!! Eikä eläkettä saa laskea! Ei kukaan elä työttömyyskorvausta pienemmällä eläkkeellä, sinä selvästi halveksit työkyvyttömiä ja eläkeläisiä, varo vaan ettet ite koskaan sairastu!!!

    Äänestä

Edellinen SDP hallitus Sanna Marinin johdolla alkoi noita aktiivi toimia harrastaa.
Ja saihan se työttömyyden vähenemään. Osa iso osa ei pelleilyyn kansasta osallistunut joten eivät virallisesti olleet työttömiä.

Nyt paskasakilla rahat loppu joten suostuvat pelleilyyn mukisematta ja siksi työttömien määrä kasvaa nyt Orpon hallituksen aikana.

Äänestä
  • Suuri osa ilmoittautui sosiaalitoimistoon toimeentulotuen saajaksi, eikä työnhakijaksi TE-keskukseen työmarkkinatuelle. Työkkärissä joutuu tekemään työhakemuksia.

    Äänestä

  • Anonyymi00020 kirjoitti:

    Suuri osa ilmoittautui sosiaalitoimistoon toimeentulotuen saajaksi, eikä työnhakijaksi TE-keskukseen työmarkkinatuelle. Työkkärissä joutuu tekemään työhakemuksia.

    Niinpä ja nyt ei saa kuin alennettua toimeentulotukea jos ei ensin ilmottaudu työttömäksi ja täytä työttömän työntekijän Velvollisuuksia.

    Äänestä

Työelämässä nuorempina noille paskoille sopi hyvin kiristykset työttömyysturvaan. Joten ihan oikein tuo on että nyt kun ovat itse joutuneet työttömiksi ja ikäkin rupeaa painamaan niin valtio nöyryttää NÖYRYTTÄÄ oikein KUNNOLLA noita 60v ja vanempia PASKOJA.

Äänestä
  • Mitä vaahtoat asiasta, joka ei näemmä pitäisi liikuttaa sinua paskatollopersu ollenkaan.

    Olet näemmä niin tyhmä, ettet sitä paskatollopersu ymmärtä itse. Resupekkaporvari rääkyy.

    Äänestä

Totta ihmeessä sen voisi toteuttaa jo nyt ei tarvitse odottaa tannerilaista asevelihallintoa hoitamaan sotkuja

Äänestä
  • Kokoomus ja persut takiaispuolueiden kanssa ole saaneet Suomeen kuin pahaa ja kurjuutta aikaiseksi. Hallitus upotti Suomen yltiöpäisyyttään.

    Äänestä

Kannattaa jo nuorena tutustua päihteisiin, niin pääsee eläkkeelle, osin eläke- ja elinikä jää useimmilla lyhyeksi. Moni työkyvytön jaksaa kyllä istua räkälässä työpäivän pituuden.

Äänestä

Alentunut työkyky = Ole itse vähissä varoin vuosikymmeniä?
= AT kyky on täysin selvä että jotain hommaa voi kuitenkin tehdä.

Ei minusta heitä tai ketään pidä "siivota" (murhata siis kuten rikos sdp ajattelee)
vaan painottaa heidän omaa tahtoa jos he kerran ovat työnhakijoina, mitä vikaa siinä on? Ei mitään.

Jostain sopivaa hommaa voi löytyä.

Työ yleensä on että se muutenkin pitää olla "sopiva homma" kaikille. Hyvin herkkää.

Äänestä

Olen samaa mieltä Antin kanssa ja niin on moni asiantuntijakin eli siirretään työkyvyttömät työttämät eläkkeelle, työkykyiset voivat jatkaa työnhakua!

Äänestä
  • Miten se jako tehdään? Onko osaamaton ja halutonkin jo työkyvytön

    Äänestä

  • Ainahan työkyvyttömät on sairaseläkkeelle päässeet. Ja pääsee jatkossakin. Ikä pitäs merkitä tauti ja sairausluetteloon jos sen verukkeella ruvetaan eläkkeelle päästämään.

    Äänestä

  • Anonyymi00031 kirjoitti:

    Ainahan työkyvyttömät on sairaseläkkeelle päässeet. Ja pääsee jatkossakin. Ikä pitäs merkitä tauti ja sairausluetteloon jos sen verukkeella ruvetaan eläkkeelle päästämään.

    Eivät ole ja sairauseläkkeelle varsinkaan. Muistelet varmasti niitä viidenkymmenenvuoden takaisia asioita.

    Mistähän keksit tuonkin?

    Äänestä

  • Anonyymi00030 kirjoitti:

    Miten se jako tehdään? Onko osaamaton ja halutonkin jo työkyvytön

    Älä sinä huolehdi ja murehdi asioita, joista et näemmä ymmärrä mitään, eikä sinun työssä vammaitunutta ja kiitokseksi pitkästä työurasta kannata pilkata.

