Mikä jae Uudessa testamentissa...

Anonyymi-ap

... kuvaa mielestäsi täydellisimmin sitä, miksi Jumalan antoi Poikansa tulla maan päälle ihmiseksi?

Minun mielestäni jae 2 Kor. 5:19:

"Jumala oli Kristuksessa ja sovitti maailman itsensä kanssa eikä lukenut heille heidän rikkomuksiaan."

Entä mi(t)kä ja(ke)e(t) kuvaa(vat) täydellisimmin maailman luomista?

Minusta jakeet Kol. 1: 16-17:

"Sillä hänessä luotiin kaikki, mikä taivaissa ja mikä maan päällä on, näkyväiset ja näkymättömät, olkoot ne valtaistuimia tai herrauksia, hallituksia tai valtoja, kaikki on luotu hänen kauttansa ja häneen, ja hän on ennen kaikkia, ja hänessä pysyy kaikki voimassa."

29

333

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Parhaita jakeita ne millä voi mätkiä muita kun lisää niihin oman herjan.

      Sitähän usko on.

      • Anonyymi00006

        Kas kummaa... eikö usko aidoimmillaan olekaan sitä, että roikkuu tällaisilla palstoilla ja käy aina välillä kirjoittamassa milloin mihinkin ketjuun:

        "Parhaita jakeita ne millä voi mätkiä muita kun lisää niihin oman herjan.

        Sitähän usko on" ?


    • Anonyymi00002

      Ehdottomasti " Jumalani jumalani, miksi minut hylkäsit."

      Siinnä romaanin päähenkilö herää pöhnästään ja tajuaa miten häntä on kusetettu, kuinka harhoissa onkaan elänyt.

      • Anonyymi00009

        Siinnä kiteytyy koko uskomuksen kusetuksen ydin.


    • Anonyymi00003

      Maailman luomistyön yhteydessä Jeesuksesta ei puhuta mitään.

      Jes. 44:24

      Näin sanoo Herra, sinun lunastajasi, hän, joka jo kohdussa muovasi sinut: -- Minä olen Herra, olen tehnyt kaiken! Yksinäni minä leväytin auki taivaan, muovasin maan kenenkään auttamatta.


      Mark. 10:18

      Mutta Jeesus sanoi hänelle: "Miksi sanot minua hyväksi? Ei kukaan ole hyvä paitsi Jumala yksin.

    • Anonyymi00004

      Jordanilla Jumala sanoi näin, siinä viitataan kasteessa ihmiselle tapahtuvaan uudestisyntmiseen.

      Hepr. 1:5

      Ei Jumala ole yhdellekään enkelille milloinkaan sanonut: -- Sinä olet minun Poikani, tänä päivänä minä sinut synnytin. Ei myöskään näin: -- Minä olen oleva hänen Isänsä, ja hän on oleva minun Poikani.

      • Anonyymi00018

        >>>>>>Jordanilla Jumala sanoi näin, siinä viitataan kasteessa ihmiselle tapahtuvaan uudestisyntmiseen<<<<
        ------------------
        Vesi ei ketään uudestisynnytä.Vesi ei ketään herätä kuolleista.
        -----------------------

        ”te, jotka olette uudestisyntyneet, ette katoavasta, vaan katoamattomasta siemenestä, Jumalan elävän ja pysyvän sanan kautta.
        Sillä: "kaikki liha on kuin ruoho, ja kaikki sen kauneus kuin ruohon kukkanen; ruoho kuivuu, ja kukkanen varisee, mutta Herran sana pysyy iankaikkisesti". Ja tämä on se sana, joka on teille ilosanomana (evankeliumina ) julistettu.”
        ‭‭1. Pietarin kirje‬ ‭1‬:‭23‬-‭25‬ ‭FB38‬‬
        ---------------------------
        ”Ja Jumala on eläviksi tehnyt teidät, jotka olitte kuolleet rikoksiinne ja synteihinne, joissa te ennen vaelsitte tämän maailman menon mukaan, ilmavallan hallitsijan, sen hengen hallitsijan, mukaan, joka nyt tekee työtään tottelemattomuuden lapsissa,

        joiden joukossa mekin kaikki ennen vaelsimme lihamme himoissa, noudattaen lihan ja ajatusten mielitekoja, ja olimme luonnostamme vihan lapsia niinkuin muutkin;

        mutta Jumala, joka on laupeudesta rikas, suuren rakkautensa tähden, jolla hän on meitä rakastanut, on tehnyt meidät, jotka olimme kuolleet rikoksiimme, eläviksi Kristuksen kanssa — armosta te olette pelastetut — ja yhdessä hänen kanssaan herättänyt ja yhdessä hänen kanssaan asettanut meidät taivaallisiin Kristuksessa Jeesuksessa, osoittaakseen tulevina maailmanaikoina armonsa ylenpalttista runsautta, hyvyydessään meitä kohtaan Kristuksessa Jeesuksessa.


        Sillä armosta te olette pelastetut uskon kautta, ette itsenne kautta — se on Jumalan lahja — ette tekojen kautta, ettei kukaan kerskaisi.”
        ‭‭Efesolaiskirje‬ ‭2‬:‭1‬-‭9‬ ‭FB38‬‬


    • Anonyymi00005

      Joh.3: 5 Jeesus vastasi: "Totisesti, totisesti: jos ihminen ei synny vedestä ja Hengestä, hän ei pääse Jumalan valtakuntaan. [Ef. 5:26; Tit. 3:5; 1. Piet. 3:21]

      Hepr. 2:14

      Nämä lapset ovat ihmisiä, lihaa ja verta, ja siksi hänkin tuli ihmiseksi, heidän kaltaisekseen. Siten hän kykeni kuolemallaan riistämään vallan kuoleman valtiaalta, Saatanalta, [1. Kor. 15:45; Gal. 4:4,5; 2. Tim. 1:10]

      1. Joh. 4:2

      Tästä te tunnette Jumalan Hengen: jokainen henki, joka tunnustaa Jeesuksen Kristuksen ihmiseksi, lihaan tulleeksi, on Jumalasta. [1. Kor. 12:3; 1. Joh. 5:1]

      2. Joh. 7

      Maailmassa on nyt liikkeellä monia eksyttäjiä, niitä jotka eivät tunnusta Jeesusta Kristusta ihmiseksi, lihaan tulleeksi. Siinä teillä on Antikristus, eksyttäjä. [1. Joh. 2:18, 4:1]

    • Avauksen esiin tuomat jakeet
      ovat erittäin puhutteleviä.

      Minua kiinnostaa kuitenkin aina
      ensimmäinen maininta asiasta.
      Se on avain kuhunkin teemaan.

      Ensimmäinen maininta sovituksesta
      löytyy Raamatun alkulehdiltä
      Jumalan (Pojan) sanoina
      käärmeen possessoineelle paholaiselle.

      "Ja minä panen vainon
      sinun ja vaimon välille
      ja sinun siemenesi
      ja hänen siemenensä välille;
      se on polkeva rikki sinun pääsi,
      ja sinä olet pistävä sitä kantapäähän."
      (Gen 3:15)

      Mutta jo tätä ennen
      Raamatun ensimmäinen jae pitää sisällään
      valtavan määrän informaatiota
      niin sovituksesta kuin luomisestakin.

      "Alussa/Esikoisessa
      loi Jumala/Valtiaat
      taivaat ja maan."
      (Gen 1:1)

      Ensimmäiseen sanaan
      "Alussa/Esikoisessa"
      on kätketty tarkka
      pelastussuunnitelma,
      joka oli laadittu siltä varalta,
      että ihminen ja ihmisen haltuun
      annettu luomakunta joutuu pulaan.

      Ja niin kaiken kaikkiaan minä koen
      Raamatun peruskertomuksen,
      ja ensimmäisen jatkokertomuksen
      merkittävimpänä ilmoituksena
      ihmiskunnalle.

      Näistä Raamatun alkulehdistä
      purkautuu ulos koko
      Raamatun Sanoma.

      Ja kun jakeista puhutaan,
      niin annan nyt vastaukseksi nuo kaksi:
      (Gen 1:1 3:15)

      Jos ei olisi tapahtunut sitä,
      mikä kerrotaan kolmannessa luvussa,
      ei olisi koskaan kirjoitettu
      tuota kolmatta lukua
      eikä yhtäkään sen jälkeistä lukua.

      • Anonyymi00007

        Tällaiseksi Raamattu-sössötykseksi se menee kun jumaloi ja palvoo Kirjaa eikä Henkilöä.


      • Anonyymi00010

        Se, mikä kirjoittu on on todellakin tärkeässä osassa evankeliumin julistamista.
        Vanhan Testamentin kirjoitusten kautta Filippus julisti evankeliumia Herrasta Jeesuksesta.

        Tekstikohtana profeetta Jesajan kautta saatu profetia Jeesuksesta.

        1 Kuka uskoo meidän saarnamme, kenelle Herran käsivarsi ilmoitetaan?
        2 Hän kasvoi Herran edessä niinkuin vesa, niinkuin juuri kuivasta maasta. Ei ollut hänellä vartta eikä kauneutta; me näimme hänet, mutta ei ollut hänellä muotoa, johon me olisimme mielistyneet.
        3 Hän oli ylenkatsottu, ihmisten hylkäämä, kipujen mies ja sairauden tuttava, jota näkemästä kaikki kasvonsa peittivät, halveksittu, jota emme minäkään pitäneet.
        4 Mutta totisesti, meidän sairautemme hän kantoi, meidän kipumme hän sälytti päällensä. Me pidimme häntä rangaistuna, Jumalan lyömänä ja vaivaamana,
        5 mutta hän on haavoitettu meidän rikkomustemme tähden, runneltu meidän pahain tekojemme tähden. Rangaistus oli hänen päällänsä, että meillä rauha olisi, ja hänen haavainsa kautta me olemme paratut.
        6 Me vaelsimme kaikki eksyksissä niinkuin lampaat, kukin meistä poikkesi omalle tielleen. Mutta Herra heitti hänen päällensä kaikkien meidän syntivelkamme.
        7 Häntä piinattiin, ja hän alistui siihen eikä suutansa avannut; niinkuin karitsa, joka teuraaksi viedään, niinkuin lammas, joka on ääneti keritsijäinsä edessä, niin ei hän suutansa avannut.
        8 Ahdistettuna ja tuomittuna hänet otettiin pois, mutta kuka hänen polvikunnastaan sitä ajatteli? Sillä hänet temmattiin pois elävien maasta; minun kansani rikkomuksen tähden kohtasi rangaistus häntä. ( Jes 53)

        Galatialaisille, Paavalin kautta saadun todistuksen mukaan, Jeesus Kristus oli "kuvattu kuulijoiden silmäin eteen", vanhojen jo olemassa olevien kirjoitusten kautta.

