Kansalaisia ei kuulla, vaikutusmahdollisuudet vähissä

Anonyymi-ap

Demokratia on tuoreen tutkimuksen mukaan vaarassa. Kansalaiset kokevat vaikuttamis-mahdollisuuksien olevan heikot. Asiaa on tutkittu neljällä eri paikkakunnalla.

Sairaaloiden päivystyksiä on lopetettu vastustuksesta ja lopettamista vastustavien keräämistä nimilistoista huolimatta. Kouluja on suljettu, ja lasten koulumatkat ovat pidentyneet, jopa 40-50 kilometriin.

Kun asukkaita ei kunnissa ja alueilla kuulla, miten käy demokratian ja miten turhautuneet kansalaiset voivat enää vaikuttaa elinolosuhteisiinsa?

https://yle.fi/a/74-20224073

11

121

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      *
      *
      ______________ - SYYLLISIÄ - Ovat Vain ja Ainoastaan ;

      SDP:n ja LaitaVasemmisto ja MYRKYN-Vihreät ja VasemmistoKEPU puolueet

      - - - - Siinä On -SYYLLISET-Sontiaiset - - - Syyttäkää noita - TUHOLAISIA - !

      *

      • Anonyymi00002

        KOKOOMUKSEN PROPAGANDAA!!!


      • Anonyymi00007
        Anonyymi00002 kirjoitti:

        KOKOOMUKSEN PROPAGANDAA!!!

        Juu ..Sen tahon joka tyhjentää verovaroja rikkaiden taskuihin ja ajaa palveluja alas .Tuolle touhulle ei tule loppua kuin vaaleissa heittämällä pihalle Kokoomus ja jollei sitä tehdä ,menee sosiaaliturva ja eläkkeet jatkossa .Siinä sitä onkin sitten tuleville polville tulevaisuutta ja haastetta ylipäätänsä selvitä kun työt on harjoiteltava eikä yhteiskunnassa ole muuta turvaa kun työ, jota ei käytännössä palkalla juurikaan ole. Saa nähdä nukkuuko nuoriso ensi vaaleissa onnensa ohi vai valveutuuko pitämään kiinni tulevaisuudestaan.


    • Anonyymi00003

      Mitä vähemmän ihmiset äänestävät, niin sen huonommin demokratia toteutuu.

    • Anonyymi00004

      Kuinka helppoa on muuttaa äänestys mieleiseksee, yhtään en ihmettele jos Kokoomus voittaa eduskuntavaalit, koska "nauttii kansan luottamusta"

      • Anonyymi00008

        Kokoomus nauttii rikkaan, omistavan luokan luottamusta. Tällä hallituskaudella, kokoomus on pääministeripuolue, jota persut valtiovarainministeri Purran avulla tukevat.

        Tällä hallituskaudella
        Suomessa on EU:n pahin työttömyys ja lisäksi
        Suomi on joutunut EU:n kahdelle tarkkailuluokalle.

        Sosiaaliturvaa ja työttömyysturvaa on leikattu niin paljon, että Suomi on nyt EU:n tarkkailussa sekä liian suuren alijäämän takia ja liian heikon sosiaaliturvan takia.

        Leipäjonot ja asunnottomuus ovat tulleet takaisin liian isojen leikkausten takia. Leikkaukset ja varautuminen työttömyyteen sekä ostovoiman heikentyminen (arvonlisäveron korotus) ovat syynä heikkoon talouskasvuun.

        Vaikka hallitus on tehnyt monia uusia veroetuuksia kaikkein varakkaimmille, se ei ole kasvua edistänyt.
        Yritysveroa on päätetty alentaa kaksi prosenttia, EU-maiden toiseksi pienimmäksi, vaikka asiantuntijoiden mukaan se ei lisää talouskasvua.
        Yritystuet ovat isommat kuin yritysten maksamat verot ja suurimmat yritystuet ovat saaneet Ahvenanmaalle rekisteröityneet laivayhtiöt ja esimerkiksi UPM. Myös raviradat ovat tukien saajia, joten miten ahvenanmaalaiset laivayhtiöt ja raviradat edistävät tvaltion talouskasvua, kun monia pieniä ja keskisuuria yrityksiä joutuu konkurssiin?

        Marginaaliveroa on vähennetty ja sijoitustileille voi säästää verotta 100.000 euroon asti. Sijoitustileille jätetyt rahat eivät talouskasvua lisää, kun ne ovst poissa suomalaisesta kulutuksesta.
        Lisäksi kokoomuksen tavoitteena on poistaa lahja- ja perintövero kokonaan, mikä vähentäisi verokertymää noin miljardilla eurolla, mikä on poissa sosiaaliturvasta ja puolustusmenoista.

