Munaa harmittaa: Lapsi ei oppinut espoolaisessa päiväkodissa suomea

https://www.hs.fi/pkseutu/art-2000012069422.html

Äiti juttelee pienen poikansa kanssa englantia kauppakeskus Isossa Omenassa Espoon Matinkylässä.

Äiti on Etiopiasta Suomeen vuonna 2008 muuttanut Mussa Muna. Hänen kolmesta lapsestaan nuorin, viisivuotias poika, kulkee äitinsä käsikynkässä kohti leikkipaikkaa. Haastattelu tehdään englanniksi, sillä kumpikaan heistä osaa suomea kovin hyvin.
13246
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

hih-kiitos moktar gubta aloituksesta

Äänestä
  • Se on minfossa Puntarina ja muutamana muuna munattomana raivoamassa maahanmuuttovastaisuudesta.

    1Äänestä

Syrjintä alkaa hiekka laatikolla eikä moni voi oppia suomea niin nopeasti. suomalaisetkin eivät osa edes englantia kunnolla vielä nykyään omaa kieltään hukanneet.

Äänestä
  • Mitäs jos ei ymmärrä numeroitakaan ?

    Kuten Moktar?

    1Äänestä

  • Ämmä ei itse viitsinyt eli halunnut opetella suomea, tietenkin syyttää muita ja suomalaisia ihan kaikesta. Istunut vain sen siveytensä päällä aikomatta tehdä yhtään mitään eatuksensa eteen. Riittäiskö tuo suomalaiselle naiselle? Olla niin maan perusteellisen siveellinen ettei mikään normaali toiminta tule kyseeseen, häh?

    Äänestä

18 vuotta Suomessa eikä ole oppinut. No joo, karvahattu on asunut koko ikänsä Suomessa, eikä vieläkään osaa.

1Äänestä

Munaa ei harmita yhtään. Tietää vaan mitä pitää sanoa. Tyytyväinen kun penskat ei integroidu. Lapset varmaankin huivit päässä tankkaa koraania. Täällä Kela ja valmius hypätä minne tahansa jos tulee äkillinen tarvis. Vaikka turvapaikka työltä.

Äänestä

Niin anteksii voitteko toistaa mikä teidän nimenne olikaan.

Äänestä
  • Musta Muna.

    Äänestä

Lapsi on oppinut, miten Kelasta ja Sossusta saadaan rahaa, siinä kaikki mitä tää porukka osaa.

Äänestä
  • Ja hyvin.

    Äänestä

Ei taida periytyä työnteon kulttuuri tässäkään nimenomaisessa tapauksessa. Kumma homma kun murjaaneista tehdyissä jutuissa ei koskaan edes sivuta työntekemistä, ammattia yms.

Äänestä
  • Ja näitä Mustia Munia riittää Suomessa…

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

https://www.hs.fi/pkseutu/art-2000012069422.html

Äiti juttelee pienen poikansa kanssa englantia kauppakeskus Isossa Omenassa Espoon Matinkylässä.

Äiti on Etiopiasta Suomeen vuonna 2008 muuttanut Mussa Muna. Hänen kolmesta lapsestaan nuorin, viisivuotias poika, kulkee äitinsä käsikynkässä kohti leikkipaikkaa. Haastattelu tehdään englanniksi, sillä kumpikaan heistä osaa suomea kovin hyvin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu