Alkaako muistuttaa Uniperia? Northvoltia? Suomi ei pelkää kuten muut EU maat: meillä rahkeet riittää ja rahaa ja tilaa ja sähköä on niin että ranteet rutisee.
Kokkolan alumiinitehdas: Ruotsalaisen Vargasin suunnittelema 4,7 miljardin euron Arctial jättitehdas vaatisi toteutuessaan noin yhden Olkiluodon ydinvoimalareaktorin verran sähköä vuodessa (n. 9 TWh).
Hankkeen takana on ruotsalainen Vargas Holding* - sama sijoitusyhtiö, jonka perustama akkujätti Northvolt ajautui hiljattain historialliseen Ruotsin suurimpaan konkurssiin. Kokkolassa teknisenä kumppanina toimii globaali kaivosjätti Rio Tinto, jonka suurin yksittäinen osakas on Kiinan valtion omistama Chinalco.
🌾 Vetytalous: Suomen tavoite tuottaa 10 % EU:n vihreästä vedystä vaatisi tutkijoiden mukaan niin paljon tuulivoimaa, että sen hankealueet vastaisivat pinta-alaltaan koko Suomen nykyistä peltopinta-alaa (jopa 25 000 km²).
💻 Orimattilan datakeskus: Yksinään Pennalaan suunniteltu datakeskusalue voisi täydellä teholla toimiessaan kuluttaa lähes Loviisan ydinvoimalan koko vuosituotannon verran sähköä (800 MW / n. 7 TWh).
*Miksi tehdas nousee Suomeen eikä Ruotsiin?
Arctial-alumiinitehtaan kehittäjä Vargas Holding on ruotsalainen yritys, mutta se ei rakenna tehdasta kotimaahansa. Ruotsi näytti hankkeelle kylmää kylkeä kantaverkkonsa ruuhkien vuoksi, sillä se ei pystynyt lupaamaan tehtaalle jättimäistä sähköliitäntää. Lisäksi Northvoltin romahdus teki Ruotsin ilmapiiristä erittäin varovaisen Vargasin uusia miljardihankkeita kohtaan.
*Suomi taas tarttui tilaisuuteen tarjoamalla Fingridin kautta valmiin sähköliitännän Kokkolasta ja Fortumin sähkökumppaniksi.
Akkuteollisuuden uusi, globaali todellisuus
Northvoltin tapaus osoitti, miten vaikeaa Euroopan on kilpailla globaaleilla markkinoilla. EU pyrki suojelemaan omaa tuotantoaan eikä halunnut päästää Yhdysvaltoja tai Kiinaa hallitsemaan maanosan akkuteollisuutta. Toisin kuitenkin kävi: yhdysvaltalainen Lyten osti lopulta Northvoltin konkurssipesän, ja Ruotsin Skellefteåssa sijaitseva tehdas käynnistetään uudelleen amerikkalaisomistuksessa. Eurooppalainen unelma omasta akkujätistä mureni, ja valta valui Atlantin taakse.
Tämä herättää suuren kysymyksen: paljonko pinta-alaa haluamme Suomessa laittaa energiantuotantoon ja mihin kaikkeen puhtaan sähkön pitää riittää, kun kansainvälinen teollisuus hakeutuu nyt meille? (Lähteet: Aalto-yliopisto & LUT-yliopisto, Yle, Helsingin Sanomat)
Mihin Suomi on menossa, tienneekö kukaan
Anonyymi-ap
2
85
Vastaukset 2
- Anonyymi00001
Koskahan nuo päätökset on tehty ja kuka on niiden takana?
- Anonyymi00002
Nyt EU yrittää saada nopeutettuja lupia kaivoshankkeille, esim Rautavaaralle suunnitellaan mustaliuskekaivosta, pikku kukkula keskellä kylää..
Kyllä Suomen kohtalo on, että maaperän mineraalit kaivetaan pois tuhoon tuomitun vihreän siirtymän takia!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Metsamanin muru kissa kuollut
Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars103913Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin
Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.137784Kysymys
Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois197720Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su47687Töysä otsikoissa
Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!28653- 61639
- 47600
Tapailtaisko nainen
Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä59535Mistäkö haaveilen
Tällä hetkellä. Siitä, että kohtaamme, vetovoima on jäljellä ja saisimme olla aivan kahden, ei tarvitsisi välittää mistä29531Kuinka hyvin kestäisit?
Oletko miettinyt, että mitä jos olisit pyöreä pullukka ja vielä ruma niin kestäisitkö vai masentuisitko?102530