        1 Oi te älyttömät galatalaiset! Kuka on lumonnut teidät, joiden silmäin eteen Jeesus Kristus oli kuvattu ristiinnaulittuna?
        2 Tämän vain tahdon saada teiltä tietää: lain teoistako saitte Hengen vai uskossa kuulemisesta? ( Gal 3)

        Tuossa on alkukielessä käytetty vain neljä kertaa UT:ssa käytettyä sanaa, "prographo"

        Mikä tarkoittaa Vanhatestamentillisia kirjoituksia.

        Ja juurikin tuon Jeesja 53. luvun kirjoitus sisältää sanoman, mikä saa aikaan piston kuulijoiden sydämissä.

        Ja se sana teki tehtävänsä galatialaisten keskuudessa, kuten oli tehnyt Kandaken hoviherrankin kohdalla.

        Pelastuksen evankeliumin rikkomustemme tähden haavoitetusta, pahain tekojemme tähden runnellusta, rangaistuksen kärsineestä, syntivelkamme kantaneesta Herrasta Jeesuksesta Kristuksesta ja sydämen uskon puolesta.

        Usko Toivonen


      • Anonyymi00011
        Anonyymi00010 kirjoitti:

        Se, mikä kirjoittu on on todellakin tärkeässä osassa evankeliumin julistamista.
        Vanhan Testamentin kirjoitusten kautta Filippus julisti evankeliumia Herrasta Jeesuksesta.

        Tekstikohtana profeetta Jesajan kautta saatu profetia Jeesuksesta.

        1 Kuka uskoo meidän saarnamme, kenelle Herran käsivarsi ilmoitetaan?
        2 Hän kasvoi Herran edessä niinkuin vesa, niinkuin juuri kuivasta maasta. Ei ollut hänellä vartta eikä kauneutta; me näimme hänet, mutta ei ollut hänellä muotoa, johon me olisimme mielistyneet.
        3 Hän oli ylenkatsottu, ihmisten hylkäämä, kipujen mies ja sairauden tuttava, jota näkemästä kaikki kasvonsa peittivät, halveksittu, jota emme minäkään pitäneet.
        4 Mutta totisesti, meidän sairautemme hän kantoi, meidän kipumme hän sälytti päällensä. Me pidimme häntä rangaistuna, Jumalan lyömänä ja vaivaamana,
        5 mutta hän on haavoitettu meidän rikkomustemme tähden, runneltu meidän pahain tekojemme tähden. Rangaistus oli hänen päällänsä, että meillä rauha olisi, ja hänen haavainsa kautta me olemme paratut.
        6 Me vaelsimme kaikki eksyksissä niinkuin lampaat, kukin meistä poikkesi omalle tielleen. Mutta Herra heitti hänen päällensä kaikkien meidän syntivelkamme.
        7 Häntä piinattiin, ja hän alistui siihen eikä suutansa avannut; niinkuin karitsa, joka teuraaksi viedään, niinkuin lammas, joka on ääneti keritsijäinsä edessä, niin ei hän suutansa avannut.
        8 Ahdistettuna ja tuomittuna hänet otettiin pois, mutta kuka hänen polvikunnastaan sitä ajatteli? Sillä hänet temmattiin pois elävien maasta; minun kansani rikkomuksen tähden kohtasi rangaistus häntä. ( Jes 53)

        Galatialaisille, Paavalin kautta saadun todistuksen mukaan, Jeesus Kristus oli "kuvattu kuulijoiden silmäin eteen", vanhojen jo olemassa olevien kirjoitusten kautta.

        1 Oi te älyttömät galatalaiset! Kuka on lumonnut teidät, joiden silmäin eteen Jeesus Kristus oli kuvattu ristiinnaulittuna?
        2 Tämän vain tahdon saada teiltä tietää: lain teoistako saitte Hengen vai uskossa kuulemisesta? ( Gal 3)

        Tuossa on alkukielessä käytetty vain neljä kertaa UT:ssa käytettyä sanaa, "prographo"

        Mikä tarkoittaa Vanhatestamentillisia kirjoituksia.

        Ja juurikin tuon Jeesja 53. luvun kirjoitus sisältää sanoman, mikä saa aikaan piston kuulijoiden sydämissä.

        Ja se sana teki tehtävänsä galatialaisten keskuudessa, kuten oli tehnyt Kandaken hoviherrankin kohdalla.

        Pelastuksen evankeliumin rikkomustemme tähden haavoitetusta, pahain tekojemme tähden runnellusta, rangaistuksen kärsineestä, syntivelkamme kantaneesta Herrasta Jeesuksesta Kristuksesta ja sydämen uskon puolesta.

        Usko Toivonen

        Ja tämän jaanauksen pointti oli mikä?


      • Anonyymi00012
        Anonyymi00010 kirjoitti:

        Se, mikä kirjoittu on on todellakin tärkeässä osassa evankeliumin julistamista.
        Vanhan Testamentin kirjoitusten kautta Filippus julisti evankeliumia Herrasta Jeesuksesta.

        Tekstikohtana profeetta Jesajan kautta saatu profetia Jeesuksesta.

        1 Kuka uskoo meidän saarnamme, kenelle Herran käsivarsi ilmoitetaan?
        2 Hän kasvoi Herran edessä niinkuin vesa, niinkuin juuri kuivasta maasta. Ei ollut hänellä vartta eikä kauneutta; me näimme hänet, mutta ei ollut hänellä muotoa, johon me olisimme mielistyneet.
        3 Hän oli ylenkatsottu, ihmisten hylkäämä, kipujen mies ja sairauden tuttava, jota näkemästä kaikki kasvonsa peittivät, halveksittu, jota emme minäkään pitäneet.
        4 Mutta totisesti, meidän sairautemme hän kantoi, meidän kipumme hän sälytti päällensä. Me pidimme häntä rangaistuna, Jumalan lyömänä ja vaivaamana,
        5 mutta hän on haavoitettu meidän rikkomustemme tähden, runneltu meidän pahain tekojemme tähden. Rangaistus oli hänen päällänsä, että meillä rauha olisi, ja hänen haavainsa kautta me olemme paratut.
        6 Me vaelsimme kaikki eksyksissä niinkuin lampaat, kukin meistä poikkesi omalle tielleen. Mutta Herra heitti hänen päällensä kaikkien meidän syntivelkamme.
        7 Häntä piinattiin, ja hän alistui siihen eikä suutansa avannut; niinkuin karitsa, joka teuraaksi viedään, niinkuin lammas, joka on ääneti keritsijäinsä edessä, niin ei hän suutansa avannut.
        8 Ahdistettuna ja tuomittuna hänet otettiin pois, mutta kuka hänen polvikunnastaan sitä ajatteli? Sillä hänet temmattiin pois elävien maasta; minun kansani rikkomuksen tähden kohtasi rangaistus häntä. ( Jes 53)

        Galatialaisille, Paavalin kautta saadun todistuksen mukaan, Jeesus Kristus oli "kuvattu kuulijoiden silmäin eteen", vanhojen jo olemassa olevien kirjoitusten kautta.

        1 Oi te älyttömät galatalaiset! Kuka on lumonnut teidät, joiden silmäin eteen Jeesus Kristus oli kuvattu ristiinnaulittuna?
        2 Tämän vain tahdon saada teiltä tietää: lain teoistako saitte Hengen vai uskossa kuulemisesta? ( Gal 3)

        Tuossa on alkukielessä käytetty vain neljä kertaa UT:ssa käytettyä sanaa, "prographo"

        Mikä tarkoittaa Vanhatestamentillisia kirjoituksia.

        Ja juurikin tuon Jeesja 53. luvun kirjoitus sisältää sanoman, mikä saa aikaan piston kuulijoiden sydämissä.

        Ja se sana teki tehtävänsä galatialaisten keskuudessa, kuten oli tehnyt Kandaken hoviherrankin kohdalla.

        Pelastuksen evankeliumin rikkomustemme tähden haavoitetusta, pahain tekojemme tähden runnellusta, rangaistuksen kärsineestä, syntivelkamme kantaneesta Herrasta Jeesuksesta Kristuksesta ja sydämen uskon puolesta.

        Usko Toivonen

        "Tuossa on alkukielessä käytetty vain neljä kertaa UT:ssa käytettyä sanaa, "prographo"

        Mikä tarkoittaa Vanhatestamentillisia kirjoituksia."

        Höpön löpön. Tuo "sana" on VERBI, joka esiintyy eri muodoissaan ties kuinka monta kertaa UT:ssa.

        Esim. Ef. 3:3:ssa Paavali käyttää samaa verbiä yksikön ensimmäisessä persoonassa kirjoittaessaan:

        " - - että näet tämä salaisuus on ilmestyksen kautta tehty minulle tiettäväksi, niinkuin olen siitä edellä lyhyesti kirjoittanut."

        Jospa ei nyt maalailtaisi ihan mitä sattuu oman opin edistämiseksi.


      • Anonyymi00012 kirjoitti:

        "Tuossa on alkukielessä käytetty vain neljä kertaa UT:ssa käytettyä sanaa, "prographo"

        Mikä tarkoittaa Vanhatestamentillisia kirjoituksia."

        Höpön löpön. Tuo "sana" on VERBI, joka esiintyy eri muodoissaan ties kuinka monta kertaa UT:ssa.

        Esim. Ef. 3:3:ssa Paavali käyttää samaa verbiä yksikön ensimmäisessä persoonassa kirjoittaessaan:

        " - - että näet tämä salaisuus on ilmestyksen kautta tehty minulle tiettäväksi, niinkuin olen siitä edellä lyhyesti kirjoittanut."

        Jospa ei nyt maalailtaisi ihan mitä sattuu oman opin edistämiseksi.

        Verbi

        προγράφω
        prografō
        edeltäkirjoitettu

        esiintyy vain jakeissa
        Room 15:4 Gal 3:1 Ef 3:3 Juuda 1:4

        Kysymys on todellakin
        VT:n kirjoituksista aukeavasta
        salaisuudesta koskien
        Jumalan Pojan ristiinnaulitsemista.


      • Anonyymi00013
        kalamos kirjoitti:

        Verbi

        προγράφω
        prografō
        edeltäkirjoitettu

        esiintyy vain jakeissa
        Room 15:4 Gal 3:1 Ef 3:3 Juuda 1:4

        Kysymys on todellakin
        VT:n kirjoituksista aukeavasta
        salaisuudesta koskien
        Jumalan Pojan ristiinnaulitsemista.

        Verbi on vain verbi. Ef. 3:3:ssa se EI viittaa Vanhaan testamenttiin.


      • Anonyymi00013 kirjoitti:

        Verbi on vain verbi. Ef. 3:3:ssa se EI viittaa Vanhaan testamenttiin.

        Tuo luku kokonaisuudessaan
        korostaa erittäin voimakkaasti
        VT:n sivuille ennalta kätkettyä salaisuutta.

        Tuo lause,
        jossa on kyseinen verbi,
        ei ehkä sisälly alkutekstiin,
        jolloin UT:ssa esiintyisi
        vain kolme kertaa verbi
        prografō


      • Anonyymi00014
        Anonyymi00011 kirjoitti:

        Ja tämän jaanauksen pointti oli mikä?

        Galatailaiskirjeen 3. luvussa jakeessa 1. on :

        1 Oi te älyttömät galatalaiset! Kuka on lumonnut teidät, joiden silmäin eteen Jeesus Kristus oli kuvattu ristiinnaulittuna?

        1 O foolish Galatians, who hath bewitched you, that ye should not obey the truth, before whose eyes Jesus Christ hath been evidently set forth, crucified among you?

        " hath been evidently set forth" mikä on alkukielessä yksi sana - prographo.
        Suomenkielisessä käännöksessä "oli kuvattu" .

        Ja siihen liittyvät merkitykset ovat:

        1) to write before (of time)

        1a) of old set forth or designated before hand (in the scriptures of the OT

        Eli viitataan vanhatestamentillisiin kirjoituksiin.

        Evankeliumin julistamisessa Galatialaisten silmien eteen oli muodostunut julistamisen kautta elävä kuvaus ristiinnaulitusta Jeesuksesta Kristuksesta.

        Jeesus itse viittaa vastaaviin kirjoituksiin lähetyskäskyssään Luukkaan evankeliumissa.

        46 Ja hän sanoi heille: "Niin on kirjoitettu, että Kristus oli kärsivä ja kolmantena päivänä nouseva kuolleista,
        47 ja että parannusta syntien anteeksisaamiseksi on saarnattava hänen nimessänsä kaikille kansoille, alkaen Jerusalemista.
        48 Te olette tämän todistajat. (Luuk 24)

        Kohdat missä sana - prographo - esiintyy UT:ssa ovat.

        Sana esiintyy Uudessa testamentissa (SBLGNT) 4 kertaa 4 jakeessa.

        4 Sillä kaikki, mikä ennen on kirjoitettu, on kirjoitettu meille opiksi, että meillä kärsivällisyyden ja Raamatun lohdutuksen kautta olisi toivo. ( Room 15)

        3 että näet tämä salaisuus on ilmestyksen kautta tehty minulle tiettäväksi, niinkuin olen siitä edellä lyhyesti kirjoittanut; ( Ef 3)

        4 Sillä teidän keskuuteenne on pujahtanut eräitä ihmisiä, joiden jo aikoja sitten on kirjoitettu tulevan tähän tuomioon, jumalattomia, jotka kääntävät meidän Jumalamme armon irstaudeksi ja kieltävät meidän ainoan valtiaamme ja Herramme, Jeesuksen Kristuksen. ( Juuda, jae 4)

        Ja tuo Gal 3:1, jossa viitataan olemassa oleviin kirjoituksiin, eli vanhatestamentillisiin kirjoituksiin.

        Pointti on se, että vanhatestamentillisten kirjoitusten kautta julistettiin evankeliumia kärsivästä Vapahtajasta, kuten voimme lukea profetiasta Jesaja 53.

        Ja mikä oli vaikutus?

        1 Oi te älyttömät galatalaiset! Kuka on lumonnut teidät, joiden silmäin eteen Jeesus Kristus oli kuvattu ristiinnaulittuna?
        2 Tämän vain tahdon saada teiltä tietää: lain teoistako saitte Hengen vai uskossa kuulemisesta? ( Gal 3)

        Elävän kuvauksen ristiinnaulitusta Jeesuksesta Kristuksesta vaikutti uskon kuulijoissa ja he saivat uskon kautta Pyhän Hengen.

        Se on se pointti.

        Kysymys ei siis ole "sössötyksestä", vaan uskoa vaikuttavasta ja uskon kautta Jumalan lapseksi tulemisesta Raamatun kirjoitusten kautta.

        Pelastuksen evankeliumin ja sydämen uskon puolesta.

        Usko Toivonen


      • Anonyymi00015
        kalamos kirjoitti:

        Tuo luku kokonaisuudessaan
        korostaa erittäin voimakkaasti
        VT:n sivuille ennalta kätkettyä salaisuutta.

        Tuo lause,
        jossa on kyseinen verbi,
        ei ehkä sisälly alkutekstiin,
        jolloin UT:ssa esiintyisi
        vain kolme kertaa verbi
        prografō

        Mikä tässä VT:sta jauhamisessa on se pointti?

        Jumala oli Pojassaan, Ihmisen Pojassa Jeesuksessa Kristuksessa ja sovitti Hänessä maailman itsensä kanssa: ei siis VT:ssä eikä UT:ssa vaan Pojassaan. Henkilössä, joka tunnettiin nimellä Jeesus Nasaretilainen ja jonka Jumala korotti kaikkia muita nimiä ylemmäs, JOTTA lopulta jokainen polvi notkistuisi ja jokainen kieli tunnustaisi riemumielin Isän Jumalan kunniaksi että Jeesus on Herra.

        Aina kun aletaan kirjoittaa sävyyn, jolla houkutellaan lukijaa kiinnittämään katseensa Raamatun kirjoituksiin ennemmin kuin Herran Jeesuksen Persoonaan ja siihen, mitä hän sai ristillä aikaan, minulla soivat hälytyskellot.

        Kirjain kuolettaa,Henki tekee eläväksi.


      • Anonyymi00017
        Anonyymi00015 kirjoitti:

        Mikä tässä VT:sta jauhamisessa on se pointti?

        Jumala oli Pojassaan, Ihmisen Pojassa Jeesuksessa Kristuksessa ja sovitti Hänessä maailman itsensä kanssa: ei siis VT:ssä eikä UT:ssa vaan Pojassaan. Henkilössä, joka tunnettiin nimellä Jeesus Nasaretilainen ja jonka Jumala korotti kaikkia muita nimiä ylemmäs, JOTTA lopulta jokainen polvi notkistuisi ja jokainen kieli tunnustaisi riemumielin Isän Jumalan kunniaksi että Jeesus on Herra.

        Aina kun aletaan kirjoittaa sävyyn, jolla houkutellaan lukijaa kiinnittämään katseensa Raamatun kirjoituksiin ennemmin kuin Herran Jeesuksen Persoonaan ja siihen, mitä hän sai ristillä aikaan, minulla soivat hälytyskellot.

        Kirjain kuolettaa,Henki tekee eläväksi.

        Evankeliumin kuulemise kautta taoahtuu sydämen kääntymys Herrran puoleen.

        Kuten voimme lukea Galatiassa tapahtuneen, sinne syntyi useita seurakuntia.

        1 Oi te älyttömät galatalaiset! Kuka on lumonnut teidät, joiden silmäin eteen Jeesus Kristus oli kuvattu ristiinnaulittuna?
        2 Tämän vain tahdon saada teiltä tietää: lain teoistako saitte Hengen vai uskossa kuulemisesta? ( Gal 3)

        Kysymyksessä ei ollut myöskään kuollut kirjain, vaan elävä kuvaus kirjoitusten kautta, jotka olivat vanhatestamentillisia.

        Uskoon tulleet saivat Pyhän Hengen elävän kuvauksen ristiinnaulitusta Jeesuksesta Kristuksesta.

        Ja mikäpä olisi sopivampi vanhatestamentillinen kirjoitus, kuin Jesaja 53 kuvaus käsrsivästä syntien sovittajasta.

        Ja onhan se myöskin Jeesuksen lähetyskäskyyn liitetty.

        "Niin on kirjoitettu, että Kristus oli kärsivä ja kolmantena päivänä nouseva kuolleista,".

        Pelastuksen evankeliumin ja sydämen uskon puolesta.

        Usko Toivonen


      • Anonyymi00019
        Anonyymi00007 kirjoitti:

        Tällaiseksi Raamattu-sössötykseksi se menee kun jumaloi ja palvoo Kirjaa eikä Henkilöä.

        >>>>>>Tällaiseksi Raamattu-sössötykseksi se menee kun jumaloi ja palvoo Kirjaa eikä Henkilöä<<<<
        -----------------------
        Jumala joka on Henki on ilmoittanut itsensä Sanassa.

        Jumalan Sana on Hengen ilmoitus. Joko uskot Sanan tai epäuskossa hylkäät Hänet.
        -------


      • Anonyymi00020
        UUSI
        Anonyymi00019 kirjoitti:

        >>>>>>Tällaiseksi Raamattu-sössötykseksi se menee kun jumaloi ja palvoo Kirjaa eikä Henkilöä<<<<
        -----------------------
        Jumala joka on Henki on ilmoittanut itsensä Sanassa.

        Jumalan Sana on Hengen ilmoitus. Joko uskot Sanan tai epäuskossa hylkäät Hänet.
        -------

        Jaahas. Taas joku epäjumalanpalvelija antaa kirjoitusten kokoelmalle arvonimen, joka kuuuluu yksinomaan Herralle Jeesukselle Kristukselle...


      • Anonyymi00021
        UUSI
        Anonyymi00014 kirjoitti:

        Galatailaiskirjeen 3. luvussa jakeessa 1. on :

        1 Oi te älyttömät galatalaiset! Kuka on lumonnut teidät, joiden silmäin eteen Jeesus Kristus oli kuvattu ristiinnaulittuna?

        1 O foolish Galatians, who hath bewitched you, that ye should not obey the truth, before whose eyes Jesus Christ hath been evidently set forth, crucified among you?

        " hath been evidently set forth" mikä on alkukielessä yksi sana - prographo.
        Suomenkielisessä käännöksessä "oli kuvattu" .

        Ja siihen liittyvät merkitykset ovat:

        1) to write before (of time)

        1a) of old set forth or designated before hand (in the scriptures of the OT

        Eli viitataan vanhatestamentillisiin kirjoituksiin.

        Evankeliumin julistamisessa Galatialaisten silmien eteen oli muodostunut julistamisen kautta elävä kuvaus ristiinnaulitusta Jeesuksesta Kristuksesta.

        Jeesus itse viittaa vastaaviin kirjoituksiin lähetyskäskyssään Luukkaan evankeliumissa.

        46 Ja hän sanoi heille: "Niin on kirjoitettu, että Kristus oli kärsivä ja kolmantena päivänä nouseva kuolleista,
        47 ja että parannusta syntien anteeksisaamiseksi on saarnattava hänen nimessänsä kaikille kansoille, alkaen Jerusalemista.
        48 Te olette tämän todistajat. (Luuk 24)

        Kohdat missä sana - prographo - esiintyy UT:ssa ovat.

        Sana esiintyy Uudessa testamentissa (SBLGNT) 4 kertaa 4 jakeessa.

        4 Sillä kaikki, mikä ennen on kirjoitettu, on kirjoitettu meille opiksi, että meillä kärsivällisyyden ja Raamatun lohdutuksen kautta olisi toivo. ( Room 15)

        3 että näet tämä salaisuus on ilmestyksen kautta tehty minulle tiettäväksi, niinkuin olen siitä edellä lyhyesti kirjoittanut; ( Ef 3)

        4 Sillä teidän keskuuteenne on pujahtanut eräitä ihmisiä, joiden jo aikoja sitten on kirjoitettu tulevan tähän tuomioon, jumalattomia, jotka kääntävät meidän Jumalamme armon irstaudeksi ja kieltävät meidän ainoan valtiaamme ja Herramme, Jeesuksen Kristuksen. ( Juuda, jae 4)

        Ja tuo Gal 3:1, jossa viitataan olemassa oleviin kirjoituksiin, eli vanhatestamentillisiin kirjoituksiin.

        Pointti on se, että vanhatestamentillisten kirjoitusten kautta julistettiin evankeliumia kärsivästä Vapahtajasta, kuten voimme lukea profetiasta Jesaja 53.

        Ja mikä oli vaikutus?

        1 Oi te älyttömät galatalaiset! Kuka on lumonnut teidät, joiden silmäin eteen Jeesus Kristus oli kuvattu ristiinnaulittuna?
        2 Tämän vain tahdon saada teiltä tietää: lain teoistako saitte Hengen vai uskossa kuulemisesta? ( Gal 3)

        Elävän kuvauksen ristiinnaulitusta Jeesuksesta Kristuksesta vaikutti uskon kuulijoissa ja he saivat uskon kautta Pyhän Hengen.

        Se on se pointti.

        Kysymys ei siis ole "sössötyksestä", vaan uskoa vaikuttavasta ja uskon kautta Jumalan lapseksi tulemisesta Raamatun kirjoitusten kautta.

        Pelastuksen evankeliumin ja sydämen uskon puolesta.

        Usko Toivonen

        Kyse on sinun sössötyksestäsi eikä mistään muusta.


      • Anonyymi00022
        UUSI
        Anonyymi00021 kirjoitti:

        Kyse on sinun sössötyksestäsi eikä mistään muusta.

        Jos olisit ollut läsnä tuolloin ja kuullut vanhatestamentillisen kirjoituksen kautta julistettavan evankeliumia Herran Jeesuksen kristuksen nimessä, niin olisitko sanonut sitä sössötykseksi.

        Olisitko silloin sanonut "sössötykseksi" julistamista, jonka kautta kuulijat tulivat uskoon ja huom! saivat Pyhän Hengen?

        Sanotko tässä ajassa sössötykseksi sellaista evankeliumin julistusta, mikä perustuu Herramme Jeesuksen Kristuksen lähetyskäskyihin?

        Kuinka on?

        Pelastuksen evakeliumin ja sydämen uskon puolesta.

        Usko Toivonen


      • Anonyymi00024
        UUSI
        Anonyymi00022 kirjoitti:

        Jos olisit ollut läsnä tuolloin ja kuullut vanhatestamentillisen kirjoituksen kautta julistettavan evankeliumia Herran Jeesuksen kristuksen nimessä, niin olisitko sanonut sitä sössötykseksi.

        Olisitko silloin sanonut "sössötykseksi" julistamista, jonka kautta kuulijat tulivat uskoon ja huom! saivat Pyhän Hengen?

        Sanotko tässä ajassa sössötykseksi sellaista evankeliumin julistusta, mikä perustuu Herramme Jeesuksen Kristuksen lähetyskäskyihin?

        Kuinka on?

        Pelastuksen evakeliumin ja sydämen uskon puolesta.

        Usko Toivonen

        Usko toivonen et ole koskaan kiistänyt; sydämen uskosi, se josta hoet, tulee kolmen vesitilkan kautta, papin käsistä valutetun veden voimasta.


      • Anonyymi00025
        UUSI
        Anonyymi00022 kirjoitti:

        Jos olisit ollut läsnä tuolloin ja kuullut vanhatestamentillisen kirjoituksen kautta julistettavan evankeliumia Herran Jeesuksen kristuksen nimessä, niin olisitko sanonut sitä sössötykseksi.

        Olisitko silloin sanonut "sössötykseksi" julistamista, jonka kautta kuulijat tulivat uskoon ja huom! saivat Pyhän Hengen?

        Sanotko tässä ajassa sössötykseksi sellaista evankeliumin julistusta, mikä perustuu Herramme Jeesuksen Kristuksen lähetyskäskyihin?

        Kuinka on?

        Pelastuksen evakeliumin ja sydämen uskon puolesta.

        Usko Toivonen

        Sun tätisi olisi matkalukku, jos sillä olisi kahva selässä. Sössöttämiseen sisältyy luontevasti jossittelu.


    • Anonyymi00008

      Rauhaa!

      Sovun ja Armon liitot on Raamatussa itsessään arvioitu 30 hopea rahan arvoisiksi ihmisen kannalta. Niiden arvo on heikko koska ihminen kyllä pitää liitot mutta Jumalan Pojat eivät. Nuo ovat vannoneet tuhoavansa ihmiskunnan eikä ihmisellä ole muuta toivoa kuin oikea Karitsa. Karitsa ei liity mitenkään Raamattuun tai Koraaniin, jotka ovat Jumalan Poikien töitä. Karitsan arvon tulisi olla suurempi kuin 30 hopea rahaa mikäli hän jonkin arvoinen olisi.

