Äidin poika lähtee Suomessa armeijaan. Varmaan äidillä tulee syntymästä asti kaikki mieleen. Poika käy armeijan ja sinä aikana hän on vähemmän altis tapaturmaiselle kuolemalle kuin siviilissä olevat ikätoverinsa. Poika palaa kotiin huomattavasti kokeneempana kuin lähti. Äiti on tyytyväinen.
Venäläisen äidin poika lähtee armeijaan. Tunteet lienevät samat kuin suomalaisellakin äidillä. Äidin poika komennetaan rintamalle ja tekemään rynnäkkö pellon yli. Poika kaatuu, eikä palaa kotiin. Äitiä ylistetään, että hän antoi suuren uhrin suuren isänmaan puolesta. Äiti saa kiitokseksi lihamyllyn. Äidin tulisi olla tyytyväinen.
Putin pitää puheen ja vaatii uhrivalmiutta. Hän aikoo jatkaa sotaa nyt viidettä vuotta. Samalla Putin on erittäin kiinnostunut ihmisiän pidentämisestä lääketieteen keinoin. Hän haaveilee elävänsä ikuisesti.
Venäläisen äidin poika lähtee armeijaan. Tunteet lienevät samat kuin suomalaisellakin äidillä. Äidin poika komennetaan rintamalle ja tekemään rynnäkkö pellon yli. Poika kaatuu, eikä palaa kotiin. Äitiä ylistetään, että hän antoi suuren uhrin suuren isänmaan puolesta. Äiti saa kiitokseksi lihamyllyn. Äidin tulisi olla tyytyväinen.
Putin pitää puheen ja vaatii uhrivalmiutta. Hän aikoo jatkaa sotaa nyt viidettä vuotta. Samalla Putin on erittäin kiinnostunut ihmisiän pidentämisestä lääketieteen keinoin. Hän haaveilee elävänsä ikuisesti.
Vastaukset 87
Vanhimmat
Siinähän se pähkinänkuoressa.
Milloin Venäjällä kutsunnat kutsuvat liikekannallepanon merkeissä?
Toivottavasti pian, että koko maa syöksyy täydelliseen kaaokseen.
Spämmipete havaittu.
Venäjällä äiti jos on varakas niin maksaa värvääjille sievoisen summan, sen jälkeen saa poika olla rauhassa.
Tosin pitää varoa huijareita, voi maksaa jollekkin valekenraalille ja poika joutuu silti armeijaan.
Yhteinen asia luo yhteishenkeä. Edetkää! Takaisin palaavat ammutaan! Edessä olevatkin ammutaan, mutta äiti saa korvauksen.
” Venäjällä äiti jos on varakas niin maksaa värvääjille sievoisen summan, sen jälkeen saa poika olla rauhassa.”
Eli Venäjä onkin salaa korruptoitunut ja kapitalistinen maa, jossa vain köyhät uhraa henkensä Puten vallanhimon eteen!?
Loisto-oppia muinaisille Suomen taistolaisille!
Tiltujen äidit lähtivät Moskovaan:
Suomalaiset kommunistit matkustivat Moskovaan ja riitautuivat keskenään
Puoluetapahtumaan osallistuneet suomalaiset yöpyivät viiden tähden hotellissa. ”Venäjä ymmärtää, missä sen ystävät ovat”, sanoo toinen HS:lle.
Kaksi suomalaista kommunistia matkusti toukokuun lopussa kutsuvieraina Venäjän kommunistisen puolueen (KPRF) tapahtumaan Moskovassa.
Tapahtuma järjestettiin luksushotelli Carltonissa, jossa myös suomalaiskaksikko yöpyi.
Toinen heistä, Liisa Taskinen, edusti tilaisuudessa Suomen kommunistista puoluetta (SKP). Eläköitynyt lääkäri on puolueen entinen puheenjohtaja ja nykyinen keskuskomitean jäsen. Toinen vieras oli kommunistisen Sodan ja fasismin vastainen työ -järjestön sihteeri, eläkkeellä oleva toimittaja Leena Hietanen.
Kaikki meni suunnitelmien mukaan!!
Tuo ZLeena ei ole kyllä ihminen.
Leena Hietanen toivotti Putinin panssarit tervetulleeksi Tallinnaan. Tämä rauhanenkeli on klooripesun kestävä kommunisti.
Suomen onneksi, evoluutio toimii vääjämättä ja kerää ajallaan, kaikki kommarit pois kuleksimasta. :-)
Venäläisiä ei palauteta. He saavat maatua rauhassa.
Venäläisiä hävitetään krematoriossa, ovat kadonneita eikä tarvitse maksaa korvauksia.
https://youtu.be/mVPTqHZqdz0?is=fIDzcei5KXAqqmBP
Eikä palstan suomalaisia pro-venäjä trolleja. Luonnon Puhtaanapito Oy hoitaa hommat ... vuosisatojen mittaisella kokemuksella. :-)
Vaan sinä entinen vartiomies et ole ollut kymmeniin vuosiin missään reservissä😜
Kyllä nuo tiltujen jutut on säälittäviä.
😂😂😂
Ikäviä kohtaloita ja vain pakko-asevelvollisuuden takia.
Mitä odotamme valhemaan kasvateilta?
Kuolemaan varusmiehet ainakin komennetaan.
Suomen asevelvollisuudelle on useita vaihtoehtoja! Neukuissa aseistakieltäytyjä suljettiin mielisairaalaan! Tiltu unohtaa aina ’ikävät asiat’!?
Niinkö? Valehtelet! Kävin aikoinaan 11 kuukautta ja palasin hengissä?
Valehtelet, Venäjällä ei ole kaikkia miehiä koskevaa asevelvollisuutta. Suomessa miespuolinen saa vankeustuomion, jos kieltäytyy. Feministit nauraa ja ilkkuu varusmiehille, ihan syystäkin, mokomat nöyristelijät ja lampaat.
Varusmiehille sattuu jonkin verran liikenneonnettomuuksia armeijassa. Mutta siviilissä niitä sattuu vielä enemmän. Suomen armeija säästää ihmishenkiä. On turvallisempaa olla armeijassa kuin siviilissä.
Venäjällä tilanne lienee toinen ja juuri nyt varmasti.
Spämmipete havaittu.
😂😂😂 Selvästi huomaa, että kirjoittaja on äidin poika, jota äiti ei peloissaan ole laskenut armeijaan ja poikaa pelottaa vielä enemmän. Epätoivoinen yritys esittää, että armeija olisi nuorelle miehelle vaaraksi. Mutta kun se ei ole. Vaaraksi on se, jos jää äidin helmoihin pyörimäään ja samalla asenteella koko elämä muodostuu pettymykseksi. Sitten pitääkin omaa epäonnistumistaan elämässä lievittääkseen spämmätä netissä 7/24 😂😂😂.
Spämmäämiseen ei kuole, varusmiespalvelukseen kuolee. 😉✌
Tuossa väitteessä on useita ongelmia, eikä sille ole tukea julkisesti saatavilla olevassa tiedossa.
1) Onko Naton jälkeen tapahtunut “enenevässä määrin” kuolemantapauksia?
Ei. Puolustusvoimat varusmiespalveluksen turvallisuustilastot eivät osoita mitään sellaista kehitystä, että vakavat onnettomuudet tai kuolemat olisivat lisääntyneet NATO-jäsenyyden seurauksena.
Suomen NATO-jäsenyys on hyvin tuore (2023–), ja varusmiespalveluksen turvallisuusjärjestelmä:
koulutus
valvonta
harjoitusten turvallisuusprotokollat
ovat pysyneet pitkälti samoina tai kehittyneet vähitellen pitkällä aikavälillä, eivät “kääntyneet huonompaan suuntaan”.
2) “Friendly fire” varusmiespalveluksessa?
Tämä on erityisen epäuskottava väite.
“Friendly fire” eli oman joukon tulitus:
liittyy yleensä sotatoimiin tai taistelutilanteisiin
ei normaaliin varusmieskoulutukseen Suomessa
Suomessa varusmiespalveluksessa:
käytetään tiukkoja turvallisuussääntöjä ampumaharjoituksissa
ammunnat ovat valvottuja
oikeita taistelutilanteita ei ole
👉 Eli “friendly fire syynä varusmieskuolemiin” ei vastaa Suomen koulutusympäristöä.
3) Mikä on realistinen selitys vakaville onnettomuuksille?
Kun vakavia tapauksia harvoin sattuu, ne liittyvät yleensä:
ajoneuvoihin (kuljetukset, maastoajot)
harjoitustilanteiden inhimillisiin virheisiin
fyysiseen kuormitukseen / sairaskohtauksiin
turvallisuuspoikkeamiin harjoituksissa
Ei järjestelmälliseen väkivaltaan tai “friendly fireen”.
Yhteenveto
Väite lisääntyvistä kuolemantapauksista NATO-jäsenyyden jälkeen: ei tue tilastot
“Friendly fire” varusmiespalveluksen syynä: ei käytännössä relevantti Suomessa
Todellisuus: onnettomuudet ovat harvinaisia ja yksittäistapauksia, ei trendi
Spämmipete havaittu.