    Usein vakuutusyhtiö julistaa terveeksi, vaikka työnteosta ei vamman takia tule mitään. Osaamaton ja työhaluton on yhä useammin pankolla makoileva persupoika, joka ostaa äitimuorin eläkkeellä keppanaa, kun toimeentulorahat ei riitä.

    Äänestä

SDP: n ehdotuksen ansiosta työttömyys lisääntyy valtavasti koska kaikki ymmärtää sen olevan pääsy "perustulolle" ja eläkkeelle nopeammin.
Sdp haluaa poistaa ihmisten oman tahdon myös että Sdp päättää ketkä on työkvyttömiä työnhakijoista?

Äänestä
  • No eipä sitä päättäisi SDP vaan lääkärit ja Kela sekä hakemusten perusteella tutkitaan aina tapauskohtaisesti. Ei sinne siis hakematta pääse, pitää olla mm. työkyvyttömyyteen painava syy!!!

    Eihän siinä ihmisten oma tahto mene mihkää, kun sitä haettaisiin ja ei tarvitse hakea, jos haluaa jatkaa gyöttömänä roikkumista, vaikka ei työllistyä ikinä.

    Äänestä

Mistähän se johtuu, että muutamassa kymmenessä vuodessa Suomeen tuli 200000 työkyvytöntä? Ei kaduilla ja kapakoissa kyllä näe nuoria ja keski-ikäisiä miehiä kulkemassa rollaattoreilla tai invasähkötuoleilla. Miten se työkyvyttömyys iski useimmilla juuri korvien väliin?

Äänestä
  • Ajattele nyt itse jos on vuositolkulla työttömänä se alkaa vaikuttaa yleiskuntoon ja kaikkeen muuhunkin ei ole enää sama ihminen

    Äänestä

  • Anonyymi00033 kirjoitti:

    Ajattele nyt itse jos on vuositolkulla työttömänä se alkaa vaikuttaa yleiskuntoon ja kaikkeen muuhunkin ei ole enää sama ihminen

    Miten niin. Työttömänä on taatusti aikaa pitää fyysistä kuntoa yllä mutta kuten samoin korvien välissä se ongelma useimmin on. Eikö työttömällä ole todellakaan muuta vaihtoehtoja kuin odottaa passiivisena, että joku tulee ja antaa työtä?

    Äänestä

  • Pitkään jatkunut stressi aiheuttaa työkyvyttömyyttä ja muita sairauksia ,mitkä entisestään pahentaa heidän tilannettaan...yhteiskunta itse syyllinen tähän toimintaan kun vaatii ihmisiltä liikaa ,siksi sadat tuhannet ellei miljoonat jo menettää työkyvyn ennen vanhuus ikää..sairaudet muuttuu lopulta hermorata peräisisiksi,joita ei voi mitenkään parantaa...ainoastaan lääkkeitä syömällä voi enää elää...diabetes,,sydän ja verisuoniongelmat ,verenrasvoittuminen,verenpaine, erilaiset hermostosairaudet...

    Tätä yhdenlaista ihmisoikeusloukkausta tapahtuu koko ajan..valtiovalta vaan ei kiinnosta helpottaa sairastuneiden tilannetta,ainoastaan kiristää heitä lisää, kuten nytkin oikeistohallituksen toimesta ja ollut noin myöskin vasemmistohallitusten sekä muitten hallitusten aikana ja koko ajan ....

    Äänestä

  • Anonyymi00034 kirjoitti:

    Miten niin. Työttömänä on taatusti aikaa pitää fyysistä kuntoa yllä mutta kuten samoin korvien välissä se ongelma useimmin on. Eikö työttömällä ole todellakaan muuta vaihtoehtoja kuin odottaa passiivisena, että joku tulee ja antaa työtä?

    Tunnet siis kaikki nuo 424800 työttömän tapaukset, kun osaat heitä kaikkia lahjakkaasti syyllistää.

    Äänestä

En ole huomannut kunnan verottaneen. Valtio kerää verot ja jakaa kertymästä osan kunnille. Valtio-kunta -asettelu on vain pelin politiikkaa. Samaa poliittista roskaa kuin työnantajan ja työntekijän osuudet milloin mistäkin.

Äänestä

mutta kiusa se on pienikin porvareille.

Äänestä

Kaikki vaan suoraan eläkkeelle, niin ei työttömyys enää kasva, vaan vähenee.

Äänestä

Tonni eläkkeeseen tai tonni toimeentulotukeen, saman se maksaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

https://www.hs.fi/paivanlehti/29052026/art-2000012036352.html

Turha siellä työttömyystilastoissa on roikuttaa ihmisiä, jotka eivät sairauden tms. syyn takia ikinä työllisty. Ja kalliiksi tuo tulee kunnillekin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu