Hufvudstadsbladetin juttu kertoo, että kirkkohäiden suosio on romahtanut jo 40 prosenttiin. Siviilivihkimisten suosio jatkaa kasvuaan.
https://www.hbl.fi/finland/fler-valjer-att-gifta-sig-i-bole-an-i-kyrkan/
https://eroakirkosta.fi/
https://www.hbl.fi/finland/fler-valjer-att-gifta-sig-i-bole-an-i-kyrkan/
https://eroakirkosta.fi/
Vastaukset 6
Vanhimmat
Valtio on härskisti yrittänyt vaikeuttaa siviilivihkimisen saamista sulkemalla toimipisteitä, joissa vihkimisen voi saada. Nähtäväksi jää, onnistuuko tavoite, tuskinpa ainakaan pitkällä aikavälillä.
Siviilivihkiminen on joka tapauksessa helpompi, halvempi ja vähemmän vaivaannuttava tapa hoitaa vihkiminen kuin kirkkohäät. Ja juhlasta voi myöhemmin tehdä enemmän omannäköisen, tai olla juhlimatta.
Yli 100 uskonnollisella yhdyskunnalla on vihkimisoikeus, mutta niiden yhteenlaskettu osuus on pieni. Uskonnottomien järjestöille olisi kiva sada vihkimisoikeus, niin kuin Islannissa, Norjassa ja Ruotsissa on.
Myös vapaita siviilivihkijöitä, juristeja, olisi hyvä nimittää.
Vuonna 2025 kirkollisten vihkimisten osuus avioliitoista oli 36,1 prosenttia.
https://kirkontilastot.fi/viz.php?id=298
Mistähän HBL:n luku 40 prosenttia on peräisin? Pitäisikö pyytää oikaisua?
Tässä on koko taulukko: https://pxdata.stat.fi/PxWeb/pxweb/fi/StatFin/StatFin__ssaaty/121l.px/
"Kirkkollinen", sisältää mm. juutalaisen seurakunnan vihkimiset: 38,4 %.
Siviilivihkiminen (jota voi seurata avioliiton siunaamisrituaali): 53,4 %.
"Tuntematon", esim. vihitty ulkomailla: 8,2 %.
Kirkon tilastosivu on rikki, joten en näe paljonko oli evlut vihkimisiä. Joka tapauksessa prosenttiosuuksiin tulee melko isokin ero sen mukaan miten lasketaan. "Yli 50 % siviilivihkimisiä" ei ole niin paljon kuin "Alle 40 % kirkollisia vihkimisiä." Joka tapauksessa luku on laskenut aivan toista vauhtia kuin kirkon jäsenyys.
Tilastoista vielä sen verran, että 1. avioliittonsa solmivilla miehillä rajapiste on ilmeisesti aika tarkkaan 30 vuotta. Sitä nuoremmilla vielä kirkollinen ohittaa suosiossa maallisen, vanhemmlla päinvastoin.
Alle 20-vuotiaita avioituu tosi vähän. Heistä yli kaksi kolmesta valitsee kirkollisen vaihtoehdon. Vähän veikkaan, että siinä porukassa maallisesti vihityistä iso osa on vaikka helluntailiikkeen yhdistysmuotoista puolta, ja liitto kuitenkin siunataan uskonnollisin menoin.