Digilaitteissa on jotain mitä analogisissa oli paremmin

Portaaton äänenvoimakkuuden säätö, 1 digilaitteen pykälä lisää, ääni huutaa,
1 vähemmän, ei kuulu.

Semmoinen pyöreä säädin siis sivuun kun olisi?
5<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Jos haluat portaatonta säätöä – se on mahdollista
Monissa sovelluksissa ja käyttöjärjestelmissä on piilotettuja keinoja:

Windows: Shift + rulla tai kolmannen osapuolen työkalut (esim. EarTrumpet)

Android: kehittäjäasetuksista voi lisätä askelmääriä

iOS: ei virallisesti, mutta jotkin sovellukset tarjoavat omat liukusäätimet

Jollain kikkailuilla saisi mutta parempi antaa olla..

Äänestä
  • Jos puhelimessasi ei ole tuota asetusta, voit käyttää sovellusta, joka lisää äänenvoimakkuusaskelmia tai tekee säädöstä lähes portaatonta.

    Hyviä vaihtoehtoja:

    Precise Volume
    Volume Styles
    Fine Volume Control
    Wavelet (kuulokkeille)

    Näillä voit saada:

    100–150 askelta

    liukusäätimen, joka toimii käytännössä portaattona
    erilliset profiilit kuulokkeille, BT-laitteille ja kaiuttimelle

    Noin, problem more solved.

    Äänestä

En ole havainnut tuollaista ongelmaa. Onkohan liian halpoja laitteita?

Äänestä
  • Ei halpa ole mutta jalkapalloa kun kattoo puhelimesta, ukko huutaa koko ajan, nyt olen jo tottunut siihen volume mikä on.

    Äänestä

Tuosta tuli mieleen mutkan kautta:

Vuonna 1969 ilmestyi ERT (Elektroniikka-Radio-TV)-lehdessä Tapio Köykän artikkeli Katkoäänien rikkoutuminen äänentoistossa jossa hän osoitti omien havaintojensa pohjalta että transistorivahvistimia käyttäneiden äänentoistolaitteiden huono äänenlaatu johtui katkoäänien eli transienttien särkymisestä. Myöhemmin vuonna 1974 Matti Otala osoitti TIM-särötutkimuksissaan Köykän havainnot paikkansapitäviksi.”

https://www.facebook.com/groups/puhettavaasasta/posts/1991345614226759/

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Portaaton äänenvoimakkuuden säätö, 1 digilaitteen pykälä lisää, ääni huutaa,
1 vähemmän, ei kuulu.

Semmoinen pyöreä säädin siis sivuun kun olisi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu