Vanhempana sinulla on velvollisuus tehdä asiasta kantelu Euroopan ihmisoikeustuomioistuimeen.
Pakotettiinko lapsesi kuulemaan tänään Suvivirttä?
95
495
Vastaukset
- Anonyymi00001
Joutuiko kuuntelemaan stipendin saajien nimiä, kun itse ei taaskaan saanut? Entä hyvän loman toivotuksia, kun perheellä ei ole varaa lomaan.
- Anonyymi00008
Tuollaista kenenkään lapsi ei saisi kokea.
- Anonyymi00024
Joudutko lukemaan påtaskaa suomi 24ssa tee kantelu oikeusasiamiehelle.
- Anonyymi00032
Tuossa lomajutussa olet kyllä oikeassa.
- Anonyymi00036
Anonyymi00008 kirjoitti:
Tuollaista kenenkään lapsi ei saisi kokea.
Asiasta on tehty taas yksi helppo rahan ansaitsemiskeino. Mitähän, jos vaadittaisiin korvausta siitä, ettei saisi laulaa kymmeniä vuosia koulujen päättäjäispäiväna perinteenä ollutta suvivirttä. Miksi ihmiset ovat nykyään niin itsekkäitä, ja sitten vaaditaan kaikesta korvausta, jos ei oma tahto toteudu kaikessa. " Trumpismi " valloittaa jo Suomeakin. Joustoa, hyvät ihmiset, tai muuten ei itsekeskeisyydestä jatkossa hyvää seuraa, kenellekään.
- Anonyymi00040
Lomaa se on kun ei tarvitse opiskella koulussa.
Joudutko opiskelemaan kesän,ilman lomaa😆 - Anonyymi00041
Anonyymi00024 kirjoitti:
Joudutko lukemaan påtaskaa suomi 24ssa tee kantelu oikeusasiamiehelle.
Reps😂
- Anonyymi00002
Se yhteiskunta jota vasemmistoaatteen ihmiset haluavat, siinä pakotetaan kaikki.
- Anonyymi00042
Se on kuin syöpä...
Ei pidä antaa levitä. - Anonyymi00068
- Anonyymi00003
Tehdään mieluummin kantelu tyhjän toimittajista johon kuuluu marisijoiden joukko.
Suvivirsi kaikukoon ensi keväänäkin ja nuoretl laukaloon sitä riemurinnoin.
Jo joutui armas aika ja suvi suloinen....... - Anonyymi00004
Kyllä on joillain tekemiset vähissä.
- Anonyymi00005
Minusta toukokuussa uutisissa pitäisi aina julkaista virallinen ilmoitus: "Koulujen päättäjäisissä kuullaan suvivirsi ja osallistuminen on vapaaehtoista". Sen jälkeen ei ainakaan kukaan voisi esittää korvausvaateita siitä, ettei muka tiennyt että suvivirsi kuullaan.
- Anonyymi00021
Vieläpä Virallisessa lehdessä - jos se nyt ylipäätään on enää olemassa.
- Anonyymi00043
Riitttää että se kuuluu Perinteisiimme!
Kysykööt mielensäpahoittajat suvultaan,joutuvat naurettaviksi😂😂😂😂🤣🤣🤣🤣🤣😆😆😆😆
- Anonyymi00006
Siitä vain kantelemaan. Kumma kun Ruotsissa lauletaan sama laulu, nimikö siitä tekee suvaittavamman, kun siellä sen nimi ei ole " suvivirsi".
- Anonyymi00007
Poliitikon kyselytunnilla vastasi pääministeriä myöden että antaa mennä vaan. Joten joko nämä valittajat voisivat tukkia turpànsa
- Anonyymi00045
Suvivirsi Soikooon!!!!!
Mielensä pahoittajat menköön Somaliaan ,siellä se ei soi......
- Anonyymi00010
Ei pakotettu, ihan vapaaehtoisesti kuunteli.
Tänään ei myöskään pakotettu Setan sateenkaari homotusta ja mielikuvitus sukupuolia kuuntelemaan. - Anonyymi00012
Ruotsissa laulun nimi on " den blomstertid nu kommer" eli " " on kukkain aika " noin käännettynä kuten " on aika auringon" samaan tapaan.
- Anonyymi00013
Vasemmistolaisilla on nyt kaikki asiat vähän sekaisin. Mikään vanha ei kelpaa mutta uudestakaan ei ole selvyyttä.
- Anonyymi00047
Mt ongelmat lisääntyy juurettomuus ,sukupuolettomuus syjnä?
- Anonyymi00015
Ja joulun aikaan on aivan järkyttävää, jos opettaja toivottaa hyvää JOULULOMAA!!!!
Siis miten sitä kärsiikään ateistin, kommunistin tai muhametin lapsi tuosta! Elinikäiset traumat ovat väistämättömät noille lapsiparoille! Kyllä ehdollista tai vähintäin tuntuvat sakot pitäisi tuomita tuollaiselle sivistystä vailla olevalle opettajalle!!!- Anonyymi00016
Minkä takia vuoden käännekohta on saastutettu kaupallisella jouluhumpuukilla?
Keskikesää ja talven pimeintä aikaa on aina juhlistettu eri tavoin. Niihin eivät nämä satuolentoperkeleet ole liittyneet millään tavalla.
- Anonyymi00017
Tässä näkee sen, kun asioita jätetään kesken. Valkoisten olisi pitänyt hoitaa asiat loppuun vuonna 1918, mutta Mannerheimin jalomielisyys pelasti punaiset tuhoamaan Suomea ja kaiken lisäksi kiittämättömät punaiset homottelevat Mannerheimia.
- Anonyymi00034
Vuonna 1918 olisi pitänyt laittaa lihoiksi koko punainen puoli!
- Anonyymi00018
Sinulla ei ole oikeutta sunnuntaikorvaukseen eli tuplapalkkaan koska sunnuntaihan on sinulle tavallinen arkipäivä.
- Anonyymi00019
Eikä vapaapäiviin kirkollisina päivinä jotka osuvat viikolle. Esim. helatorstai.
- Anonyymi00048
Anonyymi00019 kirjoitti:
Eikä vapaapäiviin kirkollisina päivinä jotka osuvat viikolle. Esim. helatorstai.
Hän on varmaan tyätön.
- Anonyymi00020
Vassarien lapset toiseen tilaan laulamaan Kansainvälistä.
- Anonyymi00022
Pihalle marssimaan punaliput kourassa.
- Anonyymi00023
Paljo vetoa että parinkymmenen vuoden päästä kevätjuhlassa kumarretaan perse pystyssä mekkaan.
- Anonyymi00049
Naiset pukeutuu naamat peithäen " vapaaehtoisesti".
Vaihtoehtoja on 2
1.peität naamas ja kuljet rauhassa
2.et peitä,ja sinua saa häiriköidä
Ihan tulrvaisuus,jos järki ei voita! - Anonyymi00070
Ei kai nyt sentään!! Toivottavasti tuo muukalaiskansa sopeutuu suomalaiseen yhteiskuntaan ilman noita uskontojen manöövereitä!!! Olisi helpompaa niin kanta.asukkaille kuin noille muuttajillekin! Soluttautuminen yhteiskuntaan kävisi paremmin ilman noita ihmeellisiä uskonnollisia tapoja!
- Anonyymi00025
Estitkö lapsesi osallistumisen vuosikymmenten sukupolvia yhdistävään perinteeseen? Oletko osallistunut suomalaisten perinteiden ja sitä kautta suomalaisen kulttuurin tuhoamiseen kieltämällä ne lapseltasi?
Haluatko tilalle vierasta kulttuuria, vieraita perinteitä ja vieraita arvoja ja tapoja, koska yleensä kulttuurinen tyhjiö täyttyy jollakin kulttuurilla?
Onko elämäsi nautinollista, jos se on kulttuurisesti mautonta, hajutonta, merkityksetöntä, tasapaksua ja mitäänsanomatonta?
Mitkä ovat motiivisi suomalaisen kulttuurin ja suomalaisten perinteiden kieltämiselle?
Mitä hyvää kuvittelet seuraavan siitä, että romutat suomalaista kulttuuria ja teet tilaa jollekin vieraalle kulttuurille, koska niin sinä teet, jos edes olet suomalainen?- Anonyymi00051
Järkyttävä teko,pilata lapsilta yhteinen Juhlahetki!
Lapset häpeävät,ja katkeroituvat vanhemmalleen.Joka aivopesee lapsesta luokan friikin.
- Anonyymi00026
Paljonko Venäjä maksaa sinulle suomalaisen kulttuurin trollaamisesta? Minusta se on rikos.
- Anonyymi00052
Epäisänmaallinen teko.
Ei kannata pyytää mitään muilta Suomalaisilta.
- Anonyymi00028
Miksi se uskonnon pakottaminen on teille niin tärkeää? En arvosta uskontoa jota pitää väkisin pakottaa kaikille. Uskonnon pitäisi olla oma henkilökohtainen valinta ja täysin yksityisasia, eikä jonkun sinulle pakolla tunkema pakkotuputus.
- Anonyymi00033
Sinähän voit uskoa tai olla uskomatta.
Ei traditiosta luopumisen vaatimuksen perusteena voi olla se, että joku kokee tulleensa loukatuksi ja pahoittaa mielensä. - Anonyymi00050
No valitse sitten. Sinä olet aikuinen, eikä sinun ole pakko mennä sinne lasten kevätjuhliin, jos noin kovasti ahdistaa. On tässä maailmassa muutakin pakollista, kuten se koulunkäynti tai vähintään oppivelvollisuus, etkä sinä oppivelvollisuuden sisältöäkään määrää. Joku voi sitä paitsi olla evoluutioteoriaa vastaan, mutta sitäkin opetetaan biologiassa.
Jos ei yhtä perinteistä Suvivirttä kestä, niin heikkoa on.
Mitä siitäkin tulee, jos kielletään maailma, kun kristillisyys on kuitenkin osa tätä maailmaa ja länsimaisten yhteiskuntien ja kulttuurien perusta ja arvopohja... - Anonyymi00053
Suvivirsi on rakas perinnelaulumme.Se ei ole pakote,vaan Ihana,ja toivottu ja dotettu.
- Anonyymi00061
Kuinka monta kertaa pitää toistaa, ennenkuin menee jollekin puupäälle perille:
KUKAAN ei pakota KETÄÄN osallistumaan tilaisuuksiin, joissa edes vienosti haiskahtaa uskonnollisuus.
Koko yhteiskunta on menossa kohti orwellilaisuutta. Onko mukava kököttää siellä ainoassa näkymättömiin jäävässä nurkkauksessa surkeassa kämpässäsi, minne isoveljen valvova silmä ei yllä.
Onko? - Anonyymi00064
Anonyymi00061 kirjoitti:
Kuinka monta kertaa pitää toistaa, ennenkuin menee jollekin puupäälle perille:
KUKAAN ei pakota KETÄÄN osallistumaan tilaisuuksiin, joissa edes vienosti haiskahtaa uskonnollisuus.
Koko yhteiskunta on menossa kohti orwellilaisuutta. Onko mukava kököttää siellä ainoassa näkymättömiin jäävässä nurkkauksessa surkeassa kämpässäsi, minne isoveljen valvova silmä ei yllä.
Onko?Miksi valehtelet? Jos lapsen on pakko osallistua tilaisuuksiin joissa veisataan uskonnollista virttä, eikä ole mitään mahdollisuutta jäädä siitä pois, niin kyllähän se täyttää kaikki pakottamisen tuntomerkit sataprosenttisesti.
Kaikille pakollinen tilaisuus johon on pakko osallistua, eikä anneta mitään mahdollisuutta olla osallistumatta. Sitä kutsutaan pakottamiseksi.
