Kansalliseen perinteeseen itsenäisyyden aikana kuuluu uskonnonvapaus. Kenkään ei ole pakko osallistua uskonnonharjoittamiseen.
Ruotsin ja Venäjän aikaan kuului pakkokirkotus jalkapuurangaistuksen uhalla.
Nykyaikana yhteisen juhlan ohjelman voi laittaa wilmalla. Siitä ilmenee lauletun rukouksen, virrenveisuun paikka, esim. juhlan lopussa.
Älä rupea pakkoveisuuttajaksi, vaikka jotkut yllyttävät.
Saa veisata mutta ei ole pakko
6
64
Vastaukset
- Anonyymi00003UUSI
Melko selkeätä.
- Anonyymi00004UUSI
Suomessa on uskonnonvapaus, mutta ei vapautta uskonnosta! Nämä ovat kaksi eri asiaa.
- Anonyymi00006UUSI
Suomessa saa kuulua uskontokuntiin ja palvoa valitsemiaan jumalia, mutta pakko ei ole kuulua mihinkään uskontokuntaan, eikä palvoa muitten jumaliakaan.
https://www.finlex.fi/fi/lainsaadanto/1999/731#chp_2__sec_10
Suomen perustuslaki.
"11 §Uskonnon ja omantunnon vapaus
Jokaisella on uskonnon ja omantunnon vapaus.
Uskonnon ja omantunnon vapauteen sisältyy oikeus tunnustaa ja harjoittaa uskontoa, oikeus ilmaista vakaumus ja oikeus kuulua tai olla kuulumatta uskonnolliseen yhdyskuntaan. Kukaan ei ole velvollinen osallistumaan omantuntonsa vastaisesti uskonnon harjoittamiseen."
- Anonyymi00005UUSI
Joka tapauksessa protestit (aiheesta tai aiheen vierestä) Suvivirren puolesta näyttivät sen, ettei sen laulaminen kouluista ihan kohta häviä.
- Anonyymi00008UUSI
Ettäs tiet.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt373355Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.441656Kun kohtaat jotain ainutlaatuista
ja upeaa, johon rakastut ehkä ensimmäistä kertaa ihan tosissaan. Sitten sähläät kaiken omien epävarmuuksien vuoksi. Eikö191001Mua ahdistaa
Tämä juttu. Miksi nainen torjuit minut vaikka kiinnostuksen merkkejä oli? Eihän tämän jutun olisi tarvinut johtaa sen pi32999- 60967
Ei tämä enää tervettä oo
Sydän pamppaillen oon jo tunnin meinannu laittaa sulle viestiä... Sormi tärisee lähetä kuvakkeen kohdalla.22948Tuli vain mieleen
että etkös sä yritäkin muiden miehiä? Se sun tuttava kertoi. En arvosta tuollaista naista, ihmekös kun oot sinkku. m -37860Perämoottoreiden huolto melkoisen kallista
Minulla on tuollainen keskikokoinen perämoottori ja yleistä merkkiä. Kyselin sille keväthuoltoa paikallisista liikkeistä36823Tanskademarit: ilman risusavottaa ei rahaa!
Näin persuna on pakko ihailla noita Tanskan demareita. Tanskalaisessa sosiaalidemokratiassa ei työtön saa rahaa ellei os173803- 48729