      Karitsa tulee ilmi vasta maailman lopussa eikä hänestä ole kirjoitettu edeltä käsin kirjoja. Raamatun jakeiden arvo ihmiskunnalle ei ole järin suuri. Vaikka se on kirjallinen mestariteos on sen sisältö lohduttavaa luonteeltaan. Sitä lukemalla ihminen peilaa omaa olemustaan ja maailmankuvaansa Jumalan Poikien vastaavaan. Ja ymmärtää Jumalan olevan kuollut tai antaneen muuten maailman pahan valtaan.

      Kaikki ihmisen sovitus on yhä piilossa sillä se perustuu oikean Karitsan mahdolliseen arvoon tai arvottomuuteen. Emme edeltä käsin tiedä hänen arvoaan. Se on mysteeri.

      Paras sana: Rakentakaamme itsellemme torni ja tehkäämme nimemme suuriksi. Se oli alussa paras ratkaisu ja niin myös lopussa.

    • Anonyymi00016

      Niinpä - millaisenhan kultaisen vasikan saamme valaa ja sitten lopputuloksesta toteaaem

      Katsokaa- tässä on jumala.

    • Anonyymi00023
      UUSI

      >>>>>>>>... kuvaa mielestäsi täydellisimmin sitä, miksi Jumalan antoi Poikansa tulla maan päälle ihmiseksi?<<<<
      --------------------
      Ei Raamatussa ole ollut jae ja luku nuneroita alun perin. Ne on lisätty (UT) noin 1500 luvulla , historiasta selviää kuka oli em. toimittaja.
      --------------
      Raamattua tulee lukea ja tulkita asia yhteyksineen joita ovat joko välittömät tai laajemmat ( joskus koko kirja).
      Asiayhteyksiin kuuluu myös tekstin taustan selvitys. Kenelle, milloin, miksi, missä olosuhteissa, yms.

      Jos "junttaituu" johonkin " lempi jakeeseen" niin ei kykyne kuulemaan Jumalan ääntä. Hän puhuu Sanassaan . Pyhä Henki ottaa koko Jumalan Sanasta eri paikoista eri tilanteissa. ( lue Joh 14-16 luvut Pyhästä Hengestä, Totuuden Hengestä)
      -----------------
      Raamatun alusta lähtien läpi koko Raamatun on " punainen lanka" Jumalan etenevä pelastus ilmoitus. Koko Raamatun sisältö on kristityn " lempi jakeita. Sillä Jumala puhuu Sanassaan.
      -----------------

      ”Jeesus vastasi ja sanoi hänelle: "Jos joku rakastaa minua, niin hän pitää minun sanani, ja minun Isäni rakastaa häntä, ja me tulemme hänen tykönsä ja jäämme hänen tykönsä asumaan. Joka ei minua rakasta, se ei pidä minun sanojani; ja se sana, jonka te kuulette, ei ole minun, vaan Isän, joka on minut lähettänyt.

      Tämän minä olen teille puhunut ollessani teidän tykönänne. Mutta Puolustaja, Pyhä Henki, jonka Isä on lähettävä minun nimessäni, hän opettaa teille kaikki ja muistuttaa teitä kaikesta, minkä minä olen teille sanonut.”
      ‭‭Johannes‬ ‭14‬:‭23‬-‭26‬ ‭FB38‬‬
      ----------------------
      ”Minulla on vielä paljon sanottavaa teille, mutta te ette voi nyt sitä kantaa.

      Mutta kun hän tulee, totuuden Henki, johdattaa hän teidät kaikkeen totuuteen.

      Sillä se, mitä hän puhuu, ei ole hänestä itsestään; vaan minkä hän kuulee, sen hän puhuu, ja tulevaiset hän teille julistaa.

      Hän on minut kirkastava, sillä hän ottaa minun omastani ja julistaa teille. Kaikki, mitä Isällä on, on minun; sentähden minä sanoin, että hän ottaa minun omastani ja julistaa teille.”
      ‭‭Johannes‬ ‭16‬:‭12‬-‭15‬ ‭FB38‬‬

    • Anonyymi00026
      UUSI

      Jeesus eli täydellisen elämän ja oli uskollinen Jumalalle; antoi henkensä sinunkin puolestasi. Sinun täytyy vain ottaa se vastaan uskon kautta. Jeesuksen sovitus, ristin tie, on ihanne myös nykyelämässä.
      Jeesuksessa löytyy ideaali, täydellinen ihanne — täydellinen konkretia elämälle, eikä se muuksi muutu.
      Ihmiset on luotu Pyhään elämään ja Jeesus palauttaa sen.
      Uskossa syntyy uusi luomus Jeesus sydämessä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      41
      4648
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      53
      2524
    3. Jenkkilahkojen kastekaava

      Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan
      Kaste
      139
      1034
    4. Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!

      Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin
      Kaste
      161
      1005
    5. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      70
      906
    6. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      117
      888
    7. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      70
      854
    8. Mitä ajatuksia miehet, jos..?

      Nainen on 40v eikä ole omia lapsia?
      Ikävä
      137
      805
    9. Se mies rakastaa minua

      Ja minä rakastan häntä. 😌
      Ikävä
      48
      790
    10. Taas mietin että

      mitä ihmettä sanoisin, jos laittaisin viestiä. Aina voi toivottaa jotain, vaikka hyvää kesää, ja jos ei tule vastausta,
      Ikävä
      48
      746
    Aihe