Virret ovat uskonnollisia lauluja, etenkin Suvivirsi jossa koko ajan ylistetään Raamatun Jumalaa ja Jeesusta.
"Virsi on uskonnollinen laulu, jota kristityt laulavat jumalanpalveluksissaan ja muissa hartaustilaisuuksissaan, pyhissä toimituksissaan. Virsi on Raamattuun pohjautuva yhteislaulu. Virsi on pääasiassa harras jumalanpalvelus- tai hartauslaulu."
Tässä vähän pätkiä Suvivirren sanoista:
"Se meille muistuttaapi hyvyyttäs, Jumala, ihmeitäs julistaapi.
Myös eikö Herran kansa Luojaansa kiittäisi! Mun sieluni, sä liitä
myös äänes kuorohon ja armon Herraa kiitä. Oi Jeesus Kristus
jalo ja kirkas paisteemme, sä sydäntemme valo, ain asu luonamme.
Suo armos lahjat mulle ja kaste Siionin. - Anonyymi00080
Anonyymi00064 kirjoitti:
Miksi valehtelet? Jos lapsen on pakko osallistua tilaisuuksiin joissa veisataan uskonnollista virttä, eikä ole mitään mahdollisuutta jäädä siitä pois, niin kyllähän se täyttää kaikki pakottamisen tuntomerkit sataprosenttisesti.
Kaikille pakollinen tilaisuus johon on pakko osallistua, eikä anneta mitään mahdollisuutta olla osallistumatta. Sitä kutsutaan pakottamiseksi.
Virret ovat uskonnollisia lauluja, etenkin Suvivirsi jossa koko ajan ylistetään Raamatun Jumalaa ja Jeesusta.
"Virsi on uskonnollinen laulu, jota kristityt laulavat jumalanpalveluksissaan ja muissa hartaustilaisuuksissaan, pyhissä toimituksissaan. Virsi on Raamattuun pohjautuva yhteislaulu. Virsi on pääasiassa harras jumalanpalvelus- tai hartauslaulu."
Tässä vähän pätkiä Suvivirren sanoista:
"Se meille muistuttaapi hyvyyttäs, Jumala, ihmeitäs julistaapi.
Myös eikö Herran kansa Luojaansa kiittäisi! Mun sieluni, sä liitä
myös äänes kuorohon ja armon Herraa kiitä. Oi Jeesus Kristus
jalo ja kirkas paisteemme, sä sydäntemme valo, ain asu luonamme.
Suo armos lahjat mulle ja kaste Siionin.Itsehän sinä valehtelet. Kuinka monta kertaa tämänkin tapauksen tiimoilta on tuotu esille se, että tilaisuudesta voi poistua vapaasti? Ketään ei pakoteta kuuntelemaan yhtään mitään.
- Anonyymi00083
Anonyymi00080 kirjoitti:
Itsehän sinä valehtelet. Kuinka monta kertaa tämänkin tapauksen tiimoilta on tuotu esille se, että tilaisuudesta voi poistua vapaasti? Ketään ei pakoteta kuuntelemaan yhtään mitään.
Edelleen jatkat valehtelua. Tilaisuudesta voi poistua vapaasti vain jos siitä on sovittu etukäteen huoltajan ja opettajien kanssa. Kun mitään ei ole etukäteen sovittu, ei ole lupaa poistua vaan on pakko olla loppuun asti.
- Anonyymi00090
Anonyymi00064 kirjoitti:
Miksi valehtelet? Jos lapsen on pakko osallistua tilaisuuksiin joissa veisataan uskonnollista virttä, eikä ole mitään mahdollisuutta jäädä siitä pois, niin kyllähän se täyttää kaikki pakottamisen tuntomerkit sataprosenttisesti.
Kaikille pakollinen tilaisuus johon on pakko osallistua, eikä anneta mitään mahdollisuutta olla osallistumatta. Sitä kutsutaan pakottamiseksi.
Virret ovat uskonnollisia lauluja, etenkin Suvivirsi jossa koko ajan ylistetään Raamatun Jumalaa ja Jeesusta.