Netissä paskanjauhaminen, johtaa useasti päätymiseen "vastaajaksi", TURPAKÄRÄJILLE.
Onnekkaimmat "vastaajat" selviävät päikkäpolin reissulla.
”varusmiespalvelukseen kuolee. ”
Ylen harvoin! Miksi aina valehtelet? Ukrainan rintamalla on kuollut jo yli 300.000 venäläistä!
Liikuttavaa miten huolissaan Venäjän trollit on Suomen varusmiehistä.😪😪😪
Jännää sinänsä kun venäläisiä on Ukrainassa kuollut satoja tuhansia, Suomessa kuolee ehkä 1 varusmies kymmenessä vuodessa.
Spämmipete havaittu.
😂😂😂
🤡🤡🤡
Lomille lähteminen väsyneenä? Eikös loma sitten ole lepäilyä ja toipumista varten?
Väsymys ja kurinpito: Jos varusmies joutuu väsyneenä onnettomuuteen loma-aikana, asia voidaan ottaa kurinpidolliseen käsittelyyn varuskuntaan palattaessa, mikäli onnettomuus vaikuttaa palveluskelpoisuuteen tai edustaa puolustusvoimia huonossa valossa, niin varusmies on korvausvelvollinen.
Hevonpaskaa.
Tuo kuvaus ei vastaa sitä, miten varusmieskoulutus Suomessa oikeasti toimii.
1) “Pakotettiin kiipeämään mastoon ilman turvavaljaita”
Puolustusvoimat koulutuksessa ei saa eikä voi olla hyväksyttäviä tilanteita, joissa:
koulutettava pakotetaan työskentelemään korkealla ilman putoamissuojausta
turvallisuusmääräyksiä rikotaan tarkoituksella
tai annetaan käskyjä, jotka tietoisesti vaarantavat hengen
Työturvallisuus- ja palvelusturvallisuusvelvoitteet ovat nimenomaan ehdottomia. Jos joku toimisi noin, se olisi vakava turvallisuuspoikkeama ja mahdollisesti rikosvastuun asia, ei normaalia koulutusta.
2) “Rangaistuksella uhaten”
Varusmies ei voi saada laillista rangaistusta siitä, että kieltäytyy hengenvaarallisesta tai selvästi vaarallisesta käskystä. Sotilaskäskyjärjestelmässä:
käskyn pitää olla lain ja turvallisuusmääräysten mukainen
selvästi vaarallista käskyä ei tarvitse noudattaa
3) Mistä tällainen kokemus voi syntyä?
On muutama realistinen selitys:
tilanne on voitu muistaa väärin tai liioitellen ajan kanssa
kyse on voinut olla harjoiteltu matalakorkea/valvottu tehtävä, jossa valjaat ovat olleet esimerkiksi koulutuksen eri vaiheessa
tai kyse on ollut yksittäisestä väärinkäytöksestä / huonosta johtamisesta, ei järjestelmästä
Suomen varusmieskoulutuksessa on ollut yksittäisiä turvallisuusongelmia historian aikana, mutta ne johtavat yleensä:
tutkintaan
ohjeiden kiristämiseen
ja vastuuhenkilöiden seuraamuksiin
Ei pysyvään “normikäytäntöön”.
4) Oleellinen pointti
Yksi asia on tärkeä erottaa:
yksittäinen huono kokemus tai virhe ≠ Puolustusvoimien normaali toiminta
järjestelmä tasolla turvallisuus on erittäin tiukasti säädelty
Spämmipete havaittu
Yksilö väittelee jo tekoälyn antamien analyysien kanssa. Huvittavaa. Siinäpä puuhaa, niin ei tarvitsisi roikkua palstalla 😂.
Siitä ei hyvä seuraa kun ihminen syrjäytyy. Pitkäaikaistyöttymyys ja syvä pettymys omaan elämään tekee katkeraksi. Elämänpiiri kutistuu ja alkaa kiertää kehää..., kehää, kehää..., kehää...
Frans Frangen joutas kylä Suomen Armeijaan MIEHISTYMÄÄN.⚔️💪🦁🇫🇮👍
Otetaan Vihreä Roosa Meriläinen ja pelleilevä alivaltiosihteeri, niin mitä yhdistelmästä saadaan? Poika, tyttö, mikä??
Kovan urakan annoit armeijalle.
Kusipäinen kakara. Toivottavasti joku, tai jotkut palauttaa sen "pojan, nimeltä Päivi", takasin tähän normitodellisuuteen, mieluiten vielä monta kertaa.
Äänestäkää KommariDemareita ja Vassareita, niin Suomi liitetään ryssään ja kaikilla on mukavaa; ja Sofia ajelee matkailuautollaan ja heiluttelee lippalakkia ja kertoo, taas, eroistaan.
