Espoolta fiksu linjaus suvivirsikiistassa

14117
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Veikkaan, että ei haastattelu uhkasakkopäätöstä.

Äänestä

Tärkeintä on yhdenvertaisuus- ja tasa-arvolautakunnan lakkauttaminen

ja sen tilalle voidaan tehdä

suomalaisten oikeuksien puolustamislautakunta
jonka tehtävänä
on Ahneenmaan apartheidistisen hembygdsrättin kumoaminen
ja suomalaisten oikeuksien lisääminen myös ulkomailla
kuten vaikka Espanjassa eli palveluja on saatava suomeksi
niille jotka eivät osaa englantia tai espanjaa

koska ollaan EU:ssa

Vanhassa valtiososialistisessa DDR:ssä sai palvelua myös suomeksi lyötiin
magnetofoni käteen museossa kuin uuno epsanjassa filmissä niille jotka
eivät puhuneet saksaa Unter den Lindenillä

Äänestä

Hyvä ratkaisu. Muuten muutkin kunnat joutuisivat maksamaan korvauksia kaikille, jotka tuntisivat itsensä loukatuksi asian takia. Samanlainen päätös oli muuten jo aiemmin Hämeenlinnassa.

1Äänestä
  • Just näin

    Äänestä

  • Päätös antaa siis oikeuden tuottaa melusaastetta haluamallaan tavalla. Kirkonmenojen tai koulun päättäjäisten aikaan namikat kaakossa soitettu aasin aaamuhuudon ja muezzinin rukouskutsun sekoitus ei aiheuta toimenpiteitä.

    Äänestä

Perusopetusjohtaja siis myöntää, että kevätjuhlan ohjelmasta pitää tiedottaa, jotta osanottajat, oppilaat ja huoltajat, voivat ottaa sen huomioon sijoittumisessa. Nyt on sitten kysymys siitä, että ohjelmasta ei ole kerrottu etukäteen (esim. Wima-viestillä), vaan väitetysti vasta tilaisuuden alussa. Silloin oppilaat ovat kuitenkin luokittain sijoitettuna omille paikoilleen. Poistuminen keskeltä salia ei ole lautakunnan mukaan ollut mahdollista sillä lailla kuin Opetushallituksen ohjeessa tällaisesta tilanteesta on sanottu.

Espoon ei kannata haastaa päätöstä ja uhkasakkoa hallinto-oikeuteen, vaan korjata toimintatapansa Opetushallituksen ohjeen mukaiseksi. Hyvitysmaksut mennee silti käräjille.

Virsi laulettuna rukouksena on uskonnollinen, vaikka koko tilaisuudesta ei tulekaan uskonnollinen yksittäisen virren takia. Perustuslakivaliokunta ei ole väittänyt, että yksittäinen virsi rsi muu uskonnollinen elementti ei olisi uskonnollinen.

Suomen ei pidä profiloitua maana, jossa virrenveisuuseen osallistuminen olisi pakollista. Eikä Espoon. Nyt on sitten kysymys siitä, että ohjelmasta ei ole kerrottu etukäteen (esim. Wima-viestillä), vaan väitetysti vasta tilaisuuden alussa. Silloin oppilaat ovat kuitenkin luokittain sijoitettuna omille paikoilleen. Poistuminen keskeltä salia ei ole lautakunnan mukaan ollut mahdollista sillä lailla kuin Opetushallituksen ohjeessa tällaisesta tilanteesta on sanottu.

Espoon ei kannata haastaa päätöstä ja uhkasakkoa hallinto-oikeuteen, vaan korjata toimintatapansa Opetushallituksen ohjeen mukaiseksi. Hyvitysmaksut mennee silti käräjille.

Virsi laulettuna rukouksena on uskonnollinen, vaikka koko tilaisuudesta ei tulekaan uskonnollinen yksittäisen virren takia. Perustuslakivaliokunta ei ole väittänyt, että yksittäinen virsi rsi muu uskonnollinen elementti ei olisi uskonnollinen.

Suomen ei pidä profiloitua maana, jossa virrenveisuuseen osallistuminen olisi pakollista. Eikä Espoon.

Äänestä
  • Summa summarum - oikea veto Espoon kaupungilta

    Äänestä

Jatkuu vain tuo turha suvivirsi- kiista loputtomiin. Ja uusia valituksia tulee koko ajan. Krusifiksi saa roikkua luokkahuoneen seinällä, ei haittaa kuulema,sehän on taidetta se, niin sanoo virsivalittaja.
Mutta jos kuulee Kiesus sanan laulaen tai ilman tai runossa niin jo haittaa. Rahalla pitää voidella jos sekään nyt vie pahan mielen pois. Pitäisikö jo valtakunnan johtajan puuttua asiaan että loppuu tuo.

Äänestä

Nyt Suvivirsimies käy kuumana!

Äänestä

Käykö Espoo kuumana ja vie saamansa uhkasakkopäötöksen hallinto-oikeuteen.
Aikooko Espoo pakkoveisuuttajakaupungiksi?

Äänestä
  • Olet saatan... riivaama vokevasemmistolainen joten sinulla on eri maailmankatsomus. Olisiko saatan. Ihmisten syytä itse jäädä pois tilaisuuksista joissa kristillisiä perinteitä. Ei kai se ole vaikeaa vai pitääkö sinne pungertaa ja sitten vaatia korvauksia ????

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Olet saatan... riivaama vokevasemmistolainen joten sinulla on eri maailmankatsomus. Olisiko saatan. Ihmisten syytä itse jäädä pois tilaisuuksista joissa kristillisiä perinteitä. Ei kai se ole vaikeaa vai pitääkö sinne pungertaa ja sitten vaatia korvauksia ????

    Yhteiset juhlat ovat yhteisiä, eikä niistä edes saa jäädä pois. Lopuksi myös todistusten jakoa.
    Virrenveisuuseen vaan ei ole pakko osallistua.

    Äänestä

Vokevasemmisto hallinnoi ja on tuottanut näitä laitoksia ja vokeuskonto viranomaisia kuten opetushallitus ja yhdenvertaisuus viranomainen. Nämäkin mielipuolilaitokset maksavat suomalaisille veronmaksajille miljardeja esim koululaitoksen rappiona ja isl saation etenemisenä.

Äänestä
  • Nii, ja sit on vielä perustuslakehakin kirkollisen mielivallan kiusana.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Näin sen olla pitää

https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012067741.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu