On poliittisen johtopäätösten aika.

Anonyymi-ap

Ähtärin kaupungin tilanne – eläinpuistoyhtiöiden konkurssi, ajautuminen kriisikunnaksi ja valtiovarainministeriön kesäkuussa 2026 asettama erityinen kuntajakoselvitys Alavuden kanssa – on oppikirjaesimerkki siitä, miten paikalliset strategiset valinnat ja suuren mittaluokan taloudelliset riskit voivat johtaa kunnallisen itsemääräämisoikeuden menettämiseen.
​Poliittista vastuuta ja Keskustan roolia tässä kokonaisuudessa voidaan tarkastella kriittisesti usealta eri kantilta.

​Keskustan poliittinen vastuu ja rooli Ähtärissä

​Keskusta on perinteisesti ollut Ähtärin ylivoimaisesti suurin puolue ja käyttänyt merkittävintä poliittista valtaa kunnan päätöksenteossa vuosikymmenten ajan. Koska puolueella on ollut vahva enemmistö tai johtava asema sekä kaupunginvaltuustossa että hallituksessa, se kantaa luonnollisesti myös suurimman järjestelmällisen ja poliittisen vastuun tehdyistä päätöksistä.

​1. Pandahanke ja kaupungin yhtiöiden riskienhallinta
​Suurin yksittäinen tekijä Ähtärin talouskatastrofin taustalla oli eläinpuiston (Ähtärin Eläinpuisto Oy ja Hotelli Mesikämmen Oy) massiiviset investoinnit, erityisesti pandojen tuonti ja Pandatalon rakentaminen vuonna 2017–2018.
​Poliittinen päätös: Päätökset miljoonaluokan omavelkaisista takauksista ja pääomituksista tehtiin poliittisessa ohjauksessa, jossa Keskustan johtamat toimielimet olivat avainasemassa.
​Oikeudellinen ja taloudellinen arvio: Jälkikäteen on todettu (mukaan lukien hallinto-oikeuden linjaukset), että kunta otti taloudellisiin voimavaroihinsa nähden liian suuren riskin, joka vaaransi sen kyvyn vastata lakisääteisistä tehtävistään. Vaikka hankkeella haettiin alueellista elinvoimaa, poliittisen johdon vastuulle jää se, ettei riskianalyysi ja "plan B" olleet realistisia suhteessa kriiseihin (korona, matkailijakato, yleinen taloustilanne).

​2. Konserniohjauksen epäonnistuminen
​Poliittinen vastuu ulottuu suoraan kaupungin konserniohjausmalliin. Kaupungin strategisena tehtävänä on valvoa tytäryhtiöidensä riskejä. Ähtärissä raja kaupungin ydintalouden ja eläinpuistoyhtiöiden välillä hämärtyi, kun yhtiöitä jouduttiin toistuvasti pelastamaan veronmaksajien rahoilla ja takauksilla. Tämä johti lopulta syksyllä 2025 yhtiöiden konkurssiin, jonka jälkipyykkiä ja miljoonaongelmia (kuten valtion myöntämiä harkinnanvaraisia hätäapuja) selvitellään edelleen vuonna 2026.

​3. Kriisikuntakierre ja kuntaliitosselvitys
​Ähtäri on päätynyt kriisikuntamenettelyyn (arviointimenettelyyn) toistuvasti. Kun valtiovarainministeriö kesäkuussa 2026 asetti kuntarakennelain mukaisen erityisen kuntajakoselvityksen Ähtärin ja Alavuden välille, se oli suora seuraus siitä, että kunnan oma kantokyky loppui.

​Poliittisessa mielessä tämä on pitkäaikaisen strategisen vision epäonnistuminen: itsenäisyyden puolustaminen oli Keskustan kärkiteemoja, mutta tehdyillä talouspäätöksillä luotiin tilanne, jossa valtiovalta joutui puuttumaan peliin pakkoliitoksen uhalla.
​Mitä poliittinen vastuu tässä tilanteessa tarkoittaa?

​Poliittinen vastuu eroaa juridisesta vastuusta (jota arvioivat tuomioistuimet ja viranomaiset). Poliittinen vastuu toteutuu pääasiassa kolmella tasolla:
​Luottamuksen menetys vaaleissa: Ähtäriläiset äänestäjät kantavat lopullisen tuomion vaaliuurnilla. Kunnan ajautuminen naapurikunnan osaksi on herätyskello, joka yleensä näkyy poliittisten voimasuhteiden rajuna muuttumisena tai luottamuksen menettämisenä niitä päättäjiä kohtaan, jotka olivat sitomassa kuntaa pandojen miljoonasopimuksiin.
​Uskottavuuden ja vision romuttuminen: Keskustan perinteinen vahvuus on ollut maaseudun ja pienten kuntien elinvoiman sekä itsenäisyyden turvaaminen. Ähtärin tapauksessa "elinvoimahanke" kääntyikin itseään vastaan ja tuhosi kunnan itsenäisyyden, mikä on puolueelle vakava alueellinen mainehaitta.

​Eriävien mielipiteiden merkitys:
Demokratiassa vastuu jakautuu myös sen mukaan, miten päätöksiä tehtiin. Ne päättäjät – puoluekannasta riippumatta – jotka jättivät päätöksiin eriäviä mielipiteitä ja varoittivat takauksien laittomuudesta tai liiallisesta riskinotosta, ovat osoittaneet poliittista vastuullisuutta. Heidän vastuunsa erottuu niistä, jotka äänestivät sokeasti riskien puolesta.

​Tiivistettynä: Keskusta kantoi Ähtärissä pääpuolueena suurimman vastuun kunnan suunnasta. Pyrkimys pelastaa paikallinen matkailu johti hallitsemattomaan riskiottoon, jossa taloudelliset realiteetit sivuutettiin.

Lopputuloksena yhtiöt menivät konkurssiin, ja vuonna 2026 itsenäinen Ähtäri on tulossa tiensä päähän, kun valtion ohjaama kuntajakoselvitys Alavuden kanssa on käynnissä.

Tämä on konkreettisin hinta, jonka kunta ja sen poliittinen johto voivat epäonnistuneesta strategiasta maksaa.

14

342

    Vastaukset 14

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Ei kai sosialisteja voi unohtaa?

      He ovat tukeneet kepua joka ainossa asiassa?

      • Anonyymi00003

        - ÄLKÄÄ- sitten Hyvät Ihmiset enää äänestäkö - Keskustaa ja SDP /Vasemmistoa


    • Anonyymi00002

      Keskusta pyrkii myös pääministeri puolueeksi ja hoitamaan koko Suomen taloutta?

      Aiotko äänestää heitä vastuuseen?

      Viimeksi tuli tyhjä paperi.

      • Anonyymi00004

        VasemmistoKEPU:n tapaan kuuluu syyttää omista viheistä syyttömiä, -esim; PS


      • Anonyymi00005
        Anonyymi00004 kirjoitti:

        VasemmistoKEPU:n tapaan kuuluu syyttää omista viheistä syyttömiä, -esim; PS

        Tottakai. Siksi oli tämä raaka näytelmä tilapäisessä valiokunnassa ja luottamuksen menetyksestä.

        Nyt on samat herrat ja naiset itse syytteessä.

        Harhautus ei mennyt ihan maaliin!


      • Anonyymi00006
        Anonyymi00005 kirjoitti:

        Tottakai. Siksi oli tämä raaka näytelmä tilapäisessä valiokunnassa ja luottamuksen menetyksestä.

        Nyt on samat herrat ja naiset itse syytteessä.

        Harhautus ei mennyt ihan maaliin!

        Nyt on unohdettava menneet ja katsottava rohkeasti eteenpäin.

        Punamullan voimin tätä kuntaa on rakennettu ja näin jatketaan.


      • Anonyymi00007
        Anonyymi00006 kirjoitti:

        Nyt on unohdettava menneet ja katsottava rohkeasti eteenpäin.

        Punamullan voimin tätä kuntaa on rakennettu ja näin jatketaan.

        Ja lopputulos on?


      • Anonyymi00008
        Anonyymi00007 kirjoitti:

        Ja lopputulos on?

        Se on Hyvä. Menneet unohdetaan.


      • Anonyymi00009
        Anonyymi00007 kirjoitti:

        Ja lopputulos on?

        Alavuden merkittävällä tuella ja valtiovallalta saadulla yhdistymisavustuksella aloitamme alusta ja uuden kukoistuksen.

        Se että nimi ja vaakuna katoaa - ei ole ratkaisevaa vaikutusta arkeen.

        Laskemme veroja ja perustamme uuden vielä hienomman eläinpuiston.


      • Anonyymi00010
        Anonyymi00009 kirjoitti:

        Alavuden merkittävällä tuella ja valtiovallalta saadulla yhdistymisavustuksella aloitamme alusta ja uuden kukoistuksen.

        Se että nimi ja vaakuna katoaa - ei ole ratkaisevaa vaikutusta arkeen.

        Laskemme veroja ja perustamme uuden vielä hienomman eläinpuiston.

        Hienoa. Johtajaksi kutsutaan Sivonen.

        On jo näyttöä ja elämänkokemusta.

        Nesteen baarissa Heinolon mies ainakin ylistää.


      • Anonyymi00011
        Anonyymi00010 kirjoitti:

        Hienoa. Johtajaksi kutsutaan Sivonen.

        On jo näyttöä ja elämänkokemusta.

        Nesteen baarissa Heinolon mies ainakin ylistää.

        Kyl Artsi tietää. Hän on Ruoveeltä. Aikamme Tonava.


      • Anonyymi00012
        Anonyymi00008 kirjoitti:

        Se on Hyvä. Menneet unohdetaan.

        Ja neuvoshaku kaikille Zoossa mukana olleille ja rahoituksessa jeesanneille.


    • Anonyymi00013

      Voisiko Väli- aho olla vielä käytettävissä?

      Rautainen osaaminen..

    • Anonyymi00014

      Äläpäs nyt kokoomus syyttele. Mukana oli kaikki puolueet yhteistuumin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Herkkyydestä

      Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l
      Sinkut
      267
      868
    2. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      665
    3. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      44
      645
    4. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      34
      558
    5. Mikä minussa sitten

      Kiihottaa enemmän kuin muissa?
      Ikävä
      51
      497
    6. Olen kiinnostunut sinusta, en seksistä

      Vihjailuja toiseen suuntaan on tullut niin paljon, että asia on korjattava. En näe sinua esineenä, vaan hienona persoona
      Ikävä
      30
      450
    7. Onko meillä

      Kaikki hyvin? 🤨 Miehelle
      Ikävä
      30
      444
    8. En pyytele enää koskaan anteeksi mitään sinulta

      Olet ollut kohtuuttoman kylmä ja tyly tilanteeseen nähden.
      Ikävä
      45
      437
    9. Taidan lähettää kaveripyynnön

      Sulle nainen. Otan vaan rohkaisuryypyn ensin.
      Ikävä
      38
      436
    10. Mies.. rehellisesti

      Mitä haluat nyt sun elämään?
      Ikävä
      45
      427
    Aihe