Tunnusluvun näppäiltyä siihen kiertyy puoliympyrän muotoinen - sateenkaarikuvio! Itsetuntoni on koetuksella tuossa...nngh!
Uskallatkos kirjautua MobilePay-tilillesi...?
Anonyymi-ap
1258
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Mihin tuommoista tarvitsee?
Jos waekka maxamiseen...tai ihawwuan eurojen lähettämiseen kawerille/towerille.
Niin, ilmeisesti luottotiedottomille tarkoitettu apuväline? Kun ainakin minä olen tottunut maksamaan kaupoissa sellaisella muovilätkällä jo 1980-luvulta saakka, ja jos on tarvinnut rahaa siirtää, niin sitten pankkitunnuksilla tilisiirtona, jotka nekin menevät nykyään jopa reaaliajassa perille ainakin EU:n alueella.
Olette aivan oikeassa, hyvä herra.
Mutta kaikki eivät halua antaa tilinumeroaan, ja tilisiirto altistaa huijaukselle, koska vastaanottaja (!) ei tunnistaudu, kuten MobilePayssa.
Nykyään riittää tunnistautumiseen vastaanottajan nimi. Pankin systeemi vertaa tilinumeroa sen oikeaan omistajaan. Case closed.
Asia vilpitön.
Ilmeisesti tämä: https://www.mobilepay.fi/news/rakkaus-kuuluu-kaikille-2026
Itse laittaisin palutetta jos olisin asiakas.
AI vastasi, että tunnus näkyy 1.-30. kesäkuuta .
Logossa voisi olla myös vaihtoehtoisesti vaikka joka toinen päivä, musta tekopatukka ja joku mies kampeamassa sitä hanuriin.
Älkää lähtekö noihin mukaan, konnat aina edellä. Tavallinen maksu pankkikortilla/etämaksu ja cash is king, käyttäkää tota viimeksimainittua.
Yhtä ihmisryhmää tyrkytetään kaikkialle. Sairasta.
Käteinen paras - hamstratkaa sitä kotiin läjäpäin. Saamarin kiva olo tulee, kun on oikeasti rahaa.