Miksi muut ministerit eivät puutu järjestöhuijauksiin

Anonyymi-ap

Suomessa on 12 ministeriötä, jotka kaikki myöntävät avustuksia yhdistyksille. Rehellisiä ja vastuunsa kantavia ministereitä näkyy olevan vain yksi, Rydman.

11 huijariministeriä ei ole puuttunut ministeriöidensä jakamiin järjestöjen avustuksiin.

Miksi ei?

26

73

    Vastaukset 26

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Ympäristöministeriö muun muassa:

      Myöntää harkinnanvaraisia valtionavustuksia luonnonsuojelu-, ympäristö-, asunto- ja rakennusalan järjestöjen toimintaan ja virkistysalueiden hankintaan.
      Myöntää valtionavustuksia tutkimus- ja kehittämishankkeisiin.

      • Anonyymi00027

        Ministeriöihin on pesiytynyt huijaridemareita. Puhdistus kestää hetken, ennen kuin vihervasurivarkaat saadaan kuriin..


    • Anonyymi00002

      Työ- ja elinkeinoministeriön (TEM) hallinnonalalla valtionavustuksia myönnetään hallitusohjelman mukaisesti muun muassa taloudellisesti, sosiaalisesti ja ekologisesti kestävää kasvua, työllistymistä sekä kotoutumista edistäviin hankkeisiin ja toimintaan.

      Erityisavustus kuntiin saapuneiden kiintiöpakolaisten vastaanoton tukemiseen haettavissa vuodelle 2026

    • Anonyymi00003

      Opetus- ja kulttuuriministeriö myöntää yleisavustusta nuorisoalan järjestöille.

    • Anonyymi00004

      Maahanmuuttovirasto ylläpitää avustetun vapaaehtoisen paluun järjestelmää, jonka kautta tietylle kohderyhmälle voidaan vastaanottolaissa tarkoitetulla tavalla maksaa avustusta ja korvata kohtuulliset matkakustannukset.

      Palaajalle tietyin edellytyksin myönnettävän avustuksen tarkoituksena on tukea palaajaa paluun jälkeisen elämän aloittamisessa.

    • Anonyymi00005
    • Anonyymi00007

      Ulkoministeriö, Toiminta-avustuksen käyttötarkoituksena on tukea Suomessa toimivien YK-taustaisten järjestöjen perustoimintaa ja viestintä- ja globaalikasvatustyötä, jonka tavoitteena on viestiä suomalaisille YK:sta, sen eri järjestöistä ja sääntöpohjaisesta kansainvälisestä järjestelmästä.

      • Anonyymi00008

        Ulkoministeriö avaa haettavaksi valtionavustukset kansalaisjärjestöille ja yhteisöille, joiden toiminta liittyy Suomen ulko- ja turvallisuuspoliittisiin linjauksiin ja kansainvälisiin sitoumuksiin ja jotka tukevat yritysten kansainvälisen yritystoiminnan edistämistä ja kansainvälistymiseen tähtäävien palvelujen kehittämistä ja tuottamista.


    • Anonyymi00009

      Persut ovat ainoa korruptionvastainen puolue.

      • Anonyymi00014

        Vain yhden puolueen kansanedustajat edustavat kansaa.

        KANSAN

        EDUSTAJA

        Työ on edustaa kansaa, ei huijata kansaa.


      • Anonyymi00016

        Ja vatut, nimenomaan Persuissa se korruptio kyteekin!


      • Anonyymi00017
        Anonyymi00016 kirjoitti:

        Ja vatut, nimenomaan Persuissa se korruptio kyteekin!

        Ota taas pari pirkka olutta.


      • Anonyymi00025

        Juu, kokoomusmulkut eivät leikkaa kuin köyhiltä ja työttömiltä. Paskamaharälssin jättävät rauhaan.


    • Anonyymi00010

      Valtioneuvosto; Valtionavustus kansalaisjärjestöjen rasisminvastaisen työn kehittämiseen
      Valtioneuvoston kanslia järjesti touko-kesäkuussa 2025 avustushaun valtionavustuksista rasisminvastaisen työn kehittämiseen vuosille 2025–2026.

    • Anonyymi00011

      Ainakin kaikkien sellaisten järjestöjen tukeminen tulee lopettaa täysin mihin liittyy minkäänlainen aktivismi.
      Aivan yksi lysti minkä ministeriön myöntämää tuki on.

    • Anonyymi00012

      Muut hamuaa hillotolpalle?

    • Anonyymi00015

      Tämä aihe pitäisi ottaa perussuomalaisten vaaliteemaksi. Varmasti saisivat paljon ääniä, jos lupaavat käydä läpi kaikki avustukset ja niiden kriteerit. Myös rahojen käyttöön on saatava valvonta.

