Suomi ei kuulu Skandinaviaan

Suomalaisia halveksitaan Ruotsissa, Norjassa ja Tanskassa. Miksi yritämme tupata seuraan jossa meistä ei tykätä. Olkaamme suomalaisia.
17216
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Kaikki pohjoismainen yhteistyö kannattaisi lopettaa turhana. Käyttää aika suomalaisten elinolojen parantamiseen.

Äänestä

Halveksitään myös venäjällä ja vieläkin enemmän kuin aiemmin. Ja myös eestissä.

Äänestä
  • Venäjän kulttuuriministeri Medinski todella sanoi suomalaisten olevan maailman vähä-älyisin kansakunta jota kaikkialla halveksitaan.

    Välit sinne on täysin poikki.

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Venäjän kulttuuriministeri Medinski todella sanoi suomalaisten olevan maailman vähä-älyisin kansakunta jota kaikkialla halveksitaan.

    Välit sinne on täysin poikki.

    Suomalaiset on täysin demonisoitu Venäjällä. Suhteet ei palaudu pitkään aikaan.

    Äänestä

Aina kun tapaan Skandinaavin sylkäisen ja käännän hänelle selkäni

Äänestä
  • No sehän on Igori Pietarista teidän tapanne. Ei sivistystä no tehän ootte vaan rusnya

    Äänestä

  • Kokeilepa se tehdä täällä Suomessa rusnya. Räxyttää ku venäläinen kylärakki ku muuhunkaan ette pysty enään rusnya Igori Pietarista

    Äänestä

liitytään Venäjään jos huolivat

Äänestä

No mihin Suomi sitten kuuluu jos ei Pohjoismaat kelpaa?

Baltia? Venäjä?

Jos minä saisin päättää niin Suomi voittaa jos liitytään kaikki Tanska, Ruotsi, Norja ja Suomi yhdeksi maaksi.

Saadaan taas hyviä urheilijoita ihailla. Norjan öljy ja Tanskan järjestelmä hyviä meille. Ja kun ei ole meillä kunnon julkkiksia saati kuninkaallisia, niin on hyvä lisä meille!

Raha asiat kuntoon ja teollisuus ihan uudelle tasolle!!

Äänestä
  • Norjan hyljeöljystä varmaan kyse?

    Äänestä

  • Anonyymi00010 kirjoitti:

    Norjan hyljeöljystä varmaan kyse?

    Kun puhutaan hyljeöljystä, puhutaan isänmaasta - Suomesta!

    Äänestä

  • trololol, joopajoo ja niinpäniin. Ihan kuin suomssakaan edes kiinnostaisi jonkun osan kohtalo joka on pähkinärauhan rajojen ulkopuolella.

    Äänestä

Ainahan se on tiedetty, että ollaan yhtä kaukana eurooppalaisista kuin slaaveistakin. Jenkitkin piti pitkään suomalaisia kiinalaisten sukulaisina, eivätkä antaneet maahanmuuttolupia.

Äänestä

Olet oikeassa, koulussahan meille opetettiin Suomen kuuluvan Pohjoismaihin. Varmaan muistatkin?

Äänestä
  • Kyllä. Fennoskandiaan, Pohjois-Eurooppaan ja Pohjoismaihin - ei Skandinaviaan. Näin meille on opetettu.

    Äänestä

Ovatko termit sinulle selviä? Tiedätkö, mikä on esim. "Skandinavia"?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Suomalaisia halveksitaan Ruotsissa, Norjassa ja Tanskassa. Miksi yritämme tupata seuraan jossa meistä ei tykätä. Olkaamme suomalaisia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu