"Evoluutioteoria on oletusta ei kokeellista näyttöä,"
Opastaa päivystävä kreationisti toisessa säikeessä.
Tässä mietittävää:
https://www.youtube.com/watch?v=plVk4NVIUh8
Kyseessä siis Harvard Medical Schoolin kuvaama video, jossa näkyy bakteerien evolvoituminen yhä voimakkaammin antibioottiresistenteiksi n. 11 vuorokauden aikana.
3776 kommentin joukosta poimittua:
"Kun olin kreationisti, sanoin aina, etten uskoisi evoluutiota ennen kuin joku tallentaisi sen kameraan. En koskaan uskonut näkeväni päivää, jona joku oikeasti tekisi sen." - käännös Google.
Nyt odotamme päivystävän kreationistin kommenttia asiasta.
Video kreationistille
12
98
Vastaukset 12
- Anonyymi00001
Olen evoluution silminnäkijä!
Onko Juutuubissa videota, josta tyhjästä ilmestyy kymmenen biljoonaa solua ja ne Jahven mahtikäskyllä järjestäytyvät toimivaksi kaniiniksi? - Anonyymi00002
Mielenkiintoista, ettei kreationistimme ole vielä ehtinyt katsoa videota vaikka hän on tämänkin viestin jo lukenut. No, odotellaan vielä ennen kuin tehdään johtopäätöksiä.
- Anonyymi00003
Ehkä kreationisti käyttäytyy kuin katolisen kirkon edustajat, jotka kieltäytyivät katsomasta Galileo Galilein kaukoputkeen, kun Galilei yritti puolustaa näkemystään, että Jupiterilla on kuita, toisin kuin erehtymätön Raamattu väitti (sittemmin Raamatun ikuinen totuus on tulkittu toisin). Galilei luuli, että pakkohan häntä oli uskoa, kun kuut voi kaukoputkella jokainen nähdä. Mutta hän ei ymmärtänyt uskon voimaa: älä silmä pieni katso mihin vain.
Anonyymi00003 kirjoitti:
Ehkä kreationisti käyttäytyy kuin katolisen kirkon edustajat, jotka kieltäytyivät katsomasta Galileo Galilein kaukoputkeen, kun Galilei yritti puolustaa näkemystään, että Jupiterilla on kuita, toisin kuin erehtymätön Raamattu väitti (sittemmin Raamatun ikuinen totuus on tulkittu toisin). Galilei luuli, että pakkohan häntä oli uskoa, kun kuut voi kaukoputkella jokainen nähdä. Mutta hän ei ymmärtänyt uskon voimaa: älä silmä pieni katso mihin vain.
Uskon voima perustuu juuri siihen, että kieltäydytään näkemästä ja demonisoidaan ne, jotka katsovat ja näkevät.
https://www.youtube.com/watch?v=1i1F3cckrbg
- Anonyymi00004
Youtubessa oli ainakin muutama vuosi sitten myös video, jossa näytetään nopeutettuna tallenteelta kuinka yksisoluinen bakteeri kehittyy monisoluiseksi, tapahtuma jonka kreationistit väittävät olevan mahdoton.
- Anonyymi00005
Jokohan tänään kretumme uskaltaa katsoa miten evoluutio toimii..
Tämä apina hänen selässään syö häntä kuin lihansyöjäbakteeri.. - Anonyymi00006
On selvä asia, että jos bakteereiissa on variaatiota jo alun perin, niin silloin vain ne, jotka kestävät paremmin antibiotiikkaa, selviävät, ja niiden joukossa on joku yksilö, joka kestää vielä enemmän antibiotiikkaa, jne.
Ei siinä ole kysymys uudesta ominaisuudesta, vaan niiden varianttien lisääntymistä, jotka jo alkuperäisessä kulttuurissa olivat kestävämpiä lääkityksen suhteen.
On tunnettua, että monipäiväiset antibiotiikkakuurit edistävt vastustuskykyisten bakteerien pääsemistä lisääntymään toisten poistuessa kentältä.
Siksi olisikin parasta ottaa vain niin paljon nantibiotiikkaa, että pääsee pahimman vaiheen yli, ja keho hoitaa loput.
On tehty tutkimuksia Grönlannissa sieltä löytyneistä jäätyneisttä jäännöksistä, ja on löydetty sieltäkin resistenttejä bakteereja, vaikka nämä ovat jäätyneet ennen antibiotiikan keksimistä.
Resistenssejä bakteereja on siis jo ennen antibiotikan käyttöä.
Ja tämä paljo antibiotiikka on suuri ongelma maissa, missä sitä on käytetty vapaasti. Joissakin paikoin jopa joka toinen on valmiiksi resistentti tavallisille antibiotikoille.- Anonyymi00007
Nauramatta enempää näille uusille lääketieteellisille termeille, tämä höppänä ei edes ymmärrä kuvailevansa evoluutiota. Eli - se onkin tuo sana "evoluutio", minkä käyttö on kiellettyä, koska hänen "terveessä ja normaalissa" mielessään evoluutio ei ole luonnossa havaittu ilmiö vaan ateistien keksimä ideologia, joka sallii pervoilun :D.
"Resistenssejä bakteereja on siis jo ennen antibiotikan käyttöä."
Niin, mistähän ne bakteerit saattoivat aavistaa antibioottien keksimisen? :D. - Anonyymi00009
Nillityksessäsi haisee epätoivo kun valheeseen uskovana yrittät todistaa itsellesi ettet uskoisikaan valheeseen.
Ensimmäinen vihje sepustuksesi kelvottomuudesta on kysymys, miksi bakteerien kasvu pysähtyi joksikin aikaa rajalle, jossa antibiootin määrä nousi? Jos ominaisuus oli jo olemassa miksi rajat näkyivät kasvun "nykimisenä"?
Lopullinen armonlaukaus selittely-yrityksillesi annetaan videon lopussa, jossa oli analysoitu mitkä mutaatiot olivat kunkin hyppäyksen "nextille levelille" mahdollistaneet. Vai etkö katsonut videota loppuun? Kasvoiko Jeesus-ahdistus niin että piti jättää kesken?
- Anonyymi00008
Evoluutio on todistettu Fakta.
Kaikki µskonnot ovat kuolemaa pelkäävien
ihmisten keksimiä. - Anonyymi00010
Kreationistit eivät tajua, että uudet ominaisuudet syntyvät varianttien kautta. Vanha geeni kopioituu, kopio kerää mutaatioita, kopio saa uuden tehtävän, tuloksena uusi ominaisuus. Uudet geenit eivät synny täysin tyhjästä, mitä he vaativat tapahtuvan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa751679- 241186
Kemijärvellä vesionnettomuus
Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as321083Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu134916Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.189826- 64694
Olipa yllätys
Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo192619On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit79608- 49571
- 71567
Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä
Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,32518- 55517
- 57502
Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?
Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.25457- 34434
Kai sä mies ymmärrät..
..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast28432- 33423
- 40417
- 16409
- 82398