"Virsi on uskonnollinen laulu, jota kristityt laulavat jumalanpalveluksissaan ja muissa hartaustilaisuuksissaan, pyhissä toimituksissaan. Virsi on Raamattuun pohjautuva yhteislaulu. Virsi on pääasiassa harras jumalanpalvelus- tai hartauslaulu."
Tässä vähän pätkiä Suvivirren sanoista:
"Se meille muistuttaapi hyvyyttäs, Jumala, ihmeitäs julistaapi.
Myös eikö Herran kansa Luojaansa kiittäisi! Mun sieluni, sä liitä
myös äänes kuorohon ja armon Herraa kiitä. Oi Jeesus Kristus
jalo ja kirkas paisteemme, sä sydäntemme valo, ain asu luonamme.
Suo armos lahjat mulle ja kaste Siionin.Ja niin kakara pamahti uskoon kerta laulamisella vaikkei isi tahtonut niin käyvän.
- Anonyymi00091
Uskonto on henkilökohtainen valinta, kristillisen kulttuurin piirissä.
Miten vitun tyhmä pitää olla jotta luulee sen jostain satunnaisesta virrestä väkisin imettävän?
Nää ranssut ja muut vaatii erikoista suvaitsevaisuutta ja hyväksyntää mutta itse eivät suvaitse yhtään mitään, vitun pellet.
- Anonyymi00030
Ammu itsesi!
Jos sinulla ei ole asetta niin voin tuoda ysimillisen Hi-Powerin lainaan.- Anonyymi00067
Viestistäsi paistaa todella aito kristillinen lähimmäisenrakkaus.
- Anonyymi00071
Lienee sinun itsesi tehtävä tuo!! Pääset kuulemasta mitään sinulle sopimatonta!! Sinulla on tuo aseesikin jo valmiina, joten anna paukkua!
- Anonyymi00093
Anonyymi00071 kirjoitti:
Lienee sinun itsesi tehtävä tuo!! Pääset kuulemasta mitään sinulle sopimatonta!! Sinulla on tuo aseesikin jo valmiina, joten anna paukkua!
Brähhäh!
Brähhäh!
Brähhäh!
Sinä olet wokepridekommunisti, joka hajoaa aamuihinsa!
- Anonyymi00031
Lapsilla on oikeus laulaa ja kuunnella Suvivirttä.
- Anonyymi00054
Kyllä!!!!
Lapsuus menee pilalle,kun saa hävetä vanhempansa julkisuuden himossan tekemiä ylilyöntejä.
Todella ikävää,noloa Lapselle!!! - Anonyymi00065
Kukaan ei ole kieltänyt osallistumasta ja laulamasta Suvivirttä.
Kyse on vain siitä että ei ole oikeutta pakottaa kaikki osallistumaan virrenveisaamiseen. Ne ajat ovat ohitse jolloin kaikkien oli pakko osallistua virrenveisaamiseen.
- Anonyymi00037
Joo, kuka keksii ensimmäiseksi kieltää kaikki joululaulut, joulukoristeet kaduilta ja ikkunoista? Siinäpä vasta tulonlähde!!!
Kuka keksii vaatia korvauksia, kun näkee niitä? - Anonyymi00038
Suvivirsi kuuluu koulun päättäjäisiin ja sitä vastustaa vain todella typerät ihmiset. Heitä löytyy kaikista , puoluetausta ei vaikuta.
- Anonyymi00059
Kuinka typerä voi olla tämä Lauri Ojala, että lähtee televisioon inisemään, että mukelot joutuivat yllättäen kevätjuhlassa kuuntelemaan Suvivirren ja vaatii julkisesti tästä hyvästä 700 euron kärsimyskorvauksia?
Koko Suomi nauraa tuolle pellelle! - Anonyymi00072
Anonyymi00059 kirjoitti:
Kuinka typerä voi olla tämä Lauri Ojala, että lähtee televisioon inisemään, että mukelot joutuivat yllättäen kevätjuhlassa kuuntelemaan Suvivirren ja vaatii julkisesti tästä hyvästä 700 euron kärsimyskorvauksia?
Koko Suomi nauraa tuolle pellelle!Typeryys on huipussaan tuon lapsen isällö, joka motkottaa SUVIVIRRESTÄ! Pelkääkö tuo herra kenties saavansa omantunnonvaivoja, jos kuulee "SUVIVIRREN"!!!????
- Anonyymi00094
Anonyymi00072 kirjoitti:
Typeryys on huipussaan tuon lapsen isällö, joka motkottaa SUVIVIRRESTÄ! Pelkääkö tuo herra kenties saavansa omantunnonvaivoja, jos kuulee "SUVIVIRREN"!!!????
Täysin tärähtänyttä!
- Anonyymi00039
Suvivirsi,On meidän Suomalaisten Ikioma perinne .
Se on kaunis,ja ansaittu pitkän lukukauden jälkeen.
Lasteni pitää olla oikeutettu Perinteisiimme, joita me,vanhempamme,heidän vanhempansa jne Ovat osallistuneet.
Ihanaa,että on jotain,minä siirtyy ihananaperintönä,sukupolvelta toiselle.Lukuvuoden päätöksessä yhdessä laulettu kaunis,ja aito Suvivirtemme. - Anonyymi00044
Kaupassakin pitäisi olla varoitus jos siellä asioi musllimeja.
- Anonyymi00046
Taas yksi suvaitsematon.
- Anonyymi00055
Minä jouduin kuuntelemaan vappuna työväenlauluja radiosta melkein 5 sekuntia, kun avasin Radio Suomi kanavan enkä ehtinyt vaihtaa kanavaa nopeammin.
- Anonyymi00056
Järkyttävään tilanteeseen saattaa Lapsensa, jos kieltää häneltä Suomalaisen perinteen,Suvivirren!
Lapsi ahdistuu, kun vanhempi johdattelee lasta mielensä mukaan.
Lapsen kaverit ihmettelee, mikä ongelma lapsella on.
Lapselta jää kokematta yhteenkuuluvuuden tunne,jonka saa Suvivirttä laulaessa.
Kun lapselta kielletään oman maansa ja kansansa perinne omassa kotimaassan.Sitä ei voi korvata jälkikäteen.Siinä estetään Lapselta perinne,johon muut Lapset saavat osallistua.
Järkyttävä vääryys!
Vanhempien pitäisi miettiä,miten ne omat pakkomielteet/ mielipiteet/ ahdistuksen tunteet vaikuttaa Lapseen?
Lapsi jää ikävään välikäteen.Halu osallistua kavereiden vierellä,ja jättäytyä pois vanhemman mieliksi.
On kohtuutonta laittaa lapsi tuollaiseen tilanteeseen.
Mt ongelmat,syrjäytyminen,katkeruun tulevat. - Anonyymi00057
Uskonnot ovat perkeIeestä. Niillä pilataan lapsuus ihmistaimilta.
- Anonyymi00062
Älä valehtele Yhdenkään edellisen sukupolven lapsuus ei mennyt pilalle siitä, että koulussa oli uskontotunnit ja puhuttiin niistä teikäläisten niin vihaamista pyhistä henkilöistä.
Se asia on kuules siten, että nykymeno kaikkine perversioineen pilaa lapsuuden. - Anonyymi00066
Anonyymi00062 kirjoitti:
Älä valehtele Yhdenkään edellisen sukupolven lapsuus ei mennyt pilalle siitä, että koulussa oli uskontotunnit ja puhuttiin niistä teikäläisten niin vihaamista pyhistä henkilöistä.
Se asia on kuules siten, että nykymeno kaikkine perversioineen pilaa lapsuuden.Uskonnon opettaja, kiivas ja kiihkeä fundamentalisti, raivosi jatkuvasti vääristä uskonnoista joiden harjoittajat palavat ikuisesti helvetin tulessa ja aivan erityisesti raivosi homoista ja lesboista. Muistelen vieläkin kauhulla niitä vihanlietsomistunteja.
Enkä edes kuulu sukupuolivähemmistöihin. Miltähän mahtoi tuntua niistä jotka kuuluivat. - Anonyymi00074
Se asia on kuules siten, että 1.6 menttin lisäksi uimaan koulukaveriden kanssa pojat ja tytöt, pikkusiskot - uikkareista e i tietoakaan
- Anonyymi00078
Anonyymi00074 kirjoitti:
Se asia on kuules siten, että 1.6 menttin lisäksi uimaan koulukaveriden kanssa pojat ja tytöt, pikkusiskot - uikkareista e i tietoakaan
Sehän oli ihan normaalia. Nykyaika on vääntänyt normaalin alastomuuden kieroksi.
- Anonyymi00079
Anonyymi00066 kirjoitti:
Uskonnon opettaja, kiivas ja kiihkeä fundamentalisti, raivosi jatkuvasti vääristä uskonnoista joiden harjoittajat palavat ikuisesti helvetin tulessa ja aivan erityisesti raivosi homoista ja lesboista. Muistelen vieläkin kauhulla niitä vihanlietsomistunteja.
Enkä edes kuulu sukupuolivähemmistöihin. Miltähän mahtoi tuntua niistä jotka kuuluivat.Pistää epäilemään. Kouluissa on aina ollut tarkastajat, ja jos tuollainen opettaja oli, ei ollut kauan virassaan.
- Anonyymi00082
Anonyymi00079 kirjoitti:
Pistää epäilemään. Kouluissa on aina ollut tarkastajat, ja jos tuollainen opettaja oli, ei ollut kauan virassaan.
Epäile vaan mutta oli ihan normaalia silloin kun minä eläkeläinen koulujani kävin. Eikä sen opettajan käytöksestä voinut mihinkään valittaa, koska koulun rehtori kuului samaan uskonlahkoon ja käyttäytyi samalla tavalla.
- Anonyymi00100
Paskanmarjat!
Ei sitä uskontoa kukaan tuputa väkisin toisten kurkusta alas.
- Anonyymi00058
Joo mie pakotin lapseni sekä kuuntelemaan ja laulamaan selkäsaunan uhalla Kiva pakottaa omille muksuille terveet arvot. Vähän niinkuin roskien vienti ulos, Pelkkä raaan väkivallan uhka pistää muksut tottelemaan.
Ihan turha kakaroilta on kysellä mitä ne haluais. - Anonyymi00060
Aivan kamalaa joutua kuuntelemaan. Mielensä pahoittaja haluaa rahaa.
- Anonyymi00063
Vassarin poika reputti yo-kirjoituksissa, ei mennyt edes koululle vaan pussikaljalle.
- Anonyymi00069
Somalimaan kansallislaulu tilalle.
- Anonyymi00075
SAK:n marssilaulu tilalle.
- Anonyymi00073
Kyllä yksi parhaimmista muistoista on suvivirren laulaminen joka kevätjuhlassa. Siitä alkoi kesäloma ja se virsi tavallaan sitoi koko porukan yhteen, kaikilla mahdollisilla tasoilla. Eliitin aivopesemät kansanrikkojat ja tuhon aiheuttajat on luonnollisesti eri mieltä. Näiden Suvivirren vastustajien maailmassa ei sallita yhtään väärää sanaa tai mielipidettä.
- Anonyymi00076
Kyllä yksi parhaimmista muistoista on suvivirren laulaminen joka kevätjuhlassa. Siitä alkoi kesäloma ja se kesti kauan ilman kavereita
silloin ei ollut matkapuhelimia tai nettiä saati facebookia - Anonyymi00077
Anonyymi00076 kirjoitti:
Kyllä yksi parhaimmista muistoista on suvivirren laulaminen joka kevätjuhlassa. Siitä alkoi kesäloma ja se kesti kauan ilman kavereita
silloin ei ollut matkapuhelimia tai nettiä saati facebookiaSinä olet saanut elää hyvän ajan. Nykyaika on sanonko mistä...
