Rydmanin kosto ja se sopii Purralle

Anonyymi-ap

22

80

    Vastaukset 22

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Aisanylipotkijat ovat maan syöpä.

    • Anonyymi00002
      • Anonyymi00003

        On toi Purra ihan julman ruman näköinen. Ei nuorenna smoothiet ja viina vanhentaa.


    • Anonyymi00004
    • Anonyymi00005

      Eikö kokoomuksella ja RKP:llä ole enemmistö hallituksessa?

      • Anonyymi00006

        On 51 vs 57 paikkaa.


    • Anonyymi00007

      Orpo on ongelmissa kun persut on täysnatseja ja ylpeästi tunnustavat sen.

      • Anonyymi00008

      • Anonyymi00012

        Persut eivät ole natseja. He siunaa juutalaisia. Entä vassut


      • Anonyymi00013
        Anonyymi00012 kirjoitti:

        Persut eivät ole natseja. He siunaa juutalaisia. Entä vassut

        Yksikään natsi ei siunaa juutalaisia. Yksikään natsi ei ole Israelin puolella Iranin vastaisessa sodassa.


      • Anonyymi00020
        Anonyymi00012 kirjoitti:

        Persut eivät ole natseja. He siunaa juutalaisia. Entä vassut

        Suonen Sisu on ja persut samalla!


    • Anonyymi00009

      Eroaako hallitus?
      Vaalit tulossa?
      Sopisi myös SDP:lle, Kokoomukselle ja Keskustalle, mutta ei Perussuomalaisille.

      • Anonyymi00010

        Ei nyt vielä näemmä. Kyllä se siihen kunnon särön sai aikaiseksi!

        Persut yrittä kaikin tavoin päällepäsmäriksi ja kyllä siellä on analysoitu tarkkaan Orpon heikkoudet. Todellisuudessahan me emme tiedä mihin kaikkeen julkisuudessa olleen lisäksi Orpo on suostunut.

        SOSTEssa on hyväpalkkaisia Orpon kannattajia töissä, palkka on tullut helposti "asiantuntijatehtävissä". Alle 6 teur palkkaa ei johto-, päällikkö- ja asiantuntijatehtävissä ole kellään. Toki tuo 270 miljoonan potti on melkoinen, mutta on siellä järjestöjä, joilta ei tuosta vain voi mennä viemään persuambitioiden perusteella tukia.

        Rydman on nyt " nolo pikkumies mies".
        Mahtaa Purra vetää kunnon kännit nyt.
        Persut veti vesiperän!


    • Anonyymi00014

      Mihin ministereitä sitten edes tarvitaan jos eivät voi päättää mistään ilman Orpon mikromanageerausta? Ei toimisi missään yksityisessä yrityksessä tuollainen, mutta ymmärtäähän sen että Orpoa ja Kokoomusta närppii se että heidän hillotolppavirkoihinsa joku puuttuu.

      • Anonyymi00016

        Hallitusohjelmadsa "johon persut aina vahvasti vetoaa ei ollut tuota Rydmanin omaa keksintöä leikata järjestöiltä varsinkin SOSTElta tukia.

        Lisäksi Rydman loi siihen persujen oman agedan eikata maahanmuuttajajärsestöiltä.

        Hallituksessa olo on tiimityöskentelyä, ei yhden ministerin sooloilua, mitä nyt Orpon hallituksessa on ollut enemmänkin ja persut riidanhaastajina.


      • Anonyymi00021
        Anonyymi00016 kirjoitti:

        Hallitusohjelmadsa "johon persut aina vahvasti vetoaa ei ollut tuota Rydmanin omaa keksintöä leikata järjestöiltä varsinkin SOSTElta tukia.

        Lisäksi Rydman loi siihen persujen oman agedan eikata maahanmuuttajajärsestöiltä.

        Hallituksessa olo on tiimityöskentelyä, ei yhden ministerin sooloilua, mitä nyt Orpon hallituksessa on ollut enemmänkin ja persut riidanhaastajina.

        Hallitus on yhdessä jo päättänyt leikata Stea-avustuksista, tässä on nyt kyse pelkästään kriteerien asettamisesta sille että miten nämä leikkaukset saadaan toteutettua. Orpo vaan nyt kertomaan a-studioon, että mikä niissä Rydmanin esittämissä kriteereissä häntä nyppii...


    • Anonyymi00017

      Rydman on luonteeltaan kostaja ja siksi ei sovi politiikkaan.

    • Anonyymi00018

      >>On toi Purra ihan julman ruman näköinen. Ei nuorenna smoothiet
      ja viina vanhentaa.>>

      Minä lähtisin mielelläni Riikan kanssa kesäolusille, kepeälle kapakkakierrokselle. Sen jälkeen pikku hiprakassa mentäisiin nätin rouvan kanssa mukavasti nusuttelemaan.

    • Anonyymi00019

      https://www.hs.fi/politiikka/art-2000012095741.html

      No mutta nytkö tuo huono hallitus jo rakoilee niin, että kesän jälkeen meillä on toimitushallitud ja Peyterin eroanomus Stubbin käsissä!

      Olihan se kutkuttava tilanne...persut ja kokoomus ilmiriidoissa.

      • Anonyymi00024

        Rydman sanoi tiistaina medialle pitävänsä melko epätodennäköisenä, että sote-järjestöjen tukikriteerit muuttuvat seuraavaan avustushakuun, vaikka Orpo ilmoitti siirtäneensä asian nyt uuteen valmisteluun. Haku on määrä toteuttaa syyskuussa.

        Rydmanin viime viikolla ilmoittamat päätökset sosiaali- ja terveysalan järjestöjen tukien kriteereistä ovat suututtaneet niin osan hallituskumppaneista kuin eduskunnan oppositionkin.

        Rydman pysyi myös Orpon jyrähdyksen jälkeen kannassaan, että valmistelussa ei ole tapahtunut mitään erikoista.

        ”Pääministeri on varmaan haastavassa paikassa, kun hänellä on iso ja haastava tehtävä pitää hallituksensa kasassa”, Rydman sanoi.

        Hallitus joutui tiistaiaamuna käsittelemään asiaa ylimääräisessä neuvottelussa. Helsingin Sanomien lähteiden mukaan Orpo ilmoitti hallituskumppaneille, että Rydmanin viime viikolla ilmoittamat kiistanalaiset kriteerit avustusten jakamiseen jyrätään muuttamalla valtioneuvoston asetusta.

        Ensimmäisenä Rydmanin tappiosta tiistaiaamun neuvottelussa kertoi Ilta-Sanomat.


    • Anonyymi00022

      Kyllä nyt itkettää, jos meidän järjestö menettää kaikki tukirahansa. Olemme "Alaston kiljuklubi - yhdistys". kokoonnumme silloin kun huvittaa ja rahoitus auttaa meitä valmistusaineitten hankkimisessa ja uimahousujen jälleenmyynnissä.
      Järjestömme on tukenut yksinäisiä miehiä ja naisia lähipubissa. Mistä he nyt saavat kaljarahansa?

    • Anonyymi00023

      > Hallitusohjelmadsa "johon persut aina vahvasti vetoaa ei ollut tuota
      > Rydmanin omaa keksintöä leikata järjestöiltä varsinkin SOSTElta tukia.

      Eihän Rydman ole leikannut Sostelta yhtään mitään tukia pois. Kaikki rahansa Soste saa Sosiaali-​ ja terveysjärjestöjen avustuskeskukselta eli STEA:lta.

      Ainoastaan noita STEA:n myöntämien avustusten kriteereitä on muutettu. Halutaan vähentää hallinnollista byrokratiaa. Ja vastaavasti säilyttää ennallaan varsinaiset potilaisiin, eli vanhuksiin, sairaisiin ja vammaisiin kohdistuvaa hoitotyötä.

      Koko 31 hengen vahvuinen Soste koostuu pelkästään virkamiehistä, paperinpyörittäjistä. Heillä ei ole mitään annettavaa varsinaisen hoitotyön tekemiseen.

      Soste voi edelleen hakea STEA:lta avustuksia kuten ennenkin. Mutta koska mitään uusien painotuksien mukaisia hoitoa tykevia osaamisia ja henkilöitä ei Sostessa ole, niin kaikki 29 sostelaista virkailijaa uhkaa saada potkut.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      164
      1693
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      154
      1300
    3. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      219
      936
    4. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      71
      867
    5. 55
      766
    6. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      63
      737
    7. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      46
      725
    8. 89
      691
    9. Martina avaa suhdettaan

      IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      198
      637
    10. Annan aikaa jos sitä vielä tarvit

      mutta loputonta odottamista en kestä. Naiselle
      Ikävä
      52
      592
    Aihe