Miksi Suomi ei voittanut Talvisotaa vaikka aseapu oli valtavan suurta

Anonyymi-ap

Molotovin puhe NL:n korkeimmalle neuvostolle kertoo Suomen saaman ulkomaisen aseavun määrän.

" Englannin pääministeri Chamberlain, esiintyessään maaliskuun 19 päivänä alahuoneessa, ei ainoastaan ilmaissut kiukkuista valitteluaan sen johdosta, ettei ole onnistunut estää sodan päättymistä Suomessa, paljastaen samalla koko maailman nähtäväksi "rauhaarakastavan" imperialistisen sielunsa nurjan puolen (naurua), vaan tekipä hän eräänlaisen selostuksentapaisenkin siitä, kuinka ja millä nimenomaan Englannin imperialistit pyrkivät auttamaan sodanlietsomista Suomessa Neuvostoliittoa vastaan. Chamberlain esitti luettelon sotatarvikkeista, jotka oli luvattu ja lähetetty Suomeen: lentokoneita oli luvattu 152, lähetetty 101; tykkejä oli luvattu 223, lähetetty 114; ammuksia oli luvattu 297 tuhatta, lähetetty 185 tuhatta; Vickersin kanuunoita oli luvattu 100, lähetetty 100, lentopommeja oli luvattu 20.700, lähetetty 15.700; tankkitorjuntamiinoja oli luvattu 20.000, lähetetty 10.000 jne. Chamberlain kertoi kainostelematta siitä, että "valmisteluja retkikunnan lähettämiseksi suoritettiin äärimmäisenä nopeudella, ja 100 tuhatta miestä käsittävä retkikunta oli lähtövalmiina maaliskuun alussa - kaksi kuukautta ennen sitä hetkeä, jonka Mannerheim oli määrännyt niiden Suomeen saapumiselle... Näiden sotajoukkojen ei pitänyt olla viimeisiä".

Sellaiselta näyttää käytännössä "rauhaarakastava" englantilainen imperialisti omienkin tunnustuksensa mukaan.

Mitä tulee Ranskaan, sieltä lähetettiin Suomeen 179 lentokonetta, 472 tykkiä, 795.000 tykinammusta, 5.100 konekivääriä, 200.000 käsigranaattia jne. Maaliskuun 11 päivänä Ranskan silloinen pääministeri Daladier selitti edustajakamarissa, että "Ranska on esiintynyt niiden maiden johdossa, jotka ovat suostuneet hankkimaan sotatarvikkeita Suomelle, ja erikoisesti Ranska on Helsingin pyynnöstä lähettänyt juuri Suomeen kaikkein nykyaikaisimpia pommituskoneita". Daladier selitti, että "helmikuun 26 päivästä alkaen ranskalaisten sotajoukkojen retkikunta on ollut, varustettuna ja valmiina. Huomattava määrä laivoja on lähtövalmiina Englannin kanaalin ja Atlannin rannikon kahdessa suuressa satamassa". Daladier selitti myöskin, että liittolaiset "tulevat Suomen avuksi kaikin luvatuin voimin".
On mainittava vielä Ruotsin osanotosta Suomen sotaan. Ruotsin kaikissa lehdissä kierrelleiden tietojen mukaan Ruotsi on toimittanut Suomen käytettäväksi sodan aikana Neuvostoliittoa vastaan "vissin määrän lentokoneita, jotka muodostivat noin viidennen osan Ruotsin kaikista silloisista lentovoimista". Ruotsin sotaministerin selityksen mukaan suomalaiset saivat Ruotsista 84.000 kivääriä, 575 konekivääriä, yli 300 tykkiä, 300 tuhatta granaattia, 50 miljoonaa kiväärinpanosta. Kaikki nämä tarvikkeet olivat ministerin selityksen mukaan uusinta mallia. Myöskään Italia ei jäänyt jälkeen lietsoessaan sotaa Suomessa. Esimerkiksi, se lähetti Suomeen 50 sotilaslentokonetta.
Suomi sai sotilaallista apua myöskin "rauhanrakkaudelle" niin uskollisista Amerikan Yhdysvalloista. (Yleistä naurua). Suomeen ainoastaan sodan aikana muista maista lähetettyjen kaikenlaisten aseiden yhteinen määrä oli epätäydellisten tietojen mukaan: lentokoneita ainakin 350, tykkejä noin 1.500, yli 6.000 konekivääriä, noin 100 tuhatta kivääriä, 650.000 käsigranaattia, 2.500.000 ammusta, 160.000.000 kiväärinpanosta ja vielä paljon muuta. Ei ole tarpeellista esittää muita tosiasioita, jotka vahvistavat, että Suomessa ei tapahtunut pelkästään meidän yhteenottomme suomalaisten sotajoukkojen kanssa, vaan yhteenotto useiden Neuvostoliitolle vihamielisimpäin imperialististen maiden yhdistyneiden voimien kanssa. Murskaten nämä vihollisten yhdistyneet voimat Punainen Armeija ja Punainen Laivasto kirjoittivat historiaansa uuden mainehikkaan sivun ja osoittivat, että uljuuden, uhrautuvaisuuden ja sankaruuden lähde meidän kansassamme on ehtymätön. (Myrskyisiä suosionosoituksia).

