Kun joku pitää esillä aitoa sovituksen sanaa, ohjelmoitu papukaijajalauma aloittaa välittömästi iänikuisen kaakatuksensa kykenemättä edes sadasosasekunniksi pysäyttämään päänsä sisällä mylläävää hokema-automaattia ja sanomaan itselleen:
"Entä jos ottaisinkin tämän sovituksen sanan LÄHTÖKOHDAKSENI ja alkaisin lukea ja tulkita Raamattua SEN valossa ja SIITÄ käsin sen sijaan, että tyrmään sen lähtökuoppiinsa?"
Tämä on helvetin/tuhoutumisen (annihilaation) pelon jähmettämille aivoille lähes mahdoton suoritus.
Juuri tämä on saatanan nerokkain keksintö: ujuttaa Rooman kirkon kautta Raamattuun ajatus helvetistä/annihilaatiosta ja sen myötä raivopäisestä kostonhimoisesta Jumalasta, jonka raivopäisyyttä ja hulluutta tulee kutsua "pyhyydeksi".
Ja niin tämän opin sokaisema pelkurilauma pitää demonijumalansa tyytyväisenä puolustamalla helvettiä/kadotusta ja vastustamalla sovituksen sanaa, joka täydellisesti julistettuna kuuluu:
"Jumala oli Kristuksessa ja sovitti maailman itsensä kanssa eikä lukenut heille heidän rikkomuksiaan."
Tätä Tapahtumaa ei Isä Jumala tule koskaan kumoamaan, koska Hän itse sai sen Pojassaan aikaan - Pojassaan, joka Pyhän Hengen kautta antoi itsensä koko ihmiskunnan lunnaiksi.
Jumala ei itseään kieltää saata. Siksi koko maailman sovitus on varma asia.
Ne, jotka muuta väittävät, häpäisevät Jumalan luonteen.
Ainoa oikea sovituksen sana
5
103
Vastaukset
- Anonyymi00001
Ja HUOM!
Sovituksen sanan ja Jumalan luonteen häpäisy on jo täydellisesti anteeksiannettu ristillä.
SiksiKIN siitä olisi niin vaivatonta hankkiutua eroon; sillä ei ole lupa syyttää Jeesukseen uskovan omaatuntoa.
Mutta kuinka kukaan tajuaa hankkiutua eroon asiasta, jota ei pidä vääränä?- Anonyymi00002
Omatunto on sitä varten että ymmärtäisit tilasi
- Anonyymi00003
Anonyymi00002 kirjoitti:
Omatunto on sitä varten että ymmärtäisit tilasi
Sovituksen sana on MYÖS sitä varten, että ymmärtäisit tilasi. Mutta kun sinun täytyy oksentaa sovituksen sanan päälle, minkäs teet.
- Anonyymi00004
Anonyymi00003 kirjoitti:
Sovituksen sana on MYÖS sitä varten, että ymmärtäisit tilasi. Mutta kun sinun täytyy oksentaa sovituksen sanan päälle, minkäs teet.
Kaikki katkeruus ja kiivastus ja viha ja huuto ja herjaus, kaikki pahuus olkoon kaukana teistä.
- Anonyymi00005
Anonyymi00004 kirjoitti:
Kaikki katkeruus ja kiivastus ja viha ja huuto ja herjaus, kaikki pahuus olkoon kaukana teistä.
Erikoinen, mihinkään mitenkään liittymätön kommentti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1851559
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall2041481Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä441144Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad44846- 14720
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä30711Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21710- 36691
Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .20646Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46617