- Anonyymi00081
Anonyymi00076 kirjoitti:
Kyllä yksi parhaimmista muistoista on suvivirren laulaminen joka kevätjuhlassa. Siitä alkoi kesäloma ja se kesti kauan ilman kavereita
silloin ei ollut matkapuhelimia tai nettiä saati facebookiaJokseenkin ristiriitainen vastaus, useammallakin tasolla.
- Anonyymi00084
Joo, ei voi muuta sanoo ku et ihmiset on niin heikkoja ja tyhmiä nykyään. Itse soitan saksofonia kaverin kanssa, pitää ottaa tää suvivirsi opetteluun ja soitella julkisesti mahdollisimman paljon kesän aikana joka paikassa... Mielellään tämän Ojalan kodin läheisyyteen mentäisiin veivaamaan muutamaks päiväks ihan vaan kiusallaan ni pääsee näkemään kun heikko Suomalainen mies itkee ja valittaa... Munatonta touhua aikuistela vinkuintiaanilta :) Mulla menee tunteisiin tollaset kääpät :D Vähä liiankin
- Anonyymi00086
Milloinkohan opit, että todellinen ongelma ei ole aivopestyn ojalan kaltaiset typerät työkalut, vaan heidän ohjaajansa. Oma veikkaus on, että et koskaan.
- Anonyymi00087
Anonyymi00086 kirjoitti:
Milloinkohan opit, että todellinen ongelma ei ole aivopestyn ojalan kaltaiset typerät työkalut, vaan heidän ohjaajansa. Oma veikkaus on, että et koskaan.
Luuletko että ihan "orgaanisesti" ojalan sekoilut nousi suomi-median ykkösotsikoiksi?
- Anonyymi00085
Mee ny v***uu lässyttämäst tota samaa jarkuvaa skeidaa.
Kyl mun lapset kuunteli sen iha omasta halusta eikä kellää oo raumoja paitti varmaa sulla.
Hanki elämä senki meritursas. - Anonyymi00088
”Lama ei ala silloin, kun se on kalenterissa, vaan silloin kun keho tietää sen”.
Perspectiivi. - Anonyymi00089
Hörhot asialla kun valittavat suvivirrestä. Menkää ulos ja **pukaa itsenne valittajat.
- Anonyymi00092
No tämäkin tyhmä ja nyhverö umpitollo, ja Espoosta vieläpä (Saa koko Espoon tuntemaan häpeää) kertoi kokeneensa nuorena painostavana Uskonnon. Senkö takia siirsi lapsensa kontolle koko homman, vaikka tasan tarkkaan oli ehkä aivopessyt tms. lastaan tekemään sen valituksen, ettei isin ite tarvii.
Rahan tarve tuntuu olevan siinä kai se tärkein motiivi iskälle. No näitä koijareita löytyy näköjään joka lähtöön.
- Anonyymi00096
Kyllä ne jaksaa vetää herneet nenään ihan mitättömistä asioista.
- Anonyymi00097
Jaa mee toivomme kaikille nyt hyvää joulua. Vaikka minä en ole musta pitää sinun kumartamaan miinua.
- Anonyymi00098
Järjestäkää raivon kesäkurpitsamielenosoitus. 10000 marxilaista Senaatintorilla työntämässä yhtäaikaa raivon kesäkurpitsoja takapuoleensa on vaikuttava näky! Sen edessä tämä vääryys on pakko korjata.
- Anonyymi00099
Horst Wessel Lied on virsi minun makuuni.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt414628Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.532504Jenkkilahkojen kastekaava
Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan1391014Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!
Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin1611005Odotan sitä hetkeä
kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh68879- 113868
Olen melko vakuuttunut
etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok70844- 137795
- 48780
Taas mietin että
mitä ihmettä sanoisin, jos laittaisin viestiä. Aina voi toivottaa jotain, vaikka hyvää kesää, ja jos ei tule vastausta,48736