Sota Suomessa vaati niin meiltä kuin suomalaisiltakin suuria uhreja. Yleisesikuntamme laskujen mukaan on kaatuneiden ja haavoihinsa kuolleiden luku meidän puolellamme 48.745, siis hieman alle 49.000 henkilöä ja haavoittuneiden luku on 158.863 henkilöä. Suomalaisten puolelta tehdään yrityksiä heidän uhriensa vähentämiseksi, mutta suomalaisten uhrit ovat huomattavasti suuremmat kuin meidän. Yleisesikuntamme varovaisimpien laskelmien rnukaan suomalaisilla on kaatuneiden luku ainakin 60 tuhatta, ottamatta lukuun haavoihinsa kuolleita, ja haavoittuneiden luku on ainakin 250.000. Pitäen siis lähtökohtana sitä, että Suomen armeijan lukumäärä on ollut ainakin 600 tuhatta miestä, on todettava, että Suomen armeija menetti kuolleina ja havoittuneina yli puolet miesluvustaan. - Sellaiset ovat tosiasiat. "

http://www.histdoc.net/historia/molotov.html

-

17

271

    Vastaukset 17

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Tuon edellä kerrotun lisäksi NL:n antama massiivinen aseapu pienelle sotaa käyvälle Suomelle oli vertaansa vailla.

      Asetoimitukset tehtiin, kaikista vaikeuksista välittämättä ja esteistä piittaamatta, suoraan paikan päälle. 1. asetoimitus tapahtui jo joulukuussa 1939 Tolvajärvellä. Jatkoa seurasi heti perään Suomussalmella alkuvuodesta 1940. Tämä toimituskäytäntö alkoi siis 1939-1940 vuodenvaihteessa jatkuen reilun vuoden keskeytyksen jälkeen, kesäkuun lopulta 1941 aina elokuun puoliväliin 1944 saakka.

      Onkin siis ihme, että aikoinaan Sotamuseolla näyttelyn avajaisissa vieraillut Neuvostoliiton sotilasasiamies hermostui ja vaati näytteillepanoon muutoksia sanoen, ettei NL ole koskaan "menettänyt" tuollaista määrää tykkejä Suomelle. Kas kun hän ei käyttänyt sanaa toimittanut! Asiasta nousi ihan diplomaattinen jupakka ja niin oli näyttelyn esittelyvihkosta yliviivattava nuo "valheet" ja sen uudemmassa painoksessa kerrottiinkin jo puhdasta "Pravdaa". Tiettävästi esillepanoakin muutettiin hieman. Tuo episodi kerrotaan Suomen Kenttätykistön historiikissa siinä osassa, jossa käsitellään Tykistömuseon perustamista ja -vaiheita eli osassa III sivulla 363-364 ja kertojana taitaa olla Jyri Paulaharju.

      Näin se kerrotaan: Suomen Kenttätykistön historia, osa III, sivu 363-364:

      "Kenttätykistönäyttely avattiin Sotamuseolla 25.5.1973. Näyttelyesineiden luku ylitti 1500 rajan. Kohteet oli koottu sotamuseon ohella varikoilta, lainattu yksityishenkilöiltä ja joukko-osastoilta. Mittavan kuva-aineiston oli muokannut Pääesikunnan Kuvakeskus. Näyttely herätti suurta huomiota kautta maan. Omalaatuista mielenkiintoa kenttätykistönäyttelyä kohtaan osoitti kutsuvieraana muiden sotilas-asiamiesten tavoin avajaisissa mukana ollut Neuvostoliiton sotilasasiamies, joka oitis näyttelyyn perehdyttyään vaati poistettavaksi joukon Talvi- ja Jatkosodan aikaisia venäläisesineitä ja valokuvia. Sotilasasiamies selvitti vaateensa perusteeksi sen, ettei NL ollut koskaan menettänyt sotien aikana siinä määrin varustustaan kuin näyttelystä saattoi päätellä. Asia vietiin huipputasolle, ja näin syntyi eräänlainen bibliografinen harvinaisuus. Alkuperäinen esitevihko näet jouduttiin ylipyyhkimällä saattamaan hyväksyttäväksi ja myöhemmin painettiin uusi esite. Näin ollen täysin koskemattomat vihkoset jäivät harvalukuisiksi. Näyttelystä poistettiin joitain kiistan kohteita."

