Voiko proteiini myös lihottaa?
Sain pudotettua kuukaudessa kaksi kiloa mutta taitaa olla että yksi kilo tullut lisää juhannuksena.
Grillipihvejä ja punaista heraa syönyt. Ne nostattaa tiemmä elopainoa.
Ei paha painonnousu toisaalta. Joulu on myös toinen ajankohta vuodessa jolloin paino aina nousee kilon tai kaks.
Toisaalta kyllä tämä hieman pettymys ja turhauttavaa koska painoa ei ole helppo pudottaa alas vaikka söisin paljon kasviksia koska kokeiltu on sitäkin. Toki on se paino pudonnut kaksi kiloa mut nyt tainnut kilo tulla , yksi kilo tullut takaisin. Ollaan kohta samassa pisteessä mistä lähdin.
En hauku isääni koska isäni on hieno isä/ihminen mutta turhauttavaa kun hän kantaa kaupasta välillä kotiin tuollaisia tuotteita mitkä lihottaa.
Eihän mun tarvis syyä niitä mutta jos isä olisi yhtä kovasti panostamassa painonpudotukseen kuin minä niin ei hän silloin kanna kotiin tuollaisia tuotteita.
Hoitaja(sydänhoitaja) on sanonu hänelle monta kertaa että pitää panostaa ruokavalioon muttei ainakaan isä näy piittaavan niin paljoa . Isällä verisuonet tukkeutuneet kaks kertaa ja jouduttu tekkeen pallolaajennus kax kertaa.
Grillipihvit ei ole hyvä vaihtoehto välttämätä = suone4t voi mennä tukkoon ja niis kuten sanoin taitaa olla myös korkea määrä proteiinia.
Nyt päätin ; en syö enää kuin yhden grillipihvin että tuolla pakastimessa on 4 isoa lootaa grillipihvejä joissa jokaisessa paketissa on 4 grillipihviä.
Juhannusherakeitto saa olla mun osalta myös että sanoin äsken isälle että minä en ainakaan syö. Se myös kovettaa vatsan eli ummetus joten on mahdollista että ummetuksen takia paino on yhden kilon noussut koska uloste ei meinaa tulla ulos. On täysi olo hieman.
Pitääkö mun luovuttaa vai jatkaa taistelua painonpudotuksen kanssa? Miltä tilanteeni näyttää? Osaako joku neuvoa tai kannustaa?
Onko peli menetetty mun geeneillä koska ei meinaa paino pudota vaikka kovasti tehny töitä sen eteen? Vai näyttääkö teistä siltä että en tee tarpeeks töitä sen etehen koska esim nyt juhannuksena grillipihvejä noin 4 syönyt ja sitä punaista heraa(siinä on tietääkseni rasvaa aika paljon).
Enkö osaa sitten pysyä pois tällaisesta vai saako teijän mielestä juhannuksena tällaisia syyä??
Kova työ jonka tein jonka seurauksesta onnistuin pudottamaan 2 kiloa painoa niin melkein se työ on mennyt nyt hukkaan.
Pitääkö vaan jatkaa kovaa työtä?
Huomaan että roppa on hieman kiinteytynyt että kova pyöräily on kiinteyttänyt roppaani. Lihaksia tullut ja läskiä lähtenyt hieman pois jaloista ja vatsasta. Vatsa on hieman pienentynyt mutta vaaka , se tuo vaaka näyttää lukemia sellaisia johon ei täysin tyytyväinen voi olla. Oma vika kun nyt juhannuksena...
Otanko liian tosissaan nämä asiat? Stressaanko liikaa?
Jos yksi kilo tullut lisää, onko se näin kauhea asia teijän mielestä?
Mulla on lihasmassageenit niin sen takia mä en pysty nii helposti pudottamaan painoa.
Kuulostaako selittelyltä&tekosyyltä kun vetoan lihasmassageeneihini?
terveisin Juha (ikiliikkujaksi sanottu mua)
Grillipihvi jossa 5.5 prosenttia rasvaa mutta mikähän on siinä proteiinin määrä?
15
<50
Vastaukset 15
- Anonyymi00001
Varmasti olisin nyt 1-2 kiloa painavampi jos en olis täsä viikon aikana tehnyt kolmea yli 10 kilometrin pituista pyärälenkkiä ja eilinen 9 km;n pituista kävelylenkkiä.
Niiden ansiosta paino ei kuitenkaan liikoja noussut.
Oon syönyt siis paljon kasviksia. Kasvispainotteinen ruokavalio ollu mulla vähän yli kuukauden.
Ei meinaa näkyä vieläkään puntarilla niin hyvin että oisin tyytyväisempi. Toki kun kax killoo lähti pois, olin ihan tyytyväinen mutta harmittaa hiema kun kilo tullut lisää mut kyl mää luulen että saan sen kilon pois tässä 1-2 viikon aikana tai kuukauden aikana kun muistaa vaan sen ettei enää syö noita tuollaisia ja harrastaa hikiliikuntaa ja ne kasvikset että niitä pitää niiden syömistä jatkaa ja niin aionkin.
Monet asiantuntijat taitaa sanua että ei kannatakaan pudottaa painoa liian nopeaa alas. Mä kuulun siihen koulukuntaan jotka pudottaa painoa hittaammin alespäin.
Toki mun geeneillä se on aika hidasta välillä. - Anonyymi00002
Mul on aina painonpudotus-operaatiossa tekeny jojoliikettä että kun paino tippuu esim kax killoo niin se nousee myös herkästi että ei tarvi kuin hyvin vähän lipsua epäterveellisemmän ruoan puolelle niin heti nousee. En usko että kaikilla nousee näin herkästi paino koska luulen tämän selittyvän geeneillä vai uskotteko geenipointtiini ollenkaan?
- Anonyymi00003
Kertooko tuo lipsuminen siitä etten ole täysin 100%;sti sitoutunut painonpudotukseen?
- Anonyymi00004
Ainakin liikuntaa teen melkein koko ajan . Muun muassa hikiliikuntaa ja yleensä koko ajan syön terveellisesti mutta sitten saatan käyvä pitsalla muutaman kerran vuodessa. Ja sitten juhannus ja joulu jolloin tulee syötyä sellaista ruokaa joka ei ole terveellisimmästä päästä ja sitten on syntymäpäiväjuhlat (minun, isäni ja veljeni lapsien jolloin tulee otettua täytekermakakkua).
Ajattelin ehkä etten ota täytekakkua veljeni lasten synttäreillä. Isän synttäreillä ajattelin ottaa kakkua mutten liikaa. Isä täyttää ensi kuussa 76v. Tai voi olla niin että en valmista kakkua ollenkaan että isä ja hänen ystävä saavat syyä siellä kermatäytekakkua.
Pitää kysyä isältä mitä mieltä hän on asiasta.
Joulu etenkin aiheuttaa pientä stressiä aina kun on joulukinkut jonka isän on pakko saada ettei mulla ole sanavaltaa siihen eli minä olen ehdottanu että emmekö voisi ostaa vaikka pikkukinkkurullan . Se pitää aina olla joku 5-7 kiloinen joulukinkku. Viime jouluna en muistaakseni syönyt kinkkua erityisen paljoa. Onhan se hyvää.
uskoisin jos asuisin yksin niin söisin vielä tarkemmin ettei tulisi tällaisia joulukinkkuja hommattua.
Noin pari hampurilaista vuodessa tulee myös syötyä.
suklaata ei oikeastaan ollenkaan eikä karkkia. Eikä muita herkkuja. Juhannuksena juhannusheraa. Pääsiäisenä pääsiäispashan valmistan(se on tosi hurja kaloripommi). Mut sitä syönkin aina tosi pieniä määriä maltillisesti ja viime pääsiäisenä tein sitä pienemmän määrän valmistin.
Alkoholia en käytä ollenklaan enkä tupakoi.
- Anonyymi00005
mut onko noi herkkujen määrät yhden vuoden aikana liian suuria mulla? Ei käsittääkseni koska jos syö ainoastaan täytekakkua noin 3-4 kertaa vuodessa , ei kai se paljon voi olla mut oisko parempi ettei söisi ollenka??
Ja 3 pitsaa vuodessa niin ei se voi olla paljon.
2 hampurilaista vuodessa = ei ole paljon se.
Pääsiäsipasha kerran vuodessa ja pikkuannos valmistettuna= ei pitäs olla paha juttu.
juhannushera juhannuksena. Sisältää rasvaa tietääkseni aika paljon tai en ole varma.
Joulukinkku jouluna.
Onko kokonaiskuorman määrä teidän mielestä suuri että pitäskö mun vielä rajoittaa syöntiäni??
käsittääkseni nuo lukemat ei ole suuria. Eri asia jos joka kuukausi kerran vetäisin mättöpitsaa tai hampparia niin olisi huonompi juttu. Mutta esim 3-4 pitsaa vuojesa ei voi olla paljon.
Tiijän täällä palstoilla on myös ihmisiä&painonpudottajia jotka taitaa olla niin tarkkoja koska ette taija syyä ollenkaan vuoden aikana pitsaa, pashaa, juhannusherakeittoa ja joulukinkkua , onko näin?
Pitäskö mun tehdä samoin kuin te? - Anonyymi00006
Kyl mä sen täytekakun isälle valmistan kun täyttää 11.7 vuosia niin kyllä mä valmistan sen muttei mun ole pakko syyä sitä.
Sama asia jouluna joulukinkun syönti ettei tarvi turhan paljoa sitä syyä mässäillä.
Ja veljen lasten synttäreillä en ota sitä kakkua. - Anonyymi00007
Ahdistuneisuus-häiriö kun minulla niin se ahdistaa jonkun verran jos paino nousee.
- Anonyymi00008
2 kiloa lähtee aika nopeasti kun nestettä poistuu kehosta ja päinvastoin, 2kg tulee nopeasti kun nesteyttää paljon.
Aika hukassa olet jos seuraat tuolla tavalla painon pudotusta.
Seuraa useamman kuukauden ja laske keskiarvo niin saat selville paljonko on oikeasti tullut muutosta kuukaudessa.
Itse tarkistan painon muutaman kerran vuodessa.- Anonyymi00009
noh vuonna 2025-2026 välisenä aikana en seurannu painoani vaakalla ja sitten ohoh hups 3 kiloa olin lihonnut.
Nyt olis aikomus seurata painoa kerran tai kahdesti kuukaudessa. - Anonyymi00010
mul on aina sama ajankohta eli punnitsen itseni aamulla tyhjällä vatsalla. Käytän myös samaa puntaria. Tänään lukema näytti 94 -95kiloa eli liika-paljon kun oon 175cm pitkä. Toinen puntari näyttää vähemmän eli 90kg. Alan käyttämään sitä puntaria joka näyttää enemmän.
Silti moni sanoo mua sopusuhtaiseksi ja enkä kuulemma näytä 95kg:a painavan näköiseltä&kokoiselta vaan paljon hoikemmalta.
Lihasmassa-geenit? Liikunta kiinteyttää heti roppaa ja tulee raskasta lihasmassaa= huomattu o!
nyt kun liikkunut niin roppa kiinteytynyt kun mm pakaroista ja reisistä lähteny läskiä mut tilalle tullu raskasta lihasmassaa. Maha pienentynyt. Ei näy silti oikein puntarilla vielä suurempana painonpudutoksena mutta ehkä oon liian hätäinen että vaadin heti tuloksia. Olen noin vähän yli kuukauden ollut painonpudotus-operaatiossa. Olen alkanu syömään paljon kasviksia. Kuukaudessa lähti poies 2 kiloa mutta nyt juhannuksena tuli kilo lisää painoa. Voi tosin tuo kilon lisäpainon tulo johtua ummetuksesta kun oon ollut ummetuksella juhannusherakeiton syönnin seurauksesta koska juusto kovettaa mahaani jolloin kun on ummetus piällä niin ei tule ulostetta vaan maha alkaa pömpöttämään ja on täysi olo.
- Anonyymi00011
Jouluna ja juhannuksena saa syödä mitä vain. Mutta! Mutta eihän nyt vielä ole kunnolla juhannuskaan ja silti olet jo syönyt 4 grillipihviä!
Huomenna syöt vain kaksi perunaa ja kaksi mansikkaa, jos aiot laihtua. Entäs juomat? Ei sitten ainakaan alkoholipitoisia!- Anonyymi00012
taisin sannoo väärin. Juhannuksen alla oon syöjny juhannuskeittoa mut panin pakkaseen koska se on niin rasvaista että kiloja alkaa tulla varmasti (vaikka kuinka hikiliikuntaa tekisit) . Grillipihvistä nyt en ookkaan varma milloin sitä söin. En ainakaan oo tainnu 3-5 päivään syyä. Noin 4 grillipihviä syönyt tässä 2 viikon aikana. En samana päivänä 4 grillipihviä. Yksi grillipihvi päivässä.
Huomenna kuin myös tänään syön kevyesti. Verilättyjä ja puolukkahilloa söin. Aamupalan kaurapuuroa. Ajattelin illaksi keittää parit kananmunat ja ruisleipää pari kappaletta.
Noin 5 palaa ruisleipää syön vuorokaudessa. Perunan ja makaroonin syönti on vähentynyt paljon. Makaroonin syönti vähentynyt huomattavasti. Perunaakin vähentänyt etten joka toinen päivä syö sitä. Kasviksia syön paljon. - Anonyymi00013
yhdentoista aikaan lämminaterialla söin hernekeittoa jonka tuunasin vähärasvaisella naudanjauhelihalla.
- Anonyymi00014
Anonyymi00013 kirjoitti:
yhdentoista aikaan lämminaterialla söin hernekeittoa jonka tuunasin vähärasvaisella naudanjauhelihalla.
sen jälkeen tein 16km;n pituisen pyärälenkin. Eilen tein 9km;n pituisen kävelylenkin jossa vaihtelin tempoa eli saatoin 3-5 minuuttia putkeen kävellä ylinopeaa ja sitten palauttelin toiset 3-5 minuuttia ja noin 4-5 sarjassa tein ja loppumatka pääosin rauhallista kävelyä. Alkumatka &verryttely nopeaa kävelyä.
- Anonyymi00015
en juo alkoholia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?251935- 128875
Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.126665- 54598
Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa
Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv90575- 65541
Jos selviäisi että kaivattusi
Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan88540- 42525
Päivän aivopieru Trumpilta
Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko64520Jokin ei täsmää
Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi299512- 12497
Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?
Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v9483Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?
Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas26474Toivotko vielä viestiä
Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.36472Kuka kaipaa T m?
Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota32451Miksi jotku naiset on niin tyhmiä
Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä51425- 58422
- 41416
S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi
Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan9407Jätä jo se puolisosi, mun kanssa kilpa-asetelma on tuhoisa.
Eikä hän tule sitä voittamaan. Myöskään missään vanhassa ei kannata roikkua, koska ei uskalla kohdata muutosta, hyvät as27406