terveydenhoitokuluja, terveydenhoidon saatavuutta ja mitä ikinä sosiaalimaksuja leikataan liikaa kun yhteiskunnalla/tällä v...n järjestelmällä ei ole tarjota mitään elinmahdollisuuksia. Ihmiset asuvat aliravitsemuksessa alipalkattuina/alituettuna krt:ssa ym mukavuuksilla varustetuissa asunnoissa asfalttipihoineen, joista liikkuminen edellyttää jotain kulkupeliä. Ei ole vähvaraisilla mahdollisuutta elää puulla lämmitetyssä ja oman kaivon mökissään. Hallituksen sopeutukset kohdistuvat juuri matalatuloiseen yhteiskuntaluokkaan mikä ei ole mitään sopeutusta. Sopeutttaa kyllä yrityselinkeinoa kannattomuuteen kulutuksen ja hyvinvoinnin taantuessa. Kukaan ei osta muuta kun varttikilon jauhelihaa ja kilon perunoita ja pullataikina-ainekset päivän ravinnoksi, niin mitä tapahtuu yrittämiselle - jogurtit, myslit ja kaikki paska jalostusmuona jää hyllyille🤭. Ihmiset sairastuu vakavammin kun sairauksia ei ole mahdollista hoitaa hoidon saatavuuden ja kalleuden vuoksi - terveydenhoito, myös yksityinen taantuu ja vähenee. Ihminen ei kuitenkaa kuole kovin helposti vaan yhteiskunnassa on suuri määrä hoidettavaa ja huollettavaa näiden ylisuurien matalatulokohderyhmiin ja jatkossa keskituloisiin/pienyritäjiin kohdennettujen leikkauksien vuoksi.
Täällä "mällää" vielä hyvätuloisten julkinen talous kuten sopeutuseläkeläiset, eduskunnan tuhannet "työllistetyt" ja ylisuuret valtion ja kunnan työllistävät turhat ja koko ajan lisääntyvät instanssit - naapurin byrokratiamalli siirtynyt Suomeen - ei puutu kuin kolhoosit🤭.
Täällä "mällää" vielä hyvätuloisten julkinen talous kuten sopeutuseläkeläiset, eduskunnan tuhannet "työllistetyt" ja ylisuuret valtion ja kunnan työllistävät turhat ja koko ajan lisääntyvät instanssit - naapurin byrokratiamalli siirtynyt Suomeen - ei puutu kuin kolhoosit🤭.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Sotavarustelun varjolla kaikki sopeutukset. Kuitenkin investoidaan infaan eikä hyväosaisilta viedä mitään.
Jossakin välissä Suomalaisten täytyy ryhtyä kantamaan oikeasti huolta julkisen talouden tilasta, joka on kaoottisessa tilassa !?
Tässä näkyy syy siihen miksi Suomessa ei talous kasva ja alemmassa tilastossa näkyy seuraus siitä kun talous ei kasva !?
Julkisen talouden menot suhteessa BKT:hen
Esimerkkejä !
Suomi 57-58% (maailman korkein luku) ?