      Suurin osa suomalaisista ei ole saanut koskaan mitään avustuksia. Kun tiedetään, miten paljon niitä on jaettu jo kymmeniä vuosia aika pienelle piirille, kansalaiset varmasti haluavat puuttua tuollaiseen eriarvoiseen toimintaan. Emme saa sallia enää sitä, että meillä on tietty sama lössi jotka rikastuvat jokavuotisilla valtavilla avustuksilla. Muut joutuvat raatamaan pienellä palkalla vuosikymmeniä, eivätkä saa koskaan mitään muuta kuin välttämättömät elämisen kustannukset maksettua.

      • Anonyymi00018

        Valtion lisäksi kaikki kunnat ja kaupungit jakavat avustuksia puoluekavereidensa ja sukulaistensa järjestöille.


    • Anonyymi00019

      Yhdistysten toiminta on hankehumppaa ja
      kaikesta päätellen koko
      julkinen palvelu korvataan pikkuhiljaa
      yhdistyksillä.

      Ei ole enää mitään vakaata, pitkäjänteistä,
      pysyvää…on hankehumppaa.

      Ja yhdistysten talouden (ym.) ollessa MITÄ TAHANSA
      KORRUPTIO ON KOHTA UKRAINALUKEMISSA.


      Sikäli Wille saattaa olla oikeassa.

    • Anonyymi00020

      Yhdistykset on kuin free love,
      eli saatanan kallista.

      Olisi kannattanut pitää julkisen palvelut kuten
      ENNEN SOTE UUDISTUSTA TASOLLA
      JA UUDISTAA HITAAMMIN,
      HARKITEN.

      Vai mitä kepu? SOTE on kepun ja erityisesti sipilän lapsi.

      Saatiin tuhansia SIKARIKKAITA YHDISTYSJOHTAJIA JA
      … SOTE PÄÄLLIKÖITÄ.

      • Anonyymi00021

        Ne ovat varkaita. Se on ikävä totuus.


    • Anonyymi00022

      Yhtiön nettovarallisuus paisutettu moninkertaiseksi näillä lapsilisillä miljonäärit ei tarvitse lainkaan voi poistaa. Hallitus ei maksa lainkaan
      Massimummot kieroilevat Kokoomus maksaa

    • Anonyymi00023

      Nyt päätettiin leikata sosiaali- ja terveydehuollon järjestöistä.


      Perussuomalaisten kulttuuripoliittinen linja perustuu siihen, että julkisten varojen tulisi tukea suomalaista kulttuuriperintöä, korkeakulttuuria ja kansallista identiteettiä, ei "postmodernia tai kokeilevaa ideologista taidetta".

      Kansallisgalleria ja suuret instituutiot: Puolue pitää tärkeänä kansallisten instituutioiden, kuten Suomen kansallisoopperan ja -baletin, Kansallisteatterin sekä suurten museoiden perusrahoituksen turvaamista.


      Leikkaukset aktivismiin: Tukea halutaan leikata järjestöiltä ja hankkeilta, joiden katsotaan edistävän "woke-ideologiaa", monikulttuurisuutta tai poliittista aktivismia taiteen varjolla.


      Paikallinen harrastustoiminta: Puolue painottaa kuntatasolla ja valtionosuuksissa tukea perinteiselle seuratoiminnalle, kuoroille, soittokunnille ja kotiseutuyhdistyksille, jotka säilyttävät suomalaista kulttuuriperinnettä.

      • Anonyymi00024

        Järjestöt ovat aatteellisia yhdistyksiä. Niiden rahoitus pitää tulla jäseniltä. Ei mistään muualta.
        Siksi ne saavat toimia verovapaasti.

        Nykyiset tukijärjestelmät on järjestelmällistä rikollisuutta. Se on täysin selvä asia.


    • Anonyymi00026

      Nykyiset tukijärjestelmät on otettava esille kaiken kansan nähtäväksi, minkä verran rahaa annetaan eri tahoille. Tämä on otettava perussuomalaisten vaaliteemaksi. Kaikkien ministeriöiden tukirahat viimeisten 20 vuoden ajalta julkisuuteen. Silloin kansan silmät aukeaisivat näkemään, mitkä tahot ovat kähmineet jäsenilleen eniten rahaa. Tämä on ollut suorastaan rikollista toimintaa.

      Tämä on niin tärkeä asia että toivon todella, että esim. Wille Rydman tekisi tästä ison asian ja vaatisi julkisuuteen pitkään salassa kähmityt miljardit. Kansa on hänen puolellaan tässä asiassa.

      • Anonyymi00029

        Tässä on hyvä vinkki persuille.


    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      21
      1361
    2. 67
      1305
    3. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1251
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1245
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1059
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      999
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      967
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      933
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      89
      886
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      871
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      801
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      696
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      666
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      663
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      646
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      628
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      628
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      612
    19. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      586
    20. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      52
      574
    Aihe