        Työttömyys kasvaa konkurssien lisääntyessä ja kun entisiä työtehtäviä digitalisoidaan. Orpon hallituksen työehtojen heikennykset eivät ole tuoneet lisää työpaikkoja eikä työllistymistä. Digitalisaation ja tekoälyn aikana työehtoja pitäisi uudistaa, ei peruuttaa vanhaan, menneeseen kellokorttiaikaan.

        Kokoomuksen pääministerikaudella rikkaat ovat rikastuneet ja köyhät köyhtyneet, jätetty leipäjonoihin ja jopa asunnottomiksi, kun asumistuki on leikattu.
        Eriarvoisuus on kasvanut kovasti. Myös terveyserot ovat tuntuvasti lisääntyneet. Terveyskeskuksia on suljettu ja päivystyksiä lopetettu. Erikoissairaanhoitoa on lähes mahdotonta saada julkisella puolella.

        Yli 65-vuotiaiden yksityislääkärille pääsy terveyskeskus lääkärin hinnalla on bluffi. Yksityisiä lääkäriasemia ei maaseudulla ole ja jos onkin, yksityiselle lääkärille on ikäihmisen lähes mahdotonta päästä terveyskeskuslääkärin hinnalla. Vapaita aikoja yli 65-vuotiaille halvemmalla hinnalla ei ole tai sitten on vain puhelinaikoja samaan hintaan.

        Orpon hallituksen kokeilujen tarkoitus ilmeisesti onkin ollut vain siirtää julkisen puolen resursseja yksityiselle puolelle, mikä on lisännyt julkisen puolen jonoja ja pitkittänyt sairauksia. Joten terveyserot ovat kasvaneet.

        Näin ei voi jatkua. Pitää muistaa miten on käynyt kun viime vaalien vaalilupauksiin uskottiin.
        KOKOOMUS lupasi, että saadaan 100.000 työllistä lisää. Ei saatu. Saatiin EU-maiden pahin työttömyys ja 100.000 työtöntä lisää.
        PERSUT lupasivat, että pienituloisilta ei leikata, vaikka kokoomus niin tahtoisi. Äänestäjiä petettiin pahasti, kun vain pienituloisilta leikattiin samaan aikaan kun suurituloiset saivat lisää veroetuja.


    • Anonyymi00005

      Kaikki tietää kansaa ei tarvitse kuin vaalipäivänä että jotkut pääsee kultamunaan käsiksi!!

    • Anonyymi00006

      Virkamiesten ehdotukset leimataan sellaisenaan, eikä hallitus osaa, eikä' halua tehdä omia päätöksiään, vaikka päätökset pitää olla poliittisia päätöksiä. Sen takia heidät on sinne äänestetty

    • Anonyymi00009

      Aloittaja ei ole lukenut tutkimusta.

      Siksi aloittajan ei pitäisi siteerata sitä.

      Hyi häpeä!

    • Anonyymi00010

      Totta on, että kansalaisen vaikuttaminen terveydenhuoltoon on olematonta!
      Perusterveydenhuoltoon ei pääse lääkärin vastaanotolle , eikä sen vuoksi myöskään erikoissairaanhoitoon vaikka olisi kuinka kova tarve!! Aina vain sanotaan ettei ole aikoja antaa!!

    • Anonyymi00011

      Tutkimuksessa ei mitattu demokratiaa lainkaan.

      Siinä mitattiin sitä, miten ihmiset, jotka vastustavat demokraattisia päätöksiä, kokevat demokratian toteutumisen.

      Käytännössä siis kysyttin vähemmistöltä toimiiko demokratia,jos enemmistö päättää eikä vähemmistö.

      Suurin osa vähemistöstä totesi, että demokratia on nimen omaan sitä, etä tehdään päätökset enemmistöllä.

      Oli kuitenkin muutama, jotka eivät ymmärtäneet, mitä demokratia tarkoittaa ja sanoivat, että jos heidän tahtonsa ei toteudu, niin demokratia ei toteudu. Käytännössä siis mitattiin, miten narsistit suhtautuvat demokratiaan kielteisesti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      135
      865
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      43
      629
    3. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      21
      578
    4. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      110
      543
    5. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      36
      532
    6. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      50
      525
    7. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      49
      490
    8. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      33
      461
    9. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      119
      452
    10. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      22
      417
    Aihe