    • Anonyymi00002

      ” Miksi Suomi ei voittanut Talvisotaa vaikka aseapu oli valtavan suurta”

      Onhan se TODELLAKIN PERIN OUTOA, EIKÖ TOTTA?

      Voisiko se johtua ehkä väestöpohjasta? Suomessa asui tuolloin 3,5 miljoonaa ihmistä ja Neukku-Venäjällä yli 200 miljoonaa. Myös teollinen tuotanto maissa oli verrannollinen lukuihin!

    • Anonyymi00003

      Huomaa puheen sävy ja vertaa sitä Lierovin puheisiin nyt.

      Puolustaja on syyllinen, pitkittää sotaa.

    • Anonyymi00004

      Kenen Igor Pietarista luulet Suomessa lukevan ja vielä uskovankin jostain lehdestä kopioituja pitkiä sepustuksiasi?

      • Anonyymi00006

        Etkö usko Molotohvin puhetta? EI OLE Igor Pietarista, vaan vääräleuka Suomesta.

        https://histdoc.net/pdf/Molotov_March_29,1940.pdf


        Kaikkien maiden proletaarit, liittykää yhteen!

        V. M. MOLOTOV

        HALLITUKSEN ULKOPOLITIIKKA

        Kansankomissaarien Neuvoston Puheenjohtajan
        ja Ulkoasiain Kansankomissaarin selostus
        Neuvostoliiton Korkeimman Neuvoston VI sessiassa maaliskuun 29 pnä v. 1940

        Karjalais-Suomalaisen Sosialistisen Neuvostotasavallan
        Valtion Kustannusliike
        Petroskoi 1940

        Toverit edustajat!
        Korkeimman Neuvoston viimeisestä sessiasta (istuntokaudesta) on kulunut viisi kuukautta.
        Tänä lyhyenä aikana on sattunut tapahtumia, joilla on ensiluokkainen merkitys kansain-
        välisten suhteiden kehityksessä. Tämän johdosta on välttämätöntä Korkeimman Neuvoston tällä istuntokaudella käsitellä meidän ulkopolitiikkaamme koskevia kysymyksiä...

        Lue linkistä KOKO PUHE.


      • Anonyymi00008

        Avauksen linkki on aito ja vie Molotohvin puheeseen.

        https://web.archive.org/web/20160323203625/http://www.histdoc.net/historia/molotov.html


        Koska Suomeen saadaan patsas Ranskan 1938-1940 vuosien pääministeri Daladierille? Hän ajoi voimakkaasti Suomen auttamista, siis toisin kuin Englannin Suursilli, jolla oli ketunhäntä ja petos mielessä. Se nähtiin 6.12.1941 kun tuo imperialistinen roistovaltio lakeijoineen julisti sodan Suomelle.

        https://fi.wikipedia.org/wiki/Édouard_Daladier

        Pääministerinä 10. huhtikuuta 1938–21. maaliskuuta 1940.


      • Anonyymi00009
        Anonyymi00008 kirjoitti:

        Avauksen linkki on aito ja vie Molotohvin puheeseen.

        https://web.archive.org/web/20160323203625/http://www.histdoc.net/historia/molotov.html


        Koska Suomeen saadaan patsas Ranskan 1938-1940 vuosien pääministeri Daladierille? Hän ajoi voimakkaasti Suomen auttamista, siis toisin kuin Englannin Suursilli, jolla oli ketunhäntä ja petos mielessä. Se nähtiin 6.12.1941 kun tuo imperialistinen roistovaltio lakeijoineen julisti sodan Suomelle.

        https://fi.wikipedia.org/wiki/Édouard_Daladier

        Pääministerinä 10. huhtikuuta 1938–21. maaliskuuta 1940.

        Talvisodan aikana (1939–1940) Ranskan suunnittelemaan avustusretkikuntaan oli määrä kuulua taistelujoukkojen lisäksi mittavat varustelut, jotka sisälsivät sotilaiden moraalille elintärkeinä pidettyjä tarvikkeita: korkkeja (korkkiruuveja) ja hyviä viinejä.Länsiliittoutuneiden Englannin ja Ranskan oli tarkoitus lähettää Suomeen jopa kymmeniätuhansia miehiä auttamaan Neuvostoliittoa vastaan. Ranskalaisen sotilasperinteen mukaisesti huoltoon kuului kiinteästi päivittäinen viiniannos (ns. pinard). Suunnitelmissa otettiin huomioon pohjoisen olot:Pakkasenkestävyys: Viinit piti kuljettaa ja varastoida niin, etteivät ne päässeet jäätymään ja halkaisemaan pulloja.Moraalin ylläpito: Hyvän viinin ja konjakin uskottiin pitävän sotilaiden taistelumielen korkealla kylmissä ja vieraissa oloissa.


    • Anonyymi00005

      Kolmen miljoonan asukkaan alivarustautunut Suomi nöyryytti täydellisesti 175 miljoonan asukkaan sotilaallista suurvaltaa talvisodassa.

      Raatteentie ei unohdu.

      • Anonyymi00016

        Voit mennä jonnekin korpeen tarpomaan hankeen keskellä talvea, Venäjän talvi pysäytti aikoinaan jo Napoleoninkin, ja myös Hitlerinkin, talvella ei kannattaisi sotaa edes käydä, varsinkaan hyökkäyssotaa.

        Mikä tahansa simpanssilaumakin olisi pysäyttänyt jotain tietä pitkin hitaasti kulkevan kolonnan, helppo voitto, kuin ampuisi ankkoja.


    • >>nöyryytti täydellisesti >>

      😅😅😅😅😅

    • Anonyymi00007

      Omituista touhua taustalla?

    • Anonyymi00012

      Jos voimasuhteiden epäsuhta väöestössä (kuten 200 versus 3,5) on kyllin suuri niin on naurettavaa edes odottaa, että ”pieni aseapu” auttaisi voittoon?

    • Anonyymi00013

      Siis palataan valheelliseen aloitukseen : Mitään "valtavaa" aseapua ei koskaan ollut muutama lentokone Ruotsista ja muutama sata vapaaehtoista siinä se "valtava" aseapu

      • Anonyymi00014

        Ei, vaan silkka ”aseapu” määrästä riippumatta ei auta mitään maata voittoon SILLOIN KUN ON VALTAISA ERO VÄKILUVUSSA


      • Anonyymi00015

      • Anonyymi00018
        Anonyymi00015 kirjoitti:

        Kyllähän asiasta löytyy aivan oikeatakin tietoa, esim. Suomen puolustusvoimien palvelukseen ilmoittautui noin 11 660 ulkomaalaista vapaaehtoista 18 eri maasta.

        https://fi.wikipedia.org/wiki/Talvisodan_ulkomainen_apu

        >>Ruotsista saapui vapaaehtoisena sotaan yli 8 260 miestä eli Svenska frivilligkåren. Nämä saivat rintamavastuun Sallan alueella helmikuussa.<<

        Oikeasti siis helmikuun lopulla, pari viikkoa ennen sodan loppua. Joukkoja oli 2 vahvennettua pataljoonaa eli noin 2500 - 3000 max. Tarkkaa määrää et löydä mistään.

        Suurin hyöty ruotsalaista oli Suomen joukkojen, JR 40, vapauttaminen Viipurinlahden taisteluihin.

        Paljonko ruotsalaisia vapaaehtoisia oli Suomessa 1940 tai 1941-1944? Paljonko oli rintamalla ja paljonko niitä tuli Suomeen kaiken kaikkiaan?

        Kahta samansuuruista lukemaa ei eri kirjoista löydy, mutta tässä on eräs näkemys asiasta:

        Suomen asiasta tuli omani -kirjassa on esitetty suuntaa antavia lukumääriä Talvisodan rintamalla olleista ruotsalaisista vapaaehtoisista.

        Orvar Nilsson kertoo kirjassaan sivulla 30 kuinka "Lopulta Ruotsalaiseen vapaaehtoisjoukkoon kuului 8260 ruotsalaista, 727 norjalaista ja 60 suomalaista tulkkia." - "Noin 200 ruotsalaista vapaaehtoista palveli Vaasan tykistössä, runsaat satakunta Turun ilmatorjuntajoukoissa ja melkein yhtä monta Pellingin rannikkopuolustuksessa."

        Sisältyikö ruotsalainen lentolaivue F 19 henkilökuntineen tuohon lukuun, ei sattunut löytymään tuosta Nilssonin kirjasta. Lisäksi oli vapaaehtoisia mekaanikoja ja asentajia siviilipuolella.

        Nilsson kertoo kirjassaan sivulla 55, kuinka Mannerheim vieraili Märkäjärvellä Talvisodan päätyttyä. 26.3.1940 olivat kaikki ruotsalaiset SFK:n vapaaehtoiset joukot I ja II taisteluosastoista ryhmittyneet Paikanselän kukkulan länsiosaan suureen avoneliöön. "Taisteluosasto SFK:n päällikkö, eversti Arthur Nordenswan ilmoitti ylipäällikölle. Mannerheim tervehti meitä: "Hyvää päivää, ruotsalaiset vapaaehtoiset." Noin 4000 kurkusta kajahti mahtava vastaus: "Hyvää päivää, herra sotamarsalkka."

        Samassa kirjassa kerrotaan sivulla 270 luvussa Muistomatkoja, kuinka kahden Ruotsalaisen vapaaehtoisjoukon yhteisvahvuus öisillä siirtomarsseilla Märkäjärvelle 1940 oli 3000 miestä. Taisteluosastojen kokonaislukumääräksi on siis sanottu 3000, mikä vastaa hyvin monissa kirjoissa kerrottua mielikuvaa kahdesta vahvennetusta pataljoonasta.

        I Taisteluosasto kulki 22.2.1940 alkaen 3 yömarssin kuluessa Kemijärven Isostakylästä Märkäjärven rintamalle.

        II Taisteluryhmälle tuli sotareissun kovimmat tappiot paleltumisina, kun 1500:sta miehestä paleltui 70 miestä kokonaan pois muonavahvuudesta. (s. 35-38)
        Pakkasmarssiksi ristityllä siirtomarssilla 24.-25.2.1940 pakkasen kerrotaan olleen aluksi -18 ja sitten kiristyneen, ollen jopa -49 astetta ja matka olikin alkuperäisen 28 km:n sijasta liki 40 km. Tuo virhearvio matkan pituudesta vei monelta mieheltä sormia, varpaita, raajan tai jopa nenänkin. Vaikka turkit päällä hiihdettiin, niin Nilsson kertoo siltikin palelleensa.


    • Anonyymi00017

      Aika paljon oli lentopommeja, missä ja milloin ne siinä talvisodassa käytettiin ja tuliko miten paljon tuhoja esim. Pietarin kaupunkiin suomalaisten lentopommittaessa..?

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta

      https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen
      Kuhmo
      43
      2040
    2. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      79
      1351
    3. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      84
      1341
    4. Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!

      Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m
      Tv-sarjat
      15
      1224
    5. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      129
      1105
    6. Mihin Asiakirjat ovat voineet kunnasta kadota???

      LUE kuinka verorahoja haaskattiin Yle: Ähtärin pandalaskelmat salattiin ja hukattiin - Satakunnan Kansa https://share.
      Ähtäri
      98
      1032
    7. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      75
      1010
    8. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      160
      857
    9. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      56
      792
    10. Moottoripyöräonnettomuus

      Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää
      Alajärvi
      62
      753
    11. Suomen 4. seksikkäin mies Miika Nousiaisen tilalle - Pitääkö olla huolissaan palaa tv:seen

      Suosittu keskusteluohjelma tekee paluun. Tällä kertaa panelistina ei jatka enää Miika Nousiainen, vaan hänen tilalleen t
      Suomalaiset julkkikset
      13
      739
    12. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      86
      729
    13. Minulla on ikävä Sinua kulta, rakas

      Olisitpa lähelläni, tarvitsen sinua ❤️
      Ikävä
      45
      701
    14. Uusi ruokapaikka

      Tuleeko Haapavedelle uusi lounaspaikka ,haetaan kokkia? Uusi firma kyseessä
      Haapavesi
      27
      698
    15. haluatko lopettaa

      ihan lopullisesti
      Ikävä
      149
      692
    16. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      24
      687
    17. Kerro kolme hyvää asiaa

      Kaipaamastasi ihmisestä ja lisää perään onko kaivattusi n vai m 😍
      Ikävä
      29
      673
    18. Jos oikeasti haluat mies

      Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.
      Ikävä
      97
      665
    19. Miten sinä voit?

      Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua
      Ikävä
      93
      657
    20. Tilanteenne

      Onko tilanteenne tällä hetkellä hyvä?
      Ikävä
      51
      637
    Aihe