.?OLETKO TEHNYT USKONRATKAISUN SYNNIN SUHTEEN ?
Synti houkuttelee ja koukuttelee että jopa valitutkin eksyät ja eksyttävät muita.
Sielunvihollinen tietää tämän ja tulee jopa valkeuden enkelin vaatteissa, tekee ihmeitä ja lammasturkissa "opettaa".
Synnillä on seurauksensa.
Jos ei ole synnintuntoa niin eksyy.
Liha on heikko ja mieli altis.
- Usko Koettelevainen -
Synti houkuttelee ja koukuttelee että jopa valitutkin eksyät ja eksyttävät muita.
Sielunvihollinen tietää tämän ja tulee jopa valkeuden enkelin vaatteissa, tekee ihmeitä ja lammasturkissa "opettaa".
Synnillä on seurauksensa.
Jos ei ole synnintuntoa niin eksyy.
Liha on heikko ja mieli altis.
- Usko Koettelevainen -
Vastaukset 41
Vanhimmat
IhanA usko.
"Kerran pelastettu aina pelastettu".
Synti ei nuku, 24/7.
Jos taivaaseen pääsisi syntiä se olisi helvetti.
Heprealaiskirje 12:4-5
[4] Ette vielä ole verille asti tehneet vastarintaa, taistellessanne syntiä vastaan, [5] ja te olette unhottaneet kehoituksen, joka puhuu teille niinkuin lapsille: "Poikani, älä pidä halpana Herran kuritusta, äläkä menetä toivoasi, kun hän sinua nuhtelee;
Totuus >>>
Ette vielä ole verille asti tehneet vastarintaa, taistellessanne syntiä vastaan,
kuis- verillä sinä sitten olet`?
kerrohan se totuus! Valheen puhujat eivät siis peri Jumalan Valtakuntaa ja kun opetat-
että verille asti- viestihän se keulakuvasi- todistuksesi- miten verissä taistelet?
"Sillä ei ole mitään salattua, mikä ei tule ilmi, eikä kätkettyä, mikä ei tule tunnetuksi ja joudu päivän valoon"
Onko "luotettava puhuja" tämän sinulle kertonut ?
No, tulehan puheinesi sitten ilmi- ellet ole sitten tämä nainen- ILMI-
että persoonana vain on paikalla, on siten ilmitullut-
tahi oma salaisuutesi- nyt voit tulla - esiin, eli ilmi- ja tunnetuksi palstalla, että loistat päivän valona.
kerrot totuutesi - Jumalan edessä ja me näemme, miten se tulikin puheistasi totuus--
ilmi....
vai tuuliko se lihassasi huulia aina heiluttaa....
Ylöstempauksesta
Kysy pastoriltasi johon luotat:
"Ketkä ovat pelastusvarmoja" ?
Tai luikertele häpeämään koloosi.
taas pastorilta kysely- etkö osaa muuta jallittaa- päästäsi
Pidä vain oma pastooriutesi kunnossa ja vahtaa sitä.
Sinun kannanottoja ei kukaan jaksaa - toistoista - lukea-
ketkääää ovat peeeelastusvaaarmoja. ainainen jahkaaminen.
Kato vain peiliin. ja luikertele koloosi
Ylöstempauksesta haastelet. ja jos ole uskovaisuudessa- olet itse pappi Sanan mukaan.
nyt kysyn sinulta- voit tulla itse ilmi- puheinesi, ettei vaan ole taas huultenheiluttaja...
nyt kysymykseesi.
Kysy pastoriltasi johon luotat:
"Ketkä ovat pelastusvarmoja" ?
odottelemme totuutta itsestäsi- vai oletko sinä se luikerteleva- mitä alla kopio puheestasi.
Tai luikertele häpeämään koloosi.
Jos herjaa kuin demonipesä, on siitä vaikea tehdä parannusta.
Ihmiselle mahdotonta.
Miten määrittelet demonipesän ?
👁️👁️
Niiinpä palstalla paljon ääntä, mutta ihmisinä mahdottomia- tyhjänpuhujia,. ts. herjahengen tähden.
jakeita heitellään ja toisia osoitellaan vuodesta toiseen, eikä he itsestään tuo mitään
ILMI
SYNTI
- laittomuutta
- saastutettu omatunto
"Kaikki on puhdasta puhtaille; mutta saastaisille ja uskottomille ei mikään ole puhdasta, vaan heidän sekä mielensä että omatuntonsa on saastainen."
Eli- pitää nähdä vain oma paikkansa- Herran----edessä.
Eli mikähän se merkkinä otsassa luuhaa- ts. sielu- mitä sielu- teettää keholla, merkkinä siis otsassa ja kädessä.
Otsassa sielu mussututtaa- käsi jauhaa näppylöitä ja tuomaroi toisia, ei itseään.
tavallaan pätkä Nooan laista.
ihmiskuntahan on rakentunut Nooan jälkeiseen aikaan.
mm.
Perusta oikeusistuimet ja oikeudenmukaisuuden varmistaminen maailmassamme.
***
Jokaisella pienellä oikeuden teolla palautamme harmonian maailmaamme, synkronoi se supernaalisen järjestyksen kanssa. Siksi meidän on pidettävä kiinni lait hallitus on perustanut sen maan vakauden ja harmonian vuoksi.
Tunnusta, että on olemassa yksi Jumala , joka välittää mitä teemme ja toivovat, että huolehdimme Hänen maailmastaan., eikä kirota Luojaamme.
- muistaa ihmisen arvo- se henki- jos sen tuhoaa- tuhoaa koko maailman.-
koska henkilön tuhoamaisella on maailma lakannut olemasta. Seurausta koko universumin tuho- pitäkää ihmiselämän yllä- pidät universuminen elämässä.
Tuhottu elämä- voi olla juuri avain- elämisellään, hänen tekemisissä, koko järjestelmälle.
jne.... Eli Nooan lait- ihmiskunnan elämä- elää sopusoinnussa-----yhdessä---
ts. älä pura vihaasi- itseäsi vastaan, kun jauhat- pakanuuttasi muotouskonnon nimissä veljeäsi vastaan.
Miksi Noan-lait ovat Erityisen tärkeää tänään?
Nämä lait välitettiin Jumalan toimesta Aadamille ja Nooa , kaikkien ihmisten esi-isiä. Se tekee näistä säännöistä universaaleja, kaikille ajoille, paikoille ja ihmisille:
Ihmisten säätämät lait voivat muuttua seuraavasti Olosuhteet. Mutta kaikkien sielujen Luojan tekemät lait pysyvät voimassa Sama koskee kaikkia ihmisiä koko ajan..
Oletko tosiaan saanut vankan helluntaikasvatuksen jutuistasi päätellen ?
Elämme laiitomuuden henkivallan aikaa.
🥵🫣🤪😬😱😡
Tarkoitit varmaan Kainilaista aikaa- Okei-
tavallaan se puhdistettiin synnistä maailmasta. Jumala pesi synnittäjät- esikuvaksi meille, viimeisestä tuomiosta.
ts. HUKUTTI - otti sielut ruumiista pois ja ruumiit jäi vesihautaan,
Olihan se maa tuli täyteen väkivaltaa ja Jumalahan antoi lakinsa Kainille.
Mielesi mustuu- ja sitten kehotti hallitsemaan minuuttaan. Siitähän se kumpusi.
omat - lyhteet- omat uskonnot- muotouskonnot- esikuvallisesti ja karkaaminen toisen päälle.
Siis tämä Kainille annettu laki- esikuvana olisi palstallakin tätäpäivää- vaikka se vedenpaisusmus pesi- synnit- ja Nooan jälkeinen aika-
Nooakin juopui viiniviljelyksensä äärellä.
siinäkin on opetus. --- on lörppäsuu- poika ja toiset peittivät peitolla, ettei nähneet sitä synnin juopumus- alastomuutta. esikuva palstalle.
Mutta- synnin lörppäsuut on palstalaisina Haamin henki asuu palstalla..
hekumoi toisten synityyksillä ja tulevat siten kirotuksi ja orjaksi.
Ja Herra sanoi Kainille: "Miksi olet vihastunut, ja miksi hahmosi synkistyy? Eikö niin: jos teet hyvin, voit kohottaa katseesi; mutta jos et hyvin tee, niin väijyy synti ovella, ja sen halu on sinuun, mutta hallitse sinä sitä!"
(1Mo 4:6-7)
1Mo 9:22 Ja Haam, Kanaanin isä, näki isänsä hävyn ja kertoi siitä molemmille veljillensä ulkona.
Kun Nooa heräsi päihtymyksestänsä ja sai tietää, mitä hänen nuorin poikansa oli hänelle tehnyt, niin hän sanoi: "Kirottu olkoon Kanaan, olkoon hän veljiensä orjain orja". Vielä hän sanoi: "Kiitetty olkoon Herra, Seemin Jumala, ja olkoon Kanaan heidän orjansa.
(1Mo 9:24-26)
Puhtaita ajatuksia toisten ihmisten, uskomattomienkin genitaalialueen yksityiskäytöstä.
Kaikkitietävä Jumala tietää kaikki ajatuksetkin.
Iloitaan totuuden kanssa eikä lusteen kanssa.
[6] Ei iloitse vääryydestä, vaan iloitsee yhdessä totuuden kanssa;
Nimim. Koeteltu usko
Oikeassa seurakunnassa pitää olla lystiä ja altis mieli.
Taivaassa saa viiniä (ei mehua) yhteisellä aterialla ja kaikilla häävierailla puhdas valkoinen puku.
pattipäälle, kun ryyppäät hapanta- hapan tässä ajassa kertoo synnistä- siksi se piti siivota tuvasta, ennen pääsiäsis--- ateriaa.
Ymmärtääkö hän koskaan, vai onko nuppi viiniin ja happameen innostunut. kertoo omasta lihansa syntisyydestä, ei koskaan Jeesuksen happamattomasta- sijaisuhrin verestä.
olet erittäin hapan ihminen puheissasi- ateisti- kun et ymmärrä puhetta.
Kun "lut" kirkossa menen puolison kanssa ehtoolliselle, aina pyydämme alkohoittoman.
Se on meidän valinta, koska siinä julistamme Herran kuolemaa
ja
LUNASTUSTA- Hän oli synnitön Jumalan Karitsa- ja siksi happamaton viini.
juohan sinä hapanta- olet niin maailmassasi hapantunut, ettei edes sijaisuhrin synnitön sovintoveri ole kelvollinen.
Miksi Sodomalle kävi huonosti ?
Elämme Nooan päiviä.
Uskotko Jeesukseen vai itseesi ?
"Mutta minä (Jeesus) sanon teille: Sodoman maan on tuomiopäivänä oleva helpompi kuin sinun."
Raamatun mukaan Sodoman synti oli itsekkyys- ja ei vieraanvaraisuus.
Niin totta kuin minä elän, sanoo Herra, Herra: ei totisesti sisaresi Sodoma tyttärineen tehnyt sitä, mitä sinä tyttärinesi olet tehnyt. Katso,
tämä oli sisaresi Sodoman synti: ylpeys, leivän yltäkylläisyys ja huoleton lepo hänellä ja hänen tyttärillään; mutta kurjaa ja köyhää hän ei kädestä ottanut.
(Hes 16:48-49)
"Ihmislapsi, sano Tyyron ruhtinaalle: Näin sanoo Herra, Herra: Koska sinun sydämesi on ylpistynyt ja sinä sanot: 'Minä olen jumala, jumalain istuimella minä istun merten sydämessä', ja olet kuitenkin ihminen, et jumala, vaikka omasta mielestäsi olet jumalan vertainen -
(Hes 28:2)
ja milläpä se ihminen itseään puolustaa- kun tietää hyvän ja pahan--- puun eväät on syöty ja rienaajan toteamus tapahtui.
Näin leikimme mekin palstalla siten, että kukin on ölövinään jumalan vertainen ja ai-jai- miten me kiistelemme muka- hyväntiedon puulla, että tässä se jumalamme on.
Taitaa vain kultaisen vasikan hirnahtelu olla läsnä..... ja riistämme lähimmäistä ja heiluttelemme omia lyhteitä- tapamme mukaan.
Kysy pastoriltasi ja itseltäsi niinkuin Jeesus kysyy.
"Te kyykäärmeitten sikiöt, kuka on neuvonut teitä pakenemaan tulevaista vihaa?"
Pakkovauvakastettu kysy pastoriltasi goottirokkari Jyrki 69:ltä.
