hmmh käytin tossa joku aika sitten diane novia kun mulla oli pieni lievä akne. no sitte lopetin ja nyt sit palas finnit.. diane novien aikana iho oli hyvä, mut hirveet sivuoireet.. ja sitten alotin uudet pillerit toista merkkiä ja nyt tuntuu että finnejä tulee vain lisää ja lisää, enenmmän kuin normaalisti ..aattelinkin että pitäääks tää jotein yllä finnejä ,pitääkö vaihtaa merkkiä? en haluis. mietin vaan että jos käytän tätä ehkäisyä viel vaikka 30 vuotiaanakin, niin saattaako finnit olla mun naamalla niin kauan kun pillereitä syön? vai loppuuko ne sit kun oikeestikkkin loppuis?
pitääkö e-pillerit yllä aknea?
kysymysys
2299
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
No tuota... mä kun ekaa kertaa hain pillereitä, mä pyysin diane novia ku ne kuulemma parantaa aknea. lekuri sano että ei hän niitä määrää kun ne on kumminkin aika tuju annos hormoneja kehoon. Sen takii säki varmaa sait sivuoireita koska ne on vahvempia pilsuja. Sain yasmineja kun ne on miedompia. Ei nää ainakaa mun aknea pahenna, jos nyt ei sitä kokonaan parannakaa. Ei mitään sivuoireita. Kokeile ihmeessä jotai muuta, et sä siihe kuole. Ja oletko sä jutellu lääkärin kaa asiasta?
oon käyttäny nyt tätä kyseistä merkkiä vasta nelisen kk ja tuntuu koko ajan että tulis vaan lisää finnejä.. vai voisko niitä nyt aluks tulla lisää ja sit alkaa rauhottuun ja ihokin paraeen?vai seuraako nää näpyt mua tasan nii kauan kun tätä käytän..en oo jutellu lääkärin kans, ku ei oo vielä reseptin uusinta tarkastuksen aika..