Laitilassa on kanaloista löytynyt salmonellaa ja munia vedetään takaisin myynnistä. Sanovat että niitä ei olisi Suomen myyntiin joutunut, mutta mitäpä jos johonkin Yhdysvaltoihin menevissä valtavissa munaerissä on päässyt salmonellamunia, niin loppuu vienti saman tien. Nyt juuri, kun yhdysvallat on kamppaillut omien salmonellakanaloidensa kanssa, ja Suomesta viedään valtavia määriä munia sinne hyvään hintaan. Että tämäkin sitten tyrittiin. Meni maine puhtaan ruoan tuottajana.
Voi änkeröinen.
Voi änkeröinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Opettele edes tavaamaan uutiset, vain yksi erä yhdeltä sopimustuottaja,,,
Suomessa tuotantoeläimissä salmonellan esiintyvyys on alle 1 prosentissa kun muualla Euroopassa se on yli kolminkertainen.
Opettele edes ymmärtämään mistä puhutaan. Vain yksi erä..???
Ei tarvita kuin yksi muna pilaamaan koko firman maineen, tai avioliiton myös.
Kakkanen suur kanala kyseesh
Pthyi!
Yks´ kakkaa, kaks´ kakkaa...muuta ei sitten tarvitakkaa!
CityPellet eivät tiedäkään miten herkullinen on tuore pihakanan muna paistettuna, edes kaupan luomu kananmunat eivät vedä vertoja niille!!!
Suomesta ei viedä kanamunia usaan yhtään.
Ehdotan , että tämä on taaskin skandaali.
Voi kauheeta, laita klooria sekaan se eliminoi bakteerit.
Voi kanaparkoja jos ovat saaneet sellaisen pöpön kuten salmonellan.
Joko ovat persut kanalassakin käyneet haureutta harjoittamassa vai miten muutenkaan olisi salmonella ilmaantunut.
vai kettu tytöt siinäpä miettimistä
Ei niitä raakana kannata munia syödä, vaan paistaa tai keittää ne kunnolla.