Yritin tuossa pää punaisena miettiä

Anonyymi-ap

että onko olemassa somalialaista arkkitehtiä, designeria, kitaristia, tähtitieteilijää, astronauttia, F1 kuljettajaa, rallikuskia, shakkimestaria.

En löytänyt ensimmäistäkään.

Seuraavaksi koetan etsiä, että olisiko noissa em ammateissa yhtään mustalaista.

22

149

1Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00002
      UUSI

      "Omar Degan: Italiassa syntynyt somalialainen arkkitehti, joka on noussut maailmanmaineelle erityisesti Mogadishussa tekemästään työstä. Hän on erikoistunut kestävään kehitykseen, humanitaariseen arkkitehtuuriin ja konfliktien jälkeiseen jälleenrakennukseen. Hänen tunnettuja töitään ovat muun muassa Salsabiil-monitoimitila ja Arbe-kahvila."

      "Jim Sheikh Mumin (Moheidin Sheikh Mumin): Legendaarinen somalialainen kitaristi ja säveltäjä, joka tunnettiin fanien keskuudessa nimellä "mies, jolla on puhuva kitara" (man with the talking guitar). Hänen uransa kesti yli viisi vuosikymmentä."

      "Abukar Dahir Qasim & Yusuf Abdi Haji Aleevi: 1980-luvun legendaarisen Mogadishussa toimineen Dur-Dur Bandin alkuperäiset kitaristit, jotka toivat somalialaiseen musiikkiin funkin ja soulin vaikutteita."

      Suomessa asuvat somalit soittaa enempi poskeaan. Mutta tännehän tulikin enimmäkseen roskasakkia.

      • Anonyymi00018
        UUSI

        Mogadishuhan on maailmankuulu kaupunkiarkkitehtuuristaan.


    • Anonyymi00003
      UUSI

      Ali Himbih Sud gali. Somalialainen tähtitieteilijä. Totesi ensimmäisenä tähtitieteilijänä, että kuu ja tähti ovat eri asioita.

      • Anonyymi00006
        UUSI

        Tapahtuiko tuo viime viikolla?


    • Anonyymi00004
      UUSI

      Mutta juutalaisissa on joka alan osaajaa. Valtavasti muusikkoja, elokuvaohjaajia, ja suuri määrä Nobel-palkinnon saajia. Taitavat olla viisaampia kuin muut.
      Ovat vielä saaneet aavikot vihertämään, mitä Arabit suuresti kadehtivat.

      • Anonyymi00005
        UUSI

        Mätänevä liha sisältää tietysti kasvien tarvitsemia ravinteita. Kyllä ruoho kasvaa siinä mihin palestiinalainen lapsi tapetaan.


      • Anonyymi00008
        UUSI
        Anonyymi00005 kirjoitti:

        Mätänevä liha sisältää tietysti kasvien tarvitsemia ravinteita. Kyllä ruoho kasvaa siinä mihin palestiinalainen lapsi tapetaan.

        ...voisit avata toisenkin silmäsi .. ja mitä niihin "paleihin" tulee , ei Persianlahden rantapalatseihin huuto eikä laukaukset kuulu , sieltä vain lähetellään käskyjä allahien sun muiden mullahien suulla ryöstää , murhata ja raiskata niin israelilaisia kuin niitä omiaan jotka hulluutta vastustavat ja edes vähäistä sopua hakevat ..


      • Anonyymi00013
        UUSI

        Miten tuo nyt liittyy millään tavalla somaleihin?

        Kun natsirasistille tuli heti takkiin ja löytyi tukuttain somaliarkkitehtejä, kitaristeja, shakkimestareita ja tähtitietellijäkin, niin piti heti kiireesti vaihtaa puheenaihetta.

        Ymmärrän että rasistia harmittaa kun rasistinen öyhötys menikin metsään.


    • Anonyymi00007
      UUSI

      Aika huonosti olet sitten etsinyt. Näköjään öyhöttäjällä ei älykkyys riitä edes alkeelliseen tietojen etsimiseen.

      "Tunnetuin nykyinen somalialainen arkkitehti on Italiassa syntynyt Omar Degan. Hän on erikoistunut jälleenrakennukseen ja kestävään kehitykseen. Hänen toimistonsa DO Architecture Group toimii Mogadishussa."

      https://sia.org.so/

      "Somaliassa kitara ja arabialainen luuttu, oud, ovat keskeisimpiä soittimia. Somalialaisessa musiikissa käytetään myös länsimaista kitaraa ainutlaatuisella tavalla, joka yhdistää perinteisiä rytmejä ja melodioita. Merkittäviä ja arvostettuja soittajia ovat muun muassa edesmennyt kitaralegenda Jim Sheikh Mumin"

      "Abdukarim Jirow, Yusuf Abdi ja Abukar Dahir Qasim: Heidän kaltaisensa kitaristit muodostivat selkärangan Mogadishun kultakauden (1970–1980-luvun) rytmikkäälle ja funkahtavalle yhtyeäänelle."

