- synnittömänä syntyminen -

Anonyymi-ap

Ainoastaan Jeesus Kristus Jumalan Poika syntyi synnittömänä.

Tämä kumoaa helluntailaisen pakollisen uudestikasteopin ja liittymisrituaalin seurakuntaan.
Ts. Sielun myymisen.

12

118

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Sitä ei voi kiistää että helluntailaisuudessa korvausteologiaa.
      Ei kaikki henget ole Pyhästä Hengestä.

    • Anonyymi00002

      Jotkut lahkot ovat tulkinneet että mehu on parempi ja halvempi korvike alkoholisteille.
      Raamattu kyllä puhuu viinistä paljon.

    • Anonyymi00003

      Entäs Amaterasu ja Ra, jotka nekin olivat jumalan poikia.

    • Anonyymi00004

      Jos Jeesus syntyi synnittömänä, pitää uskoa siihen uskontunnustukseen että Maria sikisi Pyhästä Hengestä.

      Pitää uskoa siihen eikä uskon perustua muiden herjaamiseen.

      • Anonyymi00005

        Marian sikiämisestä ei taida olla missään tietoa mutta Jeesuksen suhteen Rooman armeijaa on syytä epäillä.


    • Anonyymi00006

      Uskonharhaiset voivat toki olla niin suuria syntisäkkejä kuin konsaan haluavat, meitä tervejärkisiä taas moinen höprehdintä ei kosketa lainkaan.

      • Anonyymi00007

        Se psykodeelinen tila korostaa itse olevansa syntisäkki ja muita nimenomaan herjata synneistä.

        Itse tavoittellee sitä ja toisia syyttää


    • Anonyymi00008

      Mitä aloittaja saa käsityksillään? Ja mitä hän niillä hakee? Hänen mielestään kyse on vain itsensä syyttämisestä ja Jeesuksen palvomisesta. Ehkä hän voi paremmin kun saa muut tekemään niin. Sekö on sitä kristillisyyttä sitten?

      Tämä ns. synnitömyys tarkoittaa vain oman mielen selkeyttä, tervettä itsetuntoa, tässä hetkessä olemisen kykyä ja oman mielen rauhaa. Se ei kuulu toisille ihmisille ollenkaan, mutta toisten seuraahan uskonnolliset yhteisöt silti ovat. Kun en sellaiseen kuulu, en tiedä ovatko he aloittajan kaltaisia ja yhteys toisiinsa samanlaisen ajattelun mukaista.

      • Anonyymi00009

        Tarkoittaa sitä, että omatunto on puhdas ihmisten ja Jumalan edessä kuten Paavali sanoi.

        Taisi tosin saada sanoistaan heti moitetta.


    • Anonyymi00010

      >>>>>Ts. Sielun myymisen.<<<<
      -------------
      Jumala ja saatana eivät ole yhden veroiset. Jumala ei käy kauppaa saatanan kanssa. Saatana on luotu ja Jumala on luoja. "Myyyminen " on ehkä enemmänkin Raamatun ilmoituksessa antautumista synnin orjuuteen , palvelukseen

      Jeesus Kristus tuli "ostamaan" lunastamaan synnin orjan vapaaksi synnin halinta vallasta.
      ---------------
      ”Ja jos te Isänänne huudatte avuksi häntä, joka henkilöön katsomatta tuomitsee kunkin hänen tekojensa mukaan, niin vaeltakaa pelossa tämä muukalaisuutenne aika, tietäen, ettette ole millään katoavaisella, ette hopealla ettekä kullalla, lunastetut turhasta, isiltä peritystä vaelluksestanne,

      vaan Kristuksen kalliilla verellä, niinkuin virheettömän ja tahrattoman karitsan, hänen, joka tosin oli edeltätiedetty jo ennen maailman perustamista, mutta vasta viimeisinä aikoina on ilmoitettu teitä varten,

      jotka hänen kauttansa uskotte Jumalaan, joka herätti hänet kuolleista ja antoi hänelle kirkkauden, niin että teidän uskonne on myös toivo Jumalaan.”
      ‭‭1. Pietarin kirje‬ ‭1‬:‭17‬-‭21‬ ‭FB38‬‬