Niin- tuosta kyykäärme- sikiö vertauksestasi nousi ajatukseen, että onko juuri siinä se tulevaisuuden vihan pakenemista.
Kateen hauta- uskovienkasteesta on hyvän ja pahantidonpuun kiistakapula, jossa vähäkatekismus- luterilaisuuden sivuilta edelleen luettavissa, missä tätä kummi pappi puheita pidetään, pappi ajaa sikiöstä - siis syntyneestä niitä perkeleitä ulos ja kummin puheet luo ikäänkuin uskon - että vauva tunnusti uskonsa ja voidaan kastaa.
Avasitpa hyvin tuon katekismuspuheen - miksi se pappi perkelöi vauvan.
ja miksi se hätäkaste pitää tehdä- lapsenpäästäjän kastamana- kun se kyykäärme heittää vauvan kitumaan - jos kastetta ei tehdä.
Siis kyykäärmeen sikiö---- oppikohan se tuossa luuraisi. ja pakenemaan- on se vauvakaste, koska vesi pelastaa. on kertomukseen tuotu näköalaan.
ja näin korvausopillisesti korvataan ihmisen papin tapa- korvata uskontunnustus- ja viimeinen tuomio- pakenemisriitiksi.
Raamattu puhuu kylläkin hieman toista näköalaa.
Niitä muuttuvia esivallan lakeja pitäisi kuitenkin noidattaa eikä siinä asettua Jumalan säätämystä vastaan.
Jeesus kumosi muutoin lakihenkisyyddn eikä kivittänyt aviorikos naista. Itse tosin joutui lain uhriksi sapatista.
sulla on taas tuo sapattituomio levy jäänyt päälle.
Etkö muista- mistä on sulle tuohon jo aikaa sitten .varmaan parivuotta sitten Raamatullisesti viestitty- että siitä Jeesus tuomittiin ja jätä jo tämä mieleesi.
koska Jeesus osoitti olevansa JUMALA- ja tämä oli juutalaisille liikaa.... myös perinnäissäännöistään oli kyse- ei Sapatista.
opettele kirjoitukset. ja viesti sieltä.... äläkä soittele vanhaa tarinaasi- joka ei pidä paikkaansa
Vaikutukset jäsenille: Psykologinen paine, taloudellinen hyväksikäyttö tai rajattu maailmankuva voivat olla seurauksia.
Oikeastaan sinun on pakko rahoittaa hengillä täytetyn "kerhon" toimintaa, jotta saisit kuulla "hyviä" puheita ja saada "rukouspalvelua.*
Mehunuovikippo kerran kuussa riittää sinulle.
ateistisellal puheillasi ei ole mitään arvoa- vaan olet kuin tämä suvivirsi - kommunisti- minä jumala- ei JUMALAA ole
ja itkuvirsi- suvivirteen, ymmärtämättä- mistä se kumpuaa.
Täytyisi suvivirsijankkaajan ottaa hattu päästä- selvittää laulun sanotusten perusta- nälkäkuolemat jne.
Häpeällistä - mutta kommunismihan ateismina on aina häpeäallistä - leikkiä ihmisjumalaa ja kivittää yhteiskunnassa kaikki- mikä ikäänkuin on häntä - vastaan.
Jos ei noudata esivallan lakeja, ei ole Jumalasta, vaan höpisee omiaan.
Niin, esivallan yläpuolella on Jumalan Valtakunnan laki- jossa joutuu esivallankin edustajat kerran kumartumaan.
Mutta, kyllä kymmenenkäskyn laki vaatii yhteiskuntien rakentavan oikeusistuimia, tuomitakseen esim. murhamiehiä. varkaita.... jne.
perusta- ajatus- Olkaat pyhät, niinkuin Minäkin olen PYHÄ...
Minne lainrikkojat joutuvat ?
KAIKKI ne tuomittaisiin, jotka eivät ole uskoneet totuutta, vaan mielistyneet vääryyteen.
Pakkovauvakastetut rikkovat lakeja kirjoittamalla tänne herjoja 24/7.
Helluntailaisten raamatunymmärrys 5/10.
Ihme inttäjiä ja sotkijoita.
👎👎
Herjoista joutua esivallan eteen.
Silloin ei pidä enää pullikoida.