Kuulostaa mukavalta.😇💚
Ottiko se äitin poika vaipat mukaan?jos se on rusakko ,,niin vaipat menevät hukkaan..putin kyllä maksaa aiteelle kaaleilla
Lihamylly äideille, jotka ovat antaneet hyvän uhrin.
Iao KÄSI äideille joiden poika menetti kätensä varusmiespalveluksen aikana.
Lihamyllytehdas käy kolmessa vuorossa.
Armeija on Suomessa joka tapauksessa nuorelle miehelle turvallisempi paikka kuin siviili. Että ihan turha yrittää säveltää 😂.
Venäjällä tilanne on aivan toinen 😐.
Entä Venäjällä?
Tänäänkin venäläiset äidit ovat itkeneet monta litraa. Putin toteaa vain, että antakaa äidille lihamylly, jatketaan sotimista.
Näin Naapurissa.
Tänäänkin kaatuu yli 1 000 venäläistä. Keskikesän juhla.
Äidin pojalta lähtee asevelvollisuus armeijassa käsi tai jalka tai molemmat ja HENKI!
Niin. Venäjällä 😂
Suomessa armeija-aika on nuorelle miehelle turvallisempaa kuin siviili. Js tätä tosiasiaa ei yksittäinen suunsoittopojunen muuksi muuta 😂.
Puhut Venäjästä 😊
Nato-suamen NÖSSÖ ruadiksestapas.
Äidin poika lähtee Venäjällä armeijaan.
Äidillä tuli mieleen että miksi en pyöräyttänyt kymmentä poikaa níin olisin rikas korvauksista.
10 lihamyllyä 🙂
Poistoprosentti yli 40 %. Aihe osui ja upposi ihan ytimeen 😊. Mutta niin se on rakkaat Putinistit, että Venäjän armeijatouhuissa ei ole päätä eikä häntää. Lihamylly vain jauhaa nuoria vanhojen ukkojen houreiden vuoksi. Putin ja Shoigu eivät itse ole edes käyneet armeijaa 😂.
Tänäänkin moni maatuska on saanut aihetta.
Ja lihamyllyn 😂
Taas kaatui äidin silmäterä, 19 vuotta. No maatuska vääntää uuden tilalle.
Kohta 40 astetta kentällä. Eikä juuri vettä.
Onko suurempaa kunniaa kuin päästä maatumaan suuruudenhullun tsaarin mielisairauden johdosta?
Hyvin maatuu, kun on niin lämmin.
Moni venäläinen on vielä juuri nyt elossa.
Niinpä ja Puuttin on ehdottanut 6. päivän tulitaukoa ZelensKYYlle, jotta ukrot voivat hakea niiden ruumiit pois.
Tänäänkin moni maatuska saa aihetta itkuun. Ja huomenna Putinilta kehotuksen tehdä uusia tilalle.
Jälleen uusi kaunis päivä antaa uhrinsa Putinille.
Varmaan äidillä tulee syntymästä asti kaikki mieleen...niin kirjoittaa aloittaja mutta epäilen tuota. Tuskin äitikään ihan syntymästään asti osaa poikaansa ajatella?
Voi voi
Putin haluaa tänäänkin sen 5000 litraa venäläistä verta hallintonsa tilkkeeksi.
Lisää, lisää... 🙂🙂🙂
Äidin ensimmäinen poika alkaa olla jo maatunut. Seuraava on lähdössä ja ehtinee jo ennen talvea hapantua maan povessa. Äiti sai jo palkkioksi lihamyllyn ja kehotuksen tehdä lisää lapsia.
Tänäänkin kaatuu 1000 äidin poikaa. Huomenna tuhat, ylihuomenna tuhat. Jokaisena päivänä äidit vuodattavat noin 10 litraa kyyneliä. Yhden perään kun itketään viikko, niin tankkiauto ja peräkärry ovat hyvinkin jo täynnä kyyneliä. Hyvä Putin! Jäät historiaan venäläisenä suurmiehenä 🙂.
Tänäänkin kaatuu.
Neljäsosa äidin pojista ymmärtää jättää armeijan käymättä heti alkulämpimillä.
Tervettä itsesuojeluvaistoa.
Niin joo. antaa Naton puolustaa kun on kerran puolustussopimuksen tehnyt..
1000 russoa
Venäläisiä uhrataan.
Taas vilahtiu muutama tuhat russopoikaa manan majoille. Onneksi äidit sentään saivat lihamyllyn.
Maatuu, maatuu, maatuskan poijaat.
Ensi kuussa liikekallepano.
Äidin pojan verta tarvitaan pakkiin.