Talous kasvaa, mutta miksi

Anonyymi-ap

Tilastokeskuksen mukaan bruttokansantuotteen kasvu kääntyi positiiviseksi vuoden 2025 lopulla ja kasvuvauhti on kiihtynyt sen jälkeen. Bruttokansantuotteen tasoa ovat nostaneet myös puolustusinvestoinnit.

Julkiset investoinnit ovat kasvaneet 30,8 prosenttia, kun valtion hankkimien hävittäjien toimitukset alkoivat.

Viennin volyymi kasvoi 3,2 prosenttia edellisestä neljänneksestä.

Myös yksityinen kulutus on kasvanut 0,9 prosenttia loka–joulukuun tasolta.

Miltäköhän luvut mahtaisi näyttää, jos tuo hävittäjähankinta siivottaisiin pois tilastosta?

4

82

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Tämähän on ehdottomasti hallituksen vika!!

    • Anonyymi00002

      Sinänsä hienoa, että bkt on kasvanut muutaman kymmenyksen, mutta onhan tämä tilastointi huvittavaa. Ostamme velkarahalla Yhdysvalloista hävittäjiä, jotka saadaan tilastoitua meille kasvuksi?

      • Anonyymi00003

        Työeläkkeet taas katsotaan julkisen talouden menoiksi, eikä niitä huomioida suomalaisten varallisuutena, jota ne ovat. Tämä johtuu Suomen omanlaisesta työeläkejärjestelmästä. Näin Suomen julkinen talous saadaan näyttämään todellista suuremmalta suhteessa muihin, ja suomalaisten varallisuus taas huonommalta vertailuissa. Kätevää tietyille ideologioille ajaa omaa politiikkaansa. Paljonkohan talousluuvuilla on nyt myös kikkailtu?


      • Anonyymi00004

        Julkiset investoinnit ovat kasvaneet 30,8 prosenttia, kun valtion hankkimien hävittäjien toimesta. Hmmmm😅🤣😂


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      23
      3061
    2. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      12
      2149
    3. Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?

      Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.
      Puolanka
      69
      2000
    4. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      100
      1853
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      76
      1583
    6. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      40
      1356
    7. Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"

      Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1292
    8. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      400
      1275
    9. Jos saisit antaa yhden neuvon

      jälkikasvullesi elämää varten, niin minkä antaisit?
      Sinkut
      111
      1085
    10. Tulipalo viimeyönä

      Olipa ikävä kuulla tämä tulipalo, nyt on jatkuvasti asuinpaloja.Grillikausi alkanut.Grillit pois parvekkeilta ja asuntoj
      Jämsä
      15
      1076
    Aihe