      • Anonyymi00010
        UUSI

        Aika huonosti luit tätäkin ketjua… nuo samat tiedot löytyvät ekasta vastauksesta. Näköjään öyhöttäjällä on taas pätemisen tarve. 🙄


      • Anonyymi00011
        UUSI
        Anonyymi00010 kirjoitti:

        Aika huonosti luit tätäkin ketjua… nuo samat tiedot löytyvät ekasta vastauksesta. Näköjään öyhöttäjällä on taas pätemisen tarve. 🙄

        En ollut lukenut ekaa vastausta silloin kun aloin kirjoittaa omaani. Eikä siinä ole kaikkia samoja tietoja kuin minun vastauksessani. Puuttuu esimerkiksi tuo linkki somalialaisten arkkitehtien instituuttiin.

        https://sia.org.so/

        "Tervetuloa Somalian arkkitehtiinstituuttiin (SIA), arkkitehtien ja rakennetun ympäristön asiantuntijoiden ammattimaiseen kotipaikkaan, joka on omistautunut muokkaamaan kestävää, osallistavaa ja joustavaa tulevaisuutta Somalialle."

        Sinulla taas ei ollut mitään muuta kuin typerä ad hominem.


      • Anonyymi00015
        UUSI
        Anonyymi00011 kirjoitti:

        En ollut lukenut ekaa vastausta silloin kun aloin kirjoittaa omaani. Eikä siinä ole kaikkia samoja tietoja kuin minun vastauksessani. Puuttuu esimerkiksi tuo linkki somalialaisten arkkitehtien instituuttiin.

        https://sia.org.so/

        "Tervetuloa Somalian arkkitehtiinstituuttiin (SIA), arkkitehtien ja rakennetun ympäristön asiantuntijoiden ammattimaiseen kotipaikkaan, joka on omistautunut muokkaamaan kestävää, osallistavaa ja joustavaa tulevaisuutta Somalialle."

        Sinulla taas ei ollut mitään muuta kuin typerä ad hominem.

        Pääsitkö taas pätemään? 🤭


      • Anonyymi00021
        UUSI
        Anonyymi00015 kirjoitti:

        Pääsitkö taas pätemään? 🤭

        Pääsi
        Eka 16:04:49

        Anonyymi00007
        2026-06-01 16:50:54


    • Anonyymi00009
      UUSI

      Voivoi, eikö rastistinen koulupudokas osaa edes etsiä mitään netistä?

      "Somalian parhaiten arvostettuihin shakinpelaajiin kuuluu hallitsevia ja entisiä kansallisia mestareita, jotka edustavat usein maata FIDE:n shakkiolympialaisissa."

      "Abdulkadir Mohamed Warsame: FIDE:n tittelin saanut ehdokasmestari (CM) ja vuoden 2024 Somalian shakkimestaruuden voittaja. Mohamed Yussuf: Kruunattiin Somalian shakkimestariksi vuoden 2025 alussa."

    • Anonyymi00012
      UUSI

      Montako suomalaista astronauttia etsinnöissä löysit?

      • Anonyymi00016
        UUSI

        Timothy Kopralla on suomalaiset sukujuuret.


      • Anonyymi00020
        UUSI

        Silvo Sokka.


    • Anonyymi00014
      UUSI

      Umpirasistia kiukutta nyt niin kun rasistinen öyhötys karahti heti kiville.

      Suomessa on muuten somalilääkäreitäkin niin paljon että heillä on oma Suomen somalilääkäreiden yhdistyskin. Ovat aika korkeasti koulutettuja nuo lääkäritkin.

      https://www.somalilaakarit.fi/

      • Anonyymi00017
        UUSI

        Aika helposti tuollaiset yksinkertaiset provot uppoavat yksinkertaisiin. 🤭


      • Anonyymi00023
        UUSI

        Osaako nuo somalilääkärit muuta kuin tyttöjen ympärileikkauksia tehdä.

        "Tyttöjen sukuelinten silpominen (ympärileikkaus) on Somaliassa erittäin yleistä, ja sen on kokenut noin 98–99 % maassa asuvista 15–49-vuotiaista naisista ja tytöistä."


    • Anonyymi00019
      UUSI

      Savimaja in somalia

    • Anonyymi00022
      UUSI

      Ei varmaankaa ole. Merirosvoja ja maarosvoja.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      42
      4712
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      53
      2554
    3. Jenkkilahkojen kastekaava

      Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan
      Kaste
      139
      1034
    4. Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!

      Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin
      Kaste
      161
      1015
    5. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      71
      944
    6. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      118
      901
    7. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      70
      874
    8. Mitä ajatuksia miehet, jos..?

      Nainen on 40v eikä ole omia lapsia?
      Ikävä
      137
      825
    9. Se mies rakastaa minua

      Ja minä rakastan häntä. 😌
      Ikävä
      48
      810
    10. Taas mietin että

      mitä ihmettä sanoisin, jos laittaisin viestiä. Aina voi toivottaa jotain, vaikka hyvää kesää, ja jos ei tule vastausta,
      Ikävä
      48
      756
    Aihe