Olisi hyvä tietää minkä yrityksen lasit ja asennukset kyseessä näissä kaikissa putoamisonnettomuuksissa. Uskaltaako lapsia päästää ollenkaan parvekkeelle joissa lasitus?
Parvekelasien turvallisuus
5
<50
Vastaukset
- Anonyymi00001
Onnettomuudet voi estää sillä että on asennettu metalliprofiili vaakasuoraan noin puoliväliin lattian ja kaiteen korkeudesta.
- Anonyymi00002
Onnettomuudet voi välttää kun ei osta asuntovaunuilla liikkuvien suviseura-yritysten ylimielisiltä jäseniltä yhtään mitään. Lupaukset on kovia mutta takuita hoidetaan vain pitkällä hiljaisuudella toivoen että kyllä se asiakas kyllästyy lopulta valittamiseen kunnes takuuaikakin umpeutuu.
- Anonyymi00003
Kukaan järkevä ja ajatteleva ihminen ei rakenna parvekkeen seinää jossa ei ole kestävää rakennetta ja metallista runkoa joka on verhoiltu kokonaan esim pellillä. Siitä ei mene läpi ihminen koskaan läpi ja pysyy kunnossa pisimpään tekemättä mitään.
Nämä rakenteet joissa ei ole runkoa tai on isoja aukkoja jotka on peitetty lasilla tai jollakin levyllä niin ne ei ole koskaan turvallisia ja estä putoamista jos joku kaatuu tai joku tönäisee toisen.
Ne ihmiset jotka on Suomessa määrittelee rakentamista ja millainen pitää olla. Eivät ymmärrä ja tai tee töitänsä, vie asioita eteenpäin. - Anonyymi00004
Suomessa ei ole yhtään turvallista kerrostaloa jos se etuosan alapuoli on verhoiltu lasilla tai kuitulevylllä.
- Anonyymi00005
Tottakai uskaltaa, kunhan se lasituksen alareuna on kaiteen päällä, eikä lattian korkeudella!
Parvekelasitus on täysin turvallista.
Lasituksen käyttö kaiteena pitäisi olla rikollista, muttei ole, vaan syyttäjä on jo yhdessä tapauksessa tehnyt syyttämättäjättämuspäätöksen, perusteella ettei ole näyttöä tahallisuudesta tai tuottamuksellisuudesta. Vaarallisen rakenteen tekeminen on siis Suomessa laillista, eikä suunnittelijoilla ole mitään vastuuta, kun joku seurauksena kuolee. Lasi on vaarallinen materiaali jos rakenteen pitää kestää iskuja kaikissa lämpötiloissa, ja auringon säteilylle vuosikausia altistuneena. Siihen tunnetusti muodostuu lämpöjännityksiä, kuten monissa autojen tuulilaseissakin on nähtävissä, myös konepellin alapuolisissa osissa jonne ei ole koskaan kohdistunut iskuja. Parvekkeiden kaiteina käytetyt lasit eivät ole lujempia materiaaleja kuin autojen tuulilasien materiaalit, vaan jopa heikompia!
Kaikki lasimateriaalit eivät todellakaan ole yhtä lujia, vaan erot ovat varsin suuria.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad971615- 541083
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että4201031- 166952
- 57782
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän126762- 51698
- 79680
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä38655- 57651