      ”Mutta kun aika oli täytetty, lähetti Jumala Poikansa, vaimosta syntyneen, lain alaiseksi syntyneen, lunastamaan lain alaiset, että me pääsisimme lapsen asemaan.”
      ‭‭Galatalaiskirje‬ ‭4‬:‭4‬-‭5‬ ‭FB38‬‬



      ”Kuinka siis on? Saammeko tehdä syntiä, koska emme ole lain alla, vaan armon alla? Pois se! Ettekö tiedä, että kenen palvelijoiksi, ketä tottelemaan, te antaudutte, sen palvelijoita te olette, jota te tottelette, joko synnin palvelijoita, kuolemaksi, tahi kuuliaisuuden, vanhurskaudeksi? Mutta kiitos Jumalalle, että te, jotka ennen olitte synnin palvelijoita, nyt olette tulleet sydämestänne kuuliaisiksi sille opin muodolle, jonka johtoon te olette annetut, ja että te synnistä vapautettuina olette tulleet vanhurskauden palvelijoiksi!

      Minä puhun ihmisten tavalla teidän lihanne heikkouden tähden. Sillä niinkuin te ennen annoitte jäsenenne saastaisuuden ja laittomuuden palvelijoiksi laittomuuteen, niin antakaa nyt jäsenenne vanhurskauden palvelijoiksi pyhitykseen.”
      ‭‭Roomalaiskirje‬ ‭6‬:‭15‬-‭19‬ ‭FB38‬‬

      • Anonyymi00011

        >>>>>Minä puhun ihmisten tavalla teidän lihanne heikkouden tähden. Sillä niinkuin te ennen annoitte jäsenenne saastaisuuden ja laittomuuden palvelijoiksi laittomuuteen, niin antakaa nyt jäsenenne vanhurskauden palvelijoiksi pyhitykseen.”
        ‭‭Roomalaiskirje‬ ‭6‬:‭15‬-‭19‬ ‭FB38‬‬<<<<
        ------------------
        "Myynyt"

        ”Mutta tisbeläiselle Elialle tuli tämä Herran sana: "Nouse ja mene tapaamaan Ahabia, Israelin kuningasta, joka asuu Samariassa. Katso, hän on Naabotin viinitarhassa, jota hän on mennyt ottamaan haltuunsa. Ja puhu hänelle ja sano: 'Näin sanoo Herra: Oletko sinä sekä tappanut että anastanut perinnön?' Ja puhu sitten hänelle ja sano: 'Näin sanoo Herra: Siinä paikassa, missä koirat nuoleskelivat Naabotin veren, tulevat koirat nuoleskelemaan sinunkin veresi'." Ahab sanoi Elialle: "Joko löysit minut, sinä vihamieheni?"

        Hän vastasi: "Jo löysin. Koska sinä olet myynyt itsesi tekemään sitä, mikä on pahaa Herran silmissä,

        niin katso, minä annan onnettomuuden kohdata sinua ja lakaisen sinut pois ja hävitän Israelista Ahabin miespuoliset jälkeläiset, kaikki tyynni.”
        ‭‭1. Kuningasten kirja‬ ‭21‬:‭17‬-‭21‬ ‭FB38‬‬


      • Anonyymi00012
        Anonyymi00011 kirjoitti:

        >>>>>Minä puhun ihmisten tavalla teidän lihanne heikkouden tähden. Sillä niinkuin te ennen annoitte jäsenenne saastaisuuden ja laittomuuden palvelijoiksi laittomuuteen, niin antakaa nyt jäsenenne vanhurskauden palvelijoiksi pyhitykseen.”
        ‭‭Roomalaiskirje‬ ‭6‬:‭15‬-‭19‬ ‭FB38‬‬<<<<
        ------------------
        "Myynyt"

        ”Mutta tisbeläiselle Elialle tuli tämä Herran sana: "Nouse ja mene tapaamaan Ahabia, Israelin kuningasta, joka asuu Samariassa. Katso, hän on Naabotin viinitarhassa, jota hän on mennyt ottamaan haltuunsa. Ja puhu hänelle ja sano: 'Näin sanoo Herra: Oletko sinä sekä tappanut että anastanut perinnön?' Ja puhu sitten hänelle ja sano: 'Näin sanoo Herra: Siinä paikassa, missä koirat nuoleskelivat Naabotin veren, tulevat koirat nuoleskelemaan sinunkin veresi'." Ahab sanoi Elialle: "Joko löysit minut, sinä vihamieheni?"

        Hän vastasi: "Jo löysin. Koska sinä olet myynyt itsesi tekemään sitä, mikä on pahaa Herran silmissä,

        niin katso, minä annan onnettomuuden kohdata sinua ja lakaisen sinut pois ja hävitän Israelista Ahabin miespuoliset jälkeläiset, kaikki tyynni.”
        ‭‭1. Kuningasten kirja‬ ‭21‬:‭17‬-‭21‬ ‭FB38‬‬

        >>>>>Hän vastasi: "Jo löysin. Koska sinä olet myynyt itsesi tekemään sitä, mikä on pahaa Herran silmissä,<<<<
        ---------------
        ”Mutta Eehudin kuoltua israelilaiset tekivät jälleen sitä, mikä oli pahaa Herran silmissä.

        Silloin Herra myi heidät Jaabinin, Kanaanin kuninkaan, käsiin, joka hallitsi Haasorissa. Hänen sotapäällikkönsä oli Siisera, joka asui Haroset-Goojimissa.”
        ‭‭Tuomarien kirja‬ ‭4‬:‭1‬-‭2‬ ‭FB38‬‬
        ------------------
        "....Silloin Herra myi heidät Jaabinin, Kanaanin kuninkaan, käsiin..."

        Teko synnissä elävän on kyseen alaista odottaa Jumalan varjelusta.
        Jumala ei siunaa syntiä. Siinä tilassa voi huutaa Herran puoleen apua saamaan , ehkä Hän auttaa mikäli avunhuuto on vilpitön?


        ”Ja israelilaiset huusivat Herraa, sillä Siiseralla oli yhdeksätsadat raudoitetut sotavaunut, ja hän sorti ankarasti israelilaisia kaksikymmentä vuotta.

        Mutta Debora, naisprofeetta, Lappidotin vaimo, oli siihen aikaan tuomarina Israelissa. Hänen oli tapana istua Deboran-palmun alla, Raaman ja Beetelin välillä, Efraimin vuoristossa, ja israelilaiset menivät hänen luoksensa oikeutta saamaan. Hän lähetti kutsumaan Baarakin, Abinoamin pojan, Naftalin Kedeksestä,

        ja hän sanoi hänelle: "Näin käskee Herra, Israelin Jumala: Lähde ja mene Taaborin vuorelle ja ota mukaasi kymmenentuhatta miestä naftalilaisia ja sebulonilaisia. Ja minä tuon sinun luoksesi Kiisonin purolle Siiseran, Jaabinin sotapäällikön, sotavaunuineen ja laumoineen ja annan hänet sinun käsiisi."”
        ‭‭Tuomarien kirja‬ ‭4‬:‭3‬-‭7‬ ‭FB38‬‬


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 64
      1032
    2. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      64
      1032
    3. 93
      817
    4. Mitä vuosimallia kaivattusi on?

      🤣🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      57
      803
    5. Kuinka hyvin te sopisitte

      Toisillenne vai sopisivatko ollenkaan? Mitä eroja
      Ikävä
      42
      668
    6. Jasmin vauhdissa

      Kyllä pitää Jassulla kiirettä, kun yhtenään menoa mun äidin, isäpuolen ja Markon kanssa Ossianin ollessa tietysti sulois
      Kotimaiset julkkisjuorut
      222
      640
    7. Vinkkiä miehelle

      Huomenna olen kuudesta eteenpäin kotona, yksin… Pääsetkö/uskallatko tutustua?
      Ikävä
      50
      588
    8. Joko uskallat.

      Huomenna nähdään.
      Ikävä
      40
      570
    9. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      66
      565
    10. Nainen joka haluaa miehen

      Näyttää sen selvästi. Hommaa minihameet, pitkät hiukset, laihduttaa ja on iloinen sekä aktiivinen.
      Ikävä
      79
      553
    Aihe