ja huutaa jos joutuu hakemaan 4 työpaikkaa, laskekaa
paljon saatte tukea jokaista hakemaanne työpaikkaa kohtaan.
Vassut on paniikissa
9
101
Vastaukset
- Anonyymi00001
Miten niin paniikissa? Voi myös hakea paikkoihin, joihin ei ole pätevyyttä.
- Anonyymi00004
Niiitä hakemalla voi pitkittää pummaamista aika pitkälle.
- Anonyymi00007
Aktiivimallin isänä pidetään Toimihenkilökeskusjärjestö STTK:n pääekonomistia Ralf Sundia. Hän oli yksi keskeisistä taustavaikuttajista ja ideoijista mallille, joka leikkasi työttömyysturvaa, mikäli työtön ei onnistunut osoittamaan riittävää aktiivisuutta työnhaussa tai koulutuksessa.Poliittisen vastuun mallin valmistelusta ja läpiviennistä kantoi tuolloinen Juha Sipilän hallitus, erityisesti silloinen työministeri Jari Lindström.Haluatko tietää tarkemmin:Miten aktiivimalli toimi käytännössä?Minkälaista kritiikkiä malli sai osakseen?Milloin aktiivimalli lopulta kumottiin?Kerro minulle, mihin näkökulmaan haluat syventyä!
- Anonyymi00002
Et ole ymmärtänyt kuinka asia meni ja menee. Vasemmistoliitto sekä SDP on koko älyttömyyden taustalla.
- Anonyymi00005
Persujen keksintö muuten oli alkujaan.
- Anonyymi00006
Anonyymi00005 kirjoitti:
Persujen keksintö muuten oli alkujaan.
Yli viisikymppisten haasteet työllistyä ovat olleet jo pitkään kuuma puheenaihe. Ongelmaan on haettu ratkaisukeinoja ex-työministeri Jari Lindströmin johdolla Konkarit töihin -hankkeella. Loppuraportti aiheesta julkistettiin tiistaina.
Haaste on todellinen, sillä työllisyysasteella mitattuna Suomi pitää Pohjoismaiden perää.
Työllisyysaste on meillä 71,2 prosenttia. Selvityshenkilönä toimineella Jari Lindströmillä on itselläänkin kokemusta työnhausta ministeripestin päätyttyä vuonna 2019.
– Ei entinen poliitikko eikä entinen ministeri ole kuuminta hottia työmarkkinoilla. Huomasin sen itse heti. Työnhaku oli vaikeaa.
– Meillä oli silloin jo lainsäädäntö, joka velvoitti hakemaan tiettyjä määriä paikkoja, että saa työttömyysturvaa. Kyllä minä ne velvoitteet täytin, mutta ei todellakaan ollut helppoa, Lindström muistelee.
"Tuijotetaan mieluummin sitä, mitä osaa"
Lindström nostaa asenteen suurimpana esteenä yli 55-vuotiaiden työllistymiselle.
– Meidän pitää päästä pois siitä, että tuijotetaan ikää. Tuijotetaan mieluummin sitä, mitä ihminen osaa ja millainen kokemus hänellä on, Lindström sanoo.
Selvitystyössä Lindström työryhmineen törmäsi myös ikärasismiin: se on Lindströmin mukaan todellinen ilmiö työmarkkinoilla.
–Jollekin voidaan sanoa ihan suoraan, että sinä olet tähän liian vanha. Taustalla voi myös olla se, ettei kerrota hakijalle syytä, miksi häntä ei kutsuta haastatteluun.
– Ei kerrota syytä, miksi sinua ei tähän valittu niin ihminen alkaa itse miettiä, että tämähän johtuu varmaan siitä, että olen jo tämän ikäinen. Se ei välttämättä ole johtunut siitä (iästä), vaan osaamisessa saattaakin olla puutteita, Lindström toteaa. - Anonyymi00008
Anonyymi00005 kirjoitti:
Persujen keksintö muuten oli alkujaan.
Kyllä sekä Keskustan. Silti kävi niin, että Marinin hallitus teki päätöksen. Mitä tuosta voi muuta ajatella kuin että äänestäminen ei hyödytä? Samaa saastaa kaikki puolueet.
- Anonyymi00003
Persu näyttää aamuyöllä saapuneen baarista.
- Anonyymi00009
Ei työttömät saa baarista tänä pänä juomia irti, kympin kustantaa kipale. Taisi vetää K-menuja kotona tai spurgujen mestoilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1791756
- 108987
- 94874
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa19683- 51655
ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann41567Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m164523Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..45518Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä24475Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;193466