Ranska 57%
Itävalta 55%
Ruotsi 50%
Saksa 49%
Norja 49%
Tanska 47%
Islanti 46%
Espanja 45%
Israel 45%
UK 44%
USA 33%
Sveitsi 32%
Keskim varallisuus aikuista kohti. USD
.🇨🇭 Switzerland: $910,000
2.🇺🇸 USA: $696,000
3.🇱🇺 Luxembourg: $655,000
4.🇭🇰 Hong Kong SAR: $648,000
5.🇦🇺 Australia: $616,000
6.🇸🇬 Singapore: $527,000
7.🇩🇰 Denmark: $523,000
8.🇳🇿 New Zealand: $450,000
9.🇳🇴 Norway: $425,000
10.🇳🇱 Netherlands: $415,000
11.🇧🇪 Belgium: $408,000
12.🇸🇪 Sweden: $406,000
13.🇨🇦 Canada: $400,000
14.🇩🇪 Germany: $347,000
15.🇫🇷 France: $341,000
16.🇹🇼 Taiwan: $333,000
17.🇮🇪 Ireland: $314,000
18.🇮🇱 Israel: $312,000
19.🇰🇷 South Korea: $311,000
20.🇪🇸 Spain: $306,000
21.🇬🇧 UK: $293,000
22.🇦🇹 Austria: $280,000
23.🇮🇹 Italy: $279,000
24.🇯🇵 Japan: $212,000
25.🇫🇮 Finland: $209,000
26.🇵🇹 Portugal: $196,000
27.🇶🇦 Qatar: $189,000
28.🇲🇹 Malta: $164,000
29.🇦🇪 UAE: $158,000
30.🇬🇷 Greece: $143,000
Julkinen velka on 250 miljardia Euroa joka kasvaa vuosittain ja on peräisin ulkomailta !?
Talous ei kasva sillä, että pienituloisilta ja köyhiltä viedään se vähäkin mikä heillä on. Tämä on asia mitä oikeisto ei selvästi ollenkaan tajua. Julkinen talous ei korjaudu sillä, että pienituloisista ja käyhistä tehdään entistäkin köyhempiä ja pienituloisempia. Mutta oikeistohan ei tätä tajua. Talous ei korjaudu eikä julkinen vlka vähene myöskään sillä, että rikkaille syydetään aina vain enemmän rahaa, jotka he sitten vielä siirtävät ulkomaille jne. Tätäkään oikeisto ei tajua.
Lisäyksenä se, että talous ei käänny nousuun ja julkinen velka ei vähene myös kään siillä, että köyhyyteen putooaa yhä enemmän ihmisiä, joilla aiemmin oli edes jotenkin varaa elämään. Köyhyyden lisääminen ei taloutta nosta eikä julkista velkaa vähennä. Samaten yhä useamman joutuminen asunnottomaksi köyhyyden ja tukien leikkaamisen vuoksi ei sekään taloutta käännä nousuun eikä vähennä julkista velkaa. Myöskään vammaisten, sairaiden, vanhusten, opiskelijoiden, työttömien jne köyhdyttäminen, elämän kurjistaminen ja toimeentulon heikentäminen ei taatusti taloutta käännä nousuun eikä julkista velkaa laskuun. Oikeisto ei tätä käsitä. Nykyinen oikeistohallitus on tehnyt kaikkea edellämainittua ja silti kuvittelee, että heidän touhunsa muka kääntäisi talouden nousuun ja velan laskuun. Ja paskan marjat, nykyhallituksen touhu on aiheuttanut just päinvastaisen vaikutuksen.
Ja kaiken lisäksi kun nykyinen oikeistohallitus on tehnyt kaikkea edellämainittua niin pahinta on se, että se ilmiselvästi kuvittelee, että juuri ne asiat muka kääntäisi suomen talouden nousuun ja velan lskuun. Ja samalla he vähät välittävät siitä millaset seuraukset hallituksen idioottimaiselta touhulla on ihmisten elämään ja toimeentuloon. Koko toi oikeistoporukka on täysin imbesilliä, kusipäistä aivaovammasta, ihmisten elämästä ja toimeentulosta ja tulevaisuudsta piittamaatonta roskasakki.
Muuta Amerikkaan.
EU-komissio ja IMF edellyttävät Suomelta julkisten menojen leikkauksia jotta velkaantuminen sekä alijäämä vähenevät !
Kun julkisia menoja leikataan tarpeeksi, niin verotusta voidaan laskea !
Tällöin talouskasvu alkaa varmasti !
Siellä on talous kunnossa !
Suomen talous on rempallaan !?
Yhteiskunta ei voi olla aikuisten ihmisten lastentarha veronmaksajien rahoilla !?